Masa tipi ve el tipi multimetre

Diyot

Aktif Üye
Herkese iyi günler,
Yakın zamanda çalışma masama (ev ortamı) yeni cihazlar almaya başladım ve bir noktada kararsız kalıp sizlerden de fikir almanın doğru olacağını düşündüm.

Masa tipi multimetre alma gibi bir düşüncem var. Aklımdaki (ve bu iş için ayırdığım bütçeye de uygun olan) model Siglent SDM 3055 modeli. Ancak aynı fiyata Fluke'un el tipi cihazlarının ortalama modellerinden almak mümkün. (Farklı cihaz önerilerine de açığım).

El tipi multimetrenin taşınabilir olması, el pratikliği, düşük empedanslı ölçüm (bazı elektrik tesisatları için) gibi avantajları var.

Masa tipi multimetrede ise daha yüksek ölçüm hassasiyeti, sabit cihaz olması sebebiyle sürekli bilgisayara bağlı tutabilme, 4 probla düşük direnç ölçümü, yüksek empedanslı ölçüm gibi avantajları var.

Örnekleri çoğaltmak mümkün, ancak ben bu konuda sizin tecrübelerinizi, cihazları kullandığınız alanları ve fikirlerinizi almak istiyorum. Farklı alanlarda çalışan üyelerin görüşleri çok değerli.

Vakit ayırıp katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

Ben Siglent SDM3065X ve Brymen BM869s kullanıyorum. Bir tane de Uni-T 61E+'ım var. Ev-Ofis ortamlarında kullandığım için Fluke gibi saha dayanımı yüksek bir cihaza hiç ihtiyacım olmadı.

Biraz da ne yapacağınla ilgili olarak verilebilecek fikirler şekillenir. Hobi içinse zaten bütçenin elverdiği en iyi ekipmana odaklanmanı tavsiye ederim. Acele etmeyip SDM3055 yerine SDM3065X düşünebilrisin. Fazladan bir digit elde ediyorsun.

Bir cihaz ile tum ihtiyaclari karsilamak cok zor, imkan yok ise oncelikler onemli bence, sizin oncelikleriniz.

Ornegin islerin cogunu arazide yapiyorsaniz fulluk (taydin abi fulluk deyince cok begenmistim, Fluke a :gulus2: ) tipi olcu cihazlari tasinabilirlikleri ve dogruyluklari yonunden ezilemez gozukuyor. Ama masa basi daha cok calisiyorsaniz oncelik elbette masa tipi duzgun bir multimetre cok daha faydali olabilir.

Ancak en nihayetinde de her tip kullanmak cok daha dogru olacak. Ama nereden baslamak gerektigi sizin yaptiginiz is le alakali olacak sanirim. Yoksa olcu aleti ihtiyaci hic bitmiyor, emin olabilirsiniz.

Bir de olayin su yonu var, hep iyinin iyisi var. Bir yerde fren e basmak gerekiyor, o da sizin bileceginiz is elbette. Yani maksat tarlada Ferrari ye binmemek olmali, tarlayi ucak pistine cevirirler demek olmamali.

Bence masa tipi multimetre yerine normal multimetre ve LCR metre al, daha çok kullanım senaryosunu kapsarsın.

Masa tipi multimetrelerin pratik çalışmalarda en çok gerekli olduğu durum otomasyon (yani uzaktan cihazı programlayarak bir dizi ölçümü otomatik yapmak). Bir de normal multimetrelerde mümkün olmayan ileri seviye ölçümlerin de yapılmasına izin veriyor. Eğer böyle bir ihtiyaç öngörmüyorsan bence gerek yok.

Ben Siglent SDM3065X ve Brymen BM869s kullanıyorum. Bir tane de Uni-T 61E+'ım var. Ev-Ofis ortamlarında kullandığım için Fluke gibi saha dayanımı yüksek bir cihaza hiç ihtiyacım olmadı.

Biraz da ne yapacağınla ilgili olarak verilebilecek fikirler şekillenir. Hobi içinse zaten bütçenin elverdiği en iyi ekipmana odaklanmanı tavsiye ederim. Acele etmeyip SDM3055 yerine SDM3065X düşünebilrisin. Fazladan bir digit elde ediyorsun.
Teşekkürler, sizin 3065 ile ilgili daha önce yazdıklarınızı okumuştum. İnternette de biraz araştırma yaptım, cihazı satan firmalar da değerli bilgiler verdiler.

