Kendin yap banana kablolar

IMG_20220927_181943.jpg

Rigol DM3068 e de uyuyor.

2450 ön panel tasarımı değişmiş galiba üstat. Soket farklı ama yapısı benziyor. Bende iç konnektör 7-8 mm içeride. Eve geçince tam ölçüyü paylaşırım.

2450 de metalin yüzeye mesafesi 0.3 inç. O zaman hakkaten o HP de adamlar baya derin yapmışlar.

Sene 1991 veya 1992 otomatik kumanda atölyesinde banana jacklı kablolarla yüzlerce temrin yapardık. Güzel kullanırsan sağlam sistem ama 30 sene geçti hala aynı sistemi görmek üzücü :)

Ekler

• Screenshot_20220928-144014_Instagram.jpg
    Screenshot_20220928-144014_Instagram.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 86
Ben de şimdi hatırladım, meslek lisesinde okurken atölyede masalara monte edilmiş dikey panolara bir binanın zil tesisatını, sonra merdiven aydınlatmasını yapıyorduk. Hoca da gelip test ediyordu butonlarla :) Acaba bugün aynı şekilde öğretiliyor mu? Yoksa tahtada anlatıp gidiyorlar mı?

Ben de şimdi hatırladım, meslek lisesinde okurken atölyede masalara monte edilmiş dikey panolara bir binanın zil tesisatını, sonra merdiven aydınlatmasını yapıyorduk. Hoca da gelip test ediyordu butonlarla :) Acaba bugün aynı şekilde öğretiliyor mu? Yoksa tahtada anlatıp gidiyorlar mı?
Onları delikli saç plançete üzerinde yapıyorduk 1.sınıfta onlarda bahsettiğiniz banana Jack falan yoktu direkt bağlıyorduk buat ve klemens bağlantısıyla.
Benim bahsettiğim Teknik lise 4. Sınıf otomatik kumanda son temrin 3 katlı asansördü maketi de vardı atölyede. Karmaşık ve zor kumanda devreleri yapıyorduk. 3 kere söküp tekrar kurup çalıştıramayıp oturup ağlayanlar çarpılanlar :)

Bu banana jack'lerde bağlantı şekli, klemens gibi bir civatayla kabloyu yerine sabitlemek şeklinde. Ama bu civata bağlantısı zamanla gevşiyor ve iyi temasa engel oluyor. O yüzden ben o civatayı kullanmıyorum ve kabloyu direkt olarak jack'e lehimliyorum

1783 eklentisine bak

1784 eklentisine bak

1785 eklentisine bak
Bana jakın metal kısmı Lehimi çok zor tutuyor.Çok uğraşırtırıyor.Siz lehim yaparken nasıl yapıyorsunuz? Bir püf noktası var mı?

Yazdıklarınız beni bir anda 35 yıl öncesine götürdü. Ben normal ortaokulda okudum, ancak orada "isteknik" diye bir ders vardı. Bir yıl ahşap, bir yıl elektrik konularıyla ilgilenirdik. Harika bir dersti. Hatta şimdi flashback oldu ve vaviyen anahtar , seri bağlantı, paralel bağlantı gibi şeyleri yapardık. Ne güzel bir dersti.

Son düzenleme:
Bana jakın metal kısmı Lehimi çok zor tutuyor.Çok uğraşırtırıyor.Siz lehim yaparken nasıl yapıyorsunuz? Bir püf noktası var mı?

Burada en önemli husus, güçlü bir havya kullanmak. Eğer havya güçlü değil ise, banana'nın metal kısmını ısıtması çok uzun sürüyor. Eğer banana'nın herhangi bir tarafında plastik bir parça varsa, o parça da uzun süre aşırı sıcak kalmanın sonucunda deforme oluyor.

Bende 200 W lık bir kalem var onu kullanıyorum. Lehimleme bölgesindeki ısı, daha plastik parçaların olduğu yere ulaşamadan lehim işlemi bitiyor.

Ben İzmir Çınarlı meslek lisesinde okudum. Hocalarımızın çoğunun kitapları satılıyordu piyasada. Bütün bölümlerin atölyeleri de piyasaya iş yapacak yetkinlikte ve donanımda idi. Elektronik bölümü öğrencilerine de metal atölyesi dersleri vardı. 10 mm lama çelikten kaba olarak kesilmiş yumuşak çelik parçası verildi, sadece eğe kullanarak 10x20x30 ±0.1 mm parça elde ettik. Tabi herkes tutturamadı bu toleransları, ama neticede o emeği verip işe bizzat el atmak değerli bir tecrübe oluyor.

Burada en önemli husus, güçlü bir havya kullanmak. Eğer havya güçlü değil ise, banana'nın metal kısmını ısıtması çok uzun sürüyor. Eğer banana'nın herhangi bir tarafında plastik bir parça varsa, o parça da uzun süre aşırı sıcak kalmanın sonucunda deforme oluyor.

Bende 200 W lık bir kalem var onu kullanıyorum. Lehimleme bölgesindeki ısı, daha plastik parçaların olduğu yere ulaşamadan lehim işlemi bitiyor.
Isı ayarlı bir kalem havyam var.350-370 derece aralığında lehimleme yapyorum ama banananın metal kısmını istediğim sağlamlıkta tutmuyor.Birazcık asılınca kablo çıkıyor.
Lehim pastası v.b kullanmam gerekir mi?

Isı ayarlı bir kalem havyam var.350-370 derece aralığında lehimleme yapyorum ama banananın metal kısmını istediğim sağlamlıkta tutmuyor.Birazcık asılınca kablo çıkıyor.
Krem flux kullanabilirsiniz. Kabloyu lehimlemeden önce krem flux sürerseniz kabloya sonra lehimlerseniz lehimlemeden daha iyi sonuç alırsınız.

Yüzeyin pürüzsüz olması da neden olabiliyor, bu nedenle Dremel gibi araçlarla birazcık yüzeyi kazımak işe yarayabiliyor.

Sorunun nerede olduğunu anlamak için önce kablonun ucunu ayrı olarak lehimle kapla. Sonra da banananın ucunu lehim ile kapla. İkisini de sorunsuz lehim kaplayabildin ise birbirine lehimlemek için aşağıdaki gibi bir aparat kullan. Bananayı alttan havya ile ısıt, telin banana ile temas ettiği yere de lehim var. BANANA ve TEL eritsin lehimi, havyanın ucu değil.

1705757816816.jpeg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back