Karıştırma Cihazı (Rocker)

Ben aşağıdakilerden kullanıyorum. Bu iş için fazlası ile işini görür. Hatta bunlardan kullanıp kendi tasarımını oluşturmayı düşünürsen bende 3D modeli bile var.

11739 eklentisine bak
Bu motorların boyutunu tespit amaçlı para yada 1₺ yanında bir foto ekleyebilir misin?
Elektronikçilerde serçe parmağım kadar küçük ve ince bir motor verdiler. Biri 45₺ dedi, diğeri 50₺
Bende bir motora baktım, bir yapacağı işe baktım, birde fiyatına bakıp üçünün arasında orantı kuramayınca almadım.

Bir tanesi ondan üç kat daha büyük olan şu motoru 5₺ ye verdi. Bunun da olmayacağını düşündüm ama elimde dursun bir tane diye aldım.

20210705_140627.jpg

1625484023098.png

1625484050650.png

Ben bundan tornavida yapmayı denedim, tornavidanın kendisini çok çok ucuza denk gelince yarım kaldı. Küçük ama güçlü motorlar.

Bu motorların boyutunu tespit amaçlı para yada 1₺ yanında bir foto ekleyebilir misin?
Elektronikçilerde serçe parmağım kadar küçük ve ince bir motor verdiler. Biri 45₺ dedi, diğeri 50₺
Bende bir motora baktım, bir yapacağı işe baktım, birde fiyatına bakıp üçünün arasında orantı kuramayınca almadım.

Bir tanesi ondan üç kat daha büyük olan şu motoru 5₺ ye verdi. Bunun da olmayacağını düşündüm ama elimde dursun bir tane diye aldım.

11759 eklentisine bak
Bundan bende de var sadece mil yönünü yatay eksene taşımak için sarı kutu yoktur diye düşünüyorum çünkü öyle aşırı hızlı bir motor da değildi bu. Buna 3d den kasnak basılıp torku arttırılabilir ama böyle de belki yetebilir asit kabının boyutu ve doluluğuna göre denemek lazım. Bu işte belki gerek kalmaz ama şuraya da koyayım https://www.thingiverse.com/thing:16627 bütün ölçüleri istenildiği şekilde modifiye edilebiliyor bu kütüphanedeki çizimlerin. Maliyet açısından ve bulunabilirliği de 3d yazıcılardan ötürü kolay gt2 kullanılabilir. Motoru max devirse kullanıp gerekirse kasnakla devir düşürmek tork için daha iyi olur. Sadece bu motorlar sesli çalışıyor biraz onu söyleyeyim

Bu motor sandığımdan güçlü çıktı. 6v verdim ve elimle sıkarak durdurmak için bayağı bir güç sarf etmem gerekti. Beni şaşırttı açıkçası.
Bununla bir deneme yapacağım. Bana bayağı güven verdi. İlk iş olarak Fusion360 da buna bir çark çizeceğim.
Hatta thingiverse sitesini bir kurcalarım. muhtemelen hazır çizilmişi de vardır.

20210705_140627.jpg

Şu yazıcıya ne zaman işim düştüyse hep beni yarı yolda bıraktı. Artık söyleyecek birşey bulamıyorum.
1-2 baskı aldım nozzle tıkandı. Hem de ne tıkanma. Kömür olmuş filament içeride.
Söktüm zor bela temizledim geri takarken termistörün kablosu koptu. Bu kabloyu lehimleme imkanıda yok. Yine mecbur kaldım sipariş vermeye.

Neyse...
Karıştırıcının parçalarını çizip baskı aldım.
Elimde nereden söktüğümü hatırlamadığım iki minik rulman vardı. Bu rulmanlarıda değerlendirmeye karar verdim. Rulmanlar sayesinde sürtünmeden kaynaklı aşınma ve harekete direnç olmayacak.

20210706_152306.jpg

O rulmanlar genellikle harddisk içinde kafaya monte edilmiş oluyor.

Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsun?

Zaten 3-4 dakikada eriyor...
30sn de de eritebiliyorum. Hatta malzemeye acımasam 2-3sn de de eritebiliyorum.
Neden ihtiyaç duyuyorum?
Dry Film de pozlamayı yaptıktan sonra ışık görmeyen yerleri çamaşır sodası ve su karıştırarak eritmek gerekiyor.
İzlenimlerime göre bu işlem bakır eritmesi gibi çabuk olmuyor. Bir süre içinde beklemesi gerekiyor. Asıl amacım bu yönde.
Ayrıca proje yapmak istiyorum.
Ayrıca başka bir şeyleri karıştırmak içinde kullanılabilir. Belki kimyasal işine girerim :D
Yada arada bir kendime kan yedeklerim. Atarım derin dondurucuya, ilerde bir gün lazım olursa çıkarır kullanırım. :katil2:
Belki görmüşsünüzdür, kan verirken, kan torbasını aynı bunun gibi bir alete koyuyorlar.