Sizin gibi ben de sahada kullanmayacağım, zaten sahada çalışmıyorum. Hobi ve kendi başımıza yaptığımız projeler için diyelim.

3065 in 1 dijit avantajı ve daha hızlı olması (bu bilgiyi yeni öğrendim) gibi bir avantajı var. Ancak o kadar hassasiyete ihtiyacımız oluyor mu? Referans voltaj yada kalibre için kullanılmayacaksa gerek var mı? Burada ifade etmek istediğim 3055 daha iyi demek değil elbette. Sizce bu fiyat farkına değecek avantajları var mı?

Bir cihaz ile tum ihtiyaclari karsilamak cok zor, imkan yok ise oncelikler onemli bence, sizin oncelikleriniz.

Ornegin islerin cogunu arazide yapiyorsaniz fulluk (taydin abi fulluk deyince cok begenmistim, Fluke a :gulus2: ) tipi olcu cihazlari tasinabilirlikleri ve dogruyluklari yonunden ezilemez gozukuyor. Ama masa basi daha cok calisiyorsaniz oncelik elbette masa tipi duzgun bir multimetre cok daha faydali olabilir.

Ancak en nihayetinde de her tip kullanmak cok daha dogru olacak. Ama nereden baslamak gerektigi sizin yaptiginiz is le alakali olacak sanirim. Yoksa olcu aleti ihtiyaci hic bitmiyor, emin olabilirsiniz.

Bir de olayin su yonu var, hep iyinin iyisi var. Bir yerde fren e basmak gerekiyor, o da sizin bileceginiz is elbette. Yani maksat tarlada Ferrari ye binmemek olmali, tarlayi ucak pistine cevirirler demek olmamali.
Doğru, bir yerde frene basmak lazım.

Bence masa tipi multimetre yerine normal multimetre ve LCR metre al, daha çok kullanım senaryosunu kapsarsın.

Masa tipi multimetrelerin pratik çalışmalarda en çok gerekli olduğu durum otomasyon (yani uzaktan cihazı programlayarak bir dizi ölçümü otomatik yapmak). Bir de normal multimetrelerde mümkün olmayan ileri seviye ölçümlerin de yapılmasına izin veriyor. Eğer böyle bir ihtiyaç öngörmüyorsan bence gerek yok.
Teşekkür ederim Timur Bey, elimde şuan UNIT 61E ve UT203 pensampermetre var. Mevcut cihazlar da işimi görüyor. Ancak niyetine girdik bir kere yeni bir şeyler eklemek istiyorum.
İleri seviye ölçüme örnek verebilirseniz daha açıklayıcı olur.

İleri seviyede ölçümlere örnek:

- Direnç ölçümü yaparken "offset compensation". Çok düşük dirençlerin ölçümünde hata oranını çok azaltan bir özellik.
- 4 terminalli direnç ölçümü.
- çok yüksek giriş empendanslı voltaj ölçümü.
- NPLC ayarı ile şebeke gürültüsünü minimize ederek çok yüksek doğrulukta ölçüm yapmak.
- Saniyede çok sayıda (bazı cihazlarda onbinlerce) ölçüm yapabilme.
- Çok sayıda ölçümü saklayabilme ve üzerlerinde istatistik parametre ölçümü yapmak (ölçüm geçmişi, trend, histogram, ortalama, max, min)
- Harici bir trigger'a göre ölçüm yapabilme.

Ölçüm çözünürlüğünün çok yüksek ve toleransının da çok iyi olduğu zaten bilinen şeyler. Bir de eğer bir masa tipi multimetreyi uzun süre açık tutup "oturmasını" sağlarsan, sonra da bir kalibrasyon laboratuvarı ile veya bağımsız bir referans kaynağı ile ölçüm hatasını tespit edip düzeltirsen, belirtilen tolerans değerlerinin çok daha altında bir hata ile ölçüm yapabilir. Ben elimdeki Rigol DM3068 i 10 V bir referans ile uzun süre gözlemledim. Ortam sıcaklığında çok büyük bir değişkenlik olmazsa, açıklanan %0.024 toleransından en az 10 kat daha iyi bir tolerans değeri görüyorum.

Sizin gibi ben de sahada kullanmayacağım, zaten sahada çalışmıyorum. Hobi ve kendi başımıza yaptığımız projeler için diyelim.

