klavye devresi veya arduino ile uçak kokpit paneli yapımı :)

:D:D bak işte sorunum bu sıfır bilgiyle girince herşeyi baştan öğreniyorum . Bileydim kondansatörleri de alırdım . neyse gelsinler bakarım artık.

Açık konuşmak gerekirse flight sim oyunlarına msfs 2020 ile 3-4 ay önce başladım. Gerçek dünya olayı bana çok cazip geldi. tabi bu kadar yeni olunca da henüz 737 benim için erken :). sıfır bilgiyle de bam güm girince ilk aşta gereksiz masraflarım oldu . o yüzden şimdi yavaş yavaş ilerlemek istiyorum (uzun yıllardır bilişim sektöründe olduğum için öğrenmekte sıkıntı yok ). Bu açıdan şimdilik sport modeller veya Cessna 172 G1000 için gerekli olan düğmeler olabilir. ilki klave kullanarak ilkel bir metodtu. bu daha gelişmiş bir yöntemle olacak. sonraki de artık pro bi şeyler olur .

bak mesela alttaki proje efsane . tabi baya ileri seviye. aklım bunlara gidiyor hep :D. bu telemetry provider mesela analogların da bilgisini veriyor mu acaba? öyle ise arduino ile her şey yapılabilir. senin 172 skyhawk için süper olur.
https://github.com/ashupp/MSFS2020TelemetryProvider
İlerde bir gün zengin olursam şu amortisör olayına bende gireceğim. İşte o zaman uçağı yana yatırdığımda fiziki olarak bende yana yatacağım.

Kondansatör şart değil.
Şöyle bir modül işini görür ve seni uğraştırmaz da.

Ben buna sulanmıştım bir ara.

çok güzel görünüyor :). tek parça yapmak lazım ama forex panel lazer ile kesilerek güzel olur burada.
şimdi 3d printer olayına takıldım. önümü fena halde açacak. sadece kokpit panel değil direksiyon, vites vs konularında da bi şeyler üretilebilir. mesela rotary switch siparişi verirken alttakinden de sipariş verdim. cessnanın throttle, mixer falan 3d den çıktı alınıp bunu ileri geri haareket edecek şekilde takılırsa kullanışlı olur :).

çok güzel görünüyor :). tek parça yapmak lazım ama forex panel lazer ile kesilerek güzel olur burada.
şimdi 3d printer olayına takıldım. önümü fena halde açacak. sadece kokpit panel değil direksiyon, vites vs konularında da bi şeyler üretilebilir. mesela rotary switch siparişi verirken alttakinden de sipariş verdim. cessnanın throttle, mixer falan 3d den çıktı alınıp bunu ileri geri haareket edecek şekilde takılırsa kullanışlı olur :).

Her şey mümkün. Ama uçaktan cevap alman gerektiğinde bu sürgülü pota ek olarak motor takman gerekir. Yada direk motorlu pot apman gerekir.

Ben 3d yazıcıyı sadece boeing'in knob larını basmak için aldım sonradan başka şeyler için de nasıl işime yaradı anlatamam. Yani neredeyse bir cep telefonu kadar ihtiyaç duyuyorum alete :)

Her şey mümkün. Ama uçaktan cevap alman gerektiğinde bu sürgülü pota ek olarak motor takman gerekir. Yada direk motorlu pot apman gerekir.

Ben 3d yazıcıyı sadece boeing'in knob larını basmak için aldım sonradan başka şeyler için de nasıl işime yaradı anlatamam. Yani neredeyse bir cep telefonu kadar ihtiyaç duyuyorum alete :)
valla bu durumda alıcam gibi 3d printer :)
motorlu pot vs bir üst seviye olur gibi. aldığım saitek yoke sisteminde bile throttle'ı oyuna başlarken düzeltmen gerekiyor onda da motor yok. tabi oyunla bir şekilde haberleştirebilirsek o da yapılailir :)

alttaki ürünün ne olduğunu biliyor musun? potans diye almıştım bunu. çevirirken normal potans gibi değil. tık tık atıyor sanki kademeler var gibi. bir de sonsuz dönüyor.

alttaki ürünün ne olduğunu biliyor musun? potans diye almıştım bunu. çevirirken normal potans gibi değil. tık tık atıyor sanki kademeler var gibi. bir de sonsuz dönüyor.
http://elektrocelebi.com/urunler/20121120_131555.jpg
Rotary Enkoder o.
Rotary enkoderler sonsuz dönder. Her bir tik yaptığında bir sinyal(pals) gönderir.
Mesela uçağın Altimetre göstergesine 500 feet girmek için bu enkoderi 500 defa çevirirsin. Ardyinoya da her pals geldiğinde displayi bir artır dersin. Daha çok detayıda var kullanımda.