Benim çift taraflı kartlarda alt yüzeydeki ince yollar çalkalama sırasında sürtünmeden gidiyor. Çözüm olarak kartın kullanımalayan, sonradan kesip atılacak bölümlerine civata somun takıyorum. Böylece çalkalarken kart kabın tabanına sürtmüyor.

Son düzenleme:
Benim çift taraflı kartlarda alt yüzeydeki ince yollar çalkalama sırasında sürtünmeden gidiyor. Çözüm olaral kartın kullanımalayan, sonradan kesip atılacak bölümlerine civata somun takıyorum. Böylece çalkalarken kart kabın tabanına sürtmüyor.
Valla ben şimdiye kadar sadece 2 defa çift taraflı yaptım, onlarda da sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Ama dediğin mantıklı, altının sürtmemesine dikkat etmek lazım.

Birde Eritme sırasında kartı ters düz yapmam gerekiyor. Hava kabarcıkları oluşuyor sallasamda altta kalıp gitmiyorlar. Kabarcığın olduğu yere asit değmediği için emiyor vs..

Eritme sırasında kart dikine dursa süper olur. Profesyonel sistemlerde kartlar dikine sanırım.

Birde Eritme sırasında kartı ters düz yapmam gerekiyor. Hava kabarcıkları oluşuyor sallasamda altta kalıp gitmiyorlar. Kabarcığın olduğu yere asit değmediği için emiyor vs..

Eritme sırasında kart dikine dursa süper olur. Profesyonel sistemlerde kartlar dikine sanırım.
Profesyonel sistemlerde adamlar kazan dolusu asiti sürekli kullanıyor. Onlardaki mantık daldır çıkart. Bende aynı sistemi yapacağım ama önce aynı asiti çok kere kullanabiliyor muyum onu tespit etmem lazım.

Profesyonel sistemlerde adamlar kazan dolusu asiti sürekli kullanıyor. Onlardaki mantık daldır çıkart. Bende aynı sistemi yapacağım ama önce aynı asiti çok kere kullanabiliyor muyum onu tespit etmem lazım.

Benim daha önce anlattığım bakır klorür süresiz olarak tekrar tekrar kullanılabiliyor. Demir III Klorür öyle değil. Birkaç kullanımdan sonra satüre oluyor ve atılması gerekiyor.

Benim daha önce anlattığım bakır klorür süresiz olarak tekrar tekrar kullanılabiliyor. Demir III Klorür öyle değil. Birkaç kullanımdan sonra satüre oluyor ve atılması gerekiyor.
Ben o konuyu hatırlamıyorum hiç. Bir araştırayım.

Konu şu:

Ama konu yarım kaldı. Sadece saf su ve bakır klorür oranlarını tespit edebildim.

Sonuç olarak, 1000 ml saf suya yaklaşık 514 gr bakır II klorür atarsak, özgül ağırlığı 1.280 gr/cm3 olan bir çözelti elde ediyoruz ve bu da en ideal rakam.

Karışıma eklenmesi gereken hidroklorik asit konsantrasyonunu belirlemem lazım. Gereken kimyasal donanım var, bir ara vakit bulup yapmam lazım.

Bakır klorür için dik bir kap yaparsan, çift taraflı PCB yi de içine sarkıtabilirsin. Bir de akvaryum hava pompası ile karışıma hava verirsen, hem asitin çabuk iş yapmasını sağlıyorsun, hem de asiti tekrar canlandırıyorsun. Bu şekilde de bu karışımı süresiz olarak kullanabiliyorsun.

Bakır klorür için dik bir kap yaparsan, çift taraflı PCB yi de içine sarkıtabilirsin. Bir de akvaryum hava pompası ile karışıma hava verirsen, hem asitin çabuk iş yapmasını sağlıyorsun, hem de asiti tekrar canlandırıyorsun. Bu şekilde de bu karışımı süresiz olarak kullanabiliyorsun.
Bunları okudukça çok heyecanlanıyorum yav :)
Evde küçük bir pcb fabrikası kuracağım. Makineler yan yana etap sırasına göre gözümün önünde canlanınca içim gidiyor. :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back