İki kablo üzerinden 200mpbs çift yönlü iletişim

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri

1715331561227.png

Teknofest yarışmaları için geliştirilmiş Trabzon merkezli bir mühendislik firması sualtı robotların iletişimi için bir ürün geliştirmiş. Su altında Rf sinyalleri verimli çalışmadığı için sualtı cihazı (ROV diye kısaltıyorlar sanırım) iki kablo üzerinden 200mbps ve 300mt civarında mesafeye ulaşacak şekilde bağlayabilen bir donanım üretmişler. Güzel tarafı ise cihazın ethernet bağlantısı sayesinde birden fazla cihazın aynı bant genişliğini kullanırken hem kamera hem sensör verileri hem de kontrol komutlarını karşılıklı gönderebilmesi. Donanım hk açıklama ve datasheet yok. Tipik Türk davranışı herhangi bir dökümantasyon için uğraşmamışlar. Yada ben göremedim.

Merak ettiğim ise 200mbps bağlantı için kullandığı çift yönlü protokol nedir?
1715331580329.png

Communication Standard IEEE 802.3 olarak belirtmiş ama donanım olarak herhangi bir ayrıntı yok.

IEEE 802.3 aratınca ethernet standardı çıkıyor ama bu standart iki modül arasındaki iki kablo mu yoksa cihazın ethernet bağlantısını yapan standart mı net değil.

Elektrik şebekesi üzerinden haberleşen sistem aklıma geliyor ama bant genişliği olarak 200mbps çıkabilir mi bilmiyorum.

Hmm normal 100Base-T ethernette iki tane diferensiyel kablo çifti kullanılıyor. Bu adamlar diferansiyel kablo kullanmadan nasıl 200 Mbps elde etmiş yav?

VDSL türevi birşey olabilir belki.

bakır kablo mu var emin miyiz ? aynı kılıfta bakırla enerji ve fiberle data taşıyan sistemler var. veya koaksiyal kablo ile yüksek bw veri + enerji taşıyan sistemler var hatta maximde bunların hazır chipleri var.

detay incelemeden yorum yapmak yanlış olur ama bana çok büyük bir innovasyonmuş gibi gelmedi. hazır bir chip veya modül üzerine inşa edilmiş bir devre kartı çıkma olasılığı yüksek.

Optik değil herhalde. 300m limitasyon var demişler

bakır kablo mu var emin miyiz ? aynı kılıfta bakırla enerji ve fiberle data taşıyan sistemler var. veya koaksiyal kablo ile yüksek bw veri + enerji taşıyan sistemler var hatta maximde bunların hazır chipleri var.

detay incelemeden yorum yapmak yanlış olur ama bana çok büyük bir innovasyonmuş gibi gelmedi. hazır bir chip veya modül üzerine inşa edilmiş bir devre kartı çıkma olasılığı yüksek.
Teknofest'e katılıp sualtı araç yapacak ekipleri bu siteye yönlendirmişler. Yarışma için hazır kitler var ama böbrek sattıracak fiyatlar var.

Merak ettiğim nokta işin çözümü. Twisted Kablo olmadan 300mt Max mesafeye 200mbps veriyi nasıl taşıdığı.
@taydin dediği gibi VDSL modülasyon olabilir ama tek çip ile çözülür mü?

AC-L ve AC-N işaretleme bana şehir şebekesi üzerinden haberleşen sistemleri anımsattı ama bu hıza çıkar mı emin değilim. Hatta enerji/parazit olmayınca belki çıkabilir

Merhaba, ben Degz Robotik'ten Abdullah. Bahsettiğiniz ürünün kullanımı için wikimizi kullanabilirsiniz. Sublink Hi-Com PLC üzerinden ethernet haberleşmesi sağlayan bir modül. Aynı hat üzerinden @ckocagil dediği gibi DC güç de taşımak mümkün. Degzrobotics.com'daki fiyatlar dolar üzerinden ancak aynı ürünlere Türkiye fiyatlarıyla Mucif.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada reklamını yapmış olmayayım ama ürünlerimiz hakkındaki tüm soruları Degzrobotics Forum üzerinden anında cevaplamaya çalışıyoruz. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,737
Üyeler
2,757
Son üye
filarmonizm

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back