HW-308 ESR Transistör Komponent Test Cihazı

Durum biraz daha netleşmeye başladı.

Öncelikle osiloskopu bağladım SCLK, MOSI (Master Output, Slave Input) ve MISO (Master Input, Sleve Output) pinlerini dinledim. Bu sayede sorunun ISP bağlantısından öncemi sonra mı olduğunu anlayabildim.

Ben AVRDUDE ile yazmak istediğimde bu pinlerde verilerin aktığını görülüyordu. Buda demek oluyor ki sorun programlanacak olan yeni taktığım çipten kaynaklanıyor.

Bozuk olma ihtimalini ortadan kaldırmak için işlemciyi söktüm. Değiştirecektim ki bu sırada çok da tecrübem olmayan krem lehim işini iyi beceremediğimi fark ettim. İşlemcinin altında krem lehim tortuları filan kalmış. Artıkları güzelce temizledikten sonra aynı işlemciyi iyi bildiğim yöntemle lehimledim.

Tekrar programladım ve adresler filan gelmeye başladı. Doğrulama yapamadı ama cihaz da çalışmaya başladı. Yani problemlerimden biri lehim hatasıymış. Cihaz ilk programlamada çalışmadığı için sorunlarım devam ediyor. Sanıyorum yüklediğim firmware ile ilgili bir sorun var.

20230809_155856.jpg
20230809_160006.jpg
20230809_160048.jpg

Şimdi bakıyorumda yüklediğim firmware zaten çalışmaz, GM328 denen donanım bendekine hiç benzermiyor.

GM328 görselleri: https://www.google.com/search?q=GM328&tbm=isch

Benim versiyon ne diye geçiyor acaba?

Sercan Hocam
LCR-T3 veya T4 olabilir mi ?
açıklama kısmındaki dosyaları bir deneyin isterseniz.

Bende T3-T4 ile ilişkili orijinal firmwareleri denedim ama çalışmadı.

Daha sonra şu videoya denk geldim.

Bu videoyada paylaşılan kaynağa göre T4(T3) No Strip Grid diye bir model olması gerekiyor. Neyse vermiş olduğu linklerde aşağıdaki klasörde Orijinal isimli bir klasör var ve buradaki hex dosyaları başarı ile yükledim. Emin değilim ama sanıyorum bunlar cihazdan yedek alınmış dosyalar.

Bunu yüklediğimde çalıştı. Yavaş çalışıyor bazı değerlerde (ESR) sapıtıyor filan ama yaşam belirtisi gösterdi.

20230809_175049.jpg
20230809_180727.jpg
20230809_180827.jpg
20230809_180954.jpg
20230809_181112.jpg

Ekler

• Mtester_V2.07(NoStripGrid).zip
    26 KB · Görüntüleme: 57
Bu tarz cihazların hangi versiyon olduğunu indman@EEVblog yazarı tablo haline getirmiş.

Ekler

• TableClonesEn.pdf
    612.7 KB · Görüntüleme: 160
Sanıyorum tam model ismi "LCR T4 v2"

Bu cihazın aynısı bende de var. Çok uzun zaman önce almıştım. Daha sonra BSIDE ESR02 aldığım için çok sık kullanmıyorum.

Bu cihaz ve benzerleri için şu linkte oldukça uzun bir konu var:

Şu adreslerde de detaylı ek bilgiler ve özel geliştirilmiş yazılımlar var:

Ben henüz özel yazılım işini denemedim her iki cihazda da ama bu vesileyle deneyebilirsiniz belki.

Geçenlerde çinden aldığım atmegalarda benzer sorunlar oldu. Smd kıkıf Atmega 48 ve 168 almıştım 5er tane falan. Birkaç tane de geliştirme kartım var kendi bastığım pcbler. Lehimledikten sonra bir türlü programlayamamıştım. Avrdudess ile fusebit'leri kristale göre ayarladıktan sonra çipler çalışmaz oluyorlardı. Baud rate düşsemde yükseltsemde olmuyordu.
Neyse defalarca pcbde lehimleme hatası aradıktan sonra bendeki bazı çiplerin kristalle çalışamıyor olduğunu farkettim. Fusebit'leri tekrar dahili osilatöre ayarlamayı deneyip, 100 denemeden birinde falan ancak işlem yapabilmiştim. Çipleri kristale uygun değil diye işaretleyip kaldırdım. Dahili osilatörle sorunsuz çalışıyorlardı. Şimdi siz kristalden bahsedince hatırladım. Bir ihtimal çipte benzer bir kusur olabilir.
Dediginiz gibi kristal sorunu olabilir. Bendeki LCR T4'un uzerinde 8 Mhz kristal var. Kristalleri de test edebiliyor ama kendi frekansina kadar olanlari. Bir alman blogunda eleman bunu 20 Mhz'ye cikartip o sekilde yuksek frekansli kristalleri de test edebilir miyim diye arastiriyordu. Epey ugrasip ve kodu bastan derleyip 16 Mhz'de calisabilir hale getirmisti. Fakat 20'ye cikaramamisti.

Bendekinin firmware'ini okutmaya calisayim. Becerebilirsem buraya yuklerim.

Kutunun uzerine kondansatorleri desarj etmek icin metal levha yapistirmak iyi bir fikir. (alemiyon folyo, alemiyon bant :)) Hatta etrafini kirmizi cerceve icine alip daha dikkat cekici hale getirip unutmanin onune gecilebilir.

