HM 10 Bluetooth Baud Rate Ayarı (ÇÖZÜLDÜ)

@insect23 bu bluetooth üzerinde EN pini var. Bu pin sanırım bluetooth u aç kapa yapıyor. Ama nasıl kullanıldığını bulamadım.
Senin bilgin var mı?

@insect23 bu bluetooth üzerinde EN pini var. Bu pin sanırım bluetooth u aç kapa yapıyor. Ama nasıl kullanıldığını bulamadım.
Senin bilgin var mı?
Abi pinout baktığımda 2 pin dikkatimi çekiyor sadece
STATE;bir cihazla bağlantı kurduğunda bu pin HIGH konumuna geçecekmiş
BRK;Bu pini LOW yani 0a çekersen bağlı olduğu cihazla bağlantısını kesermiş

BRK = EN
Model model buradaki yazı BRK veya EN oluyor

Abi pinout baktığımda 2 pin dikkatimi çekiyor sadece
STATE;bir cihazla bağlantı kurduğunda bu pin HIGH konumuna geçecekmiş
BRK;Bu pini LOW yani 0a çekersen bağlı olduğu cihazla bağlantısını kesermiş

BRK = EN
Model model buradaki yazı BRK veya EN oluyor
O zaman komple bluetoohtu kapatmıyor.
Acaba güç kablolarından birini anahtarlayarak mı gücünü kessek yoksa sadece EN pini low'a çekip bağlantısını mı koparsak?
Çoğu zaman kullanmayacağım için gücünü kessem daha iyi herhalde. Bilemedim.

O zaman komple bluetoohtu kapatmıyor.
Acaba güç kablolarından birini anahtarlayarak mı gücünü kessek yoksa sadece EN pini low'a çekip bağlantısını mı koparsak?
Çoğu zaman kullanmayacağım için gücünü kessem daha iyi herhalde. Bilemedim.
Gücünü kesmek bize enerji tasarrufu da sağlar.
Sadece istediğimizde bt'yi açarız sürekli uygulamadan ayar yapmak durumunda olmazssın herhalde.

Gücünü kesmek bize enerji tasarrufu da sağlar.
Sadece istediğimizde bt'yi açarız sürekli uygulamadan ayar yapmak durumunda olmazssın herhalde.
Pc başında iş yapmayayım diye yan tarafa bir masa daha koydum ama hiç kullanamıyorum. İş yaparken bir yandan da pcyi kullanıyorum, foruma laf yetiştiriyorum, yaptığım işle ilgili araştırma yapıyorum. Bu yüzden pc den kontrolü de bayağı bir kullanırım. Ama yinede kullanmayınca kapatmak mantıklı gibi.

Pc başında iş yapmayayım diye yan tarafa bir masa daha koydum ama hiç kullanamıyorum. İş yaparken bir yandan da pcyi kullanıyorum, foruma laf yetiştiriyorum, yaptığım işle ilgili araştırma yapıyorum. Bu yüzden pc den kontrolü de bayağı bir kullanırım. Ama yinede kullanmayınca kapatmak mantıklı gibi.
Abi kafaya koydum o bt menüsüne sen eklemesen ben ekleyeceğim baud,standart seçmeyi.
Hep görüyorum vfd'lerin haberleşme ayararında baud seçimi standart seçimi vs. bende yapmış olayım

Abi kafaya koydum o bt menüsüne sen eklemesen ben ekleyeceğim baud,standart seçmeyi.
Hep görüyorum vfd'lerin haberleşme ayararında baud seçimi standart seçimi vs. bende yapmış olayım
Yap tabi. Ben uğraşmak istemiyorum pek.
Şuna bir bak bakalım hata var mı? EN Pinini LOW'a çekemiyorum.

C++:
#define bltPow 10
int bltFlag = 0;

void setup(void){
    pinMode(bltPow, OUTPUT);
    digitalWrite(bltPow, LOW);
}

void loop(void){
    if (bltFlag == 1) {
          u8g2.drawStr(62, 49, "OFF");
          digitalWrite(bltPow, HIGH);
        } else {
          u8g2.drawStr(62, 49, "ON");
        }
}

Yap tabi. Ben uğraşmak istemiyorum pek.
Şuna bir bak bakalım hata var mı? EN Pinini LOW'a çekemiyorum.