3065 in 1 dijit avantajı ve daha hızlı olması (bu bilgiyi yeni öğrendim) gibi bir avantajı var. Ancak o kadar hassasiyete ihtiyacımız oluyor mu? Referans voltaj yada kalibre için kullanılmayacaksa gerek var mı? Burada ifade etmek istediğim 3055 daha iyi demek değil elbette. Sizce bu fiyat farkına değecek avantajları var mı?

Hobi olduğunda, avantaj, ihtiyaç veya gereklilik gibi kavramları düşünmüyorum.

Kimse bir Ferrari'ye otomobil olarak "ihtiyaç" duymaz. Hergün 350 km/s hız yapmak için de ihtiyaç duymaz. Sadece onu seven ve imkanı olan alır. Kimiside aynı imkanlara sahip olduğunda klasik bir arabaya Ferrari parası verir.

Burada sıkıntı, fırsatı olsa belki gidip alacak ama imkanı olmadığı için kendi durumunu görmezden gelmek adına gerekçe üreten tiplerde: "Ne gerek var, çok yakıyor, hepsi seni bir yerden bir yere götürüyor, zaten yasal hız sınır şu kadar" vb. Bu tür argümanlar tanıdık geldi mi? :D

Hobi söz konusu olduğunda, bu tür dar görüşlü düşüncelerden kaçınmak gerekiyor.

Detaylı ölçümler yapmak, öğrenilmiş duyumları deneyimleyip bilgiye dönüştürmek açısından benim hobim için önemli. Bu süreç, hobimden keyif almamı sağlıyor. Bazan bu cihazın olduğu masada çalışmak bile çok keyifli olabiliyor.

@taydin'in bakış açısı da faydalı, ancak her gün LCR metre kullanmak gerekmez. Bir yerde aynı kapıya çıkarsın.

Sonuç olarak, her şeyin değeri kişisel tercihlere bağlıdır. Tasarruf edeceğin para hayatına daha anlamlı başka birşey katacaksa, tabii ki de SDM3055'de güzel cihaz. İmkanlarım darkende aynı görüşteydim. Hatta hala dar geliyor. İmkanım olsa 8.5 digit multimetre alırdım, ama şu anda SDM3065X’i tavsiye ediyorum çünkü erişebildiğim en iyi cihaz ve kendim de severek kullanıyorum.

Son düzenleme:
6 1/2 digit ile 5 1/2 digit arasında hassasiyet farkı tam olarak nasıl belirleniyor. bir tanesi noktadan sonra 6 basamak öteki 5 basamak mı gösteriyor?

Eğer el tipi bir cihazda karar kılarsanız, fluke haricinde daha güzel seçeneklerde mevcut. İncelemenizi tavsiye etmek istediğim 2 model var, keysight(agilent) markasının U1272A ve U1282A modeli.

İleri seviyede ölçümlere örnek:

- Direnç ölçümü yaparken "offset compensation". Çok düşük dirençlerin ölçümünde hata oranını çok azaltan bir özellik.
- 4 terminalli direnç ölçümü.
- çok yüksek giriş empendanslı voltaj ölçümü.
- NPLC ayarı ile şebeke gürültüsünü minimize ederek çok yüksek doğrulukta ölçüm yapmak.
- Saniyede çok sayıda (bazı cihazlarda onbinlerce) ölçüm yapabilme.
- Çok sayıda ölçümü saklayabilme ve üzerlerinde istatistik parametre ölçümü yapmak (ölçüm geçmişi, trend, histogram, ortalama, max, min)
- Harici bir trigger'a göre ölçüm yapabilme.

Ölçüm çözünürlüğünün çok yüksek ve toleransının da çok iyi olduğu zaten bilinen şeyler. Bir de eğer bir masa tipi multimetreyi uzun süre açık tutup "oturmasını" sağlarsan, sonra da bir kalibrasyon laboratuvarı ile veya bağımsız bir referans kaynağı ile ölçüm hatasını tespit edip düzeltirsen, belirtilen tolerans değerlerinin çok daha altında bir hata ile ölçüm yapabilir. Ben elimdeki Rigol DM3068 i 10 V bir referans ile uzun süre gözlemledim. Ortam sıcaklığında çok büyük bir değişkenlik olmazsa, açıklanan %0.024 toleransından en az 10 kat daha iyi bir tolerans değeri görüyorum.
Teşekkürler, beklediklerim bunlardı Timur Bey. Saniyede binlerce ölçüm yapabiliyor ancak bu ölçümlerin her bir değerini (ortalamasını değil) bana anlık olarak bilgisayar üzerinde yada *.dat veya *.xls gibi dosya biçimlerinde verebiliyor mu? Eğer böyle ise bu benim için önemli. Aynı şekilde yüksek empedanslı ölçümde önemli.

