KORAD KA3005D Ses Sorunu

yoguzhan

Yeni Üye
Yaklaşık 3 gün önce elime ulaşan KORAD KA3005D güç kaynağı yardımıyla STM32 kullanarak aşağıdaki kodlar ile pwm tekniğiyle dc motor sürüyordum. Kodun amacı duty cycle'ı belli bir seviyeye çıkarıp 0a indirmek ve ardından aynı hareketi motoru ters istikamete döndürerek yapmak. Ancak tam da motorun ters yönde dönmeye başladığı noktada güç kaynağımdan cızırtıya benzer bir ses geliyor ve nedenini bir türlü anlayamadım. DC güç kaynakları konusunda bilgili birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim.

C++:
HAL_GPIO_WritePin(SO_IN1_GPIO_Port, SO_IN1_Pin, 1);
HAL_GPIO_WritePin(SO_IN2_GPIO_Port, SO_IN2_Pin, 0);

for(int i = 0; i < 500; i++)
{
    TIM1->CCR1 = i;
    HAL_Delay(10);
}

for(int i = 500; i > 0; i--)
{
    TIM1->CCR1 = i;
    HAL_Delay(10);
}

HAL_Delay(2000);

HAL_GPIO_WritePin(SO_IN1_GPIO_Port, SO_IN1_Pin, 0);
HAL_GPIO_WritePin(SO_IN2_GPIO_Port, SO_IN2_Pin, 1);

for(int i = 0; i < 500; i++)
{
    TIM1->CCR1 = i;
    HAL_Delay(10);
}

for(int i = 500; i > 0; i--)
{
    TIM1->CCR1 = i;
    HAL_Delay(10);
}

HAL_Delay(2000);

Last edited by a moderator:
Devrenin resmini ve şemasını da koyarsan mevcut durumu tam olarak anlarız.

Ekler

• WhatsApp Image 2021-06-18 at 20.50.57.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-18 at 20.50.57.jpeg
    75.7 KB · Görüntüleme: 102
Devrede bir sorun göremiyorum. Motorun her iki yönde de devri ayarlanabiliyor mu?

Bana ses motordan geliyor gibi geldi, güç kaynağından değil. Çok düşük PWM ayarında motorun böyle sesler üretmesi normal.

Bana ses motordan geliyor gibi geldi, güç kaynağından değil. Çok düşük PWM ayarında motorun böyle sesler üretmesi normal.
haklısınız ancak motorun düşük pwmde çıkardığı cızırtı çok daha tiz bir ses, sanırım kaydın kalitesinden dolayı ayırt edilemiyor. ses tamamen kaynaktan geliyor. Dikkat ederseniz tam olarak C.C. ve C.V. modlarının ışıklarının beraber yanıp sönmesi sırasında ses gelmeye başlıyor. Acaba ses normal midir yoksa cihazda kalıcı hasar bırakır mı

Evet şimdi farkettim. Motor devrini aldığı zaman güç kaynağı CC modda ve sınır akımı da 300 mA gibi yapılandırılmış. Dediğin gibi güç kaynağı CC ve CV modları arasında hızla gidip geliyor. Daha motor dönmüyorken gelen çok kısa PWM palsleri anlık olarak güç kaynağını CC moda sokuyor. PWM palsi kesildiği anda da akım kesiliyor ve güç kaynağı CV ye geri dönüyor.

Bu hızlı ve ani mod değişimi nasıl bir etki yapar güç kaynağı üzerinde bilmiyorum. Ama ben olsam bunu engellemeye çalışırdım. Güç kaynağının pass transistörü üzerinde çok hızlı ve ani değişen akımlar meydana geliyor ve muhtemelen pass transistörünün ömrünü kısaltır.

Akım sınırlama ayarını 5 A (maksimum) yaparsan ses gidiyorsa sorun budur.

Evet şimdi farkettim. Motor devrini aldığı zaman güç kaynağı CC modda ve sınır akımı da 300 mA gibi yapılandırılmış. Dediğin gibi güç kaynağı CC ve CV modları arasında hızla gidip geliyor. Daha motor dönmüyorken gelen çok kısa PWM palsleri anlık olarak güç kaynağını CC moda sokuyor. PWM palsi kesildiği anda da akım kesiliyor ve güç kaynağı CV ye geri dönüyor.

Bu hızlı ve ani mod değişimi nasıl bir etki yapar güç kaynağı üzerinde bilmiyorum. Ama ben olsam bunu engellemeye çalışırdım. Güç kaynağının pass transistörü üzerinde çok hızlı ve ani değişen akımlar meydana geliyor ve muhtemelen pass transistörünün ömrünü kısaltır.

Akım sınırlama ayarını 5 A (maksimum) yaparsan ses gidiyorsa sorun budur.
Evet sorun bundan kaynaklıymış. Akım sınırlamayı biraz arttırınca çözüldü sorun. Çok teşekkürler.

Pwm frekansi nedir? Sanırım frekansiniz çok düşük. ( belki yazilimdan bu bilgi çıkarılabilir di ama Ben okuyamadım için bu bilgiye oradan erişemiyorum)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back