EDM Electrical Discharge Machining

Hocam bence kolaya kaçmışsın , ne kadar düşük voltajla yaparsan o kadar hassas olur ama kontrolu zor olur, kısaca voltaj büyüdükce delik genişleyecektir matkapla del daha iyi :)

Burada kontrolün nasıl olması lazım? Girdiler ne çıktılar nedir? Öncelikle bunu tespit etmek lazım ki ondan sonra bunun programla veya bir kontrol sistemi ile nasıl yapılabileceğine bakılsın.
 
1.jpg

EDM teknigini kisaca ozetleyeyim.

Sekil1 deki gibi (akimi sinirlandirilmis) bir gerilim kaynagindan voltajj darbeleri uretiyoruz.
Ornegin genligi 100v. Ton suresi 10uS Peryodu 100uS.

Birbirine nerede ise kontak mesafesinde ama dokunmayacak kadar yakin iki elektrod arasinda sivi var.
Elektrodlara sekil 1 deki voltaj uygulandiginda Sekil 2 ye bakarsak;

a palsi hic bir ise yaramamis. Kontak araligi fazla acik demektir.
b palsi kisa devreye ugramis. Yani elektrodlar birbirine dokunmus.
c palsi istedigimiz pals sekli. voltaj darbesi altinda dielektrikde desarj olayi olmus.

Amac hep c tipi palslerin olusmasini saglamak. Bunun yolu da elektrodlar arasi mesafeyi iyi yonetebilmekten geciyor.

a size zaman kaybettirir hic bir guc kaybi olmaz. Parcanizda hic asinma olmaz bosu bosuna bir islemdir.
b size zaman kaybettirir hic bir ise yaramaz, elektrodlar birbirine yapisip kaynasabilir, kaynasmasa bile bosu bosuna da elektrik harcarsiniz
c size is yapar elektrodlar asinir.

Voltaj seviyesini 100v ornek verdim. Bu degistirilebiliyor.
Ton suresi degistirilebiliyor.
Peryod degistirilebiliyor.
Akimi sinirli kaynagin akim siniri degistirilebiliyor.

Yani tum parametreler kullanicinin istedigi gibi ayarlanabilir.

Bunlari hangi durumda degistirmek gerekiyor bilmiyorum.
Pals suresinin kisaltilmasi ortalama akimi dusurdugunden yuzey kalitesini artiriyor. Voltaj ve akim da bununla ilgili olabilir. Dolayisi ile peryod da ayni amaca hizmet eder.

Ornegin 10cm lik celik kutuk ve jilet inceligindeki levha islenmesinde farkli parametrelerin kullanilmasi gerektigi acik.
Yada celik yada princ malzemede....
 
Son düzenleme:
O zaman şöyle bir kontrol algoritması düşünülebilir mi?

1) a görürsek bir miktar ilerleyeceğiz
2) b görürsek bir miktar gerileyeceğiz
3) c görürsek, ikinci basamağın voltajına göre PID kontrol yapıp onu 20 V civarında tutmaya çalışacağız.

Bir de suyun herhangi bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor mu? Akış miktarını ayarlama veya kesime ara verip kesim yerini yıkama gibi.
 
Evet yalniz 20v olarak belirttigim deger akitilan akimin degerine gore 50v seviyelerine kadar cikabiliyor. (Benim yaptigim gozlemlere gore konusuyorum tabiki)

Ara ara elektrodlar uzaklastirilip araya bolca sivi girmesini saglayip elektrodlar arasindakai ortamdan mikro metal kirintilarinin uzaklastirilmasi gerekiyor.

Ayrica sivi surekli devir daim halinde ve sivinin filitre edilmesi gerekiyor.

Videolarda dikkat ederseniz elektrodlar arasidaki sivinin rengi ara ara kahverengiye donuyor.

Miknatisi mazot kovasina soktugumda miknatisin ustu boya gibi bir tabakayla kaplandi. Metal demir tozu desem toz degil. Nano demir parcaciklarin olusturdugu camur dersem daha iyi anlasilir.
 
Son düzenleme:
Burada kontrolün nasıl olması lazım? Girdiler ne çıktılar nedir? Öncelikle bunu tespit etmek lazım ki ondan sonra bunun programla veya bir kontrol sistemi ile nasıl yapılabileceğine bakılsın.
Voltaj düşükse eğer kontrolcünün malzemeye daha hassas yaklaşması gerekir çünkü voltaj düşük olduğu için elektrik atlaması için daha yakın olmalı, fakat gereğinden fazla olmamalı , gereğinden fazla yakınlaşırsa kısa devre yapıp iki malzemenin kaynamasına neden olur, kaynayan malzemeleri mecburen zorla ayırınca da kalite düşer eritici malzeme kopar vs.

Voltaj arttıkça hassasiyet azalır çok yakınlaşmaya gerek kalmadan atlama başlar eğer hata yapıp gereğinden fazla yaklaşmış olsa bile yüksek voltaj nedeniyle patlama olustuğu için iki objenin kaynaması daha zor olur. Kotrol kolaylaşır fakat kalite düşer.
 
Voltaji ve akimi dusurdum fakat gene folyodaki asinma demirdeki asinmanin kat ve kat usutunde oldu.

Eger hata yapmiyorsam folyo gibi ince levhalari elektrod olarak kullanmak mumkun degil. Tel erezyonda oldugu gibi surekli yeni telle asindirmak gerekiyor.
 
Voltaj yüksek olunca ark da çok güçlü oluyor herhalde. Muhtemelen bakırı yok eden erken oluşan ark. En fazla kaça düşürebiliyorsun 100 V değerini? Mesela 40 V lara inebiliyor musun?
 
Yok o voltajlarda ark baslamiyor. Fakat kapasitorde depolanmis voltajla yapanlar var. Son denemede kivilcimlar cok cilizdi. Buna ragmen bakiri yedi.
 
Bakirin yenmesi ark nedeniyle ama bir nedeni de işi olabilir mi? Yeteri kadar soğuyor mu kesim noktası?
 
Bir de şöyle birşey aklıma geliyor: Benim TIG kaynak makinasında HF arc özelliği var. 3 cm mesafeden dahi ark oluşturup kaynak işlemini başlatıyor ve bunu yüksek frekanslı AC voltaj ile sağlıyor. Normalde o mesafeden DC ile ark oluşturmak için belki 50 kV dan fazla voltaj gerekir. Acaba sen de düşük genlikli AC voltaj kullansan nasıl olur? 100 V dan çok daha düşük değerlerde ark başlar, ama sonuç nasıl olur bilemiyorum.
 
Kova içi soğuk olabilir ama arkin olustugu noktada yüksek sıcaklık olabilir.
 
Desarjin olustugu noktada sicakli olmazsa zaten metal kopmaz. Bakira dokundugumda sop soguk, ama dejarj noktasinda sicaklik binlerce dereceye ulasir.
 
Back
Top