C++:
#define bltPow 10
int bltFlag = 0;

void setup(void){
    pinMode(bltPow, OUTPUT);
}

void loop(void){
    if (bltFlag == 1) {
          u8g2.drawStr(62, 49, "OFF");
          digitalWrite(bltPow, HIGH);
        } else {
          u8g2.drawStr(62, 49, "ON");
        }
}
btFlag nerden değer alıyor onu görmedim.

btFlag nerden değer alıyor onu görmedim.
kısa kestim karışmasın diye. butona basınca 1 oluyor. Burada önemli olan şu: digitalWrite(bltPow, LOW); yapıyorum ama pini LOW'a çekmiyor.

kısa kestim karışmasın diye. butona basınca 1 oluyor. Burada önemli olan şu: digitalWrite(bltPow, LOW); yapıyorum ama pini LOW'a çekmiyor.
Önce çıkış yaptığın pini boşa çıkart abi.
Sonra ölçü aletin ile veya bir led bağlaylıp bak fiziksel olarak konum değiştiriyor modül mü buna cevap vermiyor yoksa değiştiremiyor mu konum onu görelim

Önce çıkış yaptığın pini boşa çıkart abi.
Sonra ölçü aletin ile veya bir led bağlaylıp bak fiziksel olarak konum değiştiriyor modül mü buna cevap vermiyor yoksa değiştiremiyor mu konum onu görelim
İşin garibi pini lowa çekince serial.print ile yazdırıyorum bağlı olduğu pin numarası dönüyor sürekli. Bir şey atlıyorum gibi. Kafam yerinde değil yine. Yatsam iyi olacak. Yarın 15:00 a kadar evdeyim. Yarın bakayım.

İşin garibi pini lowa çekince serial.print ile yazdırıyorum bağlı olduğu pin numarası dönüyor sürekli. Bir şey atlıyorum gibi. Kafam yerinde değil yine. Yatsam iyi olacak. Yarın 15:00 a kadar evdeyim. Yarın bakayım.
biraz sabret abi ide 2.0 için debug kısmını kurcalıyorum becerirsem daha kolay çözeriz sorunları

Bu bluetooth'un "EN" portu çalışmıyor. Yada benim anladığım manada çalışmıyor.
EN pinini LOW'a da çeksem HIGH'a da çeksem telefonumda aratınca bluetooth'u buluyorum. Yani bir kapanma söz konusu değil.
Acaba LOW'a çekince görünmeye devam ediyor ama veri alış verişini mi kesiyor?

Baud Rate Değiştirme Sorununu Çözüp 1.Mesaja Ekledim.

Bu bluetooth'un "EN" portu çalışmıyor. Yada benim anladığım manada çalışmıyor.
EN pinini LOW'a da çeksem HIGH'a da çeksem telefonumda aratınca bluetooth'u buluyorum. Yani bir kapanma söz konusu değil.
Acaba LOW'a çekince görünmeye devam ediyor ama veri alış verişini mi kesiyor?
bağlıyken cihaza 0a çekmeyi dene abi

Aşağıdaki videodaki devrenin aynısını kurdum.
Ama HM 10 bluetooth üzerindeki ışık hızlı hızlı yanıp sönmüyor. Sanki ayar modunda kalmış gibi 2sn de bir yanıp sönüyor.
Telefondan bağlanmaya çalışınca da Reddetti uyarısı alıyorum.
Screenshot_20220419-132836.jpg

EK GÜNCELLEME: Baud Rate değiştirme sorununu çözdüm.
Öncelikle Elimizdeki Bluetooth Versiyonunu öğrenmek için AT+VERSION komutunu uygulayınız.
Benim robo90.com dan aldığım HM 10 bluetooth versiyonu MLT-BT05-V4.1
Bu versiyon için denediğim Baud Rate yapılandırması aşağıdaki gibidir. Diğer versiyonlarda da sanırım çok değişiklik göstermeyecektir.
Baud Rate ayarını değiştirmek için AT+BAUD<değer> komutunu kullanıyoruz. Baud Rate'i değiştirirken 9600 yada 115200 gibi değerler yazmıyoruz. Bunun yerine 1-2-3... gibi değerler vermemiz gerekiyor. Örneğin: AT+BAUD4 Şeklinde. (Bazı dataseet veya internet sitelerinde gösterildiği gibi "=" operatörü koymuyoruz. AT+BAUD=4 Bu versiyon için yanlış bir kullanımdır.)

