HP Spektrum Analizör Tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
(Bu arada Alıntı eklemek toolbarda ,Ekle açılır listesinde bunu "Like Yorumla Cevapla " nın bulunduğu yere bir makro vb ile alınabiliyormu?)
Forumun programının değiştirilmesi konusunda bilgim çok az şu aşamada. Bu yeni versiyonda (XenForo 2.1.0), editörü baya geliştirmişler, yeni buton tanımlanabiliyor. Ama nasıl olduğunu benim de öğrenmem lazım :) PHP'den hiç anlamam.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
@taydin hocam.
Eğer komşu olsaydık o cihazın besleme devresini yapmayı onur ve gurur meselesi haline getirebilirdim.
Aklımda olan tek şey ise 20.000 ila 40.000 GAUSS trafo olayı.
Diğer devreler çok sorun teşkil etmezlerdi.

taydin

Timur Aydın
Staff member
@taydin hocam.
Eğer komşu olsaydık o cihazın besleme devresini yapmayı onur ve gurur meselesi haline getirebilirdim.
Aklımda olan tek şey ise 20.000 ila 40.000 GAUSS trafo olayı.
Diğer devreler çok sorun teşkil etmezlerdi.
Eninde sonunda orijinal devreyi de çalışır hale getirme niyetim var. Amaç oradaki SMPS devresini öğrenmek. Yaygın olmayan, ilginç bir topoloji kullanılmış. Ama artık bir an önce şunu çalışır hale getirip frekans metre üzerinde çalışmaya başlamak istiyorum.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
@taydin hocam.
Ben ecik gudurdum ve bazı yerleri mıncıkladım.
280
Öncelikli olarak güç gereksinimi ve toplam çekilen güç hesabı yaptım.
Şebekeden 360W enerji çekmekte ama sadece 102.3W gücü kullanmaktasın.
Demekki orada kullanılan SMPS verim olarak fazla değil.
Eğer hesaplamalarımda hata yoksa.
Eski kafalı birisi olarak aklıma hala lineer güç kaynakları gelmektedir.
Bu düşüncelerimi eleştrisel olarak değil, mantığımca lineer güç kaynağı kullanımının mümkün olabileceği doğrultusunda ifade etmekteyim.
Olası yanılgılarım varsa sizlerin eleştirilerine açığım.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Merhaba, en alttaki dokümanın fotokopi ve taranmış hali vardı elimde ve iyi okunmuyordu. Sizin koyduğunuz tertemiz ve net okunuyor. Tamir sonrası herşeyin doğru çalıştığını teyit ederken işime yarar! Teşekkürler.

Omega

Kayıtlı Üye
Rica ederim Hocam.
Bu aradabu pdf in Chapter 4 ünde sorun gidermeyi i izah ediyor.
Bende , bu pdf e göre sorular sormak isterim eğer ukalalık olarak düşünmezseniz.
Mesela sayfa 220 de(dökümanın altta yazan sayfa numarası) LED lerin durumuna göre hangi boardu veya nereleri kontrol edilmesi gerektiği yazıyor önceki mesajda 4 LED i yakmayı başardım demiştiniz bunlar hangileri?

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kesinlikle ukalalık olarak algılamam, istediğiniz gibi yorum yapıp eleştirebilirsiniz. Orada bahsedilen A16 güç kaynağı herhalde bu serinin diğer modellerinde var. Bendeki güç kaynağı modeli farklı.

Güç kaynağı üzerinde epey çalıştım. İlk olarak köprü diyot bozuktu onu değiştirdim. Sonra MOSFET'ler yandı, kuru kapasitörleri değiştirdim. Ama MOSFET'ler sürekli yanmaya devam ediyordu. Benim tahminim artık PCB'nin kendisi akan kondansatörlerden gelen elektroliti iyice içine emmiş. Ayrıca yanan MOSFET'lerin kömür hale getirdiği yerler de var PCB üzerinde, bunlar da iletkenlik yapar. Yani bu güç kaynağının tamiri ancak yeni PCB ile mümkün diye düşünüyorum.

Güç kaynağının çalışma mantığını ve modülar yapısını anladım, şema olmasına gerek yok onun tamiri için.

Ama tek sorun o değil cihazda. Boştaki spektrum ölçümü de mantıklı değil. Bunun üzerinde yoğunlaşmam lazım. Ama güç kaynağını tamir ettikten sonra bunu yapmak daha uygun, yoksa her uğraştığımda 3 tane laboratuvar güç kaynağını ayarlayıp kablolamam gerekiyor, çok zahmetli oluyor.

