JCD 8898 devre şemasının çıkarılması

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde 110 V şebeke voltajına göre üretilmiş olan bir JCD 8898 havya seti var. Bunun devre şemasını çıkarıp nerede nasıl iyileştirmeler yapılabileceğini görmek istiyorum. Devre iki karttan oluşuyor. Birinci kart SMPS güç kaynağı. Bu güç kaynağı 12 V ve 5 V besleme gerilimlerini üretiyor. İkinci kart ise kontrol kartı.

Kontrol kartı üzerinde Nuvoton MS51FB9AE işlemci var. Bir tane de üzeri kazınmış olan 20 pinli başka bir çip var. Bu çip, bir 7 segment display sürüyor, o yüzden bunun bir MAX 7219 olabileceğini düşündüm. Ama datasheet'te pin yapısına bakınca uymuyor. Biraz araştırmaya devam ettim ve şu anda bunun bir TM1637 olduğunu düşünüyorum. Bu çip sadece 7 segment displayi sürmüyor. Aynı zaman bir buton matrisindeki butonların durumunun da okunmasını sağlıyor.

Once kartların genel resimlerini ekleyeyim. İki tane entegrenin üzeri kazılı idi. Birisini (TM1637) devre yapısını inceleyerek tespit ettim, diğerini de (DK125) bana tamire gelen JCD 8898 deki karttan tespit ettim. Benim cihazda bu entegre kazılı idi, ama dangalaklar diğer cihazda entegrenin üzerini kazımayı unutmuşlar :facepalm1:

IMG_20210926_153700.jpg

IMG_20210926_153727.jpg

IMG_20210926_153744.jpg

IMG_20210926_153759.jpg

Konu ile alakası yok ama bu model pek tercih edilesi gelmiyor bana. Sanki bu modellerin hepsi patlıyor çatlıyor gibi bir algı oluştu bende. Benzer fiyat aralığındaki 968 modeli sanki daha iyi. En azından beslemesi trafolu...

Hem havya hem de sıcak havanın bir arada olduğu hem de fiyatın uygun olduğu böyle ürün çok az piyasada. Limitasyonları bilindikten sonra bütün öğrencilerin hem alabileceği hem de kullanabileceği bir havya seti, o yüzden bununla ilgileniyorum.

Biraz önce JCD8898 in ilk kartının şemasını çıkardım. Bu kartta SMPS güç kaynağı ve fan, sıcak hava kontrol devreleri var. Devrede bazı komponentlerin referansları ya yoktu yada görünmüyordu (belki komponenting altında kalıyor). Onlar için kendim referans uydurdum. Mesela J1 ve D1 böyle.

Devredeki SMD kondansatörlerin değerlerini koymadım çünkü devreden sökülüp ölçülmeleri gerekiyor. Bazı dirençlerin de gene değerleri okunmuyordu çünkü başka bir komponentin altına sıkıştırılmış durumda idi. Aynı şekilde FAN kontrol MOSFET'inin model numarası belli değil. Ama bunların hiçbirisi kritik değil. Devre şeması olduktan sonra zaten bunların görevleri belli oluyor, o yüzden değer tam bilinmese de uygun bir değer seçilebilir.

1633119770262.png

DK125 in üreticisinin olduğunu düşündüğüm bir sitede önerilen bir devre şeması var. iki şemayı karşılaştırınca, adamların neredeyse hiç değişiklik yapmadan firmanın önerdiği şemayı gerçekleştirdiği görülüyor.

1633120605730.png

Dijital kontrol kartının şemasını çıkarmaya başladım. Üstü kazınan entegrenin TM1637 olduğunu düşünüyordum ama şimdi ayrıntılı bakınca ve display bağlantılarını kontrol edince bunun TM1637 olmadığı ortaya çıktı. Pin 1 şase ve pin 20 Vcc olan bir MCU olabilir diyerek baktım. Atmega'ların hiçbirisinde böyle bir yapı yok. Baktığım kadarıyla PIC'lerde de böyle bir pin ataması yok. Bir fikri olan var mı?

İnternette biraz araştırınca EEVBlog'da da bu sorunun başka bir ürün için sorulduğunu gördüm. Birisi de Samsung S3 serisi mikrokontroller olabileceğini belirtmiş. Hakkaten bu seriye bakınca benim gördüğüm pin yapısına uygun bir model var.