Son düzenleme:
Hobi olduğunda, avantaj, ihtiyaç veya gereklilik gibi kavramları düşünmüyorum.

Kimse bir Ferrari'ye otomobil olarak "ihtiyaç" duymaz. Hergün 350 km/s hız yapmak için de ihtiyaç duymaz. Sadece onu seven ve imkanı olan alır. Kimiside aynı imkanlara sahip olduğunda klasik bir arabaya Ferrari parası verir.

Burada sıkıntı, fırsatı olsa belki gidip alacak ama imkanı olmadığı için kendi durumunu görmezden gelmek adına gerekçe üreten tiplerde: "Ne gerek var, çok yakıyor, hepsi seni bir yerden bir yere götürüyor, zaten yasal hız sınır şu kadar" vb. Bu tür argümanlar tanıdık geldi mi? :D

Hobi söz konusu olduğunda, bu tür dar görüşlü düşüncelerden kaçınmak gerekiyor.

Detaylı ölçümler yapmak, öğrenilmiş duyumları deneyimleyip bilgiye dönüştürmek açısından benim hobim için önemli. Bu süreç, hobimden keyif almamı sağlıyor. Bazan bu cihazın olduğu masada çalışmak bile çok keyifli olabiliyor.

@taydin'in bakış açısı da faydalı, ancak her gün LCR metre kullanmak gerekmez. Bir yerde aynı kapıya çıkarsın.

Sonuç olarak, her şeyin değeri kişisel tercihlere bağlıdır. Tasarruf edeceğin para hayatına daha anlamlı başka birşey katacaksa, tabii ki de SDM3055'de güzel cihaz. İmkanlarım darkende aynı görüşteydim. Hatta hala dar geliyor. İmkanım olsa 8.5 digit multimetre alırdım, ama şu anda SDM3065X’i tavsiye ediyorum çünkü erişebildiğim en iyi cihaz ve kendim de severek kullanıyorum.
Teşekkürler, birçok konuda sizinle aynı düşüncedeyim. Keyif alınarak yapılan bir iş olduğundan bende yapılan masrafı görmezden geliyorum, elbette imkanlar dahilinde.
Söylediğiniz "masada görmek bile hoşuma gidiyor" durumunu ben de deneyimledim. Size katılıyorum.

Eğer el tipi bir cihazda karar kılarsanız, fluke haricinde daha güzel seçeneklerde mevcut. İncelemenizi tavsiye etmek istediğim 2 model var, keysight(agilent) markasının U1272A ve U1282A modeli.
Bunları da inceleyeceğim, doğrudan model belirttiğiniz için teşekkürler.

Masa tipi multimetreler için bazı karşılaştırma tabloları, belki faydası olur

Ekler

• SDM3065X Competitive product Chart 2022.10.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 19
Teşekkürler, beklediklerim bunlardı Timur Bey. Saniyede binlerce ölçüm yapabiliyor ancak bu ölçümlerin her bir değerini (ortalamasını değil) bana anlık olarak bilgisayar üzerinde yada *.dat veya *.xls gibi dosya biçimlerinde verebiliyor mu? Eğer böyle ise bu benim için önemli. Aynı şekilde yüksek empedanslı ölçümde önemli.

Veri toplama işini standart taşınabilir multimetreler de yapıyor, bu sadece masa tipi multimetrelere özgü birşey değil. Belirli sıklıklarla ölçülen değerin kendisi USB veya ağ üzerinden bilgisayara aktarılıyor. Ama masa tipi multimetrelerde ölçüm sıklığını geniş aralıkta değiştirebiliyorsun ve ölçüm ile ilgili birçok ayrıntıyı yapılandırabiliyorsun.

SCPI protokolünde standart olarak ölçüm değeri TEXT şeklinde gönderilir. Mesela benim ağ üzerinde bulunan multimetre ile şimdi bir voltaj ölçümü yaptım

Kod:
[ta@bonsai ~]$ lxi discover
Searching for LXI devices - please wait...

