Kendime hobi atölyesi kurmak istiyorum.

Stread

Yeni Üye
Merhabalar ben Burak,
16 yaşındayım ve yaz tatilinde kazandığım parayla odamın bir bölümünü hassas işler için kullanacağım bir atölyeye çevirmek istiyorum. Örneğin basit bilgisayar tamirleri, gelecekte bazı arduino projeleri vb.
Şu anda almayı düşündüğüm ve sizlerinde fikirlerini merak ettiğim ürünler:

Tornavida Seti:
Hassas:
Jakemy JM-8169 48 Parça Bits Tornavida Seti
Bu tornavida seti hakkında güzel şeyler duydum ve fiyatı gayet hoşuma gitti. Bitslerinin kolay deforme olmayacağını düşünüyorum.

Normal:
Bosch 46 Parça Cırcırlı Tornavida Seti
Yine hoşuma giden ürünlerden birisi zaten kaba kuvvet işler yapmayacağım için cırcırında vb sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Multimetre:
Unit UT 89XD Dijital Multimetre
Açıkçası multimetreler hakkında çok bilgim yok fakat ileride bozuk bilgisayar komponentleriyle uğraşmak istiyorum. Elime geçtiği an detaylıca öğreneceğim.

Havya:
Handskit 90W 927 LED Dijital Havya
Açıkçası havya ile güzel deneyimlerim yok. Kalitesiz havya ve tüp lehim telleri yüzünden doğru düzgün lehim yapamadım. Bu yüzden havya konusunda bütçe arttırmaya açığım. Çin/Türkiye farketmeksizin daha iyi önerilerinizi alabilirim.

Lehim Teli:
Soldex 0.75 mm 200 g Lehim Teli (%60 SN / %40 Pb)
Sanırım bu lehim teli benim işimi görecektir.

Flux:
Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var.

Silikon Tamir Matı:
S160 Isıya Dayanıklı Manyetik Silikon Tamir Pedi
Dağınık çalışma stilim yüzünden çok vida kaybettim. Hem derli toplu bir çalışma ortamı oluşturmak hem de acemiyken söktüğüm vidaları söktüğüm yere takabilmek için önemli olduğunu düşünüyorum.

Pense Seti:
İzeltaş 3020 Opak Seri 3 Parça 160 mm Pense Seti
Evdeki paslanmış penselerin yanında düzgün penselerim olmasını istedim. Sanırım bu 3'lü set bana yeterli.

Alyan Seti:
İzeltaş 4903 12 Parça Uzun Boy Alyan Anahtar Takımı
Daha çok bisikletimde kullanacağıma inanıyorum zaten evde alyan setim yok.

Kesme Matı:
Kesme Matı A2

Sıcak Silikon Tabancası:
Rapid EG212 200 W Sıcak Silikon Tabancası
Silikon tabancasına sık sık işim düşüyor. Bu tabancanın çokta kaliteli olduğunu düşünmüyorum. 200W fiyatı da güzelmiş diyerek seçtim.

Maket bıçakları:
Normal:
Stanley 1/10/151 Maket Bıçağı

Dar:
Kraf 635G 9 mm Dar Maket Bıçağı

Antistatik bileklik:
Önerilerinizi bekliyorum.

Ayarlanabilir güç kaynağı:
Şu an için bütçemi aşıyor gibi görünüyor. Aynı zamanda güç kaynakları hakkında çok bilgim yok. Yinede 30V 10A bir ürün önerebilirseniz sevinirim.

Osiloskop:

Osiloskoplar hakkında hiçbir fikrim yok ancak benim hangi amaçlarda kullanacağımı anladığınızı düşünüyorum. Elimin altında bir tane olursa çok daha hızlı öğrenebileceğimi düşündüğümden tavsiyelerinize açığım.

Antistatik fırça Olması gerektiğini düşündüm. Devre üzerinde temizlik yaparken içimde hep bir korku oluyor.
WD40 Olmazsa olmaz
Lehim temizleme süngeri
Lehim sökme fitili

Bir atölyede mobilya ve organizatörler harici başka neler bulunmalı bunu merak ediyorum. Aynı zamanda beğendiğim ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz. Tecrübenizden yararlanmak isterim.

