Manyetik tabla

taydin

Timur Aydın
Staff member
Frezede çok hassas bir şekilde 1 mm kalınlıkta pullar yapmam gerekiyor. Bu işi mengene ile yapmak mümkün değil çünkü 1 mm lik pulu sıktığın anda bombe yapacak. Vakum da iş görmüyor çünkü pulun ortası delik. Delik olmasa da yüzeyi az olduğu için vakum tutma kuvveti yeterli olmaz. Neyseki pullar çelikten olacak ve bir manyatik tabla tam bu işin aleti.

IMG_20211227_150411.jpg

IMG_20211227_150437.jpg

IMG_20211227_150507.jpg

Manyetik tablaların iki çeşidi bulunuyor. Elektromanyetik tablalar elektro mıknatıs kullanıyor ve çok yüksek tutma kuvvetleri elde edebiliyor. Ama kullanabilmek için bir de uygun güçte bir DC güç kaynağı gerekiyor. Zaten tablaların kendisi pahalı, bir de binlerce wattlık DC güç kaynağı için de dünyanın parasını vermek gerekiyor.

Bir de sabit mıknatıslı tablalar var. Benim aldığım bu türden bir tabla. Herhangi bir güç kaynağı gerektirmiyor, özel mıknatısların hizasını değiştirerek devreye sokulup çıkarılabiliyor. Tutma kuvveti elektromanyetikler kadar olmasa da gene tehlikeli olabilecek kadar yüksek. Eğer tabla ON durumunda iken geniş yüzeyli bir çelik parçayı koyarsan ve parmakların da altta ise, parmaklar gider. Her bir cm2 ye 12 kg kuvvet uygulayabiliyor!

Şimdi bir anahtar ile deneme yaptım. Tabla OFF iken anahtarı üzerine koydum, hiçbir tutma kuvveti yok. Ama tablayı ON durumuna getirmek için kolu çevirmeye başlayınca, çatır çutur ses ile birlikte anahtar yüzeye yapıştı. Artık her iki elimle de zorlayınca yerinden oynatamıyorum.

IMG_20211227_150625.jpg

Bunun alt tarafı da aynı şekilde mıknatıs ile sabitleniyor değil mi?

O zaman metal dışındaki işlerde sök tak biraz uğraştırır sanki. Montaj pratik mi?

O zaman metal dışındaki işlerde sök tak biraz uğraştırır sanki. Montaj pratik mi?

Frezede sök tak'tan kaçış yok. İş hangi aleti gerektiyorsa onun frezeye kurulumunun yapılası gerekiyor.

Burda güzel bie uygulama var. Evde de yapılabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back