Şimdi değer tablosunu sıralayalım.

Atama Değeri
Baud Rate Karşılığı
1​
1200​
2​
2400​
3​
4800​
4​
9600​
5​
19200​
6​
38400​
7​
57600​
8​
115200​

@tekosis sen işin doğrusunu söylemişsin ama ben çok kurcaladığım için becerememişim anlaşılan.
Aslında gerçekten senin söylediğin gibide denemiştim ama AT+BAUD1 yapınca Baud Rate 1200 olmuş. Benim elimdeki datasheet'e göre 1 numara 57600'e denk geldiği için Serial Monitörde ayar tutturamadım demekki.

------------------------------------------------------------------

HM 10 Bluetooth baud rate ayarı yapmaya çalışıyorum.

Datasheet'ine göre adını, şifresini değiştiriebiliyorum ama yine datasheet deki 5 tane baud rate seçeneklerinden birini seçemiyorum.
Varsayılan olarak 9600 de çalışıyor, değiştirmek istediğimde "ERR123" hatası alıyorum.

Baud Rate değiştirmek için gerekli kod AT+BAUD=0 0 ile 4 arasında seçenek var. Default olarak 4 ama diğer 0-1-2-3 seçeneklere izin vermiyor.

16696 eklentisine bak

16697 eklentisine bak
Selam, çok uzmanı olduğumu söyleyemem. kendimce çözmeye çalışıyorum. BT05 e bağlanmaya çalışıyorum birkaç gündür, eşleştirmeyi 4-5 gün çaba sonucunda hem buradan hem farklı sayfalardan araştıra araştıra nihayet başardım. sonra bir şekilde denerken BT05 AT komutları üzerinden baud rate i 9600 (default) tan 38400 e değiştirmeyi denedim -sırf meraktan-. o andan itibaren AT komutlarına cevap vermez oldu, yada anlamsız soru işaretleri çıkıyor. tekrar default a nasıl getiririm - yada nasıl bağlanabilirim (aşağıdaki flashlama olayı açıkçası gözümü korkuttu - hata yapmaktan korktum) yolu nedir-yardımcı olabilir misiniz? tşk.

Selam, çok uzmanı olduğumu söyleyemem. kendimce çözmeye çalışıyorum. BT05 e bağlanmaya çalışıyorum birkaç gündür, eşleştirmeyi 4-5 gün çaba sonucunda hem buradan hem farklı sayfalardan araştıra araştıra nihayet başardım. sonra bir şekilde denerken BT05 AT komutları üzerinden baud rate i 9600 (default) tan 38400 e değiştirmeyi denedim -sırf meraktan-. o andan itibaren AT komutlarına cevap vermez oldu, yada anlamsız soru işaretleri çıkıyor. tekrar default a nasıl getiririm - yada nasıl bağlanabilirim (aşağıdaki flashlama olayı açıkçası gözümü korkuttu - hata yapmaktan korktum) yolu nedir-yardımcı olabilir misiniz? tşk.
Arduino ide programından baud rate ayarını da 38400 yaparsan mantıklı değerler görürsün ekranda. Sonra komut girerek tekrar 9600 yaparsın. Yani ekranda mantıklı değer görmek istiyorsan bluetooth daki baud rate ne ise ide de de o olacak.

Arduino ide programından baud rate ayarını da 38400 yaparsan mantıklı değerler görürsün ekranda. Sonra komut girerek tekrar 9600 yaparsın. Yani ekranda mantıklı değer görmek istiyorsan bluetooth daki baud rate ne ise ide de de o olacak.
Denedim ama sonuç alamadım. sanki hiç iletişim yok. baud rate i 38400 de denedim, kendimden şüphe edip önceki ayarı olan 9600 ü de denedim ç bir tepki vermiyor. bozmuş olabileceğimi düşünmüyorum çünkü birşey de yapmadım ve sorun baud rate i değiştirdiğim anda oluştu. içinden çıkamadım, hiç benzer durum yaşadınız mı yada bir öneriniz olabilir mi? teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,475
Son üye
Omertlha

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back