LCR metre projesi icin fikir cimlastigi

Sol altta BR106 ile yapilmis devrecegin amaci akim olcum devresinin cikisindaki ofseti sifirlamak.

Son düzenleme:
Kacak kapasiteleri cok kucuk oldugu icindir.

Son düzenleme:
Elektorun yazisinda basitlestirme yaptigim akim olcum devresi icin soyle demis.

4 tane ayri amplifikator ve opto moslar kullanildi. Optomoslarin kacak kapasitesi cok kucuk.

Parasitik kapasitanslari kucuk tutmak icin boyle yaptiklarini yazmislar.

Role kullandigimizda kontaklara kadar cekilecek pcb yollar tabiki kacak kapasite olusturacaktir. Bir de role secimi onemli olacak.

Eger gercekten kacak kapasitanslar sorun olursa orjinal semaya geri donulur. Elimdeki alet edavatla o kacak kapasitanslarin etkisi varmi yokmu anlayamam.

Son düzenleme:
Kompenzasyon islemi

1.jpg

Burada Zx olcmek istedigimiz komponent

Uzx ile komponente uygulanan voltaj ogreniliyor.
Uref ile de komponentten akam ogreniliyor.

Zx yokken olculen degerlerden Zo (open) empedansi hesaplaniyor.
Zx kisa devre iken olculen degerlerden Zs (short) empedansi olculuyor.
Zx varken olculen degerlerden Zxm empedansi olculuyor.
Zx yerine degeri bilinen Zstd etelon bir malzeme konarak olculen degerlerden Zstdm (standart) empedans olculuyor.

Bu degerlerden yola cikarak Zx empedansinin kompanse edilmis degeri su sekilde hesaplaniyor.

[math]Z=Z_{std} \frac{(Z_o-Z_{stdm})(Z_{xm}-Z_s)}{(Z_{stdm}-Z_s)(Z_o-Z_{xm})}[/math]
Bu isleme biraz kafa yormamiz gerekecek.

Son düzenleme:
1.jpg

Zs, Z kisa devre iken olculen empedans.

Sag taraftaki empedansin esdegeri Zm olacak.

[math]Z_m=Z_s+\frac{Z *Z_o}{Z +Z_o}[/math]
[math](Z_m-Z_s)(Z+Z_o) = Z*Z_o[/math]
[math]Z*(Z_m-Z_s) +Z_o*(Z_m-Z_s) = Z*Z_o[/math]
[math]Z*(Z_o-(Z_m-Z_s)) =Z_o*(Z_m-Z_s)[/math]
Denklem1

[math]Z=\frac{Z_o*(Z_m-Z_s)}{Z_o-(Z_m-Z_s)}[/math]
Simdi de degerini cok iyi bildigimiz referans bir Za malzemesini Z yerine takip degerini olcelim ve Zb degerini ogrenelim.

[math]Z_b=Z_s+\frac{Z_a *Z_o}{Z_a +Z_o}[/math]

Denklem2

[math]Z_a=\frac{Z_o*(Z_b-Z_s)}{Z_o-(Z_b-Z_s)}[/math]
[math]\frac{Z}{Z_a}=\frac{\frac{Z_o*(Z_m-Z_s)}{Z_o-(Z_m-Z_s)}}{\frac{Z_o*(Z_b-Z_s)}{Z_o-(Z_b-Z_s)}}=\frac{\frac{(Z_m-Z_s)}{Z_o-(Z_m-Z_s)}}{\frac{(Z_b-Z_s)}{Z_o-(Z_b-Z_s)}}[/math]
[math]\frac{Z}{Z_a}=\frac{(Z_m-Z_s)}{(Z_b-Z_s)}\frac{Z_o-(Z_b-Z_s)}{Z_o-(Z_m-Z_s}[/math]
[math]\frac{Z}{Z_a}=\frac{(Z_m-Z_s)}{(Z_b-Z_s)}*\frac{(Z_o-Z_b)+Z_s}{(Z_o-Z_m)+Z_s}[/math]
[math]Z=Z_a\frac{(Z_m-Z_s)}{(Z_b-Z_s)}*\frac{(Z_o-Z_b)+Z_s}{(Z_o-Z_m)+Z_s}[/math]
Elektor asagidaki bagintiyi vermis. Yukaridaki baginti ile biraz farkli.

