Makina krikosu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ağır makinaları (torna, freze) taşımak için, en azından altına transpalet girecek kadar kenarlarından kaldırmak gerekiyor. Eğer makinanın ağırlığı çok fazla değilse, veya yardım alabileceğiniz elemanlar varsa, büyük bir levye ile de işinizi halledebiliyorsunuz. Ama makina çok ağır ise veya levyenin çalışmasına izin verecek kadar yer yoksa, bir makina krikosu kullanmak şart oluyor. Bunun için kullanılan makina krikoların fiyatlarını araştırdım ve çok yüksek fiyatlar söylendi hep. 800 TL artı KDV'den aşağı fiyat veren olmadı. Ben de krikoyu kendim yaptım. Sistem, normal 5 tonluk bir araba krikosu ve bir ray içinde hareket eden bir kancadan oluşuyor.

Krikonun katı modelleme yazılımı ile konsept tasarımı:

Screenshot_20180328_160920.png

img_1774_scaled.jpg

img_1775_scaled.jpg

img_1776_scaled.jpg

img_1777_scaled.jpg

img_1778_scaled.jpg

img_1779_scaled.jpg

img_1780_scaled.jpg

img_1781_scaled.jpg

img_1782_scaled.jpg

img_1783_scaled.jpg

img_1784_scaled.jpg

img_1785_scaled.jpg

img_1786_scaled.jpg

img_1787_scaled.jpg

Burada araç krikosu 40 TL. Kullandığım 15 mm x 150 mm kesitli lama demirini malesef parça olarak bulamadım ve tam boy (6 metre) almak zorunda kaldım. Tam boya 140 TL verdim. Bundan da 2 metreden az kullanmışımdır. 45 TL de demir maliyeti. Bir de kaynak elektrodu falan da sayalım. 100 TL'ye iş bitti

Yalnız dikkat. Bu krikonun mekanik mukavemet analizini yapmadım, o yüzden böyle birşeyi yapmaya kalkarsanız sakın körü körüne güvenip eliniz veya ayağınızı makinanın altına sokmayın. Makinanın altında çalışmanız gerekiyorsa, istediğiniz düzeye kadar kaldırın ve sonra ağaç bloklar yerleştirin (çam veya benzeri sert ağaç). Sakın tuğla yerleştirmeyin!!!

Forum istatistikleri

Konular
5,817
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back