MIKNATISLARDAN EKSTRA ENERJİ KAZANILABİLİRMİ? Osiloskop-Bobin Düzeneği Yardımıyla Ölçme

Elektronlar enerji kaybettiklerinde bulundukları yörüngeden bir alt yörüngeye sıçrıyorlar ve kaybettikleri enerji de her yörünge için o yörüngeye özgü ve belli.
İddia ettiğiniz %2 o kadar büyük bir oran ki bunca zamandır daha verimli elektrik motorlar üretmek için uğraşan üreticilerin bunu fark edip mühendislerden birinin de Nobel ödülü hayaliyle araştırmamış olması mümkün değil. 1 kilovatlık motorun ömrü boyunca%2 ile biriktireceği enerjiyi bir düşünsenize. Mıknatısın neresinden çıkacak bu kadar enerji? Mıknatısa daha önce nereden verildi bu kadar enerji?
Bir hesaplayın bakın 50.000 saat 1 kilovatın %2'sine eşdeğer enerji 10 kiloluk bir mıknatıs için kaç derece sıcaklık anlamına geliyor? Bunu elektron orbitallerinden de çıkartamazsınız, o orbitallere de sığdıramazsınız. 50.000 saat sonra mıknatıs hala aynı mıknatıs olacak.
Evet söyledikleriniz kabaca yanlış değil ama belki sizde okumuşsunuzdur -Kalıcı mıknatıslar farklı sebeplerle mesela bir motor içindeykende yıllar içinde Mıknatıslık özelliğini çok az da olsa kaybeder, ve bunun sebeplerinden biride bobinlerle etkileşimi sırasında açığa çıkardığı enerji olabilir -- Burada Kaybedilen bir enerji ve azalma söz konusu olduğundan ek manyetik enerji sağlanması ile mıknatısta oluşan kayıp sırasında mıknatıs atomlarında ve mıknatısta bundan dolayı ısınma yönünde ek bir fiziksel değişim olmayacaktır. -- Bahsettiğimiz enerjinin kaynağını henüz tam bilmiyoruz ama ben sadece hipotezimde elektron spin orbital dönüş hızlarındaki azalma ile olabilir diyorum. Atom içindeki muazzam enerjiyi makro madde boyutları ile karşılaştırıp makro düzeyde hesap yapmak bizi yanıltabilir.Bir hidrojen veya uranyum atomundaki nükleer reaksiyonlarla çıkan enerjiyi düşündüğümüzde bizim konuştuğumuz enerji miktarlarının neredeyse yok hükmünde olacak kadar az olduğunu kabul edebiliriz mesela ..

Son düzenleme:
Elektronlar enerji kaybettiklerinde bulundukları yörüngeden bir alt yörüngeye sıçrıyorlar ve kaybettikleri enerji de her yörünge için o yörüngeye özgü ve belli.
İddia ettiğiniz %2 o kadar büyük bir oran ki bunca zamandır daha verimli elektrik motorlar üretmek için uğraşan üreticilerin bunu fark edip mühendislerden birinin de Nobel ödülü hayaliyle araştırmamış olması mümkün değil. 1 kilovatlık motorun ömrü boyunca%2 ile biriktireceği enerjiyi bir düşünsenize. Mıknatısın neresinden çıkacak bu kadar enerji? Mıknatısa daha önce nereden verildi bu kadar enerji?
Bir hesaplayın bakın 50.000 saat 1 kilovatın %2'sine eşdeğer enerji 10 kiloluk bir mıknatıs için kaç derece sıcaklık anlamına geliyor? Bunu elektron orbitallerinden de çıkartamazsınız, o orbitallere de sığdıramazsınız. 50.000 saat sonra mıknatıs hala aynı mıknatıs olacak.
Maalesef en gelişmiş motor tasarım yerlerinde bile ya sadece Veriler girilerek Gerçek bir mekanik ölçüm yapılmadan Özel Tasarım Programları yeterli görülüyor . Yada Sadece Motor NET verimi Veya kayıpların bir kısmı ölçülerek tasarım yapılıyor.. Çoğu Elektrik motorunda Çok daha küçük mıknatıs kullanıldığından Tahminen Bu motorlarda % 1 in çok altında olacak ek manyetik enerjinin varlığının saptanamaması veya gözden kaçması son derece normal. Peki ben nasıl böyle kolay hesaplayabildim çünkü benim motorda hiç nüve yok ve en zor ölçüm olan Demir kayıpları yani Histerezis ve Fuko kayıplarıda yok .Mesela gerçekte demir kayıplarını ölçmek için gereken Ölçüm değerlerinden biri olan Manyetik Alan Şiddeti (B)...Sadece bunu tam ve kesin olarak ölçmek için gereken bir profosyonelm cihaz yüzbin dolarları bulabilmekte.Ki niye ölçelim diyorlar haklı olarak işte Motor net mekanik net verim belli, işte bobin ısı kaybı belli vb...İstersekde Toplam yani yüzde yüzden çıkarıp yaklaşık buluruz şeklinde hesap yapılıyor.