Son düzenleme:
Osiloskop ve güç kaynağı dışında hepsini alabilirsin..
Bu arada priz tipi 5 V ve 12 V
adaptör gerekli olacak..
Osiloskop ve güç kaynağı konusunda tavsiyeler gelecektir..

Kesme mat ve silikon mat bir atölye için elzem değildir. Onları alacağına, onların parasını havya bütçesine aktar ve kendine bir TS 80P havya al. Güç kaynağı olarak benim önerim Korad 3005D. Ama buna bütçen yeterli değilse, aşağıdaki setten iki tane al.

Sonra da iki tane bağımsız 24V sekonderi olan 150 - 200 VA lık bir trafo sardır. Bu şekilde yaparsan iki tane lineer güç kaynağın olur. Simetrik besleme gerektiren opamp'leri de çalıştırabilirsin. Bu devrenin bazı sorunlarının giderildiği aşağıdaki konuyu da oku.

Osiloskop için de nispeten uygun fiyatlı Hantek DSO2D10 düşünebilirsin.

Osiloskop hantek DSO2C10 yeterli multimetre için unit139c baskı devre yapmak istersen 2. El bir tonerli yazıcı da almalısın

Benim zamanla edindiğim tecrübeye göre Atölye kurmak için ne alayım diye çırpınmaya hiç gerek yok. "Şunu, bunu alayım, atölyemi kurumuş olurum" diye düşünmek yanlış olur. Atölye kurmayı zamana bırakmak lazım. Önce temel aletler ile yola çıkarsın. (Tornavida seti, yankeski, kargaburun vs. küçük şeyler) Sonra baktın ki tamiratın bir bölümünde güç kaynağı lazım oldu. O zaman git al. Hele ki bilgisayar onarımı için elinde olması gereken ilk öncelikli şeyler yedek olarak Ram, İşlemci, HDD, Ekran Kartı. Bilgisayar ilk etapta böyle tamir edilir. Elektronik bilgin ne seviyede bilmiyorum ama, ana kart onarımı zor bir iştir. Hatayı bulmak için ince ince yolları takip edebilmen gerekir. Yolların vardığı yerdeki elemanı tanıyıp doğru çalıştığını anlayabilmen gerekir. Dediğim gibi acele etme. Yola çık ve yolun neresinde hangi alete ihtiyaç duyarsan onu al. Böylece paranı daha verimli kullanmış olursun.

Evet en iyisi zamana birakmak. Aksi halde cok sey alip bir an once atolyeyi doldurmak icin bes para etmeyecek ivir zivira para gomulur.

Temel birkaç şey hariç en başta birşey alma. Zaman içinde ihtiyaç duydukça geri kalanını yavaş yavaş tamamlarsın. Birde bütçen sınırlıysa ve İstanbuldaysan karaköy ve tahtakaleye bir bak derim. Bu tip yerlerde fiyatlar piyasanın altında olabiliyor. Karaköyü tam bilemiyorum ama tahtakale öyle. İnternetteki satışlarda hem taksit hem fatura olduğu için fiyatlar katlanıyor sanırım. Tahtakalede hem nakit hem faturasız alışveriş olduğu için fiyatlar çok uygun olabiliyor. Yalnız tahtakaleye ne alacağını tam olarak bilerek ve nakit parayla gitmen lazım. Esnafı genel olarak pek dost canlısı değil.

.. çalışma masasına gelen elektrik kablosuna kaçak akım rölesi bağlat.Ayrıca bir adet sigorta..

Flux olarak amtech marka 100gr kutulardan alabilirsin kendim kullanıyorum gayet iş görüyor

Kesme mat ve silikon mat bir atölye için elzem değildir. Onları alacağına, onların parasını havya bütçesine aktar ve kendine bir TS 80P havya al. Güç kaynağı olarak benim önerim Korad 3005D. Ama buna bütçen yeterli değilse, aşağıdaki setten iki tane al.

Sonra da iki tane bağımsız 24V sekonderi olan 150 - 200 VA lık bir trafo sardır. Bu şekilde yaparsan iki tane lineer güç kaynağın olur. Simetrik besleme gerektiren opamp'leri de çalıştırabilirsin. Bu devrenin bazı sorunlarının giderildiği aşağıdaki konuyu da oku.

