Laminasyon Yöntemi ile evde PCB imalatı

Evet spektrum analizör güç kaynağının PCB'sini Circuit Studio ile çizim PNP kağıda ilk çıktıyı aldım. Aslında Proteus ile yapacaktım bu işi, ama Proteus'un tuhaflıkları ile çok fazla vakit kaybettim, ve daha mantıklı bir kullanıcı arayüzü olan CS ile işi hallettim şimdilik.

scaled_img_20190424_010413.jpg

CS ile çift taraflı baskı devreyi bitirdikten sonra, bunu direkt olarak lazer yazıcıya gönderebilirdim, ama o zaman kocaman PNP kağıda sadece bir baskı yapmış olacaktım. Bir sorun çıkarsa, yeni bir baskı ve yeni bir PNP kağıt gerekecekti. O yüzden CS'de şu işlemi yaptım:

1) PCB'nin gerber çıktılarını aldım.

2) ViewMate gerber düzenleme programı ile bu gerber çıktıları açtım.

3) Alt yüzey ve üst yüzey diye ikiye ayırdım. Üst yüzeyin yatay olarak ayna görüntüsünü aldım, çünkü alt ve üst yüzey birbirlerine bakıyor olacak.

4) Sonra da her yüzeyi 4 kere yan yana kopyaladım.

Bu şekilde çıktı alınca da, 4 deneme için yeterince PNP kağıt olacak elimde. Alt ve üst yüzeyleri kesip tam olarak karşılıklı hizaya getirmem lazım ve bu şekilde sabitlemem lazım. Sonra da PCB'yi araya koyup laminasyon makinasından geçireceğim.

Sonucu dört gözle beklemekteyim.

Bende pcb yapmak için uğraşıyorum ama kuşe kağıtla deniyorum tonerimde sorun var sanırım bir türlü düzgün çıktı alamıyorum.

pleksiglası nasıl birleştiriyorsunuz?

Bende pcb yapmak için uğraşıyorum ama kuşe kağıtla deniyorum tonerimde sorun var sanırım bir türlü düzgün çıktı alamıyorum.

Ben de ilk defa denemiş olacağım. Ama araştırmalarıma göre en önemli şey tonerin ne kadar iyi örttüğü. Orijinal toner'in doldurma toner'e göre çok daha iyi sonuç verdiği söyleniyor. Benim HP LaserJet 2420DN yazıcının orijinal tonerini hala bitiremedim, o yüzden orijinal toner ile denemiş olacağım.

pleksiglası nasıl birleştiriyorsunuz?

Özel akrilik yapıştırıcısı almıştım çok önceden. İçeriği nedir bilmiyorum ama, kloroform olabilir. Şırıngayla ek yerine çok az sıkınca kapilar etki ile hemen yayılıyor ve tamamen kaplıyor.

Laminasyonu ben de yapıyorum. PNP ile hiç denemedim ancak bazı kuşe kağıtlarında çok başarı oldum. Marketlerin promosyon kağıtlarını kullandım. Aynı yere ait olsa da kağıtların biri iyi biri kötü çıkabiliyor. Orijinal toner kullandım, hiç doldurma kullanmadım. Tonerden kaynaklı hiç sorun yaşamadım. Yazıcım HP LaserJet Pro 200, laminasyon makinam: Attalam 230 modeli (0-170 °C)

518

Bendeki makina da mapilam 134. PCB için almadım bunu, atölyede sık kullandığım çizelge ve tabloları laminasyon yapıp yağdan kirden etkilenmemesi için almıştım. Bakalım PCB için nasıl sonuç verecek ...

Isıyı kaça ayarlıyorsun? Ve kuşe kağıt ile kaç kez geçiriyorsun merdanelerden?

Bunu özellikle PCB için almıştım. 2 üst 2 alt olmak üzere 4 merdanesi var. 140-160 oC de çalışıyorum. Belirli bir sayım yok kağıda göre farklılık gösteriyor. Genellikle 6-10 defa geçirmek yetiyor. Kâğıtlar aynı olmadığından her defasında bir kaç kez denemek zorunda kalıyorum. Fazla olursa mürekkep dağılıyor. Tekrar bakırı temizleyip kullanıyorum. Kâğıt kalitesi, nem oranı vs. çok fark olabiliyor. PNP çıktıyı çok merak ediyorum ama deneme fırsatı hiç olmadı.

Bir de aklında bulunsun üst için de işe yarıyor. Tek taraflı PCB de üst kısma direnç değerleri ya da isimlerini yapıyorum. Kolaylık oluyor montajda.

Plaketi kesmek için atölye'ye gittim. Plaket epoksi bazlı olduğu için bunu normal testere ile kesmek mümkün değil, hemen köreltiyor. HSS bile çabucak köreliyor. elimde iki tane 2 mm lik karbür freze vardı, taktım frezeye, ama makinanın devrini maksimuma çıkarmaya üşendim :rolleyes: Sandalye ile tepeye çık, kayışları gevşet, yeni oluklara geçir, kayışlar tekrar gerdir, zor geldi ...