Maalesef en gelişmiş motor tasarım yerlerinde bile ya sadece Veriler girilerek Gerçek bir mekanik ölçüm yapılmadan Özel Tasarım Programları yeterli görülüyor . Yada Sadece Motor NET verimi Veya kayıpların bir kısmı ölçülerek tasarım yapılıyor.. Çoğu Elektrik motorunda Çok daha küçük mıknatıs kullanıldığından Tahminen Bu motorlarda % 1 in çok altında olacak ek manyetik enerjinin varlığının saptanamaması veya gözden kaçması son derece normal. Peki ben nasıl böyle kolay hesaplayabildim çünkü benim motorda hiç nüve yok ve en zor ölçüm olan Demir kayıpları yani Histerezis ve Fuko kayıplarıda yok .Mesela gerçekte demir kayıplarını ölçmek için gereken Ölçüm değerlerinden biri olan Manyetik Alan Şiddeti (B)...Sadece bunu tam ve kesin olarak ölçmek için gereken bir profosyonelm cihaz yüzbin dolarları bulabilmekte.Ki niye ölçelim diyorlar haklı olarak işte Motor net mekanik net verim belli.İstersekde Toplam yani yüzde yüzden çıkarıp yaklaşık buluruz şeklinde hesap yapılıyor.
Tamam da mıknatıstan çektiğiniz bu enerji motor gücüne göre binde bir bile olsa, uzun vadede toplamı çok fazla oluyor. Bunu örnek bir motor için bir izah eder misiniz? Bu enerji nereden geliyor geldiği yere nereden girmiştir? Sistemin ölçtüğünüz önceki durumuyla sonraki durumu arasında nasıl bir fark var? Binlerce saat çalışmış bir motorla yeni bir motor arasında mekanik aşınma dışında nasıl bir fark oluyor?

Bos isler.

Eger verim artirmak istiyorsaniz transformator verimi icin ugrasin. Hem mekanik parcasi da yok.

Tamam da mıknatıstan çektiğiniz bu enerji motor gücüne göre binde bir bile olsa, uzun vadede toplamı çok fazla oluyor. Bunu örnek bir motor için bir izah eder misiniz? Bu enerji nereden geliyor geldiği yere nereden girmiştir? Sistemin ölçtüğünüz önceki durumuyla sonraki durumu arasında nasıl bir fark var? Binlerce saat çalışmış bir motorla yeni bir motor arasında mekanik aşınma dışında nasıl bir fark oluyor?
Birdefa bilindiği şekliyle mıknatısın kutup gücü ve dolayısıyla çekme itme kuvveti azalıyor.Tabi ben bunlardan en baştaki sebeplerden birinin Sadece etraftaki.elektromanyetik etkileşim değil bu açığa çıkardığı ek manyetik enerji dolayısıylada olabileceğini düşünüyorum .Geldiği enerji kaynağı genel olarak aslında belli biliniyor ;manyetik çekme ve itme kuvvetini ve manyetizmayı sağlayan elektron spin ve orbital hareketler.Ama asıl enerji kaynağı bu hareketlerdeki kinetik hızlardaki azalmaya sekondermi yoksa küçük bir ihtimal bunlar azalmadan arka planda bu hızların azalmasını engelleyerek kendisi enerji kaybeden başka bir mekanizmamı var bilmiyoruz.Eğer ölçümler ve iddia doğru ise bunlar daha ileri araştırmaların konusu olacaktır.

Bos isler.

Eger verim artirmak istiyorsaniz transformator verimi icin ugrasin. Hem mekanik parcasi da yok.
Ben yüzlerce ölçüme rağmende ölçümlerde tabiki hata yapmış olma ihtimalini gözardı etmiyorum ama siz direk son noktayı rahat bir şekilde koyabilecek kadar herşeyden eminseniz ne mutlu size. Henüz birlikte uzmanları ile yaptığımız motor verim ölçümlerinde , şu paylaştığım herkes tarafından yapılabilecek deneyde ve genel olarakda bir hata bulunamadığı için kendimi devam etmek zorunda hissediyorum.Belki onlardan biri değilim ama birçok yeni buluş sahibi çalışmaları için" Boş işler " söylemini çok duymuştur herhalde aksi halde buluşların bir kısmını Boş işler diyenler bulurlardı.

Sayenizde Güzel sorularla Bayağı bir zihin cimnastiği yapmış olduk ama isterseniz mıknatıslardaki enerji konusunu bir tarafa bırakalım. SAĞOLSUN TİMUR HOCAM ZATEN ÇOĞUNA CEVAP VERDİ AMA ASIL SORUMA TEKRAR GELİRSEK.BURADA BİR MIKNATIS-BOBİN DÜZENEĞİ VAR.DENEYDEKİ BAĞLANTILAR VE ENERJİ ÖLÇÜM METODLARI DOĞRUMU?, BU KONUDA EK ÖNERİNİZ , FİKRİNİZ VARSA BUNU DİNLEMEKTEN MEMNUNİYET DUYARIM

Yapmak istedigin deney sonucunda bir takim olcumler yapmak istiyorsun.

