klavye devresi veya arduino ile uçak kokpit paneli yapımı :)

:) ahah boşa masraflarımla eve uçak alırdım :p.
yok ya gelsinler. Hobi olarak sevdim çünkü bu işi neticede. Bak mesela ekteki yakışıklı gibi bi şey yapılabilir. sol tarafına elevator trim için (bir de yandan esen rüzgarlar için vardı adını unuttum) ek yaparım bunun. toggle butonlar yerine de "fuel pump", "fuel selector valve" vs güç ve yakıtla ilgili düğmeleri koyarım.
ben şimdilik rotary encoder ve ledle hallettim ama mesela gerçek bir anahtar kullanıp servo motorla starttan both a geçirilebilir. ya da flap durumu servo ile oyunda neyse ona ayarlanabilir. Tabi bunlar ileri seviye

Acil sorum var :) mega siparişi veriyorum ama clone. illa orjinal mi olması lazım meganın?

Ekler

• image.thumb.png.7e85a76fd4cf8a0a55bed7c7a5793a34.png
    image.thumb.png.7e85a76fd4cf8a0a55bed7c7a5793a34.png
    321.7 KB · Görüntüleme: 79
:) ahah boşa masraflarımla eve uçak alırdım :p.
yok ya gelsinler. Hobi olarak sevdim çünkü bu işi neticede. Bak mesela ekteki yakışıklı gibi bi şey yapılabilir. sol tarafına elevator trim için (bir de yandan esen rüzgarlar için vardı adını unuttum) ek yaparım bunun. toggle butonlar yerine de "fuel pump", "fuel selector valve" vs güç ve yakıtla ilgili düğmeleri koyarım.
ben şimdilik rotary encoder ve ledle hallettim ama mesela gerçek bir anahtar kullanıp servo motorla starttan both a geçirilebilir. ya da flap durumu servo ile oyunda neyse ona ayarlanabilir. Tabi bunlar ileri seviye

Acil sorum var :) mega siparişi veriyorum ama clone. illa orjinal mi olması lazım meganın?

clonelar çalışıyor diyor.
uno kullanılabilir ama sıkıntı yaşayabilirsin diyor. Bakalım zaten amaç nihai ürün değil. nasıl yaparız'ı öğrenmek. şimdilik uno ile ilerleyeyim sonrasında bakarım duruma göre orjinal bile alınabilir.

Supported modules​

The following arduino modules are currently supported:
Most clones work flawlessly. If your module is not detected by MobiFlight, it might have a new Vendor ID (VID) and Product ID (PID) which is not recognized, yet. Please report this in the forum.

Experimental modules​

• Arduino Uno - not stable at the moment, if you experience problems, please get an Arduino Mega instead.

Not supported modules​

The following are not supported but might have a very similar sounding name, so don't confuse them by accident.

Meganın Klonu da olur. Ama kaliteli olanından al. "Arduino Mega 2560 R3" Tam olarak bu.
Uno'nun da şu resimdeki modelini al. Diğerleri çok dandik, iş görmüyor.
Üzerinde mutlaka kırmızı ile yuvarlak içine aldığım çip olsun.

Az bekle ben bir kontrol edeyim bakalım MobiFlight Uno yu tanıyor mu?
kaliteli arduino uno.PNG

Meganın Klonu da olur. Ama kaliteli olanından al. "Arduino Mega 2560 R3" Tam olarak bu.
Uno'nun da şu resimdeki modelini al. Diğerleri çok dandik, iş görmüyor.
Üzerinde mutlaka kırmızı ile yuvarlak içine aldığım çip olsun.

Az bekle ben bir kontrol edeyim bakalım MobiFlight Uno yu tanıyor mu?

bende bu chip yok. sanıyorum patladım burada :).

bende bu chip yok. sanıyorum patladım burada :).
Ben o chip'in olmadığı unoların daha doğru dürüst çalıştığını görmedim. :)
Ama bu deneme yapmana engel değil.
Ben denedim şimdi MobiFlight unoyu tanıdı. İşlem yapmaya da izin veriyor. Burada ki gördüğüm tek sıkıntı kendi forumlarında sorun yaşayanlar varmış. Bu yüzden MobiFlight'ın 7.2 sürümünde eklenen uno kart sonraki sürümde kaldırılmış. Ama program hala Unoyu tanıyor.
Bu noktada deneme yanılma ile ilerlemek lazım.
mobiflight uno.PNG

Senin yerinde olsam Leonardoları iade edip mega alırım. Mega hem kesin çözüm hem mobiflight'ı keşfettikten sonra bira daha leonardoya bakacağını sanmıyorum. Bende zamanın da leonardonun abisi olan Due modelini almıştım. Sonra mobiflight'ın desteklemediğini öğrenince "dursun bir gün lazım olur" dedim. O gün bu gündür kutuda duruyor, hiç lazım olmadı.

