Kristal Seçimi

Anladım. Yüklenen kapasitans tam doğru olmadığı sürece frekansta sapma olacaktır diyorsunuz. Ölçme doğrulama imkanıda olmadığı için en iyisi belirtilen kapasiteyi yüklemek o zaman.
Ölçmenin yolu varsa da ben bilmiyorum açıkcası, ama zamanında şöyle bir şey yapmıştım datasheet değerinden fazla kayan bir rtc de deneyerek iyileştirme yapmıştım. Tabi her değerde c bulunmadığı için özellikle rtc ler için bence r eklemesi gerekli gibi

Kristal osilatör devrelerinde trimmerin olması kristalin stabilitesini bozmuyor mu? Neticede trimerin toleransı, kristalin toleransından çok daha fazla olacaktır.

20240111_152341.jpg
20240111_152323.jpg

Kristal osilatör devrelerinde trimmerin olması kristalin stabilitesini bozmuyor mu? Neticede trimerin toleransı, kristalin toleransından çok daha fazla olacaktır.

Sonucta cok dogru bir olcu aleti ile bir yandan xtal osc frekansi olculurken diger yandan da trimer ayarlaniyor.

Sonucta cok dogru bir olcu aleti ile bir yandan xtal osc frekansi olculurken diger yandan da trimer ayarlaniyor.

Anladım da, tipik bir kristalin doğruluğu 20 ppm. Ama tipik bir kondansatörün toleransı %5 ( yani 50000 ppm).

Tamam da tolerans malzemenin ustunde yazan deger ile gercekte malzemenin degeri arasindaki sasmayi belirliyor. Ayarlanabilir bir malzemenin toleransi sadece min ve max degerleri icin onemli.
Artik ayarladigimiz deger neyse o.

Sicaklikla deger degisimi dersen evet o cok onemli.

Sadece sıcaklık da değil. Mekanik olarak ayarlamada da tolerans var. Zamanla vasıf yitirme ve korozyona bağlı da değişim olabilir. Eğer bunlar kristal toleransının çok altında ise o zaman sorun değil. Veya kapasite değerinde büyük değişimler, frekans değerinde çok düşük değişimlere sebep oluyorsa o zaman da gene sorun değil. Neyse, denenecek şeyler listesine ekleyeyim :D

Ölçmenin yolu varsa da ben bilmiyorum açıkcası, ama zamanında şöyle bir şey yapmıştım datasheet değerinden fazla kayan bir rtc de deneyerek iyileştirme yapmıştım. Tabi her değerde c bulunmadığı için özellikle rtc ler için bence r eklemesi gerekli gibi
Peki bir şey daha sormak istiyorum. Bazı şemalarda kristale paralel 1M direnç görüyorum. Bunun mantığı nedir?

Xtal osc devresinde CMOS inverter bulunur. Bunun lineer bolgede calismasi icin girisi ile cikisi arasina 1M baglanarak giris ve cikisin yaklasik Vdd/2 de kalmasi saglanir. Boylece kucuk sinyalleri yukseltebilen bir amplifikator devresi elde edilmis olur. Xtal de giris cikisa bagli oldugu icin 1M xtale baglanmis gibi gorunuyor. Ama amac xtale baglamak degil.

Bu biaslama isi normalde cipin kendi icinde oluyor fakat bazen inatci devrelerde ihtiyac duyulabiliyor.

Mekanik etkilerde ,gravity ninde etkisi olduğu anlatılıyor.
Yani deniz seviyesinde çalışması ise tibet de çalışması arasında farklılıkar olabiliyor.
Büyük trafo imalatçıları trafonun hangi rakımda çalışacağını da sorarlar
Kristallerin hassisiyetine dair Arnitsu nun dökümanı
https://www.testworld.com/wp-conten...ccuracy-in-crystal-controlled-instruments.pdf

Bunu deyince hatırladım. EEVBlog Dave Jones bir tane frekans metre ile deneyler yapıyordu. Cihazı dik koyunca veya yatay koyunca ölçülen frekans değişiyordu :) Ama bu değişik çok çok az. Referans saat sinyali üretiyorsan veya atom saatleri ile iştigal ediyorsan kafaya takman gereken bir husus.

Peki bir şey daha sormak istiyorum. Bazı şemalarda kristale paralel 1M direnç görüyorum. Bunun mantığı nedir?
O direnç feedback direnci, genellikle IC lerin içinde oluyor. İçeride bir inverter var kristalin bir ucu girişe diğer ucu çıkışa bağlı, Rf hem bias ediyor hem feedback veriyor. Çiplerin içerisinde R, C gibi komponentler kullanmak fazla maliyetli bir arkadaşım zamanında bir R çizeceğim yere belki 40 tane transistör çizerim demişti, büyük ihtimalle geçmişte bunlae yoktu. Dolayısıyla onu koyarak aslında garanti altına alıyorsun, ama çoğu modern entegrenin ihtiyacı yok. Ama datasheet e her zaman bir danışmak lazım, ayrıca bazı kristaller nazlı oluyor, Rf değişsin diye de ekliyorlar diye okumuştum.

Yukarıdaki mesajda belirtildiği gibi ana kaynak ürünün veri sayfası olmalı. Galiba yeni modern entegrelerde bu dirençler tamamen kalktılar. Bu dirençler kullanılmadığı zaman osilatör ya başlayamıyor yada karasız çalışıyor diye biliyorum. Bazı eski telsiz devrelerinde mcu nun kristalinin bacağında resimdeki gibi bağlantılar kullanılırdı. Bu devrenin kullanılma sebebi alıcı frekansının kristalin harmonikleriyle sorun yaşamasını önlemekti. Yani belirli alıcı frekanslarında transistör iletime sokularak bir miktar kristalin çalışma frekansının kaymasını sağlıyordu.

Ekler

• shift.png
    shift.png
    17.8 KB · Görüntüleme: 25

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,869
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back