Broadcasting on interface lo
Broadcasting on interface eno1
  Found "RIGOL TECHNOLOGIES,DP832A,DP8B171700360,00.01.13" on address 10.2.1.182
  Found "Rigol Technologies,DM3068,DM3O190900153,01.01.00.01.10.00" on address 10.2.1.155
Broadcasting on interface ens6
Broadcasting on interface tun0

Found 2 devices

[ta@bonsai ~]$
[ta@bonsai ~]$ lxi scpi -a 10.2.1.155 "meas:volt:dc?"
1.20018987E+01
[ta@bonsai ~]$

Ama her bir marka ve modele özgü ilave verileri alma seçenekleri olabilir. Bunlara ilgili cihazın "programming manual" ından bakmak lazım.

Veri toplama işini standart taşınabilir multimetreler de yapıyor, bu sadece masa tipi multimetrelere özgü birşey değil. Belirli sıklıklarla ölçülen değerin kendisi USB veya ağ üzerinden bilgisayara aktarılıyor. Ama masa tipi multimetrelerde ölçüm sıklığını geniş aralıkta değiştirebiliyorsun ve ölçüm ile ilgili birçok ayrıntıyı yapılandırabiliyorsun.

SCPI protokolünde standart olarak ölçüm değeri TEXT şeklinde gönderilir. Mesela benim ağ üzerinde bulunan multimetre ile şimdi bir voltaj ölçümü yaptım

Kod:
[ta@bonsai ~]$ lxi discover
Searching for LXI devices - please wait...

Broadcasting on interface lo
Broadcasting on interface eno1
  Found "RIGOL TECHNOLOGIES,DP832A,DP8B171700360,00.01.13" on address 10.2.1.182
  Found "Rigol Technologies,DM3068,DM3O190900153,01.01.00.01.10.00" on address 10.2.1.155
Broadcasting on interface ens6
Broadcasting on interface tun0

Found 2 devices

[ta@bonsai ~]$
[ta@bonsai ~]$ lxi scpi -a 10.2.1.155 "meas:volt:dc?"
1.20018987E+01
[ta@bonsai ~]$

Ama her bir marka ve modele özgü ilave verileri alma seçenekleri olabilir. Bunlara ilgili cihazın "programming manual" ından bakmak lazım.
Teşekkürler Timur Bey, bilgisayar bağlantısı olduğunu biliyordum. Ancak bunu sadece multimetre ekranında yazan değeri bilgisayara aktaran basit bir arayüz gibi düşündüm. Detayını sizden şimdi öğrendim.

Eğer benim gibi hiçbir zaman bir yerlerden duyduğun bilgiye güvenmiyorsan, doğrulamak istiyorsan, veya bazı ileri seviyede teknik ayrıntıları ölçerek, görerek öğrenmek istiyorsan, olabildiğince geniş bir alanda ölçüm yapabilen, çok yüksek çözünürlük ve çok düşük hata ile ölçüm yapan masa tipi multimetrelerin mutlaka faydasını görürsün. Mesela CR2032 pilin self discharge karakteristiğini inceliyorsun. Sıcaklığa, hava basıncına bağlı olarak nasıl değişiyor? Karttaki klips'e takılıp biraz ezilince davranışında nasıl bir değişiklik oluyor? Eğer yaptığın uygulamada o pilden MAKSİMUM ömür alman gerekiyorsa, bunun gibi ayrıntılar çok önemli hale geliyor. Bağla masa tipi multimetreyi, mikrovolt çözünürlüğünde değişimleri takip et.

Masa tipi multimetrelerin belki de en yaygın kullanım alanı otomatik test sistemleri. Mesela adamlar sırf bu otomatik testi olabildiğince hızlı yapmak için üretim bandına 8.5 haneli Keysight 3458A koyuyorlar. Sonra da aleti 1000 V kademesine getiriyorlar ve hem 1000 V hem de 50 mikrovoltu kademe değiştirmeden ve milisaniye süre geçmeden anında ölçüyorlar.

Eğer maddi olarak imkan varsa, her zaman ufkunu geniş tutacaksın. "Bu ne işime yarar" yerine "Bunun hangi limitasyonları var" diye bakarsan, aldığın alet sana bir sürpriz yapmaz, neredeyse her zaman doğruyu söyler ve senin multimetre ile boğuşmaktanda asıl araştırdığın konuya odaklanmanı sağlar.

Forum istatistikleri

Konular
6,568
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back