Hurdalıktan atölyeye, günün ganimetleri!

Bu alet freze ile PCB kazımak için de çok iyi iş görür. Plaketi delmeden bunun üzerine koyup vakumlayacaksın, sonra da yüzeyi kazıyacaksın.
Hımmm, çok güzel olur fakat ufak bir sorunum var frezem yok. Acaba 3D ayazıcıyı uyarlayabilir miyim? :rolleyes:

Medikal yatak pompalarına sürekli denk geliyorum. Bugün artık alıp biraz kurcalayayım dedim ve aşağıdaki Vivocare Cosy Ultra pompayı aldım. Bunun yatağı da vardı ama benim ilgimi çeken pompanın içini dışını incelemek olduğu için sadece pompayı getirdim. Yan taraftaki hordum yuvalarının birini üfleme diğerini vakum zannediyordum ikisi de üfleme imiş. Aslında bunu Hakko lehim emme pompasında kullanabilir miyim diye de merak ediyordum ama bu hali ile olmaz. İlla ki yava emme de vardır diye tahmin ediyorum.

IMG_20210611_235010.jpg
IMG_20210611_235032.jpg

Tamir ve bakım için iyi bir konu olacağını düşünerek ve 5 V neredeyse hiç denk gelmediğim için aşağıdaki iki SMPS güç kaynağını da aldım. Bunlardan birini düzgün şekilde çalıştırmayı başarırsam USB ile çalışan bütün sistemleri bununla şarj edebilirim. Böylece masamda yüksek akımlı DC 5 V bir güç hattım olacak.

Aslında bunların ikisini birlikte (80 A) punto kaynak için kullabilir miyim diye de düşünmüyor değilim.

IMG_20210611_235138.jpg
IMG_20210611_235147.jpg

Dün bir hurdacı ziyaretinde bulundum. Isıtıcı, 3 adet tarayıcı camı, step motor, anten ve 1 TB USB 3.0 harici disk buldum.

Tarayıcı camlarını UVA geçiriyor mu diye denemek için ayırmasını rica etmiştim.

IMG_20210704_173032.jpg

Isıtıcının ne işe yaradığını bilmiyorum. Hatta ilk gördüğümde güneş pili sanıp epey sevindim. Isıtıı olduğunu anladığımda aklıma hemen SMD elemanları monte edebilir ya da ön ısıtma yapabilir miyim diye bir soru geldiği için aldım. Zaten işime yaramayanları geri götürüyorum.

Evde temizleyip detaylı incelediğimde 250 W ibaresi dikkatimi çekti. Bu ısıtıcı çok güçlü değil dolayısıyla çok da ciddi bir ısı üretmeyebilir. Deneyip göreceğim olmadı içini açar bakarım.

IMG_20210704_173100.jpg

IMG_20210704_173114.jpg

Yukarıdaki Seagate 1 TB kapasiteli harici diski normalde elim gitmez ama SATA - USB 3.0 dönüştürücüsünü kullanırım diye aldım. Çünkü diskler genellikle sorunlu çıkıyor ya da çok kısa süre sonra sorun çıkartıyor. Böyle olduğunda önemli verileri saklamamak gerek.

IMG_20210704_170518.jpg

Seagete disk üreticisi ama içinden Samsung disk çıktı. :D

IMG_20210704_170548_1.jpg

Aşağıda da görüleceği üzere diskin USB yuvası kopmuş. Bu tam olarak kullanmayı umduğum parçaydı.

IMG_20210704_170800.jpg
IMG_20210704_170842.jpg

Bunu tamir etmenin bir yolunu araştıracağım.

IMG_20210704_171026.jpg

Bu arada diskin durumunu merak ettim ve bilgisayara bağladım. Sonuç beni çok şaşırttı. Disk neredeyse hiç kulllanılmamış, durumu da çok iyi görünüyor.

Toplamda 207 kere çalıştırılmış ve toplam çalışma süresi 103 saat. Yeni her kullanımda ortalama yarım saat çalışmış. Bu sürenin günümüzde 40 bin saatin üzerinde ön görülüyor.

Bad sektör var mı bir de onu kontrol edeceğim, bu diskler kullanılmadığı durumlarda kafa park pozisyonunda durur yani düşük bir ihtimal gene de bakacağım.

2021-07-04_172051.png

Ben de bunu buldum10tl ye. 80'lerin başında üretilmiş sovyet malı dinamolu el feneri. mekanizma gayet akıcı çalışıyor ve eksik veya kırığı yok. power led ve süper kapasitör takıp hayata döndüreceğim.
Çok güzel restorasyon projesi olur. :D

Ama tabi yapılan işlemleri bir konuya dönüştürmelisin. :D

Bugünün ganimeti olan Seagete harici disk, aynı zamanda mikroskop kullanarak yaptığım ilk tamir projesi oldu.

Uğraşmayıp USB 3.0 soketin sipariş edeyim dedim ama piyasada bu tip olanını bulamadım. Mecburen bacakları kopuk olan mevcut soketi lehimledim. Bu işlem için mikroskop olmasa idi muhtemelen çok zorlanırdım.

Böylece sorunsuz çalışan 1 TB harici diskim ve dahası çok iyi bir pratik oldu. :cool:

IMG_20210704_195114.jpg
IMG_20210704_195142.jpg
IMG_20210704_201306.jpg

Nerede ne amaç ile kullanıldığını bilmediğim bu Hollanda üretimi Multi heat paneel ısıtıcıyı 21 dakikadır çalıştırıyorum.