Arduino ile proje yapacaksan şöyle çalışabilirsin;
Mega 2560 R3 MobiFlight için (Bir tanesi cessna ya yeter diye düşünüyorum. Boeing'in komplesi için 5-6 tane gerekiyor.)
Uno Resimdeki modelden. 16u2 Kare chipli ve entegresi değiştirilebilir versiyon. Bu kartı proje yapmak için değil genelde proje testi veya diğer arduino modellerini programlamak için yardımcı olarak kullanıyorum ben.
Nano Bu nanobir çok proje için yeterli seviyede. Bundan 5 tane alsan bayağı bir götürür seni.
Diğer modellere pek ihtiyaç olmuyor ama elimi attığımda buluyum istiyorsan birer tane bulundurmakta fayda var.
Mesela bana şimdi Due lazım olsa mümkün değil o parayı verip alamam, ama zamanın da dolar ucuzken almış atmışım kenara duruyor yedekte.

Ben o chip'in olmadığı unoların daha doğru dürüst çalıştığını görmedim. :)
Ama bu deneme yapmana engel değil.
Ben denedim şimdi MobiFlight unoyu tanıdı. İşlem yapmaya da izin veriyor. Burada ki gördüğüm tek sıkıntı kendi forumlarında sorun yaşayanlar varmış. Bu yüzden MobiFlight'ın 7.2 sürümünde eklenen uno kart sonraki sürümde kaldırılmış. Ama program hala Unoyu tanıyor.
Bu noktada deneme yanılma ile ilerlemek lazım.

Senin yerinde olsam Leonardoları iade edip mega alırım. Mega hem kesin çözüm hem mobiflight'ı keşfettikten sonra bira daha leonardoya bakacağını sanmıyorum. Bende zamanın da leonardonun abisi olan Due modelini almıştım. Sonra mobiflight'ın desteklemediğini öğrenince "dursun bir gün lazım olur" dedim. O gün bu gündür kutuda duruyor, hiç lazım olmadı.

Arduino ile proje yapacaksan şöyle çalışabilirsin;
Mega 2560 R3 MobiFlight için (Bir tanesi cessna ya yeter diye düşünüyorum. Boeing'in komplesi için 5-6 tane gerekiyor.)
Uno Resimdeki modelden. 16u2 Kare chipli ve entegresi değiştirilebilir versiyon. Bu kartı proje yapmak için değil genelde proje testi veya diğer arduino modellerini programlamak için yardımcı olarak kullanıyorum ben.
Nano Bu nanobir çok proje için yeterli seviyede. Bundan 5 tane alsan bayağı bir götürür seni.
Diğer modellere pek ihtiyaç olmuyor ama elimi attığımda buluyum istiyorsan birer tane bulundurmakta fayda var.
Mesela bana şimdi Due lazım olsa mümkün değil o parayı verip alamam, ama zamanın da dolar ucuzken almış atmışım kenara duruyor yedekte.

resimdeki sanıyorum orjinal uno. clonelarda o chip fiyatı yüzünden kullanılmıyormuş okuduğuma göre. tabi kalite farkı da fiyt farkını getiriyor. clone mega 109 a buldum ama orjinali 400 civarı. abi due 40$ bizde 440 tl. şaka gibi ya :(

acaba alttaki cloneda çalışır mı sence?

resimdeki sanıyorum orjinal uno.
Orjinal arduino ların bordları yeşil renktedir. Maviler klon.

Uno alacaksan şu linte ki en ucuzu.
Bazıları uçmuş 180tl ye kadar çıkmışlar fiyatı.

acaba alttaki cloneda çalışır mı sence?
Resimdekine bakılırsa bendekinin aynısı. Ama yine resime bakılırsa sanki bir yerden almış koymuşlar oraya. Ürünün kendi resmi olmayabilir. Mesaj atarak sorabilirsin.