Osiloskop için de nispeten uygun fiyatlı Hantek DSO2D10 düşünebilirsin.
TS80P havyayı nereden temin edebilirim? Amazonda gördüm ama nedense bu ürün için güvenilir bir satıcı bulamadım. Bir de neden TS100 değil?
Kendin yap güç kaynağı fikri hoşuma gitti. Eğerki bütçem yeterli olmazsa tercih edeceğim. Sanırım osiloskopu ileriye bırakmak daha iyi olacak.

Osiloskop hantek DSO2C10 yeterli multimetre için unit139c baskı devre yapmak istersen 2. El bir tonerli yazıcı da almalısın
Açıkçası UT139C ile UT89XD arasında kaldım. Auto range, manual range farkında 700TL vermek çok mantıklı gelmiyor. Belki başlangıç için Auto Range daha iyi olabilir ama bazı özellikler konusnuda UT89XD daha iyi. @taydin sizin UT89XD hakkında rehberinizi okudum ama hala karar veremedim. Ne düşünüyorsunuz?

TS80P havyayı nereden temin edebilirim? Amazonda gördüm ama nedense bu ürün için güvenilir bir satıcı bulamadım.
Bu mağazadan alabilirsiniz. Miniware'in kendi sitesinde link verdiği mağaza.

Benim zamanla edindiğim tecrübeye göre Atölye kurmak için ne alayım diye çırpınmaya hiç gerek yok. "Şunu, bunu alayım, atölyemi kurumuş olurum" diye düşünmek yanlış olur. Atölye kurmayı zamana bırakmak lazım. Önce temel aletler ile yola çıkarsın. (Tornavida seti, yankeski, kargaburun vs. küçük şeyler) Sonra baktın ki tamiratın bir bölümünde güç kaynağı lazım oldu. O zaman git al. Hele ki bilgisayar onarımı için elinde olması gereken ilk öncelikli şeyler yedek olarak Ram, İşlemci, HDD, Ekran Kartı. Bilgisayar ilk etapta böyle tamir edilir. Elektronik bilgin ne seviyede bilmiyorum ama, ana kart onarımı zor bir iştir. Hatayı bulmak için ince ince yolları takip edebilmen gerekir. Yolların vardığı yerdeki elemanı tanıyıp doğru çalıştığını anlayabilmen gerekir. Dediğim gibi acele etme. Yola çık ve yolun neresinde hangi alete ihtiyaç duyarsan onu al. Böylece paranı daha verimli kullanmış olursun.
Açıkçası şu an listedeki birçok şeye ihtiyacım var. Havyam yok, lehim telim kalitesiz. Evdeki tornavidalar eski ve hassas işler için fazla büyük. Belki tamir matları vb. gereksiz olabilir. Onları duruma göre erteleyebilirim. Başlarda DIY güç kaynağını kullanırım. Eğer ihtiyaç doğarsa osiloskop satın alırım. Bilgisayar onarımı konusunda 2. el yedek parçalar bakıyorum. İş komponent tamirine gelinceye kadar basit bilgisayar onarımları yapabilirim. Komponent tamiri konusunda araştırma aşamasındayım. Hurda ekran kartları, anakartlar falan bulup onlarla başlayacağım.

Açıkçası UT139C ile UT89XD arasında kaldım. Auto range, manual range farkında 700TL vermek çok mantıklı gelmiyor. Belki başlangıç için Auto Range daha iyi olabilir ama bazı özellikler konusnuda UT89XD daha iyi. @taydin sizin UT89XD hakkında rehberinizi okudum ama hala karar veremedim. Ne düşünüyorsunuz?

İkisi de iyi birer başlangıç multimetresidir. Elektronik hobisinde havya çok önemlidir. İyi havya almak için bütçen ile oynaman gerekiyorsa, UT89XD yi tercih et, yoksa UT139C.

Kart tamirinde hassas işlerle uğraşacaksan iyi bir cımbız seti gerekebilir. Günümüzde çoğu komponent SMD ve elle iş yapman mümkün değil. Aynı şekilde bütçene göre bir büyütec, kamera ya da mikroskop gerekecek. Muhtemelen daha fazlası da olacak.