Son düzenleme:
Dediginiz gibi kristal sorunu olabilir. Bendeki LCR T4'un uzerinde 8 Mhz kristal var. Kristalleri de test edebiliyor ama kendi frekansina kadar olanlari. Bir alman blogunda eleman bunu 20 Mhz'ye cikartip o sekilde yuksek frekansli kristalleri de test edebilir miyim diye arastiriyordu. Epey ugrasip ve kodu bastan derleyip 16 Mhz'de calisabilir hale getirmisti. Fakat 20'ye cikaramamisti.

Bendekinin firmware'ini okutmaya calisayim. Becerebilirsem buraya yuklerim.

Kutunun uzerine kondansatorleri desarj etmek icin metal levha yapistirmak iyi bir fikir. (alemiyon folyo, alemiyon bant :)) Hatta etrafini kirmizi cerceve icine alip daha dikkat cekici hale getirip unutmanin onune gecilebilir.
Avr'den yazılım çekeceksen konu aç'da yazayım bildiklerimi baya uyğraştım avr'lerden yazılım çekmekle ilgili.

Bu cihazın aynısı bende de var. Çok uzun zaman önce almıştım. Daha sonra BSIDE ESR02 aldığım için çok sık kullanmıyorum.

Bu cihaz ve benzerleri için şu linkte oldukça uzun bir konu var:

Şu adreslerde de detaylı ek bilgiler ve özel geliştirilmiş yazılımlar var:

Ben henüz özel yazılım işini denemedim her iki cihazda da ama bu vesileyle deneyebilirsiniz belki.
eevblog'daki konuyu gördüm de 350 sayfa yazışma ancak başından takip edilirse okunur...

Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. İki tane özel firmware var. Markus (m) ve Kubbeler (k). Kubbeler daha stabil ve popüler gibi.

Şu adreste bu popüler iki özel firmware'den birisinin yazarı olan Karl-Heinz Kubbeler tarafından yazılmış detaylı bir dökümantasyon var.

Bizim cihazlar LCR-T4, ancak LCR-T4 için iki farklı model var gibi:

LCR-T4 StripGrid

1692017196550.png

LCR-T4 NoStripGrid
1692017181762.png

Buna göre StripGrid / NoStripGrid olduğunu tespit edip şuradan uygun k-firmware indirilip kurulabilir. Bendeki cihazlar 8MHz kristalli. :

Fotoğraflara bakınca bizdeki NoStripGrid versiyonu gibi. Ancak emin olmak iin şemadan da kontrol etmekte fayda var.

Atmel konusunda çok tecrübem ve düzgün bir programlayıcım yok. Programlayıcı işini halledip ben de deneyeceğim LCR-T4'ü ve BSIDE ERR02 PRO'yu bu yazılımlarla güncellemeyi.

İki şema arasında sadece ZIF soket bağlantısında ve LCD nin bağlı olduğu GPIO'larda fark var gibi görünüyor. Bir de LCD'de ilave kapasitörler var NoStripGrid olanda. Bu iki tasarım, yetenek açısından eşdeğer mi? Birisinde sadece alternatif bağlantı şekli mi kullanılmış?

Bu videoda USBASP programlayıcı gerekmeden SPI kullanarak bende de aynısı bulunan şu CH341 programlayıcı ile programlanabildiğini gördüm.
ch341a-series-burner-chip-24-eeprom-bios-writer-25-spi-flash-module-board-500x500.png

Bağlantıları şöyle yapmak gerekiyor:
1692029355925.png

Şöyle bi,r düzenek kurdum:
1692029422953.png

Önce içindeki mevcut firmware'i indirdip sakladım. Aşağıda paylaştığım klasörde bulabilrsiniz.

Kullandığım tüm dosyaları klasör halinde şu linke yükledim. (AVRDUDE için gerekli ayarlar klasörde yapılandırıldı, Karl-Heinz Kubbeler firmware v1.3 ve orjinal firmware de klasör olarak mevcut)

1- Önce CH341 sürücülerini güncelledim. Sürücü kurma uygulamasını çalıştırınca önce "Uninstall" sonra "Install" yapmak gerekiyor.

2- Sonra "AVRDUDEPROG.exe" dosyasını çalıştırabilirsiniz.
Kullandığım ayarlar şöyle:
1692029728621.png
1692029743752.png
1692029756714.png

3- "Programm All" tuşuna basarak programlama işlemini başlatabilirsiniz.

Programlama işlemi bittikten sonra pil takıp deneyebilirsiniz. Bende ilk başta ekran çok silik göründü. Bunun sebebi EEPROMdaki kontrast ayarı. Ekranı biraz dik tıtarak silik görünen menü içerisinde "Contast" seçeneğini bulup çalıştırdım ve ekran net hale gelene kadar düğmye bastım. Uygun kontrast değerini bulunca düğmeye uzun basarak kaydedebilirsiniz.

Bu işlem sırasında kalibrasyon verisi de silindiği için kalibre etmek gerekiyor. Selftest fonksiyonun çağırınca otomatik kalibre ediyor. Bu işlem sırasında size bazı talimatlar veriyor. >100nF ve 4-30nF kondansatör ve 3 bağlantı noktasını da kısa devre yapacak bir kabloya ihtiyacınız oluyor.

Kısa devre yapmak için 5li pin başlığının üst kısmına bakır kabloyu kalınca lehimleyerek şöyle basit bir aparat yaptım:

1692034197264.png

İdeal değerlerde malzeme yoktu kolayda ama elimdeki kondansatörlerle basit bir kalibrasyon yaptıktan sonra şimdilik normal çalışıyor gibi.

1692033801108.png

1692033950636.png

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back