kesim (programı-ARGE) ben racon kesmem kontorplak keserim

nt

Emekli
Selam!

bir program geliştirmeye çalışıyorum kesim algoritmaları hakkında önerebileceğiniz bir site sistem çizim akıl fikir varmı heröneriye açığım
programa kesilecek parçayı giriyoruz oda bize fire falan gibi bilgiler ile görselleştirme yapıyor şimdilik yeni yazmaya başladım ama bilmediğim konu hakkında zor oluyor

Screenshot_2023-12-29_23-06-24.png

2 boyutlusu (en ve boy) işin içine girince çok karmaşık olur .
Önce örneğin 6 metre sabit boydaki malzeme için tek boyutlusu yapılırsa en boy optimizasyonu için yol gösterici olur

Kullanıcı bir kesim listesi girecek

SIRA Kodu /Nerede Kullanıl.Boyutları ENXBOY(cm)ADETDİĞER
1C108 Modelin sol Kanadı122 8026

Gibi bilgileri girecek..
Program önce bu toplu adetleri büyük boydan başlayıp ,plakada kalan parçaya en yakın kesilecek parçayı bulacak ,kullandıklarını işaretleyip tekrar hesaba katmayacak.
Tabi bu arada sadece En boyutunu değil ,boy boyunuda hesaba katarak hesaplayacak
Bayağı karışık bir sistem
O algoritmalarla youtube da tam olarak hesaplattıranı ben, pek göremedim .Gördüklerim 20-30 parçayı kesen basit progamlar
Piyasada bunu yapan programlar varmış mobilyacılar kullanıyor bedava bile olabilir ama maksat beyin jimnastiği ise uğraşılır

Son düzenleme:
@Omega abi bize ne adam nerde isterse kullansın :D
Eğer kesim yapan operatörün yüzlerce parça keseceğini düşünürsen bir süre sonra işin içinden çıkamaz.
Her kesilen parçanın hangi işin hangi alt detayının olduğunun belirtilmesi hatta bunun bir etiketle parçanın üzerine yapıştırılması gerektiği ortaya çıkar.
Biraz karmaşık modüler bir ürünü evinde elinde neyi alta neyi üste takacağının klavuzu olamasına rağmen ne kadar uğraştığını hatırla ,üstelik o sadece bir ürünün 6-7 parçası

Haa birde bu arada kesen testerenin 2-3 mm lik kesme payınıda plaka boyutundan düşeceksin onuda unutma :)

• Sevgi
Reactions: nt
böyle bir programın dxf çözmesi bir parcanın içerisindeki hurda parcaların da belirtilmesi ve değerlendirilmesi otomatik yerleştrip kesim dosyasını hazırlaması gerekir aksi taktirde pek pratik olmaz bu kesimi plaka olarak yaptıranlar zaten maximum miktarda kullanıyor sacı genelde

• Beğen
Aslında gayet iyi bir proje takipdeyim nasıl bir algoritma oluşturacaksın merak ediyorum, bu konu c++,deplhi,phyton meselasini aşıp esas olan algotirmadır sözüne tam uyuyor.

• Beğen
buna bayıldım işte nediyolar buna piyasada abi mesela sen gittin adama nediyosun sanayii adı nedir bunun
Ben birşey demiyorum çizimi gösteriyorum .O kesiyor veriyor :)
Bu tür büyük miktarları imalatçılar kullanır adam mesela 100 dairelik siteye portmanto yapacaktır .Bizim inşaatçılarımız sağolsun
nasıl oluyorsa santimi santimine her daire aynı boyutlarda olmadığından usta elindeki portmantonun malzemesini yanlış daireye çıkardıysa uğraşır durur artık :)

• Beğen
Yani temelde çok basit bir plakan var boyutları sabit 320x 250 cm gibi bir şey (Tam nedir bilmiyorum)
Adama 77,7 cm 59cm gibi 4 tane parça lazımsa bu boyutlar en ve boy için en az fire vereceği için program bu boyutları içerinden seçip yeni plakada bunu kullanmanı sağlıyor.Böylece fire çok aza iniyor.
Program her sefereinde kalan boyuta en uygun boyuttaki parçayı seçecek.Herbir parçanın permütasyonunu hesaplayacak sanırım

• Beğen
testere kesim payına ne diyorlar "testere kesim payı" demezler sanırım
programa kullanıcının metin girişi için soruyorum.

bu arada konturplak olur sunta olur metal olabilir hepsi için genel bir sıfat rica ediyorum :)

bıçak payı
bıçak en (mm)
bıçak kesim payı
bıçak (mm)
vb..
kesim firesi veya bıcak firesi olabilir

• Beğen
bıçak payı deniyor(3-4 mm gibi) programın ayarlar kısmında girilecek
Kesim firesi programın her denemesinde ana bloktan kalan santimetre kare için bir değer hesaplamalı ki hangi gruplamanın daha az fireli olduğunu anlasın

• Beğen
Kesici Kalınlığı olabilir... Kesici olarak; daire testere, kesici taş, asetilen, plazma, su, lazer v.s. hepsini kapsamalı.

• Beğen
Pazarlama elemanının en kestirmeden şehirlere uğraması ,2 boyutlu optimizasyondan çok daha basit bir probleme benziyor.

Optimizasyon programının 3 farklı en boy için toplam 54 adet malzemeyi hesaplaması 30 saniye falan sürdü :)
Bir özelliği daha var ki çok hoşuma gitti.Okla gösterdiğim alanı fazladan kesip dikeyde komple plakayı kullandı.Çok akıllıca

optimum.png

Son düzenleme:
  • Beğen

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back