Mcu ile toprak hattini kabaca olcebilirmiyiz?

Veya ikinci seçenek, senin cihazın kurulumunu yaparken bir tane referans toprak hattına bağlayacaksın. Bu toprak, tesisin toprağından bağımsız olacak. Sonra da bu referans toprak hattı ile pasif ölçüm yapacasın. Bu şekilde bütün riski elimine etmiş oluyorsun.

Bir diğer seçenek de toprak testini manuel olarak, yaylı bir mekanik butonla yapmak. Böylece en azından milleti uyarabilirsin :)

Bir süredir Megger'in ikinci el bir toprak megerini takip ediyorum. Fiyatta biraz daha hareketlilik görsem hemen atlayacağım üstüne. O zaman toprak direnç ölçümü ile ilgili bir konu açarım.

Beni anlamana sevindim :)

Su asmaya kadar bile bu kadar basit gorunen bir seye baya bir kafa yordum. Hmi + mcu kontrol hazirliyorum. Endustri 4.0 uyum icin. Olmusken normalde kurulum sirasinda avo metre ile tapilan toprak testini makine yapsin istedim ama Nasil devam edecem kararsizim... Simdilik kafamda bu ise 3 analog giris reserve ediyorum...

Voltaji basit bir sekilde olcebilsem super olacakta component konusunda baya cimri davraniyorum. Butce belli, adet nispeten cok vs vs. ..

@Endorfin35+ bu konudaki sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum ,bu konularda bilgi sahibi değilim.
Konu bir multimetrenin kenarındaki sokete takılan örneğin BC tipinde bir transistörün bacaklarının otomatik olarak tanınmasına benziyor sanırım
Konuda sorun olan kısmı neresi tam olarak anlamadım?
Eğer 220 voltu ölçüyorsanız .Ölçümü aldığınız pinlerden biri ile AC hattındaki diğer pinle elinizdeki bir pini ölçersiniz 3-4 volt civarında bir voltaj ölçerseniz bu yeni pin toprak hattıdır.Ölçümlerde 10 volt ve yukarısında voltaj ölçerseniz toprak hattı sorunlu/iyi değil denir falan gibi..
Anlamadığım /gözardı ettiğim ,çok karmaşık olan yer neresi?

@Endorfin35+ bu konudaki sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum ,bu konularda bilgi sahibi değilim.
Konu bir multimetrenin kenarındaki sokete takılan örneğin BC tipinde bir transistörün bacaklarının otomatik olarak tanınmasına benziyor sanırım
Konuda sorun olan kısmı neresi tam olarak anlamadım?
Eğer 220 voltu ölçüyorsanız .Ölçümü aldığınız pinlerden biri ile AC hattındaki diğer pinle elinizdeki bir pini ölçersiniz 3-4 volt civarında bir voltaj ölçerseniz bu yeni pin toprak hattıdır.Ölçümlerde 10 volt ve yukarısında voltaj ölçerseniz toprak hattı sorunlu/iyi değil denir falan gibi..
Anlamadığım /gözardı ettiğim ,çok karmaşık olan yer neresi?
Sikintili olan yer bu olcumu bizim yerimize makinanin kendi kendine yapmasi ve uygulanacak yontem.

Sikintili olan yer bu olcumu bizim yerimize makinanin kendi kendine yapmasi ve uygulanacak yontem.

Peki siz ölçüdüğünüzde tüm uçları nasıl belirliyorunuz .Rica etsem adım adım 1,2 3 diye sırayla izah edermisiniz?Bu kadar zor olan kısımı anlayayım . Karşıdaki terminallerde ABC olsun

Aslında düşük voltajda da ölçüm yapabilirsin. Mesela kapasitif bir bölücü ile şebeke voltajını 50 VAC ye düşür. Sonra da bununla yap testi. Gene 15 mA limitli. O zaman peryodik olarak da testi yaptırabilirsin.

