Kendin yap NAS

Yakin zamanda bir TrueNAS kurulumu yaptim. Daha once kullanmamistim, genelde Ubuntu Server uzerinde software RAID ve SAMBA ile isimi cozuyordum (Bazen raspberry ve harici disklerle, bazen eski bir bilgisayar ile). RAID modda calisan diskler disinda bir ekstra disk yada USB stick gerektiyor isletim sistemi ve boot partitionu kurmak icin. USB ile denedim cok problemli oldu - keske ufak bir disk alip ona kursaymisim boot partitionu ama anakartta daha fazla SATA portu kalmamisti. Daha sonra PCI-E sata kart aldim ekstra 2 adet SATA cikisi icin, onuda TrueNAS tanimadi.

Yani genel anlamda bir SATA portu bos biraksaydim ve ufak bir diske boot partition ve isletim sistemini kursaydim isim cok daha kolay olurdu bunu paylasmak istedim. TrueNAS tavsiye ederim baya gelismis yillar icinde, makine cok zayif degil ise TrueNAS uzerinden tek tikla virtual machine kurup onlar uzerinden pihole, ipfs node, nginx vs. bile kosulabilir.

Son düzenleme:
Aklıma takıldı fikir yürütüp işin içinden çıkamadım. Bu ethernetli hdd kutularında gigabitde olsa çok büyük bir kart yok. Yani o karttaki ufak işlemci dosya aktarım hızında bir fark yarayabiliyor mu?

Şuradan yola çıkıyorum. Normal vdsl modemler 100mbps kadar filan destekliyor. İçlerindeki işlemci çok süper bir işlemcide değil. Ama yetiyor. Dolayısıyla bu dandik ethernet kutularda aynı performansı gösteriyor mu?

Ethernet'ten SATA'ya veri aktarımını işlemci yapmıyordur, bir çeşit DMA ile yapılıyordur. Yoksa işlemci o veri yoğunluğuna ya yetişemez, yada uç ucuna yetişir, ama kontrol arayüzündeki komutlara cevap veremez. Yani darboğaz sadece bağlantı arayüzünün (SATA, Ethernet) hız sınırlamasıdır diye düşünüyorum.

Yakin zamanda bir TrueNAS kurulumu yaptim. Daha once kullanmamistim, genelde Ubuntu Server uzerinde software RAID ve SAMBA ile isimi cozuyordum (Bazen raspberry ve harici disklerle, bazen eski bir bilgisayar ile). RAID modda calisan diskler disinda bir ekstra disk yada USB stick gerektiyor isletim sistemi ve boot partitionu kurmak icin. USB ile denedim cok problemli oldu - keske ufak bir disk alip ona kursaymisim boot partitionu ama anakartta daha fazla SATA portu kalmamisti. Daha sonra PCI-E sata kart aldim ekstra 2 adet SATA cikisi icin, onuda TrueNAS tanimadi.

Yani genel anlamda bir SATA portu bos biraksaydim ve ufak bir diske boot partition ve isletim sistemini kursaydim isim cok daha kolay olurdu bunu paylasmak istedim. TrueNAS tavsiye ederim baya gelismis yillar icinde, makine cok zayif degil ise TrueNAS uzerinden tek tikla virtual machine kurup onlar uzerinden pihole, ipfs node, nginx vs. bile kosulabilir.

TrueNAS'ın getirdiği ilave özelliklere ihtiyacım olmayacak gibi duruyor. Sadece raw video dosyaları bulunacak disklerde. Ama deneme amaçlı kurup incelemek isterim.

Bu arada SATA dan USB 3.0 a dönüştüren kablolar da çok pahalı değil, 90 TL ye var hepsiburada'da. Ama performans ne kadar iyi olur belirsiz.

1641465233155.png

RAID modda calisan diskler disinda bir ekstra disk yada USB stick gerektiyor isletim sistemi ve boot partitionu kurmak icin. USB ile denedim cok problemli oldu

USB bağlantılı ses sistemleri tasarımı yapmıştı benim çalıştığım firma. Yaptığımız ölçümlerde işlemcinin 1 ms aralıklarla USB arabirimi ile meşgul olduğunu görmüştük. Yani USB sürekli işlemciyi meşgul eden bir arabirim, o yüzden elde edilebilecek hız muhtemelen değişken olur ve USB trafiği varsa işlemci başka işlere fazla vakit ayıramaz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back