J1939 usb can bus analyzer

Benim arabanın hem motor hem de SRS lambaları 15 senedir yanık. Kaç kere servise götürdüm, bir sorun bulamadılar ve sadece lambayı söndürdüler. Ben de en azından servise gitmekten kurtulmak için SAMM daki adaptörünü alsam mı acaba? Peak Can yazılımı ile uyumlu mudur? Esasında Peak'in kendi adaptörü de 188 Avro olarak liste fiyatı var, SAMM dakinin fiyatından çok da farklı değil. Orijinal Peak USB yi kim ithal ediyor? Nereden alabilirim?

Fluke konusundan beri size karşı (tanımadan) önyargı geliştirdim sanırım.

Tecrübeli birisiniz ama teknik detay vermek yerine duygularla yazım tarzınız çok hoşuma gitmedi.

E şimdi sen de duygularınla hareket etmiş oldun :D

Teknik nasıl detay vereyim, CAN bir haberleşme şekli, renk körü bir adama hiç görmediği kırmızı rengi anlatmak gibi bir şey. Buradan birileri merak edip ilgilense bile kar kardır. Barış Samancı çok güzel anlatmış bu arada Can bağlantının nasıl çalıştığını. Okumanızı öneririm.

E şimdi sen de duygularınla hareket etmiş oldun :D

Teknik nasıl detay vereyim, CAN bir haberleşme şekli, renk körü bir adama hiç görmediği kırmızı rengi anlatmak gibi bir şey. Buradan birileri merak edip ilgilense bile kar kardır. Barış Samancı çok güzel anlatmış bu arada Can bağlantının nasıl çalıştığını. Okumanızı öneririm.
Şahsen canbus paket yapısından, veri gönderme şekli ve veri alma/doğrulama yapısına kadar teorik kısmı biliyorum. Birkaç farklı arabaya raspberry pi ve mcp2551/mcp2515 devreleri ile bağlanıp araçta akan verileri izledim. Pcb çizip çalıştırdım, bluepill ile gönder-al yaptım. Sadece saha ortamında kullanmadım.
Bu konuda cahil sayılmam. Siz anlatın, anlayamadığımız kısma bakarız. @czorgormez ve @alikara3 yazıları bu konuda oldukça faydalı idi.

Son düzenleme:
Benim arabanın hem motor hem de SRS lambaları 15 senedir yanık. Kaç kere servise götürdüm, bir sorun bulamadılar ve sadece lambayı söndürdüler. Ben de en azından servise gitmekten kurtulmak için SAMM daki adaptörünü alsam mı acaba? Peak Can yazılımı ile uyumlu mudur? Esasında Peak'in kendi adaptörü de 188 Avro olarak liste fiyatı var, SAMM dakinin fiyatından çok da farklı değil. Orijinal Peak USB yi kim ithal ediyor? Nereden alabilirim?
bu generic can adaptörleri ile otomotivle uğraşmak zor. onlar daha çok hacking için.

elm327 diye satılan bluetooth obd2 adaptörleri var ve çok ucuz 200-300tl civarı. bunun hondaya uygun modelini bulursan iş görecektir. ama asıl önemli kısım yazılım. honda tarafını bilmiyorum ama peugeot citroen tarafında mesela fap isimli bir yazılımla yapılıyor hondada da benzer bişey mutlaka vardır. ben eski aracın bir türlü bulunmayan krank sensörü hatasını bu aletle bulmuştum.

bir de servis cihazlarının klonları var asıl işi yapan ve orjinal servis yazılımlarıyla gelen cihazlar bunlar. aslında alınması gereken bu ama bu cihazlarda da bir hata yaparsan mesela enjektör kodlamasını bozdun alet yürümeyebilir. ve bu cihazlar baya pahalı.

Develi sen CAN ya da USB donanimi kullandin mi hic?

Yazılım olarak yazmadım ama donanımsal olarak onlarca cihazımda kullandım, yazılımını yapan arkadaşlar vardı. O yüzden USB'nin değil ama CAN'in nasıl çalıştığını işim gereği biliyorum. Aynı şekilde 485'in 422'nin 232'nin nasıl çalıştığını bilmem gibi. Daha açıklayıcı olsun; donanımı ben tasarlarım, yazılım yazacak arkadaşa derim ki bak bu uçtan 0-5V arası gerilim çıkacak katsayısı şu olacak şekilde akım ve gerilim bilgisi elde edeceksin. Çocuk bana işlemcinin pin tiplerini verir ben PCB çizeceksem çizerim ya da çizdirtirim. CAN donanımlarını da koyarım. İlla benim yazılım yazıp öğrenmem gerekmez. İşime yarayacak kadarını öğrenirim, bana yeter. Fazlasında gözüm yok.

Şimdi dediğime forumdakilerin hepsi aşırı kızacak, belki üstüne alınan olacak ama size bir gerçekten bahsedeyim; nasılsa piyasada, ne üdü belirsiz bir çok üniversiteden mezun, burunları oldukça havada fakat bir o kadar iş bulamayan onlarca mühendis/teknisyen/programcı/pcb çizen var ki, üç kuruş verir, isterseniz CAN yazılımını yazdırır isterseniz de USB yazılımını yazdırırsınız. Üstelik yapamadıklarında tersler, burnu kalkık bu kişilere patronculuk oynayarak egonuzu tatmin eder, işin sonunda da "sayemde de iş öğrendin heee" diyerek gönüllerini bile kazanır, keyfinize bakabilirsiniz. İnternette, orada burada dolu bu insanlardan. Sadece nasıl insan kullanacağınızı bilin yeter, ülkede insan bolluğu var maşallah.