Screenshot_20211017_172010.png

Kart üzerinde iki işlemci var yani. Birisi Nuvoton, diğeri de S3. Bunun firmware'ini yenilemek için her iki işlemciyi de programlamak gerekecek. Nuvoton için bir programlama pin header ayak izi konmuş, uygun bir programlama adaptörü ile programlanabilir. S3 işlemci için ise herhangi bir pin header falan yok. Bunun dışarıda programlanması gerekecek.

Şimdi düşünüyorum da, buna yeni firmware yazılsa bile, sırf bu programlama işi için gerekecek ekipman, bu sıcak hava ve havya setinin fiyatını 5'e katlayabilir. O yüzen dijital tarafın şemasını çıkarma işini yapsak bile buna yeni firmware yazma işi pek mantıklı görünmüyor. Diyelim ben firmare hazırladım ve kendi cihazıma koydum ve kullanıyorum. Burada kaynak kodlarını veya hex dosyayı paylaşsam bile başkaları nasıl programlayacak?

Dijital bölüm iki bağımsız devreden oluşuyor. Samsung S3F94C8 MCU olan devre, sıcak hava tabancasını kontrol ediyor. Bu devrenin besleme voltajı ve şasesi SMPS kartından geliyor. Nuvoton MS51FB9AE olan devre de havyayı kontrol ediyor ve bu devrenin beslemesi ve şasesi SMPS'den tamamen bağımsız olarak, doğrudan şebekeden bir kondansatör düşürücü ile elde ediliyor. Biraz komik bir durum, cihazın fişe ne yönde takıldığına bağlı olarak, Nuvoton işlemciye FAZ voltajı gitme durumu var. O yüzden bu devre üzerinde ölçüm yaparken işlemci ısınıyor diye işlemciye dokunulursa, çarpılma riski var :D

Şemayı inceleyince, kalem havya tarafında hiçbir ısı regülasyonunun olmadığını da görüyoruz. Sadece ısı AYARI var.

Sıcak hava tarafında termokupl ile sıcaklığı geri okuma var, ama bu ısı regülasyonu amaçlı değildir, çünkü geniş metal bir yüzeye hava tabancasını tutunca sıcak hava birden soğumayacak. Sıcaklığı geri okumanın amacı, fan ayarına göre rezistansa giden enerjiyi değiştirmek. Fan devri düşürülürse rezistansa giden enerjiyi azaltmak lazım, devir arttırılırsa da rezistansa giden enerjiyi arttırmak lazım ki hava sıcaklığı belli bir aralıkta kalsın.

Elimde 110 V şebeke voltajına göre üretilmiş olan bir JCD 8898 havya seti var. Bunun devre şemasını çıkarıp nerede nasıl iyileştirmeler yapılabileceğini görmek istiyorum. Devre iki karttan oluşuyor. Birinci kart SMPS güç kaynağı. Bu güç kaynağı 12 V ve 5 V besleme gerilimlerini üretiyor. İkinci kart ise kontrol kartı.

Kontrol kartı üzerinde Nuvoton MS51FB9AE işlemci var. Bir tane de üzeri kazınmış olan 20 pinli başka bir çip var. Bu çip, bir 7 segment display sürüyor, o yüzden bunun bir MAX 7219 olabileceğini düşündüm. Ama datasheet'te pin yapısına bakınca uymuyor. Biraz araştırmaya devam ettim ve şu anda bunun bir TM1637 olduğunu düşünüyorum. Bu çip sadece 7 segment displayi sürmüyor. Aynı zaman bir buton matrisindeki butonların durumunun da okunmasını sağlıyor.
Timur bey selamlar,
Öncelikle elinize emeğinize sağlık.
Bende bu cihazdan var, havya tarafı arıza yaptı. zener diyot arıza yaptı değiştirdim çalıştı bir süre sonra tekrar arıza yaptı bu seferde zener gitmişti ve Nuvoton MS51FB9AE işlemci beslemesi kısa devre görünüyordu buna karşılık mcp1701at ve kondansatörü çıkarıp denedim kısa devre kalkmadı. işlemciyi temin edip değiştirsem yazılım konusunu nasıl yapabilirim? teşekkürler.

Bunun yazılımını geri okumayı denemedim hiç. Ama tahminde bulunacak olursam, Çinliler koruma kilidini açmışlardır. Açmamaları için hiçbir sebep yok. O yüzden yazılımı geri okumak mümkün olmaz diye tahmin ediyorum. Yani işlemci gidik ise cihazı hurda kovasına atabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,822
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back