Denklem3

[math]Z=Z_{std} \frac{(Z_o-Z_{stdm})(Z_{xm}-Z_s)}{(Z_{stdm}-Z_s)(Z_o-Z_{xm})}[/math]
Zs cok kucuk oldugu icin ihmal etmis gorunuyorlar. (?) Bence etmemelililerdi.
Belki de denklem cozumunde hatayi ben yaptim.

[math]Z{\approx}Z_a\frac{(Z_m-Z_s)}{(Z_b-Z_s)}*\frac{(Z_o-Z_b)}{(Z_o-Z_m)}[/math]

indisleri aciklayalim.

Zstd etolan malzemenin gercek degeri (Benim bagintilarimda Za)
Zstdm etolan malzemenin olculen degeri (Benim bagintilarimda Zb)
Zxm olcmek istedigimiz komponentin olculen degeri (Benim bagintilarimda Zm)
Z olcmek istedigimiz malzemenin olculen degerinin hesap yoluyla hatasi azaltilmis degeri

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    33.9 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Herbirine formülü doğrulayacak değerler girin .Z yi doğru çekip çekmediğiniz anlaşılır.
Bu arada bildiğim kadarıyla, o denklem sitesi çözümü adım adım gösteriyor,direkt sonucu söylemiyor.

Son düzenleme:
Kalibrasyonda kullanılan multimetreye @taydin bayılır. :D

1704031109181.png

IA2 nasıl akım ölçüyor anlamadım. Onun önündeki OA1 inverting amplifier, dolayısıyla iki direncin birleştiği nokta "virtual ground" oluyor ve şase potansiyelinde. Bu durumda IA2 sadece giriş voltajının yükseltilmişini görür. Üstelik gain de tanımlanmadığı için open loop gain olur ve çıkış + veya - ye dayanır gibi görüyorum.

IA2 ve IA1 ciplak opamp degil. Diferansiyel yukseltec. (Instrumentation Amplifier)

Zx den gecen akim V/Zx olacagindan OA1 ciksindaki gerilim V/Zx * Ref yani Zx akiminin Ref kati olacaktir.

Son düzenleme:
IA2 ve IA1 ciplak opamp degil. Diferansiyel yukseltec. (Instrumentation Amplifier)

Zx den gecen akim V/Zx olacagindan OA1 ciksindaki gerilim V/Zx * Ref yani Zx akiminin Ref kati olacaktir.

Hmm şimdi biraz opamp teorisine baktım. İnverting amplifier devresinde Rf den geçen akım ile Rg den geçen akım aynı oluyor. Yani bu durumda IA2 aslında OA1 çıkış voltajı ile ilgilenmiyor. IA2 burada Rref uçlarındaki gerilime bakıyor. Gerilim belli ise, Rref de belli, akımı hesaplarsın. Bu akım da Zx akımına eşit olacağından, Zx akımını ölçmüş oluyorsun.

Bu nedenle de Ref direnclerini %0.1 toleransda secmis. Cihazin can alici malzemelerinden birisi o direncler.

Pardon direncler %0.1 degil %0.01 toleransdaymis.

Son düzenleme:
Ben sana göre epey geriden gidiyorum :katil2: Şimdi akım ve gerilim ölçümünü anladım. Ama kısa devre ve açık devre kalibrasyonunun mantığını hala anlamadım. Neden bu prosedür uygulanıyor? Nereden çıktı bu?

Bu arada belirteyim, bu kısa devre ve açık devre kalibrasyonu, en basit T4 türü cihazlar dışında bütün LCR metrelerde var.

Sozkonusu cihaz yuksek hassasiyette bir cihaz oldugu icin prob kaynakli hatalari kaldirmak icin Open/Short kompanzasyonu gerekiyor.

Fakat bu da yetmiyor(mus).

Cunku open/short islemine gore yapilacak kalibrasyonda olcum sisteminin tamaminin hatalari duzeltilmiyor. Sadece problardan gelecek hata duzeltiliyor.

Degeri bilinen guvenilen (nerede ise etelon) bir malzeme ile olcum yapip, hem bu referans malzemenin olculen hem de gercek degerini kullanarak olcum degerine mudahale etmek gerekiyor(mus). (Bakiniz Denklem 3)

Bu prosedur her olcumde yapilan bir islem degil. Ilk kurulumda ya da canin istedikce yapilan bir islem.

Sozkonusu cihaz yuksek hassasiyette bir cihaz oldugu icin prob kaynakli hatalari kaldirmak icin Open/Short kompanzasyonu gerekiyor.

Onu biliyorum da, open/short kompanzasyon kaçak reaktansları nasıl elimine ediyor onu anlamadım.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back