Mesela burda bir Microchip uygulaması var
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00521c.pdf

Ek:
Ne iş yaptığının açıklaması(Google çevirisi)

Bu uygulama notu aşağıdakiler için basit bir yöntemi açıklar:
AC güç hattından parametreleri ölçme.
Sıfır geçiş, frekans gibi parametreler ve
bağıl faz ölçülebilir. Bu yöntem faydalıdır
50, 60 ve 400 Hz güçte ölçümler için
birkaç yüz volta kadar gerilimli sistemler.
yöntem yalnızca bir harici bileşen gerektirir,
direnç ve daha önce yayınlanandan daha güvenilir
kapasitörler kullanan yöntemler veya hacimli, pahalı
transformatörler.

Ek2:
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/build_a_low_voltage_insulation_tester

Son düzenleme:
@Omega,

A faz, B nort, C toprak olsun ve aynı zamanda makinenin gövdesi.

220V seri lamba düşün. Bir ucunu faza bağla, diğer ucunu makinanın gövdesine bağla. Lamba cayır cayır yandı topraklama çalışıyor. Bu sürec boyunca makinaya sende dokunuyorsun. Çarpılır mısın hayır...

Aynı testi toprak hattı olmadan yaptığını düşün (amaç bu ya. toprak varmı) seri lambanın bir ucunu faza diğer ucunu makinanın gövdesine bağla bu arada da makinayı tutuyosun. akım toprağa gitmediğine göre dokunan kişi çarpılacak.

Şimdi ben hem bu testi mümkün hale getiriyim hemde adamı çarpmayayım istiyorum.

@Omega,

Aynı testi toprak hattı olmadan yaptığını düşün (amaç bu ya. toprak varmı) seri lambanın bir ucunu faza diğer ucunu makinanın gövdesine bağla bu arada da makinayı tutuyosun. akım toprağa gitmediğine göre dokunan kişi çarpılacak.

Şimdi ben hem bu testi mümkün hale getiriyim hemde adamı çarpmayayım istiyorum.

Peki sendeki iki pinin de sırayla üçüncü pinle arasında -en az bir pinle -hiçbir voltaj ölçmüyorsa ,bu toprak hattının kopuk veya olmadığı anlamına zaten gelmezmi ?
Neden 220 volt veriyorsun?

Gerçekten burası tam anlaşılmayan nokta :)

Prizde fazın hangisi olduğunu kontrol kalemi ile tespit et. Voltmetrenin bir ucunu faza diğer ucunu topraga ölçüm yap. 220v okuyorsan topraklama çalışıyor demek (Ne kadar sağlıklı o ayrı mesele) Peki voltaj okumuyorsan ölçüm sırasında parmağını prizin topraklama demirine dokundur çarpılırmısın çarpılmaz mısın?

Gerçekten burası tam anlaşılmayan nokta :)

Prizde fazın hangisi olduğunu kontrol kalemi ile tespit et. Voltmetrenin bir ucunu faza diğer ucunu topraga ölçüm yap. 220v okuyorsan topraklama çalışıyor demek (Ne kadar sağlıklı o ayrı mesele) Peki voltaj okumuyorsan ölçüm sırasında parmağını prizin topraklama demirine dokundur çarpılırmısın çarpılmaz mısın?

Toprak çok kötü bile olsa mutlaka 220V ölçersin. Zaten kontrol kaleminin de çalışma prensibi budur :p

Eğer sorun Fazı da tanımlamaksa Nötr ile toprak arasında ençok 10 volt gibi bir voltaj vardır ,sabit tuttuğun uçla diğer uçta da 220 volt civarı varsa sabit tuttuğun nötr dür

En guzeli herkse priz tester hediye edecen :)

Gerci o bile sikintili. @taydin sende vardi degil mi? Sen tester i 3lu prize tak ama cikartma takili dursun. 3lu prizide normal prize takarken toprak baglantisini izole et. Tester toprak yok demesi lazim. Simdi tester i sokmeden birde metal govdeli cihaz bagla 3lu prize. Sonra cihaza dokun... Carpilacak misin bir bak...

bu mesaja cevap yazmasan tester ında masum olmadigini carpildigini varsayacagim :D

Yav kontrol kalemi nasıl çalışıyor? :) Faza dokunduruyorsun ve oldukça kötü bir toprak bağlantısı ile devreyi tamamlıyor. Ona rağmen içindeki neon lamba yanıyor.