Omega

Kayıtlı Üye
Timur Bey
Bu pdf de power Supply de hiçbir LED in yanmaması durumunda primer tarafının kontrol edilmesi gerektiğine dair satır var.(Doğal olarak :) ) .Board daki hemen tüm componentleri sırayla söküp, PCB de kısa devre kontrolü yaparak devam etseniz bulunur gibime geliyor .Kısa devre olan bölgede pathi keserek temiz olan yere bypass yapılabilir

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet bu işime yarayabilir, teşekkürler link için.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Güç kaynağının nihai şeması. bunun üzerinden PCB tasarımına başlayacağım. Ama Proteus konusunda yeniyim o yüzden yavaş ilerliyor.

SUB1 ve SUB2, +15V ve -15V üretiyorlar, SUB3 5.2V üretiyor, SUB4 de 12V. Burada SUB4'ün özel bir rolü de var. Cihaz ilk açıldığında, tüm güç kaynaklarının çıkışı kapalı olacak. Eğer Q1'in baz'ı şaseye çekilirse, tüm güç kaynakları çıkış vermeye başlayacak. Bunun dışında, bir optokuplör ile (U5) şebeke voltajına senkronize 50 Hz lik kare dalga elde ediliyor. Bunu spektrum analizör, şebeke sinyaline göre tetikleme yapacağı zaman kullanıyor olacak.

hpsa_ps.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
Güç kaynaklarının çıkışını kapatmak için LM388T nin 1 numaralı ucunu şaseye çekiyorum (OFF terminali). Bunu yapınca aslında çıkış tam olarak 0V olmuyor. 1.7V civarında bir voltaj kalıyor. Ama bunun sorun yaratacağını düşünmüyorum.

ps_sub.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
PCB'yi çift taraflı yapacağım ve alt yüzü tamamen ground plane olacak. Üst tarafdan az sayıda yol geçecek, belki bakır eritme süresini azaltmak için oraya da bir rastgele plane koyabilirim.

Yerleşim planı:

hpsa_pcb_placement.PNG

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Kızmazsanız yerleşim planınızı eleştireceğim hocam :D
4 farklı besleme gerilimi ve beraberindeki 4 farklı ground point için bu şekildeki bir yerleşim planı bence pek bilimsel olmamış.
Ground plane uygulaması dönüş hattındaki etkileşimleri minimize ediyor olsa da, akım yollarının birbirlerini kesmemesi ve yüksek frekans ve referans gerektiren devre elemanlarının yollarının mümkün mertebe bağımsız yapılabilmesi gereklidir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kızmazsanız yerleşim planınızı eleştireceğim hocam :D
Niye kızayım yav? Teknik bağlamdan çıkıp, kazanmak için her söz mübahtır durumuna girmedikten sonra kızmam. Girerse de kızmam :) Sadece o tartışmanın içinde olmayı bırakırım.

4 farklı besleme gerilimi ve beraberindeki 4 farklı ground point için bu şekildeki bir yerleşim planı bence pek bilimsel olmamış.
Ground plane uygulaması dönüş hattındaki etkileşimleri minimize ediyor olsa da, akım yollarının birbirlerini kesmemesi ve yüksek frekans ve referans gerektiren devre elemanlarının yollarının mümkün mertebe bağımsız yapılabilmesi gereklidir.
Ne demek istediğini pek anlamadım açıkçası. Ground plane'de bolca bulunan bakır sayesinde, GND her yerde neredeyse aynı potansiyele sahip olacak. İyi bir GND'den de istenen bu değil midir? Ground loop oluşma ihtimalini de göremiyorum, çünkü maksimum birkaç amperden bahsediyoruz.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Ne demek istediğini pek anlamadım açıkçası. Ground plane'de bolca bulunan bakır sayesinde, GND her yerde neredeyse aynı potansiyele sahip olacak. İyi bir GND'den de istenen bu değil midir? Ground loop oluşma ihtimalini de göremiyorum, çünkü maksimum birkaç amperden bahsediyoruz.
Ground plane de bir iletkendir ve çok küçük te olsa bir EMPEDANSI vardır.
Bu empedans temel olarak 2 ayrı katagoride incelenir.
1 Omik empedans.
Bakır iletken mümkün mertebe kalın olduğu için omik değeri oldukça düşüktür.
2 Endüktif empedans.
Kesin olarak belirlenemez ve akımın geri dönüşlerinde sistem sıfır noktasına gidinceye kadar olan yolu gözetlenemez.
Her akımın bir dönüş yolu olduğuna göre....
Her bir gerilimden çekilen akımlar da doğrudan sistem sıfır noktasına dönmektedir. Bu akımlara ana kondansatörlerin akımları da dahil olup, ana kondansatörlerin ground uçları prensipte sistem sıfır noktası olarak belirlenir.
Sizin devrenizde 4 adet gerilim ve 4 adet te akım dönüşü bulunmaktadır. Bu akımların dönüş yolları başka bir akımın dönüş yolu ile çakışırsa istenmeyen sonuçlar olabilecektir.
PCB çiziminiz tamamlandıktan sonra gerekli düzeltmeleri yapabiliriz.

