Lubuntu 19.04 Disco Dingo Released

MENU >tercihler> ek sürücüler.
Sabah beri açıp açıp kapatıyorum onu yav. Açtıktan sonra biraz beklemek lazımmış :D

nvidi.png

KÖTEK :kotek1:
Benim test ettiğim sürücü görünmüyor. 418 sende tested görünüyor. Ancak ben yine de 390 sürümünü kurmanı öneririm.
Sistemde şapşırtıklık olursa aynı yerden diğer sürücüye geçebilir veya açık kaynağı yeniden aktif edebilirsin.
Bir seçeneği işaretledikten sonra APPLY CHANGES de ve bekle. Sürücü indirilip kurulacaktır.
Kurulumdan sonra yeniden başlkatma gerekebilir.
Tamam abi.
Bu arada Steam'i yükledim. Ençok oynadığım oyunlardan birinin install butonu aktifti Yükle dedim bakalım kuracak mı? Diğer oyunlarda Sadece Windows için yazıyor. Bunu çalıştırırsa daha Windows ile pek işim olmaz :dans1::popcorn1:

insurgency.png

Bazı oyunlar için haricen GL eklentileri veya kütüphaneler de gerekebilir.
Ne yazık ki bu konuda fazlaca bilgim yok.
Önemli olan test edebilmendir.
Windows altında D-X özelliği olduğu için linuxta grafikleri yadırgayabilirsin.
Ancak bazı GL destekli oyunlarda windowsu bir daha aramazsın.
Çatır Çatır Oynuyorum Abi. Directx Yerine OpenGL kullanıyor :D :D :D
Nvidia 390'ı da yükledim.

insur.png

Ohh bee kötekle de olsa hallettik :D :kotek1: :katil2::katil1:
Tüm bunların tek bir ANLAMI olacaktır.
Aynı oyunu veya benzer özellikteki başka bir oyunu linux versiyonu ile kıyaslaman gerekmektedir.
Windows tabanında DON MON gibi olaylar sıklıkla görülmekte ve insanlar MUZDARİP olabilmektedirler.
Sen,in testin sistemin eski ve hurda olmasına rağmen bu oyundaki STABİLİTY özelliğidir.
Bu test sonuçlarını paylaşabilirsen okuyucularımız için önem arzedecektir.
Kesinlikle paylaşacağım.
Yalnız mikrofonu takılı dahi görmüyor onu nasıl halledicez?
Baktım anakartın sitesinde hiç linux desteği yok.

Mixer device kısmından HDA intel i seçmelisin.
Aynı zamanda HDA Nvidia yı bios üzerinden kapatman gerekebilir.
Mixer seçeneklerinden mikrofon hangi porta takılı ise o portu seçmelisin.
Çoğunlukla senin anagartın için en iyisi arka panel seçeneğidir. (rear mic)
Abi şu şekilde ayarladım ama hiç birşey fark etmedi. Gerisine yarın devam edicem. Yatmam lazım. Sabah 7 de kalkacam.

sound.png

Sorun değil.
Çoğu kullanıcının başında olan bir şey bu.
Öncelik ekran kartında bulunan HDMI audio veriyolu olduğu için sistem bu portu kullanıyor default olarak.
Bunu BIOS üzerinden kapatman gerekebilir. HDMI ses akışlarını kaptabilirsen linux otomatikman senin HDA intel i görecektir. Sen de mixerden istediğin gibi ayarlayabileceksin.
Yarın ecik mıncıklar sonucu yazarsın.
Bios Ayarlarında nvidia audio kapatmak adına birşey bulamadım. Sistemden mıncıklayacağım.

20200109_170122.jpg
20200109_170059.jpg

Senin sistemde front panel audio HD olmamalıdır.
Muhtemelen AC97 destekleniyordur.
Emin değilim.
İkinci husus ise HDMI ses akışlarının kapatılmasıdır.
Bu akışlar default olarak aktif ise ses kartın çalışmaz.
Test için birkaç eseri playerde çalmaya çalış. Hat çıkışından dinleyebiliyorsan ses kartın aktiftir.
Yani mic kullanacaksak Nvidianın normal hoparlör çıkışından da vazgeçmeliyiz öyle mi?

Kaç mesajdır diyorum ki NVİDİA'yı kapat :kotek1:
Yav mikrofonun jack'ı yerine oturmamış :kizgin2::kizgin3:
Windowsa geçtim baktım orada da çalışmıyor anca jeton düştü.
Şimdi Çıkıştan Nvidia yı girişten Realtek input'u gayet güzel kullanıyorum. QasMixere de ihtiyaç kalmadı. PulseAudio Volume kontrol var default olarak tüm ayarlar oradan yapılıyor. :dans1:

sound.png

Ekran veya Oyun Görüntüsü kayıt etmek için han gi programı kullanabiliriz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back