Potansiyo metre alırken değeri önemli. Öyle "bana bir potans" deyip alamazsın. Direnç gibi değerleri vardır. Tam tanımı Ayarlı Dirençtir. 50k pot aldığında 0 ile 50K Ohm arasında istediğin bir değere ayarlayabilirsin.

Rotary Enkoder o.
Rotary enkoderler sonsuz dönder. Her bir tik yaptığında bir sinyal(pals) gönderir.
Mesela uçağın Altimetre göstergesine 500 feet girmek için bu enkoderi 500 defa çevirirsin. Ardyinoya da her pals geldiğinde displayi bir artır dersin. Daha çok detayıda var kullanımda.

Potansiyo metre alırken değeri önemli. Öyle "bana bir potans" deyip alamazsın. Direnç gibi değerleri vardır. Tam tanımı Ayarlı Dirençtir. 50k pot aldığında 0 ile 50K Ohm arasında istediğin bir değere ayarlayabilirsin.
aldığım eleman da tam bilmiyordu. kutuda da potans yazıyordu :). sanırım biraz durmalı ve öncelikle devre elemanlarını ve yeteneklerini tanımalıyım. kervan yolda düzülür ile olmuyor bu iş :). geçen gün giriş sayısını arttırmak için klavyedeki gibi matrix yapmayı denedim. kalıcı butonda ters akımı kesmem gerek bunu yazılımla nasıl yaparım diye 1 gün kafa yorduktan sonra diyot geldi aklıma :). sonra 1 dk da çözüldü sorun ama kalııcı butonla matrix net bir şekilde olmuyor onu gördüm. blok mantığına bundan sonra karar verdim . şimdi ilk sorumdaki amacı gerçekleştireceğim. kalıcı butonla arduino ile temel işleri yapan basit bit buton box. ilk yaptığım kokpit işlevsel olsa da amacıma uygun değildi. bunu gerçekleştirdikten sonra 3d printer ve sonrasında radio panel, auto piot panel vs ayrı ayrı yapacağım.

Rotary Enkoder o.

Kalıcı anahtalı denemeyi yaptım. karton kutu ile denedim alttaki gibi oldu. rotary encoder henüz gelmediği için potans ile yaptım magnet kısmını. fena olmadı aslında yani bu işe başlama amacım saitek ürünlerinin pahalı olması idi. 900 liraya satılan ürünü bu şekilde 3d printer dahil 250-300 liraya mal edebilirsin. Şimdi iş 3d printer almaya kaldı. radio ve analog gösterge ile auto pilot vs için ayrı ayrı bakıcam.

Ekler

• WhatsApp Video 2021-07-25 at 11.51.59 (1).mp4
    13.4 MB
Kalıcı anahtalı denemeyi yaptım. karton kutu ile denedim alttaki gibi oldu. rotary encoder henüz gelmediği için potans ile yaptım magnet kısmını. fena olmadı aslında yani bu işe başlama amacım saitek ürünlerinin pahalı olması idi. 900 liraya satılan ürünü bu şekilde 3d printer dahil 250-300 liraya mal edebilirsin. Şimdi iş 3d printer almaya kaldı. radio ve analog gösterge ile auto pilot vs için ayrı ayrı bakıcam.
Ben 10sn lik görüntüyü zor atıyorum foruma, sen 1:34dk görüntüyü nasıl ekledin? :dusun1:

Tablete görüntüyü nasıl aktardın?
G1000 de marş kontağı yokmuy muş? Direk düğme ile mi çalışıyor?