@fide ön yargı iyidir, insanı dinç tutar, devam böyle :)

Son düzenleme:
Butun havan civan PCB'ye bir tane CAN transceiver cipi koydun diye mi?

Hava caka satsam olacak da öyle bir tavrım yoktu. Konu bir firmanın ürününü satmamasından çıkmıştı, fluke alın da demedim oysa :D

Güç tarafında motor sürücüsü vs. gurusu olan senin CAN kullanmaman çok ilgincime gitti sadece, demek ki piyasaya dişe dokunur hiç ürünün olmamış izlenimi oluşturdu. O yüzden şaşkınlığımı dile getirdim. Öğrenmeni isterdim, senin gibi birinin CAN'i öğrenmemesi yazık olur.

Merak etme PCB'ye CAN cipi atacak kadar bilgim var.

Bu arada ben piyasaya uzun suredir is yapmiyorum.

Hoby takiliyorum. Emekli olunca yapacagim insallah.

Hocam mesajı yeni gördüm, bunlar birer fiziksel arayüz aslında. Gelen değerleri görürsün ama neyin ne olduğunu bilemedikten sonra çözüm olmaz.
0x00002443 adresinden 10 20 55 FF 33 AA FE 45

Böyle bir mesaj okuyacaksın. Firma bu mesaj içeriğinin ne olduğunu açmıyor gizli bilgidir. Zaten @czorgormez de bundan bahsediyordu. O yüzden tam olarak senin işini bu çözmeyebilir.

@Mikro Step aşağıdakinin ne olduğunu biliyor musun? Biraz teknik bilgi verip @fide nin de gönlünü yapalım.

1610_PT_fig1.png

Fide ya da bir baskasi bu isleri ogrenmek icin sana ya da bana muhtac degil.

Forumlarda bu isler boyle yurumuyor.

Haydaa kimse kimseye muhtaç değil, millet geyikten sıkılmıştır diye tekniğe geçiş yapalım dedim ama yine farklı algılandık :)

Konuyu güzel bir yere götürmek istemiştim, diferansiyel haberleşmeler hakkında, neyse. Merak eden araştırıp öğrenir o zaman.

Ben gidip Recep İvedik 7 izleyeyim :)

Bu isler boyle yurumuyor derken hey ufaklik al sana bilgi kirintisi seklinde olmuyor demek istedim.

Baslik acarsin anlatirsin.

Ben hap bilgi vermektense soru yanıt yoluyla, tabiri caizse tırmalayarak bir şeyler öğrenilmesinin daha kalıcı olduğu kanısındayım. Yoksa wikipedia'dan farkı kalmaz buranın. Hatta şimdi yapay zekaya soruyorsun, o daha çok yardımcı olabiliyor.

Bak mesela sen Peak CAN diye bir şey olduğunun, piyasada çok fazla kullanıldığından bile habersizdin, şimdi öğrenmiş oldun. Bilgi kırıntısı mı vermiş oldum ben şimdi asla böyle düşünmem. Vereceğim bilgiler kendi piyasamı iş yaptığım sektörün gizli bilgileri değilse, soru da sorulmuşsa elimden geldiğince paylaşırım.

Neyse konuyu daha fazla dağıtmayalım. Sorusu olan varsa attığım şekilde konuşuruz üstüne.

Yoo Peak CAN bir kulagimdan girmis digerinden cikmis. Aklimda bile kalmamis. CAN ile isim yok. Olursa bakariz caresine.

Demek bazi firmalarin bu arac beyni okuyo diye sattiklari, guncellemeleri olan , bir den cok araca bakan cihazlar onun icin yuksek fiyatli. Yani peak CAN i al programlari yerlestir sende ayni isi yapabil mi?

Demek bazi firmalarin bu arac beyni okuyo diye sattiklari, guncellemeleri olan , bir den cok araca bakan cihazlar onun icin yuksek fiyatli. Yani peak CAN i al programlari yerlestir sende ayni isi yapabil mi?

Bildigim kadariyla buyuk paralar dönüyor bu iste. Dbc dosyasi diye bir dosya var. Ele geçiren olursa sirket iclerinden bunlari bir daha calismasina gerek kalmaz :D

Biraz teknik bilgi verip @fide nin de gönlünü yapalım.

1610_PT_fig1.png
Bizim orda bir tabir vardır. "İte kemik atar gibi" derler. Bunu böyle algıladım.

USB can analyzer alıp bu işi (yazılım, pcb ve power driver tarafında) hakkıyla öğrenmek ve Can kontrollü motor sürücü yapmak şart oldu artık.

Son düzenleme:
Eğer arabaları tanıyıp parameter dökümü yapmıyor, parametre değişimine de izin vermiyorsa o zaman benim için bu Peak USB ve yazılımının hiçbir anlamı yok. Osiloskopta var zatan CAN, CAN-FD ve diğer CAN ile ilgili protokol çözümleme.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,982
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back