10. dakikadan sonra 110 derece ısıya ulaştı ve şu an 119 derece gibi. Bu sıcaklıklardan daha yukarı çıkacakmış gibi durmuyor.

Panelin solu daha çok ısınsa da en sağ tarafı ile sadece 6-8 derecelik bir ısı farkı var. Yani her yeri eşit ısınıyor gibi duruyor.

Ben ne amaçla kullanabilirim bilmiyorum ama 100 dereceye ısınan bir panel bir çok yerde iş görür gibi.

@taydin bunu PCB üretirken kimyasal süreçte kullanabilir miyiz?

IMG_20210704_224350.jpg

Zannediyorum bu sıcak havalarda yapılabilecek en güzel testlerden birini yaptım. :D

1625428730407.png

Sanıyorum resmi internet sitelerini buldum, bu infrared bir ısıtıcı gibi duruyor.

Asit ısıtmak için en uygun yöntem akvaryum ısıtıcısı. Bu herhalde ortam ısıtması için kullanılıyor, rezistanslı ısıtıcıya göre ısıl verimi daha iyi olabilir.

Uzun zamandır hurdalık ziyaretinde bulunmuyordum. Bu hafta başında tekrar gittim. Xiaomi Mi VR gözlük denk geldi. Bir de üzerinde 2x16 karakter LCD ekran ve STM8S105C6T6 mikroişlemci olan karta denk geldim. Kartı LCD ekranı için aldım.

Normalde bu LCD ekranlardan elimde çok var genelde almıyorum. Bu ekran büyük boyutlu olduğu için (son fotoğrafa bakın) cezbedici duruyordu. Karakter sayısı daha fazladır diye umdum ama eve gelip karta elektrik verdiğimde 2x16 çıktı.

IMG_20210825_233701.jpg
IMG_20210825_233717.jpg
IMG_20210825_234308.jpg
IMG_20210825_233727.jpg
IMG_20210825_234825.jpg

Bundan güç kaynakları için volt ampermetre yapılsa, Tepki süresi de iyiyse güzel olur.
IMG_20210825_234825.jpg

@Sercan 48 volt 380ma access point güç kaynağı elimde var. Bi köşede duruyor. CISCO markalı ürün için gönderebilirim isterseniz.

Bende resim yok ama geçen sene telefon santrali kartları denk geldi. 4-5 adet aldım üzerinden 80'e yakın siemens 2 amper röle söktüm. Bir de 486 işlemcili SBC kart denk geldi. Onu da picprojeden bir arkadaşa lazım olduğu için satmıştım. Bazen hurdacılarda güzel şeyler düşebiliyor. Burdaki bir hurdacıda SONY anfi (STK serisi çipli) denk geldi. Fiyatını sormadım ama 50-60'a kapatılır diye düşünüyorum.

Liseden beri teyp kaseti mekaniklerini severim. Bu mekaniği otomatik olarak kontrol edecek birkaç deneme yaptım ama temiz bir motor kontrollü mekanik bulsam raspberry pi ile kontrol edip kaset çalacak bir düzenek yapmak istiyorum.
Pic18f4550 ile bişeyler yapmıştım. Şimdi daha güzel bir mekanik bulsam pi pico, esp32 yada arduino ile güzel bir kontrol yapılabilir.

@Sercan 48 volt 380ma access point güç kaynağı elimde var. Bi köşede duruyor. CISCO markalı ürün için gönderebilirim isterseniz.
Teklifin için çok teşekkür ederim @fide. 5 GHz olmasına rağmen benim ağdaki WiFi için kör noktam da yok. Göndersen de bende boş boş duracak. Bir de evdeği ağı kablo ağırlıklı kullanmayı tercih ediyorum. Dğerlendiririm dersen cihazı sana gönderebilirim.

Wifi olarak benim de ihtiyacım yok. Ama sizin hurdalardan zamanla belki ihtiyaç çıkabilir.

Bu arada akülü engelli sandalyesi motoru ihtiyacım var 2 adet. 2 adet var, 2 tane daha bulabilirsem dört çeker bir araba yapıcam.

Son düzenleme:
Bugün komşum uğradı, kitabının nihayet çıktığını haber etti ve atmaya kıyamadığı elektronik malzemeleri bıraktı. Malzemelerin içinde PS2 mouse görünce çok şaşırdım. Artık nasıl bir izlenim bıraktıysam! :D

Bu arada 11 yıllık araştırması olan "Onomastik Çerçevede Osmanlı Kuruluş Dönemi Tarihi" isimli muhteşem bir kitabı yayınlandı.

Ganimetlere dönecek olursak;

Utopia marka UT-703P model, toplu, PS2 mouse var. Hurdalıktan filan Windows gömülü bir cihaz denk gelirse filan diye bulundurmak faydalı olabilir.

Malzemelerin içinden Yıldırım elektroniğin 220 V, 110 VAC dönüştürücüsü de çıktı. Bunu fotoğrafta görünen 4.5 VDC adaptörü çalıştırıyormuş.

Bir de gerçekte Vestel'in S9540/45 diye ürettiği Digiturk için DT 9103 HD uydu alıcı var. İçinde 16MB7500S model bir anakartı var.

IMG_20210916_225126.jpg
1631822663562.png

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back