Valla dun bendeki kalemlere baktim 2mohm seri direnc var lambada. Mikro desem nano mu desem o sevide akim ile yaniyor o lamba.

Ustelik plastik sandalyeye otu elini ayagini heryerden cek yinede lamba yaniyor. Topraga rc devresi olusuyor. Bu durumdan aslinda hepimizin bir kondansator olduugu sonucu cikiyor. :D

Bir toprak bağlantısının kalitesi ile ilgili değişik standartlar var. Ben de tam olarak bilmiyorum Türk Standartlarının ne olduğunu. Ama Megger'in sitesinde mesela 100 Ω dan bahsediyor. Bu değerin üzerindeki toprak direnci o tesisatın reddedilmesine sebep oluyor. Ama bu toprak direnci varken sen multimetre ile faz/toprak arasını ölç, 220 V a ÇOK YAKIN bir değer ölçersin. Hatta topraklama direnci 10 kΩ bile olsa gene 220 V a çok yakın bir değer çıkar.

Mesela ben şimdi iki deneme yaptım. Multimetremi AC kademeye aldım. Probun birini prizdeki faza değdirdim. Diğer probu da elimi ıslattıktan sonra iki parmağımın arasında sıkıca tuttum. Ağağımda kauçuk terlik var. Odanın zemininde İKİ KAT laminant var. Ölçtüğüm voltaj 80 VAC !

Sonra probun birini banyodaki prizin fazına değdirdim. Diğer probu da lavabo bataryasına değdirdim. Burada da topraklama kötü, çünkü duvar içi tesisat PPRC plastik tesisat. Sadece betondaki artık ne kadar rutubet varsa onun katkısı oluyor. Ölçtüğüm voltaj 210 VAC !

Dur abi yapma oyle seyler. :D

Carpildamdigina gore Demekki olcu aletinin empedansi yuksek...:cheeky3:

Bu isin iki oluru var.

1. İzalosyan trafosu + opamp kullanmak. Hazir modul var onceki mesajlarda trafoya seri bagli 820k var ki iyi bir deger.

2. Ac ile dc 5volt elde edip izolesiz trafosuz bir nano tasarim ile olcumleri yapmak sonuclari opto haberlesme ile esas mcu ya gondermek.

Her iki dusuncede olcum empdansi 1mohm civarinda olacagi icin surekli olabilir. Ama ikiside atilan tas urkutulen kus misali uygun gelmiyor bana... Bakalim...

Şimdi diğer probu dilime değdirdim voltaj 90 V'a çıktı :katil2:

Bu devrenin ayrı bir trafo sargısından (veya ayrı bir trafodan) beslenmesi şart. Haberleşme de optokuplör ile olacak. Böyle yapınca da bu devrede nasıl bir arıza olursa olsun, ana devreyi etkileyemez ve güvenlik riski yaratmaz.

Ama akım çekmen bence şart. Sadece voltaj ölçümü toprak kalitesi hakkında fikir vermiyor. Şöyle bir prosedür olacak:

1. Röle ile priz tellerinden birini seç (faz veya nötr olabilir). Kapasitif bölücü ile buradaki voltajı 4'e böl ve çıkış voltajını 1 kΩ şönt üzerinden toprağa bağla. Şönt üzerinde EN AZ 15 V görmen lazım. (15 mA akıma karşılık geliyor).

2. Göremediysen röle ile diğer priz telini seç (faz veya nötr olabilir). Kapasitif bölücü ile buradaki voltajı 4'e böl ve çıkış voltajını 1 kΩ şönt üzerinden toprağa bağla. Şönt üzerinde EN AZ 15 V görmen lazım (15 mA akıma karşılık geliyor).

3. Gene göremediysen toprak ya hiç yok yada kötü.

Burada kalite eşiğini belirleyen şönt direnç değeri. Voltan da 4'e bölündüğü için 55 VAC oluyor ve toprak hiç olmadığı durumda da çarpılma tehlikesi yok. Bu şekilde mesela her gece saat 1:00 de otomatik ölçüm yapsa sistem gayet randımanlı çalışır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back