Masaüstü CNC Yapımı

Gördüm bu makinayi 27000 lira isteniyor ama bayaca ağır makina

Aynen valla gordum makina on numara da hataya gelmesi dert bir de büyük bana baya

merhaba projem bayadır askıdaydı. şase konusunu optimum bf serisi bi tezgah alıp çevirmeyi düşünüyordum. ama epoxi granit denemesi yapmak istiyorum. şu videoyu gördüm. malzemeleri türkiyede var. anladığım kadarıyla normal epoxi deniz kumu talaş ve demir oksit kullanıyor. türkiyede siyah demiroksit bulamadım. renk versin diye kullanıyor sanırım. kırmızısını buldum onunla denemeyi düşünüyorum. şimdilik basit bi titreşim tablası yapıp onun üstünde küçük bi kalıba dökmeye niyetliyim. fikirlerinize açığım:p

Pet şişe ve karton bardaktan yaptığım kalıpları çıkardım. titreşim sistemine yarım saat tutmama rağmen çokta iyi vibrasyon olmamış gibi veya kullandığım kalıplar pet ve karton hafif esniyor ondan olabilir. parçayı birkaç kez yere fırlattım kırılma zedelenme olmadı. diş açmayı denedim onu yemedi. galiba bu epoksinin tam olarak kuruması birkaç gün sürüyor.

WhatsApp Image 2021-02-21 at 23.30.48.jpeg

Ekler

• WhatsApp Image 2021-02-21 at 23.30.48 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-21 at 23.30.48 (1).jpeg
    132.8 KB · Görüntüleme: 99
Ağırlığı nasıl? Rijit olması için ağır olması lazım.

bu arada kısaca maliyet karg filan dahil:
10kg deniz kumu(50micron) 45tl
1.5lt epoxi 75tl
siyah demir oksit 100gr 25tl

bu deneyde dükkanda basit bi kutuyu ölçek olarak kullandım. yani şişeden yola çıkarsak 500gr civarı kum ve 100gr civarı da epoxi kullandım

Kum gibiyse çok iyi, yeterince ağır olur.

Bir diğer önemli test ısıl genleşme. Freze ile iki paralel yüzey yaratıp ölçersin, sonra da biraz ısıtınca ne kadar değişiyor bakarsın. Ve her tarafında eşit mi genleşiyor o da önemli. Anlamlı olması için çeliğe göre daha az genleşiyor olması lazım, yoksa çelik kullanmak daha iyi olur.

Kum gibiyse çok iyi, yeterince ağır olur.

Bir diğer önemli test ısıl genleşme. Freze ile iki paralel yüzey yaratıp ölçersin, sonra da biraz ısıtınca ne kadar değişiyor bakarsın. Ve her tarafında eşit mi genleşiyor o da önemli. Anlamlı olması için çeliğe göre daha az genleşiyor olması lazım, yoksa çelik kullanmak daha iyi olur.
Genleşmesi çelikten az olması lazım.

şimdi dükkanda freze var aslında deneme yapabilirim. peki sıcaklık için kaç dereceden bahsediyoruz mesela ufonun önüne koysam biraz.

şimdi dükkanda freze var aslında deneme yapabilirim. peki sıcaklık için kaç dereceden bahsediyoruz mesela ufonun önüne koysam biraz.

Yaz ve kış arasındaki fark diye düşünebilirsin. 10 °C ve 40 °C olabilir mesela. İyi bir frezede hataların 50 mikron civarında olması lazım, ama zaten gövde 200 mikron oynuyorsa sıcaklık ile o zaman bu makina ile ilgili beklentileri epey bir düşürmek gerekir.

Bu şekilde kendimce bir çizim yaptim 20 mm kizak 20 mm vidali mil kullandim stepler nema 34 spindle 1.1 kw ev ortamında bnm için fazlaca yeterli olacaktır ama bunlari kestirmek mesele ne önerirsiniz taban 10 mm sac diger taraflar 6 mm sac olarak düşündüm ama yinede ağır olacak gibi görünüyor stepler ile toplam ebatlar yaklaşık 62x54x50 cm

Resimi eklemeyi unuttun herhalde.

Forum istatistikleri

Konular
5,995
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back