Bak şu megayı buldum. Bu bendekinden daha iyi.
Özdisan kaliteli ürünler satar. Ben çoğu komponentimi oradan alırım.
Yine de emin olmak amaçlı "resimdeki ile aynı ürünümü gönderiyorsunuz?" yada "Bu ürün 16u2 chipli mi?" diye sor.

Bu linklerde ki megalar resimdekine göre çok fazla ucuz.
Biraz araştırma yaptım ve adamın 16u2 chipli resimdeki cihazı göndermediğini anladım.
Bunun yerine dandik olan CH340 chipli versiyonu gönderiyor.
Bir kere al, 15-20 fazla ver, sağlam al.

Orjinal arduino ların bordları yeşil renktedir. Maviler klon.

Uno alacaksan şu linte ki en ucuzu.
Bazıları uçmuş 180tl ye kadar çıkmışlar fiyatı.

Resimdekine bakılırsa bendekinin aynısı. Ama yine resime bakılırsa sanki bir yerden almış koymuşlar oraya. Ürünün kendi resmi olmayabilir. Mesaj atarak sorabilirsin.

Bak şu megayı buldum. Bu bendekinden daha iyi.
Özdisan kaliteli ürünler satar. Ben çoğu komponentimi oradan alırım.
Yine de emin olmak amaçlı "resimdeki ile aynı ürünümü gönderiyorsunuz?" yada "Bu ürün 16u2 chipli mi?" diye sor.

Bu linklerde ki megalar resimdekine göre çok fazla ucuz.
Biraz araştırma yaptım ve adamın 16u2 chipli resimdeki cihazı göndermediğini anladım.
Bunun yerine dandik olan CH340 chipli versiyonu gönderiyor.
Bir kere al, 15-20 fazla ver, sağlam al.

104 liraya bulmuştum trendyolda öğleden önce. sipariş verdim bir tane mega. açıkçası ch340 olacaktır bu da. neticede bu fiyata daha iyisi biraz zor. unolar ch340 ve düzgün çalışıyorlar. megalarda zaten usb controller olmadığından gamepad vs olarak kullanamam. bakalım bi yerlerde kullanırız herhalde :D

edit; Kullanamayacağım :). iptal ettim megayı. aynı ürün senin linkte 30 tl daha ucuz çünkü. uno ile bi şeyler yapayım sonrasında zaten mega alırım bir tane.

unolar ch340 ve düzgün çalışıyorlar
3 gün sonra "şunu yapamıyorum" diye konu açınca görürüm seni :katil2:
Yapacak bir şey yok. meganın ch340'lı olanıyla hiç sorun yaşamadım ama uno lar tam baş belası.
Sen elindekiler ile yol almaya devam et. Yenisini alman gereken noktada mutlaka benim önerdiklerimi al.

Al sana 5 sayfa konuşup çözemediğimiz bir uno konusu.
Arkadaş ses dosyası çalacak. Aynı ses dosyası benim uno da çalıyor ama onun dandik uno da çalmıyor.
Tüm kodlar aynı, ses dosyası aynı, bağlantılar aynı. Yani bakıyorsun arduino çalışıyor, kodları yüklüyor, hiç bir sıkıntı yok. Ama sesi çal diyorsun ses yok :D

3 gün sonra "şunu yapamıyorum" diye konu açınca görürüm seni :katil2:
Yapacak bir şey yok. meganın ch340'lı olanıyla hiç sorun yaşamadım ama uno lar tam baş belası.
Sen elindekiler ile yol almaya devam et. Yenisini alman gereken noktada mutlaka benim önerdiklerimi al.

Al sana 5 sayfa konuşup çözemediğimiz bir uno konusu.
Arkadaş ses dosyası çalacak. Aynı ses dosyası benim uno da çalıyor ama onun dandik uno da çalmıyor.
Tüm kodlar aynı, ses dosyası aynı, bağlantılar aynı. Yani bakıyorsun arduino çalışıyor, kodları yüklüyor, hiç bir sıkıntı yok. Ama sesi çal diyorsun ses yok :D

:D açmam konu valla orjinal alırım gider yine açmam :p
unolarda çok detaylı şeyler yapmıyorum zaten ya. led yakma falan olacak en fazla. HID-master kütüphanesinin çalıştığı leonardolar da benim için yeterli. bakalım uno tarafında mobiflight ile bi şeyler yapmayı deneyeceğim bu gün. becerirsem zaten ya orjinal ya da en kalitesinden mega alırım. alttaki uno mesela senin söylediğin kaliteli olandan. %40 daha pahalı. ch340 lıları 45 tlye bulabiliyorsun ama bu 100 tl. (aynı sitede çakması 65 tl).

