İtfaiye Oyun Makinesi Restorasyon

Bu seferkide su kaçırdı ama ilerleme var.
Baskıyı burun aşağıda M12 kısmı yukarıda olacak şekilde destekli bastım. Somuna benzeyen kısımın alt tarafı ütülenemediği için oradan kaçırma oldu.
Birde M12 dişlerin birleşme kısmında kaçak oldu. Tahminim oraya diş açma sırasında en dibe gelen kısım çok inceliyor. Çözümüm ise orada 3mm bir boşluk bırakıp dişi daha aşağıda bırakmak.
Birde pnömatikte su kaçağı oldu ama muhtemelen teflonu az sardığım için.

M12 gijonla başlanırsa işe maliyet düşer. yumuşak oluyor bu malzeme işlemesi kolay ama suya pek dayanıklı değil. Uygun boyda M12 paslanmaz cıvatanın iki tarafına uygun delik delip M10 kılavuz çekerek iş görülebilir ama paslanmazı delmek de zor. Elle olmaz ama tornacıda da maliyet düşer 100 TL'ye helalleşirsiniz bence.

M12 gijonla başlanırsa işe maliyet düşer. yumuşak oluyor bu malzeme işlemesi kolay ama suya pek dayanıklı değil. Uygun boyda M12 paslanmaz cıvatanın iki tarafına uygun delik delip M10 kılavuz çekerek iş görülebilir ama paslanmazı delmek de zor. Elle olmaz ama tornacıda da maliyet düşer 100 TL'ye helalleşirsiniz bence.
Bir de M10 delikten vazgeçilebilir. Bir tarafı M12 olan hortum adaptörü bulunabilmesi lazım. O zaman eğer montaj yeri uygunsa M12 paslanmaza 4mm ile girip diğer taraftan 1,5mm nozul deliği delinebilir.

Valla ben pek hoş sohbet değilimdir. Pazarlığıda sevmem. Sorarım işime gelirse alırım, gelmezse almam. Bir de tanımadığım adama akıl verir gibi vida dan yapalım filan demem.

İtfaiye oyuncağının restorasyonu bitti.
Aynı makineden bir tane daha var. Sıra ona geldi.
Resimde ikisini yan yana görüyorsunuz.
Öncesi - Sonrası olarak karşılaştırabilirsiniz.

20230219_101525.jpg

20230219_101550.jpg

ben biraz geç kaldım, sanırım bitmiş de yinede söyleyeyim. bu gaz nozulları var m12 olanları da mevcut. iç delikleri 0.9mm den başlıyor. Ama sadece uç kısımları konik değil. yinede düşünüle bilir :)
1676989917889.png

Ekstra birde Manşon da kullanıla bilir, eğer M6 nozzle bulabildiysen m6 yı m12 yapan manşonla da bu iş halledile bilir.
1676990089185.png

O zaman senin malzeme yine manşondan geçiyor. detaylı fotoğraf atarsan sana fiyat çıkarttırabilirim istersen , cnc merkezimiz mevcut.

O zaman senin malzeme yine manşondan geçiyor. detaylı fotoğraf atarsan sana fiyat çıkarttırabilirim istersen , cnc merkezimiz mevcut.
Fusion360 da çizdiğimden resim attım. Ayrıca aşağıdaki mesaj içinde videodan da direk görebilirsin.
M10 kısıma Pnömatik takıyoruz. Suyun geldiği hortumu da Pnömatiğe bağlıyoruz.

itfaiye nozzle.png

itfaiye nozzle2.png

Evet, onları gördüm hocam. detaylı fotoğraftan kastım teknik çizimdi :) 6 gen bölümün ölçüsü önemli mi ? dişlerin dış kısmı M12 iç kısmı ise M10 ters düz oalyı yok sanırım. Tahminime göre bu M12 kısım bir flanşa monte ediliyor. M10 kısıma da hava rekoru monte ediliyor. Mekanikte çok bilgim yok. o yüzden.

Evet, onları gördüm hocam. detaylı fotoğraftan kastım teknik çizimdi :) 6 gen bölümün ölçüsü önemli mi ? dişlerin dış kısmı M12 iç kısmı ise M10 ters düz oalyı yok sanırım. Tahminime göre bu M12 kısım bir flanşa monte ediliyor. M10 kısıma da hava rekoru monte ediliyor. Mekanikte çok bilgim yok. o yüzden.
Mekanikte aslında benim de çok bilgim yok. M12 yerine saat yönünde çevrilerek oturtuluyor. Pnömatik te Nozzula saat yönünde çevrilerek oturtuluyor. 6 Gen bölümün ölçüsü önemli değil. M12 kısım yukarıdaki resimlerde görülen altın rengi tabancanın ucuna monte ediliyor. Ölçülerini yazar veririm. Fiyat almak ilerisi için iyi olabilir ama bizim yurt dışından gelecek konteyner var. Burada bulamayınca onun içine 5 tane ilave etmişler.

5 tane ilave edilmiş ise onları kullanırsın. deforme olması da uzun sürer. Eğer daha fazlaya ihtiyacın varsa konuşayım. Yoksa hiç masrafa gerek yok bence karar senin ustam.

5 tane ilave edilmiş ise onları kullanırsın. deforme olması da uzun sürer. Eğer daha fazlaya ihtiyacın varsa konuşayım. Yoksa hiç masrafa gerek yok bence karar senin ustam.
İleride bir gün ihtiyaç olursa yazarım. Şimdilik acil ihtiyaç kalmadı. Teşekkür ederşm.

Mağaza tadilatta olduğundan her yer toz pislik içinde. Özellikle alçıpan tozları her yeri kaplamış durumda.
İtfaiye makinesi gerektiği kadar tazyikli su vermiyor artık. Ne kadar temizlediysem fayda etmedi.
Acaba resimdeki gibi bir sıvı lavabo açıcıyı motorun içinden geçirsem bir zararı olur mu?
images.jpeg

20230621_165118.jpg

Aluminyum aksam uzun sure maruz kalmamali. Temizligi hemen bitirip bol suyla durularsan sorun olmaz.

Su kireçli mi orada? Kireçli ise o da tıkar. Benim atölyedeki su inanılmaz kireçli, hangi musluğu, hangi bataryayı veya sulama kafasını alsam eninde sonunda bozuldu. Şimdi bu son kafayı ara ara kireç sökücüde bekletiyorum bakalım ne olacak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back