Benim tavsiyem;
İzeltaş penseyi takım almak yerine 50₺'ye daha ucuz birşey alsan da iş görür. Listede zorunlu olmayan şeylerden kaçınırsın. Bu tarz tasarruflar bir osiloskop ve multimetre almana katkı sağlar.

Bütçen limitliyse, tamir işlerine girmeden önce Arduino ile başlayıp, işlerin nasıl ilerlediğini görmen daha doğru bir yaklaşım olabilir. Arduino işinde jumper kablo, breadboard ve en çok basit lehim işleri filan gerekebilir. Böyle bir yaklaşımda multimetre ve osiloskop daha önemli olur.

Elektroniğin temelinde matematik var. Bu yüzden iyi ölçemediğin devreyi asla tam anlamıyla tamir etmiş/tasarlamış olamazsın. Zaten hassas ve tutarlı ölçü aletleri araba hatta ev fiyatına satılıyor. Bu kadar önemliyken, benim tavsiyem önceliği ölçüm aletlerine vermen olur. Kaliteli elaleti işe konfor katar ve önemlidir ama öncelik olmamalı.

Kart tamirinde hassas işlerle uğraşacaksan iyi bir cımbız seti gerekebilir. Günümüzde çoğu komponent SMD ve elle iş yapman mümkün değil. Aynı şekilde bütçene göre bir büyütec, kamera ya da mikroskop gerekecek. Muhtemelen daha fazlası da olacak.

Benim tavsiyem;
İzeltaş penseyi takım almak yerine 50₺'ye daha ucuz birşey alsan da iş görür. Listede zorunlu olmayan şeylerden kaçınırsın. Bu tarz tasarruflar bir osiloskop ve multimetre almana katkı sağlar.

Bütçen limitliyse, tamir işlerine girmeden önce Arduino ile başlayıp, işlerin nasıl ilerlediğini görmen daha doğru bir yaklaşım olabilir. Arduino işinde jumper kablo, breadboard ve en çok basit lehim işleri filan gerekebilir. Böyle bir yaklaşımda multimetre ve osiloskop daha önemli olur.

Elektroniğin temelinde matematik var. Bu yüzden iyi ölçemediğin devreyi asla tam anlamıyla tamir etmiş/tasarlamış olamazsın. Zaten hassas ve tutarlı ölçü aletleri araba hatta ev fiyatına satılıyor. Bu kadar önemliyken, benim tavsiyem önceliği ölçüm aletlerine vermen olur. Kaliteli elaleti işe konfor katar ve önemlidir ama öncelik olmamalı.
Haklısınız. Önce ölçüm aletlerini ve havya setini sipariş etmeyi ardından el aletlerini zamanla almayı düşünüyorum. UT139C nin ihtiyaçlarımı karşılayamayacağı zamanları iple çekiyorum. Osiloskop şuan için bütçemi zorlayacak fakat ihtiyaç hissettiğim anda bir şekilde satın alacağım.
Büyüteç, cımbız vb konuları araştırıyorum. Sonuca varınca sizlere danışırım.
Havya konusunda TS80P yi miniware in kendi satış linkinden Türkiye'ye getirtemiyorum. Onun yerine TS101 almayı planlıyorum. Havya uçları da nispeten daha ucuz. Sizce mantıklı bir karar mı?

Haklısınız. Önce ölçüm aletlerini ve havya setini sipariş etmeyi ardından el aletlerini zamanla almayı düşünüyorum. UT139C nin ihtiyaçlarımı karşılayamayacağı zamanları iple çekiyorum. Osiloskop şuan için bütçemi zorlayacak fakat ihtiyaç hissettiğim anda bir şekilde satın alacağım.
Büyüteç, cımbız vb konuları araştırıyorum. Sonuca varınca sizlere danışırım.
Havya konusunda TS80P yi miniware in kendi satış linkinden Türkiye'ye getirtemiyorum. Onun yerine TS101 almayı planlıyorum. Havya uçları da nispeten daha ucuz. Sizce mantıklı bir karar mı?
@ibrahimcelik 'in daha once bahsettigi su havya var, fiyati da oldukca makul. Bak istersen.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back