Başta sen ve forumdaki diğer tavsiye veren arkadaşlar olmasa ortaya ne çıkardı bilmiyorum :)

Maksat yararlı faydalı sevdiğim bu hobi ile uğraşmak.

Ama işte @sedat ın konusunda da dediğim gibi, artık böyle donanımlı bir atölyen olunca proje yapma baskısı artıyor. Herkes proje görmek istiyor artık :)

Monitörü de ilave olarak o yüzden aldım ve tam ortaya yerleştirdim. :)

Yakında diğer PCB gelir. Devam ederiz.

bu konu yeni başlayanlar için çok faydalı olmuş. aynı oda da uyuyorum, odada kimyasal malzemelerde oluyor. bir odanın nem seviyesi ve havalandırması nasıl olmalı araştıran var mı? aspratör önerisi olan?

Özellikle VOC gazlara dikkat etmen lazım. Kurşun akü varsa da H2S salınımına dikkat etmen lazım. Benim çalışma odasında hem SLA yazıcı hem de 6 tane 60 A araba aküsü var. Arada bir gaz ölçümleri yapıyorum. Sen de yap. En pahalı sensörün fiyatı bile, sağlık masrafının yanında bedava kalır.

birde havadaki tozları nasıl temizleyebiliriz?
Ama işte @sedat ın konusunda da dediğim gibi, artık böyle donanımlı bir atölyen olunca proje yapma baskısı artıyor. Herkes proje görmek istiyor artık :)
bir elektronikci bir sorunla karşılaştığında önce kendisi yapmaya çalışır. iyisini yapmayı beceremesse sonra gider hazırını alır. ama bu arada proje malzeme yok diye bekler de bekler... çoğunlukla malzeme projenin önüne geçer... sözlü itiraf etmesi zor olsa da elektronik hobi zaten büyük bir takıntıdan ibaret değil mi...

Masa üstündeki çoklu seyyar priz çocuk korumalı olursa daha güvenli olur..Kablo karmaşasında herhangi bir çalışma kablosunun ucu fiş yuvasına girebilir..

Ağdan kontrol etmeyi deneyen oldu mu aşağıdaki cihazları?
Kısıtlamaları var mı ağdan kullanımda fiziksel kullanıma göre?
Dezavantajları yada avantajları var mı?

Siglent SDS1104X-E Osiloskop
Siglent SDG2042X Sinyal jeneratörü
Rigol DL3021A Elektronik Yük.

Çok geniş komut seti var. Tek kısıtlama ağ üzerinden komutla BNC yi sokete takamıyorsun :D

Ama ben sadece gerektiğinde ağa bağlıyorum benim cihazları. Neticede bunlar yüksek çözünürlüklü hassas cihazlar, her ne kadar iyi filtreleniyor olsa da ağ bağlantısı üzerinden gelecek parazitleri istemiyorum.

Tek kısıtlama ağ üzerinden komutla BNC yi sokete takamıyorsun :D
* Henüz :katil2:

bu ağ üzerinden kullanım nasıl oluyor bir webserver var tarayıcıdan mı giriyoruz yoksa sadece bir tcp portu var komut mu gönderebiliyoruz

yada her ikisi de mümkün mü ?

Çok geniş komut seti var. Tek kısıtlama ağ üzerinden komutla BNC yi sokete takamıyorsun :D

Ama ben sadece gerektiğinde ağa bağlıyorum benim cihazları. Neticede bunlar yüksek çözünürlüklü hassas cihazlar, her ne kadar iyi filtreleniyor olsa da ağ bağlantısı üzerinden gelecek parazitleri istemiyorum.
Şöyle birşey aklıma geldi.
Özellikle rigol dl3021a yük uzunluğu 45cm.
Benim raf derinliği 30cm.

Rigol rafta yan duracak doğal olarak, ekran da bana bakmayacak.
Ağdan kontrol edeyim, ekranı görmesem, tuşlara basmasam olur mu?

Şimdi aşağıdaki programlarını indirdim deneme yapayım.
Ultra Sigma_00_01_06_01
S1501 Ultra Load(PC)Install_00.01.00.02

SCPI denen bir protokol ile kontrol ediliyor bunlar. Bu protokol standarttır, bütün markalar destekliyor bunu. Rigol'un Windows için kontrol programları var, ben indirmedim, kullanmadım hiç. Forumlarda dendiğine göre dünyanın yazılım bileşenini kuruyormuş, hiç sevmediğim şey. Ben işimi linux shell veya python ve SCPI ile hallediyorum.

SCPI denen bir protokol ile kontrol ediliyor bunlar. Bu protokol standarttır, bütün markalar destekliyor bunu. Rigol'un Windows için kontrol programları var, ben indirmedim, kullanmadım hiç. Forumlarda dendiğine göre dünyanın yazılım bileşenini kuruyormuş, hiç sevmediğim şey. Ben işimi linux shell veya python ve SCPI ile hallediyorum.
siglent tarafında web browser var imiş ama pek beğenmedim tasarım olarak

Linux güvenlik olarak çok daha başarılı tabiki.
Olmadı programları bir deneyim.

Bende Windows yanına bir linux dağıtımı kurarım artık.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back