Ben 10sn lik görüntüyü zor atıyorum foruma, sen 1:34dk görüntüyü nasıl ekledin? :dusun1:

Tablete görüntüyü nasıl aktardın?
G1000 de marş kontağı yokmuy muş? Direk düğme ile mi çalışıyor?
video için extra bi şey yapmıyorum. belki boyutla alakalıdır. yüksek çözünürlükte mi çekiyorsun? ben önce whatsaup'ta bi arkadaşa gönderiyorum. sonra whatsup web ile o sohbetten bilgisayara indirip buraya yüklüyorum. belki o video booyutu ile oynuyordur.

spacedesk diye bir uygulama var. pc ye kuruyorsun bu pcde bir server uygulaması gibi çalışıyor. sonra bir veya birkaç tablete de bunun mobil uygulamasını kuruyorsun. Tablet tarafında uygulamayı açtığında aynı wifi ye bağlı isen serverı görüyor. seçip bağlanıyorsun ve tablet network üzerinden çalışan ikinci bir ekran oluyor. msfs i açıyorsun. AltGr tuşuna basarken mouse ile dijital göstergelerin üstüne tıkladığında ayrı bir pencerede açılıyor. mouse ile bunu tabletin ekranına taşıyorsun ve alt+enter ile tam ekran yapıyorsun.

bu uçak jmb aviation vl-3. basit sport model. magnetler aslında ilk çevirdiğim potans ile çalışıyor. off-left-right-both-start pozisyonları var. ben potansın değerini map fonksiyonu ile 5 e mapledim. kodunu atarım akşam. sağa doğru yavaşça çevirince tüm pozisyonlar çalışıyor. en sağda da motor çalışıyor. sesli izlersen anahtar konum seslerini duyabilrsin tvden gelen. düğme "parking breake". tabi önce parking breake açılır sonra motora gaz verilir sanırım :) ben ters yaptım galiba.

yalnız şu pencerenin açılma olayını neden analog göstergeler için yapmamışlar. onu da yapmış olsalar bir sürü sıkıntıdan kurtlurduk. (aslında onun için de airmanager diye başka bir uygulama var. kuruyorsun analoglar vs tablete atılıyor. )

bak alttaki videoda eleman airmanager kullanmış iki tane touchscreen monitor ile. çok gerçekçi olmuyor tabi öyle tablette oyun oynar gibi ekrana dokunmak ama değişik uçakların kokpitleri için değişik tasarımlar kolayca uygulanabiliyor. o yönden çok iyi.

ben lcd ekran kullnarak yapacağım radio, autopilot falan kontrollerini. challenge kafası biraz :).

Son düzenleme:
video için extra bi şey yapmıyorum. belki boyutla alakalıdır. yüksek çözünürlükte mi çekiyorsun? ben önce whatsaup'ta bi arkadaşa gönderiyorum. sonra whatsup web ile o sohbetten bilgisayara indirip buraya yüklüyorum. belki o video booyutu ile oynuyordur.
Kesin ondandır. Boyutunu küçültür whatsup.

spacedesk diye bir uygulama var. pc ye kuruyorsun bu pcde bir server uygulaması gibi çalışıyor. sonra bir veya birkaç tablete de bunun mobil uygulamasını kuruyorsun. Tablet tarafında uygulamayı açtığında aynı wifi ye bağlı isen serverı görüyor. seçip bağlanıyorsun ve tablet network üzerinden çalışan ikinci bir ekran oluyor. msfs i açıyorsun. AltGr tuşuna basarken mouse ile dijital göstergelerin üstüne tıkladığında ayrı bir pencerede açılıyor. mouse ile bunu tabletin ekranına taşıyorsun ve alt+enter ile tam ekran yapıyorsun.
Vay be, ben çok uzak kalmışım. Neler neler çıkmış. Ben eskiden android apk arıyordum sadece FMC yi tablete taşıyabilmek için :D

bu uçak jmb aviation vl-3. basit sport model. magnetler aslında ilk çevirdiğim potans ile çalışıyor. off-left-right-both-start pozisyonları var. ben potansın değerini map fonksiyonu ile 5 e mapledim. kodunu atarım akşam. sağa doğru yavaşça çevirince tüm pozisyonlar çalışıyor. en sağda da motor çalışıyor. sesli izlersen anahtar konum seslerini duyabilrsin tvden gelen.
Ben yapacak olsam 5 konumlu kontak anahtarı tercih ederim ki Cessna Skyhawk için ucuz bir anahtar arıyorum şuan da. Bulamazsam da 3D yazıcıdan basar, mekanizma yerleştiririm :)

