lokma takımı

czorgormez

Temporary user
genellikle araba-motosiklet tamirinde kullanmak üzere bir lokma takımı almak istiyorum. elimde hem anahtar hem de tornavida tipi alyan-lokma-8li vs takımlar var ama cırcırlı denen torklu veya kilitli 90 derece çalışan takımlardan hiç yok.

fiyatlara ve çeşitlere bakıyorum ya çin malı 99 parça 1000tl gibi kalitesiz ama parça sayısı ile göz boyayan malzemeler var ya da bosch vs. gibi markası ile göz boyayan ama sıradan ürünleri yüksek fiyata satmaya çalışan bir ürün grubu mevcut.

aldım kullanıyorum fiyatına göre iyi ürün diyeceğiniz önerilere açığım. araba motosiklet derken motor indirmek niyetinde değilim. kapı gergisi sökmek türü ufak şeyler yapılacak.

İzeltaşı ben de öneririm. Dandik çin mallarında cırcır kısa zamanda bozuluyor, özellikle de yüksek tork uygularsan.

Abi circir isinden uzak durmani tavsiye ederim, ozellikle 90°ve mafsal hikayelerine hic kanma, satis hilesinden baska bir sey degil, begendigin bir markanin yildiz anahtarlarindan ve acik agiz anahtarlarindan olsun bir de bu alttakinden

Bir onceki gosterilen ve ilk gosterilende inanilmaz destekleyici oluyorlar.

@czorgormez Hocam,
Wera Zyklop Speed cırcır seti işinizi görür mü ? Hoşuma gitmiş ve almıştım.
Ama agır şartlarda test etmedim bilmiyorum.

@czorgormez Hocam,
Wera Zyklop Speed cırcır seti işinizi görür mü ? Hoşuma gitmiş ve almıştım.
Ama agır şartlarda test etmedim bilmiyorum.
set güzel ama açıkçası gözüme pahalı geldi.

1. Milwaukee,
2. Knipex,
3. İzeltaş

Bu sırayla, bu markaların alet edevatlarına bak, kendin için en uygun olanını seç.
Öneri: Tork metre + lokma seti olursa rahat edersin. Aşırı sıkma sebebiyle metal yorgunluğu, kopma derdi olmaması için tork iyi olur.

Genel olarak önerilerin hepsi iyi. Benim önerim fiyat performans çizgisinde olacak. Satıcının zorlamasıyla tereddüt ederek aldığımız DHT markasınıda inceleyin. Ağır işlerde istediğiniz kadar zorlayın en ufak bir sünme deforme yok. Cırcır kol normalde yüksek torklarda zorlanmaması gereken bir takım ama hiçbir problem oluşturmadı.

Genel olarak önerilerin hepsi iyi. Benim önerim fiyat performans çizgisinde olacak. Satıcının zorlamasıyla tereddüt ederek aldığımız DHT markasınıda inceleyin. Ağır işlerde istediğiniz kadar zorlayın en ufak bir sünme deforme yok. Cırcır kol normalde yüksek torklarda zorlanmaması gereken bir takım ama hiçbir problem oluşturmadı.
evet bana böyle adı sanı bilinmemiş ama taş gibi olan alet lazım :yerlereyat1:

bir de bu lokma takımlarında 1/4 - 1/2 - 3/8 - 3/4 gibi tabirler var ama hepsi 6 köşe uçlarla geliyor. bu ara değerler ucu tutan parçanın ölçüsü mü oluyor bu durumda. en yaygını olanı mı seçmek gerekir, veya mantığı nedir ?

öğrendim: bu ölçü tutma kolunu ifade ediyor. doğal olarak bu kol büyüdükçe daha ağır işlere yüksek torka uygun hale geliyor. 3/8 epey büyük bir tutma kolu ve min 22mm lokmadan başlıyor. hobi kullanımı için 1/4 aslında yeterli daha dayanıklı olsun denirse 1/2 de olabilir.

şu seti alırım diye düşünüyorum: DHT 41 parça 1/4 takım 1500 tl.

fiyat olarak makul ürünlerden biri de bu. proxxon 1/4 36 parça 2300tl

şu ürün de hiç fena değil. amazon germany. gelmesi 10 günü bulur. 48 parça sw stahl 1100tl toplam maliyet.

Son düzenleme:
Bende 1980 model stanley var. 8mm 32 mm kadar.
Sapasağlam hala.
Ama yeni çıkanlar berbat.

En az iki set almanız lazım. Amaç araba tamiri ise önce 1/2" olanı alın. Bir de hazır setlerin bazılarından çıkmayan ancak otomobil bakım onarımında ihtiyaç duyulan özel uçlar olur. XZN, buji lokması, 21 mm lokma gibi.

Tam olarak neler yapmak istediğinizi yazarsanız daha detaylı bilgi verebilirim. 1/4" den 3/4" e kadar farklı ölçüde takımları kullanıyorum.

En az iki set almanız lazım. Amaç araba tamiri ise önce 1/2" olanı alın. Bir de hazır setlerin bazılarından çıkmayan ancak otomobil bakım onarımında ihtiyaç duyulan özel uçlar olur. XZN, buji lokması, 21 mm lokma gibi.

Tam olarak neler yapmak istediğinizi yazarsanız daha detaylı bilgi verebilirim. 1/4" den 3/4" e kadar farklı ölçüde takımları kullanıyorum.
1/4 sipariş verdim. şimdilik kapı gergisini değiştirmek ve ufak bisiklet tamiri dışında pek bir işim yok.

Bütçe belli olmadan tavsiyede bulunmak mümkün değil...

Yine de sınıflara ayırırsanız:

Bütçe sorun değil en kalitelisi olsun derseniz: Snap-on ve Gedore

Servet dökmem ama kaliteli istiyorum derseniz: 1/2 v3 3/8 için: İzeltaş ,Bosch,Wera, 1/4 takım için İzeltaşı tavsiye etmem onun yerine proxxon olur

İşimi görsün yarı yolda bırakmasın: Cetaform ,Mannessman ,Rico

Kalite malite gereksiz kırk yılda bir lazım olur derseniz: Çin malları

1/4 sipariş verdim. şimdilik kapı gergisini değiştirmek ve ufak bisiklet tamiri dışında pek bir işim yok.
1/4" setler genelde 6 mm den başlar. Setlerden çıkmayan 4, 5, ve 5.5 mm lokmaları da mutlaka temin edin. Özellikle 5.5 mm çok işinizi görür (metrik 3 civata altıköşe ölçüsüdür).

1/4" setler genelde 6 mm den başlar. Setlerden çıkmayan 4, 5, ve 5.5 mm lokmaları da mutlaka temin edin. Özellikle 5.5 mm çok işinizi görür (metrik 3 civata altıköşe ölçüsüdür).
gördüğüm kadarıyla lokma uçları

4 - 4.5 - 5 - 5.5 - 6 - 7 .... 14 kadar gidiyor setin içinde.

iki farklı çin malı elimde kaldı. Alınacaksa bence kalitelisi alınmalı. Ucuzların cırcır mekanizması hemen sıyrılıp tutmaz oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back