Düşük devirde ağır ağır keserim dedim. Tam son virajı almaya yakın frezeyi kırdım. İkinciyi taktım, onda da ani bir hareket yaptım ve o da gitti :mad:

Alınacak ders: Devri yükseltmen gerekiyorsa, YÜKSELT !

Son düzenleme:
Yeni karbür uç alacağım ve tekrar deneyeceğim. Bu çapta uçları aslında çok yüksek devirlerde (15000 - 20000) çalıştırmak gerekiyor. Ama benim makina en fazla 7000 devire çıkabiliyor, o yüzden 3 mm lik iki ağızlı alacağım ve gene yavaş ilerleteceğim. İki ağızlı ucun bir avantajı da malzeme birikmesine bağlı olarak sıkışıp kırılma ihtimalı daha düşük.

3 mm çift ağızlı freze uçlarını aldım. Kore malı, iyi birşeye benziyor ve tanesi 39 TL gibiydi.

scaled_img_20190425_163857.jpg

scaled_img_20190425_163802.jpg

Makina devrini de ÜŞENMEDEN 7000 devir/dak yaptım ve sorunsuz bir şekilde kesimi tamamladım

scaled_img_20190425_163149.jpg

scaled_img_20190425_174621.jpg

Sonraki aşama, bunları CIF ile temizlemek ve sonra da alt ve üst PNP'leri hizalamak ve laminasyondan geçirmek. Bu hizalama işini bakalım iyi yapabilecek miyim. Çift taraflı plaket işinin en kritik tarafı bu.

İki tane filmi tam olarak hizalamak için iyi bir ışık kaynağına ihtiyaç vardı. Benim tepegöz lambayı denedim olmadı. Atölye'ye 60x60 cm lik LED aydınlatma panelleri almıştım, daha takmaya fırsatım olmamıştı. Onlardan bir tanesini getirip masaya koydum ve onunla filmleri hizaladım. Hizalı bir şekilde bantladım.

scaled_img_20190427_104013.jpg

scaled_img_20190427_105351.jpg

Plaketi yerleştirdim ve olabildiğince hizalamaya çalıştım. Bu çok zor oluyor çünkü plaket ışığı geçirmediği için ancak kenarları hissederek hizalama yapabildim. O yüzden herhalde PCB'yi biraz büyük yapmak lazım. Hizaladıktan sonra kenarları zımbaladım.

scaled_img_20190427_110317.jpg

İlk denemeyi 160 °C de yaptım. 6 kez geçirdim. Ama sonuç tam bir hüsran :rolleyes:

scaled_img_20190427_111133.jpg

scaled_img_20190427_111603.jpg

scaled_img_20190427_111613.jpg

Bir kere daha denedim. Bu sefer sıcaklığı 180°C yaptım ve 10 kere geçirdim. Sonuç aynı :mad:

Şimdi üçüncü denemeyi yaptım, sıcaklık 220°C. Ve 10 kez geçirdim gene. Sonra düşündüm de, daha önceki denemelerde laminasyondan çıkar çıkmaz hemen açıyordum filmi. Belki daha sıcaktan dolayı hala sıvı halde toner. O yüzden bu son denemede plaketi çıkardım ve soğuttum. Sonuç epey daha iyi çıktı, ama gene de istenen seviyede değil bence.

scaled_img_20190427_115717.jpg

scaled_img_20190427_115728.jpg

Aslında yollar fena değil, sadece bazı yerlerde toner iyi yapışmamış. Belki de laminasyondan çıktıktan sonra üstüne ağır birşey koyup biraz sıkıştırmak lazım.

Bir de bazı padler çok ince olmuş onları genişletmek lazım.

Pro Capture Quad HDMI 00-1 27 April 2019 13-09-43.jpg

PCB tasarımını elden geçirdim. Termal rahatlatma olayını kaldırdım, çünkü o ince detaylar yeterince iyi çıkmıyor. Onun dışında bütün ayak izlerindeki delik çaplarını ve toplam çapları artırdım. Böylece hem lehim yapılabilecek alanı artırıyoruz hem de iyi örtmeme nedeniyle oluşabilecek fazla eritmeye karşı biraz toleransımız oluyor.

Sonuç önceki gibi sanki. Bazı yerlerde PNP iyi yapışmamış ama şansıma oraları devreye değil ground plane'a denk gelmiş. Oraları da keçeli kalemle boyadım. Ayrıca biraz çizikler de vardı, onların hepsinin üzerinden geçtim ve tam kapanmasını sağladım.

scaled_img_20190428_192849.jpg

scaled_img_20190428_192920.jpg

Pro Capture Quad HDMI 00-1 28 April 2019 19-26-56.jpg

scaled_img_20190428_200241.jpg

Plaketin temizlik olayı çok önemli. Burada işi biraz eksik bıraktığımı düşünüyorum. CIF ile iyice temizleyip tam parlak hale getirmek lazım. Sonrasında da kurutup tiner veya aseton ile temizlemek lazım. Bunun dışında, plaketi laminasyon makinasından çıkardıktan sonra, üzerine 4 tane çok ağır kitap koyarak kuruma sırasında basıyı uygulamaya devam ettim.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back