LCR metre projesi icin fikir cimlastigi

Farnele baktim var gorunuyor.

Elektor yazilimini temin edebilen yok mu?

Benim üyeliğim var bir bakayım.

Hazır devreden yapacaksanız niye uğraşıyorsunuz hazır lcr metre alın , bu kadar büyük hassas devre evde yapılamaz ki .

asdsdf.JPG

1.jpg

Yesil blok, sinyali zaten +/- 0.6 dan daha dusuk degerde sinirliyorken kirmizi blok icindeki devre ne ise yariyor anlamadim.

Pozitif voltajı negatife çevirmiş gibi görünüyor . Prob bağlantısı nasıl yapmış akımı nasıl ölçmüş sönt mu kullanmış yoksa bu şekil bir yük mu kullanmış.

O şemanın olduğu sayfada Q8 diye arattırınca bir satır olarak bahsedildiğini görmüştüm(RF NPN transistor... diye devam eden bir cümle vardı)

AD8099 giris ve cikisi zaten opto ile diger devrelerden izole edilebilirken neden DIS pin ile opamp enable disable ediliyor.

100R, 1K, 10K, 100K precision direncler ve 4 adet AD 8099 ile 4 ayri akim yukselteci yapilmis.

Bunun yerine 4 tane role ile direncleri devreye alarak tek bir AD8099 kullanmak, roleden kacmak icin mi yapilmis?
Hem de o optolardan da kurtulunabilirdi.

Yada madem o optolar sorun olmuyor o optolarla elektronik bir komutator yapsaydi ve tek bir AD8099 kullansaydi daha basit olmaz miydi?

Optoların tepki süresi yavaş olduğu için olabilir. Tek opmap kullanmamasının nedeni oradaki tüm kapasite vs değişmesi gerektiği için olabilir.
El şeyiyle gerdeğe girmenin işte böyle sıkıntıları var.

Bu devreyi sifirdan tasarlamak cok daha zor. Hazir uygun secilmis ve calisan malzemeler var. Bunu modifiye etmek bana daha mantikli geldi.
Begenmedigin yeri degistir gitsin.

Ben tek opamp ve elektronik komutator ile yapacagim. Olmadi minik 4 tane role koyarim. Labaratuvarimizdaki HP nin LCR metresi oyleydi.
Bir tusa bastin mi icinden tikir tikir tikir rolelerle secim islemi duyulurdu.

hocam orda farkli bir durum var ad 8099 disable durumu 2.4v un altina dustugunde gerceklesiyor, eger bu isi dogrudan mcu ya ptirdiginizda high durumunda 2.4v un ustunde voltaj saglayamazsa disable da kalir, bunu garantiye almak icin yapmis olabilir

hocam orda farkli bir durum var ad 8099 disable durumu 2.4v un altina dustugunde gerceklesiyor, eger mcu high durumunda 2.4v un ustunde voltaj saglayamazsa disable da kalir, bunu garantiye almak icin yapmis olabilir

SW4 icin konusalim. SW4 sinyali H ise disable sinyali olusuyor ve opamp devre disi. Optolar sayesinde opampa sinyal de giremiyor, sinyal de cikamiyor.

SW4 low olursa Opamp aktif hale geliyor optolardan birisi sinyali optoya sokuyor, digeri optodan disar cikartiyor.

Daha baska bir amac yok.

Bu devreden 4 tane kullanilip maliyet gereksiz yere artirmis. Kesinlikle cok basite indirgenebiliyor.

Son düzenleme:
aynen oyle ama uzun sure ayni prensibi devam ettirmisler, mcu ya yuk bindirmemek icin yapmis olabilirler mi, yoksa mosfet dahil bi suru fazla malzeme cikiyir ortaya.

MCU ya ne yuku binecek. Akimi olcuyor bakti ki full scale icin yetersiz sevyede kademe degistiriyor kazanci artiriyor bakti hala yetersiz bir kademe daha degistiiyor.

Uygun kademeyi bulunca bir daha dokunmuyor bu ayara.

eline tirpani aldin saga sola salliyorsun, hadi hayirlisi:), u62,63,64 e dokunma bari.

1703956867868.png

Daha sevimli oldu. 4 tane minik role ekledik sadece. Buna karsilik bir ton malzemeyi kaldirip attik.

Son düzenleme:
1703957413227.png

Biraz daha sadelestirdik. Madem ofset verme islemini DAC ile yapiyoruz. Ofset vermeme isini de DAC ile yapariz.

Bu arada bu konu altin arayicilarinin da dikkatini cekecektir.

Cunku sistemi maden dedektorune cevirmek cok kolay.

En azindan maden dedektorlerine farkli bir konsept getirmis oluruz.

Forum istatistikleri

Konular
5,945
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back