"parking breake". tabi önce parking breake açılır sonra motora gaz verilir sanırım :) ben ters yaptım galiba.
IFR uçak da, yani boeing tarzı yolcu uçakların da TOGA denen bir olay vardır. Pist başında Parking Breake kapalı konumda tutulur. Motorlara 40% kadar gaz verirsin, motorlar 40% da stabil hale gelince TOGA Düğmesine basarsın ve bu sayede motorlara ful gaz vermiş olursun. yine motorlar full gaz da stabil olur olmaz da Parking Breake açarsın ve uçak öne doğru fırlar, hızlanır, Vone, Vtwo der ve yerden teker keser.

VFR uçaklarda çok fazla uçuş yapmadım o yüzden aynı taktik uygulanıyor mu bilmiyorum.
bak alttaki videoda eleman airmanager kullanmış iki tane touchscreen monitor ile. çok gerçekçi olmuyor tabi öyle tablette oyun oynar gibi ekrana dokunmak ama değişik uçakların kokpitleri için değişik tasarımlar kolayca uygulanabiliyor. o yönden çok iyi.
Bazı programlar var, gerçekten güzel tasarlanmış ve çok kuıllanışlı. Ama çok pahalılar maalesef.

Kesin ondandır. Boyutunu küçültür whatsup.

Vay be, ben çok uzak kalmışım. Neler neler çıkmış. Ben eskiden android apk arıyordum sadece FMC yi tablete taşıyabilmek için :D

Ben yapacak olsam 5 konumlu kontak anahtarı tercih ederim ki Cessna Skyhawk için ucuz bir anahtar arıyorum şuan da. Bulamazsam da 3D yazıcıdan basar, mekanizma yerleştiririm :)

IFR uçak da, yani boeing tarzı yolcu uçakların da TOGA denen bir olay vardır. Pist başında Parking Breake kapalı konumda tutulur. Motorlara 40% kadar gaz verirsin, motorlar 40% da stabil hale gelince TOGA Düğmesine basarsın ve bu sayede motorlara ful gaz vermiş olursun. yine motorlar full gaz da stabil olur olmaz da Parking Breake açarsın ve uçak öne doğru fırlar, hızlanır, Vone, Vtwo der ve yerden teker keser.

VFR uçaklarda çok fazla uçuş yapmadım o yüzden aynı taktik uygulanıyor mu bilmiyorum.

Bazı programlar var, gerçekten güzel tasarlanmış ve çok kuıllanışlı. Ama çok pahalılar maalesef.

5 konumlu kontak anahtar bulamadım. link var mı bildiğin? olursa harika olur. ancak şöyle bir durum var. her bir pozisyon için Arduino'da ayrı bir pin harcamak gerekecek onun için.

Bir eleman cessna 172 için birebir panel yapmıtı suntadan. sonra airmanager ile analogları ölçülere uygun yerlere koymuştu. bunu da hazırladığı panelin arkasına yerleştirince fena olmamıştı. düğmeler vs yine gerçek ama analog göstergelere gelen kısımlarda arkada airmanager var :).

alttaki de var mesela. ilk bunu deneyecektim. ama dediğim gibi tablette oyun oynuyormuş gibi oluyor. gerçeklik hissi yok bence.

5 konumlu kontak anahtar bulamadım. link var mı bildiğin?
6 pinli kontak anahtarları 5 pozisyon olması lazım. 1 tanesi GND dir.
Sorarak almak lazım.

