Kenwood HG400 Tost Makinesi Tamiri

Bu gün toprak hattını ölçtüm gerçekten benim üçlü prizde toprak hattı yokmuş. Durum böyle olduğuna göre tost makinesinde sorun ne olabilir?
Kablo bağlantıları tam. Kopukluk yok. Rezistansların ikisini de ölçüyorym 60 ohm gösteriyor. Tek sorun lambalardan biri patlak. O kısa devre yaptırır mı?

İkinci bir konu. Benim bu bilgisayarım daki cızırtı devam ediyor. Bu sorun da prizde toprak hattı olmamasıyla alakalı olabilir mi?

Faz ve nötr varsa o prizde, toprak olsun olmasın o tost makinası çalışması lazım. Şu anda çalışmıyor mu? Başka bir yük çalışıyor mu aynı prizden?

Faz ve nötr varsa o prizde, toprak olsun olmasın o tost makinası çalışması lazım. Şu anda çalışmıyor mu? Başka bir yük çalışıyor mu aynı prizden?
Abi benim odada toprak yok. Tost makinesini takınca normal çalışıyor.
Mutfakta toprak var makineyi takınca KAR atıyor. Aynı prize mikrodalga, su ısıtıcı, kahve makinesi filan takıyorum KAR atmıyor.

Abi benim odada toprak yok. Tost makinesini takınca normal çalışıyor.
Mutfakta toprak var makineyi takınca KAR atıyor. Aynı prize mikrodalga, su ısıtıcı, kahve makinesi filan takıyorum KAR atmıyor.

Faz'dan toprağa kaçak var o zaman. Bu statik bir kaçak olabilir ve bu durumda faz ve toprak arasında bir direnç ölçersin, veya dinamik bir kaçak olabilir, yani voltaj geldiği anda kaçak oluşuyordur.

Faz'dan toprağa kaçak var o zaman. Bu statik bir kaçak olabilir ve bu durumda faz ve toprak arasında bir direnç ölçersin, veya dinamik bir kaçak olabilir, yani voltaj geldiği anda kaçak oluşuyordur.
Her iki durum da ne yapılabilir abi?

Her iki durum da ne yapılabilir abi?

Toprağa kaçağı algılayan KAR hemen atar. KAR eğer 30 mA ilk ise, demekki o tost makinası o prize takıldığı anda faz'dan toprağa 30 mA veya üstü bir akım geçirecek bir kaçak oluşuyor.

Yapacak cok bir sey yok bu durumda. Bir ihtimal kablodan olabilir. Baska bir besleme kablosunu gecici olarak dene, kar atarsa gene buyuk ihtimal rezistanslarda sizinti var demekki. Ha olurda kar atmaz ise isiya dayanikli bir kablo bulman lazim.

Rezistanstaki kaçak multimetre ile görünmeyebilir. Meger testi ile rezistansı test etmekte fayda var.

Bence topraklamanin olmaması beslenmedeki sıfır noktasının kaymasına yada negatif uçta ses sistemleri arasında akımlar akmasına ve sonuç gürültü oluşumuna neden olabilir.

Kontrol kalemi ile kaçağı görme şansı olabilir. Topraksız prize tak makineyi. Gövdeye klasik tip kontrol kalemi değdir. Kaçağı görme şansın var. Bir de fişi sök ters çevir tak bir daha kontrol et...

Aslında bu iş tam benim Fluke 360 ile yapılacak iş gibi duruyor. Yakın olsak bende cihazı kullanmamış olurdum. :D

Rezistanstaki kaçak multimetre ile görünmeyebilir. Meger testi ile rezistansı test etmekte fayda var.

Ama KAR atıyorsa sızıntı direncinin baya düşük olması lazım (statik bir kaçak için). Veya mesela neon lamba gibi birşey ile kaçak varsa, enerjisiz ölçersen izolasyon mükemmel çıkar, voltaj geldiği anda neon iyonize olup kaçak meydana getirtir.

Aslında bu iş tam benim Fluke 360 ile yapılacak iş gibi duruyor. Yakın olsak bende cihazı kullanmamış olurdum. :D

Fluke 360 kaçağın olduğunu kanıtlar. Ama KAR'ın atması zaten bunu kanıtlıyor.

Olan şey toprağa akan kaçak akım, o kesin. KAR, 30 mA üzerinde gördüğü bu akım nedeniyle atar. Fluke 360 olsa, tam olarak ne kadar kaçak akım akıyor ölçülebilir ve böylece kaçak akıma sebep olan şey hakkında fikir verebilir.

reziatans tüplerinin uçlarındadır o kaçak büyük ihtimalle. gövdeyle elektriğin arası birkaç mm oralarda. gerekiyorsa önce zımparayla temizle, kolonyalı mendil de yetebilir

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back