bu mega da aynı yerden gördüğüm kadarıyla bu da iyi olanı

Son düzenleme:
:D açmam konu valla orjinal alırım gider yine açmam :p
unolarda çok detaylı şeyler yapmıyorum zaten ya. led yakma falan olacak en fazla. HID-master kütüphanesinin çalıştığı leonardolar da benim için yeterli. bakalım uno tarafında mobiflight ile bi şeyler yapmayı deneyeceğim bu gün. becerirsem zaten ya orjinal ya da en kalitesinden mega alırım. alttaki uno mesela senin söylediğin kaliteli olandan. %40 daha pahalı. ch340 lıları 45 tlye bulabiliyorsun ama bu 100 tl. (aynı sitede çakması 65 tl).
robotistan tüm ürünlerinde piyasaya göre pahalı satış yapıyor.
Kaliteli takılıyorum, sattığım ürünlerde sorun çıkmıyor ayağına pahalı satış yapıyor ama abartıyor.
Piyasa da aynı kalitedeki ürün daha ucuza bulunabilirken robotistan da uçuk rakamlar çıkıyor.
Tam "Üç kuruş fazla vereyim kaliteli mal alayım" diyenleri hedef alan bir site.

robotistan tüm ürünlerinde piyasaya göre pahalı satış yapıyor.
Kaliteli takılıyorum, sattığım ürünlerde sorun çıkmıyor ayağına pahalı satış yapıyor ama abartıyor.
Piyasa da aynı kalitedeki ürün daha ucuza bulunabilirken robotistan da uçuk rakamlar çıkıyor.
Tam "Üç kuruş fazla vereyim kaliteli mal alayım" diyenleri hedef alan bir site.
mobiflight Benim unoyu gördü ama firmware atamadı. uğraşıyorum bakalım. Galiba bi mega almak gerekecek şimdi.

o aşamaya gelemedim :) desktopta deneyeceğim bakalım belki orada görür. olmazsa diğer unoyu deneyeyim diorum ama onu da sökmek gerekecek. pfff. şimdi bi de 150 tl verip mega mı alıcaz :D
FSUIPC yüklemezsen haberleşmez. Önce onu yükle. Programın sol altında oyun ve fsuipc ikonları yeşil yanması lazım. (yeni versiyonda yeri değişmedi ise)

FSUIPC yüklemezsen haberleşmez. Önce onu yükle. Programın sol altında oyun ve fsuipc ikonları yeşil yanması lazım. (yeni versiyonda yeri değişmedi ise)

yükledim ama malesef çalışmadı. resimdeki gibi. unoyu tanıyamadığı için patlıyor. burada bi şeyler yapılabilr mi acaba ya

1628536435908.png

unoyu tanıyamadığı için patlıyor.
Dediğime bu kadar çabuk geleceğini sanmıyordum :katil1: :katil1: :katil1:
Bak gördün mü. Ben sana demiştim. (Bu cümleyi de kurdum ya, artık ölsem de gam yemem. :katil2:

Benim uno yu şakır şakır tanıyor.
mobiflight uno.PNG

burada bi şeyler yapılabilr mi acaba ya
Hiç bir şey yapamazsın. Mecbur para verip mega alıcan. Yani hazır cebinden para çıkıyorken mega ile devam et, unoyu bulaştırma buna. Tanısa bile başka sorunlar çıkma ihtimali var.

:D çaktırma bi tane sipariş vericem gibi ama versiyon da farkediyor yenilerde sorun çıkarıyormuş uno. simconnect var yeni versiyonda yeni versiyon kurmayı denedin mi? gördüğüm kadarıyla simconnect daha iyi gibi.
eski versiyonlara bakıcam şimdi. bulursam onunla deneyeceğim bir de.

:D çaktırma bi tane sipariş vericem gibi ama versiyon da farkediyor yenilerde sorun çıkarıyormuş uno. simconnect var yeni versiyonda yeni versiyon kurmayı denedin mi? gördüğüm kadarıyla simconnect daha iyi gibi.
eski versiyonlara bakıcam şimdi. bulursam onunla deneyeceğim bir de.
Benim sana attığım resim son sürümden.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back