LM317 Çıkış Gerilimi Formülü

Peak2Peak

Aktif Üye
LM317 çıkışındaki gerilimi gerilim bölücüler ile sağlıyor. Benim anladığım LM317'nin ADJ pinine gerilimi bölücü ile 1,25V gerilim gelecek şekilde çıkış gerilimi yükseltiyor veya düşürüyor. Gerilim bölücüler ile LM317 için belirtilen formüle ulaşmak istiyordum. Hesaplamaları ben mi yanlış yapıyorum bilmiyorum ama formüller farklı çıkıyor.TPS5430 SMPS için ilk resimdeki gerilim bölücünden yola çıkarak gerilim ayarlıyordum.Ya da LM317 lineer regülatör olduğu için başka bir şekilde regüle ediyor.Dirençlerin adları ve yerleri aynı Rasyonel terim ters çıkıyor.Acaba hatam nerede?
e5c018f0-da4d-45c8-8b09-2f751bccbbc4.jpg

1665916148239.png

LM317 çıkışındaki gerilimi gerilim bölücüler ile sağlıyor. Benim anladığım LM317'nin ADJ pinine gerilimi bölücü ile 1,25V gerilim gelecek şekilde çıkış gerilimi yükseltiyor veya düşürüyor. Gerilim bölücüler ile LM317 için belirtilen formüle ulaşmak istiyordum. Hesaplamaları ben mi yanlış yapıyorum bilmiyorum ama formüller farklı çıkıyor.TPS5430 SMPS için ilk resimdeki gerilim bölücünden yola çıkarak gerilim ayarlıyordum.Ya da LM317 lineer regülatör olduğu için başka bir şekilde regüle ediyor.Dirençlerin adları ve yerleri aynı Rasyonel terim ters çıkıyor.Acaba hatam nerede?
19696 eklentisine bak

19697 eklentisine bak
El yazısıyla yazılan formul yanlış. R1'e 1,25V düşüyorsa (R1+R2)'ye 1,25/R1*(R1+R2) kadar voltaj düşer aşağıdaki formul doğru. Şimdiye kadar anlamışsındır tabii :) .

VFB noktası ile toprak arasındaki gerilim 1.25V bu da R2'nin üstündedir.
lm317 adjust pini ile toprak arasındaki gerilimi bilemez ve kontrol edemez. Aletin 3 bacağı var sadece o üç bacak arasını bilir, ve kontrol edebilir. R2'ye düşen gerilimi de dolaylı olarak kontrol eder. hatta R2'yi tümden kaldırıp adjust bacağını sabit gerilim kaynağına bağlayabilirsin, o zaman "çıkış gerilimi= adjust bacağındaki gerilim +1,25V" olur. Datasheetteki formul de buna göre zaten. Böyle yanlış anlamalar adamı bayaa oyalar :) .

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back