Bir eleman cessna 172 için birebir panel yapmıtı suntadan. sonra airmanager ile analogları ölçülere uygun yerlere koymuştu. bunu da hazırladığı panelin arkasına yerleştirince fena olmamıştı. düğmeler vs yine gerçek ama analog göstergelere gelen kısımlarda arkada airmanager var :).
air manager çok pahalı :)

alttaki de var mesela. ilk bunu deneyecektim. ama dediğim gibi tablette oyun oynuyormuş gibi oluyor. gerçeklik hissi yok bence.
Uğraşmaya değmez. Gerçekten gerçeklik hissi vermez. Mouse ile tıklamak bile daha iyi :D

6 pinli kontak anahtarları 5 pozisyon olması lazım. 1 tanesi GND dir.
Sorarak almak lazım.

air manager çok pahalı :)

Uğraşmaya değmez. Gerçekten gerçeklik hissi vermez. Mouse ile tıklamak bile daha iyi :D

kontak anahtar olayında rotary encoder ile ilerleyeceğim sanırım :). ya da 2 pozisyonlu ile. pin maliyeti yüksek çünkü .
bak ne yapmış. bu eleman güzel işler çıkarıyor ya :).

Son düzenleme:
kontak anahtar olayında rotary encoder ile ilerleyeceğim sanırım :). ya da 2 pozisyonlu ile. pin maliyeti yüksek çünkü .
bak ne yapmış. bu eleman güzel işler çıkarıyor ya :).
Takip ediyorum ben o elemanıda.

5110 ekranı ile yapılmış cessna'nın saat göstergesi

5110 skyclock.PNG

5110 ekranı ile yapılmış cessna'nın saat göstergesi

12735 eklentisine bak

işte bunu seviyorum ben ya :D. Yaratıcılığını kullanmış eleman :). Bakalım Tecrübe kazandıkça bu tarz şeyler yapabilirim ben de umarım :)
Benim son durum alttaki gibi. Aslında başladığımda hedeflediğim yerdeyim. logitech in paneli gibi bi şey yapmak istemiştim. şimdilik taslak olarak ilerlediğim için yine önceki kartondan kutuyu kullandım. Bir leonardo gamepad kütüphanesini çalıştırmak için bir uno da ledler için kullandım. uno tarafı için ilkine yazdığım kodları biraz değiştirdim butona bastığı yerde ilgili ledi yakacak şekilde düzelttim.
flap ve magnetoda rotary encoder kullandım ve off, right, left, both ve start ı ledlerle gösterdim. start olduktan sonra led both'a dönüyor aynı anda Leonardo'dan da aynı komut gidiyor oyuna. tek olan led parking breake. alt alta 4 tane olan flapler. 3 erli olanlar da gear. (yeşillerden birisi sanırım patladı :)). Panelde ayrıca 5 tane toggle switch lightlar için kullandım. 5 tane de buton switch var.onları da bi şeylere atarım artık :)
bunun bağlantı şermasını hazırlarım yarın kodlarla upload ederim. şimdiki hedef mobiflight. baya iyi görünüyor. bakalım onunla neler yapabilirim. Ortaya bişeyler çıkarmaya başladığımda artık bir 3d printer alırım. böyle karton kutularla olmuyor :D

Last edited by a moderator:
Çok iyi ya. Gece gece kurduracan bana ekipmanı. :D

Çok iyi ya. Gece gece kurduracan bana ekipmanı. :D
Çok Teşekkürler :D.
2 leonardo ve bir lcd ekran siparişi verdim şimdi :). mobiflight tarafında neler yapabilirim onlara bakıcam. radio için bi box yaparım muhtemelen. (veya auto pilot için)
mesela power tarafı için de bi box yapmayı düşünüyorum. orda da mixer vs, fuel pump, fuel selector, elevator trim vs olacak. Ama bu işlerde yeniyim ya ne nedir önce videolara bakmam gerekiyor :). bir de o da çizim ve kodlama seviyesinde kalacak 3d printer alana kadar çünkü dişliler falan gerekecek . zaten sonrasında muhtemelen masrafın dibine vururum ama çok daha hızlı ilerlerim. şimdi workaroundla ilerliyorum çünkü biraz.
bu tarz donanımla oyun çok çok daha zevkli hale geliyor. Şu hali bile keyif verdi baya :)
Yalnız xbox ile arada fazla fark görünmesin diye msfs 2020 de grafikleri downgrade etmişler. rezil olmuş grafikler :(

Son düzenleme:
mobiflight tarafında neler yapabilirim onlara bakıcam.
Mobi Flight ile sadece arduino mega 2560 kart çalışıyor. Leonardoları bu amaçla aldıysa kargoya verilmeden değiştir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back