Mekanik ve elektronik tasarımda uç noktalardan birisi: mekanik gyrolar

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hava taşıtlarında kullanılan eski bir gyronun içini açma, inceleme ve çalıştırma videosu.

h7r4vh_coverartmanual

Benim merak ettiğim bir konu var.
Bu resimdeki jiroskop iple çeviriliyor.
Sürekli çalışmıyor.
Uçaklarda sürekli çalışıyor.
En içteki rotoru çeviren elektrik motoru veya basınçlı hava ile çalışan motora güç aktarımı nasıl yapılıyor?

Benim sorum daha basit, siz yukardaki soruyu gormeyin. :gulus2: Bunlari cok aramistim bulamamistim, simdi burda kullaniyorlar. Kendisi mi yapmis bilemedim. Belli capta olmalilar gibi hissedioyorum, Duyan goren var mi ki?

1717262877447.png

Kollektor ve fircalar videoda goruluyor.

Son düzenleme:
Videoda görülüyor, komütatörlerle aktarılıyor güç ve sinyaller.

Aslında kontrol teorisini de işin içine eklemek lazım. Yatay pozisyon sensörleri ile sürekli olarak kendi kendisini kalibre de ediyor.

Aslında kontrol teorisini de işin içine eklemek lazım. Yatay pozisyon sensörleri ile sürekli olarak kendi kendisini kalibre de ediyor.
Yatay pozisyon sensörü olmasa ilk pozisyonunu korurdu.
Gps uyduları olmadığı zamanlarda koordinat hesaplama işine yarıyormuş.

Yatay pozisyon kalibrasyonu yapmazsa, bir süre sonra ayarı bozulurdu mutlaka. Eğer çok daha mükemmel yataklarsan, gyro da vakum içerisinde çalıştırılırsa daha uzun süre çalıştırdı. Ama mutlaka eninde sonunda ayarı bozulur. Bir şekilde kendini kalibre etmesi lazım. Eğer uzayda ise muhtemelen yıldızların konumuna göre falan kendini kalibre ediyordur.

Benimde aklima o zaman geldi, anca herhalde o disi olan tarafi alip bir sekilde benzetiyor olabilirler, ozel onun icin uretilmis prob yok sanki
breadboardlardaki soketlerde böyle büyük olsa keşke.
Bazen kolay giriyor bazen zor giriyor.
Sök tak sök tak parçaları bozuyorum. :)

o soketler kare gibi, pin de kare gibi, niye yuvarlak yapomiyorlarsa , zor demek ki

o soketler kare gibi, pin de kare gibi, niye yuvarlak yapomiyorlarsa , zor demek ki
O konnektörün ki silindirik duruyor, silindirik olmayanına hiç denk gelmedim. Ben o iş için pinleri alıp kullanıyorum, hem pin hem soket olarak elimde bulunuyor. Soket tarzı olanları(dişileri yani) makaron ile kaplamak faydalı olsa da çok küçük konnektörler haricinde şart değil.

O konnektörün ki silindirik duruyor, silindirik olmayanına hiç denk gelmedim. Ben o iş için pinleri alıp kullanıyorum, hem pin hem soket olarak elimde bulunuyor. Soket tarzı olanları(dişileri yani) makaron ile kaplamak faydalı olsa da çok küçük konnektörler haricinde şart değil.
Breadboard lardaki soketler abi

Benim sorum daha basit, siz yukardaki soruyu gormeyin. :gulus2: Bunlari cok aramistim bulamamistim, simdi burda kullaniyorlar. Kendisi mi yapmis bilemedim. Belli capta olmalilar gibi hissedioyorum, Duyan goren var mi ki?

34242 eklentisine bak
Şu kırmızı ile gösterdiğini sormuyor musun? Breadboard kısmını anlamadım. Bunlar için aynı konnektörün ya da pini/soketi kullanan konnektörün pin/soketinden alıyorsun oluyor

Abi burda bahsettigin breadboard lar
1717275522478.png

bunlarmiydi? Yanlis anlasilma olmasin, bilmedigim breadboard olabilir mi?

Şu kırmızı ile gösterdiğini sormuyor musun? Breadboard kısmını anlamadım. Bunlar için aynı konnektörün ya da pini/soketi kullanan konnektörün pin/soketinden alıyorsun oluyor
Onceki soru kesinlikle oyleydi abi, sonraki breadboardlardaki niye kare oluyorsa ben isterdim hepsi yuvarlak olsun

• Beğen
Reactions: clc

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back