Karıştırma Cihazı (Rocker)

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Nasıl bir başlık atayım bilemedim.
Aşağıdaki videonun 4:25 dakikasında bir karıştırma cihazı var bunu evde yapmak istiyorum ama içinde nasıl bir mekanizma vardır acaba?

Bir de aynı videonun 2:48 dakikasında aydınger kullanmadan normal kağıda çıktı alıyor ve bir sıvı ile o kağıdı pozlanacak kadar şeffaflaştırıyor. Video ingilizce olduğu için anlamadım, sıvının ne olduğunu söylüyorsa benim için çevirir misiniz?

Hocam 3d yazıcının nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Hazır kurulu sistem var hem de ısıtıcılı. Basit bir gcode yazarak yazıcıyı karıştırıcıya dönüştürebiliriz. Ama yok aynısından isterseniz yine yayıncının kendi tutorialı mevcut.

Ayrıca başka rockerlar da var.

Bu da ileri geri gcode.

Muhtemelen alt tablaya yaklaşan üst tablanın iki kenarında mıknatıs var belki tek de olabilir ama yetersiz gelir diye düşünüyorum. Altta da mıknatıslarının hizasına gelen yerde iki her bir mıknastıs için bir bobin var sırayla mıknatısı itecek şekilde manyetik alan yaratıyorlar diye düşünüyorum.

Hocam 3d yazıcının nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Hazır kurulu sistem var hem de ısıtıcılı. Basit bir gcode yazarak yazıcıyı karıştırıcıya dönüştürebiliriz. Ama yok aynısından isterseniz yine yayıncının kendi tutorialı mevcut.

Ayrıca başka rockerlar da var.

Bu da ileri geri gcode.
İnceliyorum.

Muhtemelen alt tablaya yaklaşan üst tablanın iki kenarında mıknatıs var belki tek de olabilir ama yetersiz gelir diye düşünüyorum. Altta da mıknatıslarının hizasına gelen yerde iki her bir mıknastıs için bir bobin var sırayla mıknatısı itecek şekilde manyetik alan yaratıyorlar diye düşünüyorum.
Mıknatıs ani itme yada çekme yapar. Bu cihaz yavaş yavaş hareket ediyor. Yani bir motor belli bir devirde dönüyor ve üst tarafın hareketini sağlıyor. Sadece mekanizma nasıl onu anlmaya çalışıyorum. Şu videoyu izleyelim bakalım.

İnceliyorum.

Mıknatıs ani itme yada çekme yapar. Bu cihaz yavaş yavaş hareket ediyor. Yani bir motor belli bir devirde dönüyor ve üst tarafın hareketini sağlıyor. Sadece mekanizma nasıl onu anlmaya çalışıyorum. Şu videoyu izleyelim bakalım.
Motor daha iyiymiş gerçekten. Ben de demir klorür kullanıyorum yavaş çalışıyor peroksite göre. Demir klorür için gereklilik ama diğerlerinde de sanırım düşük derişimde yavaş yavaş ince yol yapmakta kullanılabilir.

@batubay Kralsın yav.
Çok basit çok güzel bir proje. Elimde bütün malzemeler var. Sadece motor değişik geldi gözüme. Bende dandik şarjlı tornavidalardan çıkma motor var.

Birde üstteki kabı değiştirilebilir yapmam lazım.
Pcb boyutuna göre kap kullanmalıyım. Büyük kaba küçük pcb koyarsam asit israfı olur.

• Sevgi
Reactions: 333
Offf offff çok deli fikirlerim geldi yine :katil2:

images (7).jpeg

Reduktorlu motor eksantrik bir disk.

Yada senin elinde bu bozuk para ayırma makinasinda kullandığın servolar vardi. Eh arduino ile de aran iyi.

Reduktorlu motor eksantrik bir disk.

Yada senin elinde bu bozuk para ayırma makinasinda kullandığın servolar vardi. Eh arduino ile de aran iyi.
Servolar dandik. Ağırlıktan diş kaçırabilir. Onun için metal dişli servo lazım ama gerek yok. Redüktörlü motor 10₺ evde bulamazsam alırım. Ayrıca elimde cdrom motoru olacaktı onunlada değiştirilebilir kap ayarı yapacağım. Zamanlama devresi filan. Süper olacak. Çok pis gaza geldim yine ama bu gün hem pazar, her yer kapalı hemde monitör tamiri var sırada masa üstünde dağınık beni bekliyor.

Elimde şöyle motorlardan var. Bazılarını kaset çalardan söktüm, biri hdd motoru.
Bunlar redüktörlü mü oluyor?
Arkadaki yan duran şarjlı tornavida motoru.
Bunların gücü yeter mi karıştırıcıyı çevirmeye?

20210704_202321.jpg

Bunların hiçbirisi redüktörlü değil. Redüktör, motor miline bağlı ayrı bir komponent.

1625420791062.png

Bunların hiçbirisi redüktörlü değil. Redüktör, motor miline bağlı ayrı bir komponent.

11737 eklentisine bak
Hiçte ucuz bulmuyorsun abi :D
Ben redüktör ne, amacı ne onu bile bilmiyorum ki. Azıcık video izleyeyim hakkında.

Ayrıca bu motorlara şu nette satılan sürücülerden alsam olmaz mı? Maksat evde yatacaklarına proje yapayım elden çıksın.

Ben redüktör ne, amacı ne onu bile bilmiyorum ki. Azıcık video izleyeyim hakkında.

Ayrıca bu motorlara şu nette satılan sürücülerden alsam olmaz mı? Maksat evde yatacaklarına proje yapayım elden çıksın.
Abi tur sayısını azaltıyor milde ve sonucunda torku arttırıyor.

O sadece örnek yav :) Sana çok daha küçüğü yeterli. Eğer DC motorlu redüktör alırsan motor sürücüye gerek kalmaz. Voltajla devri ayarlarsın.

Ben aşağıdakilerden kullanıyorum. Bu iş için fazlası ile işini görür. Hatta bunlardan kullanıp kendi tasarımını oluşturmayı düşünürsen bende 3D modeli bile var.

IMG_20210704_213141.jpg

11738 eklentisine bak
20tl

Ben aşağıdakilerden kullanıyorum. Bu iş için fazlası ile işini görür. Hatta bunlardan kullanıp kendi tasarımını oluşturmayı düşünürsen bende 3D modeli bile var.

11739 eklentisine bak
Evet bunlardan alayım bir tane. İnşallah elektronikçide vardır.

3D modeli de buraya ekleyeyim:

1625424820652.png

1625424844220.png

Ekler

• Motor M v1.zip
    120.3 KB · Görüntüleme: 92

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back