Hurdalıktan atölyeye, günün ganimetleri!

Sanıyorum bundan bahsetmedim ama geçen sene hurdalıktan bir vakum pompası almıştım. Tarkan şarksıı gibi Hüp diye içine çekiyor herşeyi :D

IMG_20220330_035452.jpg
IMG_20220330_152150.jpg

@Sercan vakum benim de aklımda. Hatta dün @Ahmet ile bu konuda uzun uzun yazıştık.
Ben vakumu buzdolabı motoru (ekovat) ile elde etmeyi düşünüyorum. Hatta 1-2 deneme yaptım. Ama yapmak istediğim makinede ekovatı hem vakum hem de kompresor olarak kullanmak niyetindeyim. Bunun için iki pnömatik valf, bir basınç, bir vakum transduceri ve ara bağlantı aparatları lazım. Şu anda kullanmasam da kompresör için bir de kurutucuya ihtiyacım olacak. Tuz yada pirinç ile yapılıe diye tahmin ediyorum kurutucuyu ama denemedim.

Kompresör ile vakum elde etme yolu da var. "Venturi vacuum generator" diye aratabilirsin.
Bende vakum pompası olduğu için gerek yok ama bu bildiğimiz boya tabancasının boya püskürtme mantığı, bir zamanlarda kumlama için hevelsendiğimde öğrenmiştim bu işlemi.

Bugün 2 adet ACP Back-UPS ES 550 ve birde Cisco 800 Serisinden 888G (3G) destekli router edindim. Şu an ne durumda olduklarını bilmiyorum. Çok yüksek ihtimalle çalışıyorlar çünkü UPS'lerin üzerinde orijinal batarya ve Cisco üzerinde 3G modülü filan yani orijinal hallerinde duruyorlar.

Bunlar şu an üzerinde kafa yorduğum aşağıdaki yedekleme sisteminde kullanmak için süper denk geldi. Cihazların temizlik ve bakımlarını ayrıca aşağıdaki konuda paylaşacağım.

20230324_091011.jpg

Cisco 800'ü ne amaçla kullanacaksınız? Benim bildiğim kurumsallar vpn amaçlı kullanıyor bu cihazları fazla da bilgim yok.

Normal bir ev kullanıcısı bu cihazı bir amaç için kullanabilir mi? Mesela 2 tane alsak neler yapılabilir?

Cisco 800 serisi bildiğimiz modemin gelişmiş versiyonundan başka birşey değil.

Farklı WiFi özellikli vb. alt grupları var. VPN özelliği, firewall, URL bloklama gibi bir çok özelliği var. Hatta bendekinin 3G desteği filan da var yani buna bağlanacak bir simkart ile VDSL hattın kesilmesi durumunda da interneti kullanmaya devam edebilirim.

Ben bunu 500 KM uzakta yapacağım yedekleme çözümünde kullanacağım. Günümüzde çok daha güncel versiyonları olsada benim uzak yapılandırmada ADSL en fazla VDSL olabileceği için fazlasıyla işimi görecek. Üstelik soğutma vb sorunları olmayacaktır.

Bu arada bende bütün detaylarına hakim değilim. Cisco işi ayrı bir dünya.

Modemi test edip temizlemek istedim ama zaten ben açıncaya kadar içine toz bile girmemiş. Kullanılan ortam her nasılsa çok iyi korunmuş.

20230325_031211.jpg
20230325_031624.jpg
20230325_031617.jpg

Bari dedim eksiklerini gidereyim. Kutu içeriği için araştırdığımda aşağıdaki fotoğrafı buldum. 12 V 5 A adaptör ve konsol kablosu dışında birşey yok gibi duruyor.

Neyse bende zaten konsol kablosu vardı.

Mevcut hali ile ayarlı güç kaynağından 0.5 A çekiyor. Bende 2-3 A onlarca 12 V modem adaptörü var ama bir tanesinin ucu bunun yuvaya olmadı. Sadece uyacak bir kabloyu ayrıca bulabildim. Buna denk geldiğinde güzel bir SMPS devre ayarlayacağım. Bendekiler hep 16-30 A civarında.

s-l1600.jpg
20230325_035311.jpg

Bulabilirsem şunun gibi minik bir SMPS iş görür.