taydin

Timur Aydın
Staff member
PCB ilk revizyon. Aslında daha eksikler var, kenarlara vida delikleri konacak (nasıl yapıldığına bakmam lazım). Ayrıca SA anakartına giden konnektör bağlanacak.

hpsa_ps_pcb.PNG

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Bu tür profesyonel cihazlarda sistem ground hattı genellikle SHIELD (METAL KILIF) üzerinden yapılmaktadır.
Özellikle yüksek frekans bileşenlerinin ölçümü yapılan cihazlarda sıklıkla görülmektedir.
Her bir devre ground plane ve shield ile tasarlanmış olup, sadece sistem besleme hatları ayrı yapılmaktadır.
Bu cihazda da durum böyle ise yaptığınız PSU tasarımına ilave şase tespit delikleri ile rahatlıkla sonuca gidebilirsiniz.
GR PNT.png

Ancak cihaz başka besleme devreleri içeriyorsa ve bu besleme devrelerinin de ayrı ground noktaları bulunuyorsa, işler biraz karışacaktır.
Ground hattı üzerindeki dalgalanmaların miniminize edilebilmesi için çoğunlukla SERVO SYSTEM güç devreleri kullanılabilmektedir. Servo sistemler ground hattı üzerindeki gürültüleri 180' faz farklı ile çevirerek NB (NOISE BLANKER) oluşturmaktadırlar.
Bu dönüş hatlarının her birisi farklı güçlerde olacağı bir gerçektir. Ayrıca her bir besleme devresinin de gürültü faktörü besleme yapılan devrenin özelliklerine göre değişim göstermektedir.
PC tabanlı dediğimiz darbeli gerilim üreten işlemsel devrelerde analog gürültüler çok ta önem arzetmeyebilir. Çünkü bu gürültüler digital devrelere pek girişim yapmazlar.
Ancak bir yüksek frekans amplifier veya bir aktif filtre gibi yükselteç devrelerinde, yükseltmeye bağlı olarak gürültü faktörü son derece önemli olmaktadır.
İşte bu gibi devrelerin beslemesi için harici servo sistem veya benzer teknik uygulanmışsa bu hatların dönüş yolları diğer hatların dönüş yollarına asla karışmamalıdır.
PRENSİP ŞEMASI:
hpsa pcb.png

Temsili olarak çizilmiş bu resimde 4 ayrı yük hattının dönüş hatları gösterilmiştir.
Her kaynağın dönüş akımı yine kendi kaynağına gider prensibi ile yola çıkarsak, öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken kaynak 5V luk PC tabanlı devrelerin besleme gerilimidir.
Bu gerilimin dönüş hattı daha hassas olan diğer besleme devrelerinin dönüş hatlarının üzerinden geçiyorsa ortaya tamir edilemez hatalar çıkartacaktır.
Bu doğrultuda, cihazın teknik dökümanlarının ve eğer varsa şemasının detaylıca incelenmesini uygun görüyorum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Birden fazla GND dönüş noktasından bahsetmişsin. Kendi güç kaynağının cihaz ile bağlantısını sağlayan kablo şu. Buradaki siyah kablo grubu digital ground. Beyaz kablo grubu da analog ground. Bu digital ve analog ground, bir araya getirilip güç kaynağının şasesine vidayla bağlı. Ben de yapacağım PCB'nin montaj civatalarından birisine bu grubu bağlayacağım. PCB, 5 mm lik bir aluminyum levhaya bağlanacak ve bu levha da 4 civata ile şaseye bağlanacak.

Diğer kablo gruplarının her birisi bir kaynak çıkışını temsil ediyor. Sarı +15V, mor -15V, kırmızı +5.2V. Diğer kablolar da değişik kontrol sinyalleri. Bu kabloyu olduğu gibi muhafaza ederek yapıyorum işi, çünkü en nihayetinde kendi güç kaynağını çalışır hale getireceğim ve gene bu kablo ile bağlantı yapılacak.

Malesef elimde cihazın şeması yok. Benzer başka modellerin şemaları var, ama büyük farklılıklar görüyorum. "Performance verification manual" var, cihazın nasıl kalibre edileceğini anlatıyor. Buradaki blok diyagramlarla işi götürmeye çalışıyorum.

scaled_img_20190413_111626.jpg