Mantık doğrumu sizce?

Serkan.

Üye
Merhaba sayın ustalarım,
Bir arkadaşım şöyle bir fikirle geldi 12 v 220 v saf sinüs invertere(10000-12000W)güneş paneli ve akü kullanmadan prizden 220v-12v dc düşürücü bağlarsak ve bununla buzdolabı,derin dondurucu,çamaşır makinası vs çalıştırırsak enerji tasarrufu yapmış olurmuyuz.Bu işin mantığı nedir.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Merhaba sayın ustalarım,
Bir arkadaşım şöyle bir fikirle geldi 12 v 220 v saf sinüs invertere(10000-12000W)güneş paneli ve akü kullanmadan prizden 220v-12v dc düşürücü bağlarsak ve bununla buzdolabı,derin dondurucu,çamaşır makinası vs çalıştırırsak enerji tasarrufu yapmış olurmuyuz.Bu işin mantığı nedir.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
enerji watt ile ölçülür ac için watt = volt x amper x cosfi dir cos fi yi şimdilik karıştırmayalım
12 volttan buzdolabını çalıştıracak gücü çekmemiz için 220 voltun en az 18.3 katı akım çekmek gerek bir de donusumun verim kaybını hesaba katarsak daha da fazla

Enerji tasarrufu sağlamazsınız, aksine inverter ve dc konverterin kayıpları da işin içine girer. İnverter ve dc konvertere harcanacak para da cabası.

Prizden enerji çekmekten kurtulamazsınız.

Bir de şu var: 12V dan 220V a dönüşüm yapan 12000W lik bir inverter'de, çıkışı süren MOSFET'lerden geçen akım 1200 A gibi olur. Yani içinde üç çeyreklik su tesisatı boruları gibi kablolar, ve devasa IGBT modülleri olması gerekir. Çin malı inverterler böyle güçleri verdiğini iddia etse de, bu mümkün değil. 12V dan 220V a dönüşüm yapan bir inverteri 300W ın üzerinde bir güçte yapmaya kalkarsan, fiyat eksponansiyel olarak artar. Mantıklı değil. 12 kW gücündeki bir invertere giren DC voltaj yüksektir, yani bir sürü akü seri bağlanmıştır ve örneğin 400V, 500V DC girer.

Çok teşekkür ederim üstat’lar bu değerli bilgiler için,olayı anladım kafamdaki soru işareti gitti.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back