1679706774923.png

Sehven evet 60 W bilgisini akım olarak yazmışım. Düzelttim.

Bari dedim eksiklerini gidereyim. Kutu içeriği için araştırdığımda aşağıdaki fotoğrafı buldum. 12 V 5 A adaptör ve konsol kablosu dışında birşey yok gibi duruyor.

Neyse bende zaten konsol kablosu vardı.

Mevcut hali ile ayarlı güç kaynağından 0.5 A çekiyor. Bende 2-3 A onlarca 12 V modem adaptörü var ama bir tanesinin ucu bunun yuvaya olmadı. Sadece uyacak bir kabloyu ayrıca bulabildim. Buna denk geldiğinde güzel bir SMPS devre ayarlayacağım. Bendekiler hep 16-30 A civarında.

23032 eklentisine bak23033 eklentisine bak

Bulabilirsem şunun gibi minik bir SMPS iş görür.

23034 eklentisine bak
Kumpas ile olcebilirsiniz powr jack boyutlarini.

Bende aşağıdaki değil ama benzeri olan universal dc power jack grubu var, hangisi uyarsa ona göre bakınıyorum.

1680043037251.png

Bendeki Mutlusan'a ait ayarlı SMPS'in uçları olarak gene bit pazarından gelmişti. Kabloyu kesip banana soket taktım ve ayarlı güç kaynağında kullanmaya başladım ama ne zaman birşeyleri patlacağım diye gözleyip duruyorum. Ters takılmıyor ama denerken temas ediyor. :eek:

Müthiş bir adrenalin. o_O

20230329_021027.jpg

Bugün bir süredir Tahtakale'ye gittiğimde almayı unuttuğum, ve görerek almak istediğim ekran koruyuculara pazarda denk geldim. Tezgehta 4 tane vardı hepsini aldım. Olsa yedek olması bakımından 4 tane daha alırdım.

Neyse bunları benim cihazların ekranlarını kaplamak için kullanacağım. Malum lehim yapıyoruz, bazen elimizden bir yay fırlıyor filan cihazlar konum olarak masadan uzak olsada tedbir almaktan kimseye zarar gelmez.

Bir tanesi ile osiloskop ve iki cihazın ekranını kapattım. Dokunmatik de geyet iyi çalışıyor.

20230409_222921.jpg
20230409_223019.jpg
20230409_222848.jpg
20230409_222656.jpg

Bugün bir süredir Tahtakale'ye gittiğimde almayı unuttuğum, ve görerek almak istediğim ekran koruyuculara pazarda denk geldim. Tezgehta 4 tane vardı hepsini aldım. Olsa yedek olması bakımından 4 tane daha alırdım.

Neyse bunları benim cihazların ekranlarını kaplamak için kullanacağım. Malum lehim yapıyoruz, bazen elimizden bir yay fırlıyor filan cihazlar konum olarak masadan uzak olsada tedbir almaktan kimseye zarar gelmez.

Bir tanesi ile osiloskop ve iki cihazın ekranını kapattım. Dokunmatik de geyet iyi çalışıyor.
Böyle bir planım hep vardı ama boyutu büyük gelir keserken çatlar diye hep erteledim uygularken keserek mı taktınız yoksa yerlerine direk uydumu fotoğrafta çatlama gözükmüyor ama.

Böyle bir planım hep vardı ama boyutu büyük gelir keserken çatlar diye hep erteledim uygularken keserek mı taktınız yoksa yerlerine direk uydumu fotoğrafta çatlama gözükmüyor ama.
Ekran dokunmatik degilse en guzel cozum 2 mm pleksi ekrandan buyuk kesip alti tane saydam silikon taban zimbirtisi ile ekranin bir kac mm onune yerlestirmek. Onu kiracak kadar enerjisi olan bir seyle ugrasiyorsaniz, zaten once kendi sagliginiza dikkat etmeniz gerekir.

Aynı gerekçe ile bende görmeden (internetten) almak istemedim. Maket bıçağı ile kolayca kestim. Esnek oldukları için sorun çıkmadı ama bahsettiğiniz daha sert olanlarının bu kadar rahat kesebileceğini sanmıyorum.

Üstelik üzerinde kare deseni sayesinde kesim işi acayip oldu. Aynı marka ürünü internette bulabilirseniz tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
5,764
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back