Yapacagin olcumler sonucunda elde edecegin bu veriler senin dogrulama degerlerin.

Peki neyi dogrulayacaksin?

Elbetteki soz konusu duzenegi matematiksel olarak modelleyecek ardindan bu modeli girdi degerleri icin hesaplayip cikti verilerini bulacaksin.

Sonra da deneysel buldugun verilerle karsilastiracaksin.

Ustelik deney kismini bir kez degil defalarca yapacaksin.

Sonuclardan absurt degerleri eleyeceksin.

Sonra ayni deneyi tanidik tanimadik pek cok kisi yapacak
ezici bir cogunluk seni dogrulayacak.

Eger bu surecleri yaptin ve burda bunu tartisacaksan okey.

Ama yapmadin ve beyin firtinasi istiyorsan benim findik kadar beynim bu isin bos is oldugunu sip diye soyleyebiliyor.

Fakat bu asamalari gecmedigin belli cunku daha deney duzenegini olcumleri nasil yapacagini bilmiyorsun.

Bu isin en kolay kismi. Asil sorun duzenegi matematiksel modellemede ve cozmede.

Bu muhendislik sorusu degil.
Deneyimli otoriter fizikciler icin sorulacak bir soru.

Kisacasi bilim adamlari icin soru.

Neden boyle diyorum biliyormusun?

Muhendislik acisindan bu bir selonoid sorusu.

Muhendisler selonod sorusunu cozerken soyle bir yaklasim yaparlar.

Bobinden sabit bir akim gecirelim. Bu esnada magnetik alan karsisindaki magnetik nesneyi ceksin. Bu durumda enduktansdaki degisim hesaplanir ve bobine uygulanan enerjinin nesnenin hareketi icin gerekli enerjiye esitlenir vs vs.

Gordugun gibi bu hesaplamada sacma sapan varsayimlar yaptik. Yok akim degismeyecek dedik. Enduktansdaki degisimi cok basit hesaplanabilir geometrilere sahip bir bobinin enduktansindaki degisime benzettik vs vs.

Bu benzetim ve kabulleri yapmazsak muhendisler zaten bu hesaplamalari hic bir sekilde yapamaz.

Halbuki senin bu varsayimlarla degil bir bilimadami gibi hesap yapman hic bir seyi basitlestirmemen gerekir.

Ancak boyle yaparsan yuzde 1 binde 1 kazanimlardan bahsedebilirsin.

O yuzden yanlis forumdasin.

Benim nacizane fikrim boyle.

Ustelik enerjinin korunum yasasi dim dik ayaktayken bos isle ugrastigini yazarken hic te hata yapmiyorum.

Son düzenleme:
Beles enerji icin yapilacak en buyuk yatirim bol bol gunes paneli kurup oradan uretilecek enerjiyle baraj doldurmak. Temiz su olmasina gerek yok, deniz suyunu yuksege pompalamakta olur. Al sana yedek enerji stogu. Gunes olmayan yagmur ya da gece vakti oradaki suyu sal, enerjiyi geri al. :D

Yapmak istedigin deney sonucunda bir takim olcumler yapmak istiyorsun.

Yapacagin olcumler sonucunda elde edecegin bu veriler senin dogrulama degerlerin.

Peki neyi dogrulayacaksin?

Elbetteki soz konusu duzenegi matematiksel olarak modelleyecek ardindan bu modeli girdi degerleri icin hesaplayip cikti verilerini bulacaksin.

Sonra da deneysel buldugun verilerle karsilastiracaksin.

Ustelik deney kismini bir kez degil defalarca yapacaksin.

Sonuclardan absurt degerleri eleyeceksin.

Sonra ayni deneyi tanidik tanimadik pek cok kisi yapacak
ezici bir cogunluk seni dogrulayacak.

Eger bu surecleri yaptin ve burda bunu tartisacaksan okey.

Ama yapmadin ve beyin firtinasi istiyorsan benim findik kadar beynim bu isin bos is oldugunu sip diye soyleyebiliyor.

Fakat bu asamalari gecmedigin belli cunku daha deney duzenegini olcumleri nasil yapacagini bilmiyorsun.

Bu isin en kolay kismi. Asil sorun duzenegi matematiksel modellemede ve cozmede.

Bu muhendislik sorusu degil.
Deneyimli otoriter fizikciler icin sorulacak bir soru.

Kisacasi bilim adamlari icin soru.

Neden boyle diyorum biliyormusun?

Muhendislik acisindan bu bir selonoid sorusu.

Muhendisler selonod sorusunu cozerken soyle bir yaklasim yaparlar.

Bobinden sabit bir akim gecirelim. Bu esnada magnetik alan karsisindaki magnetik nesneyi ceksin. Bu durumda enduktansdaki degisim hesaplanir ve bobine uygulanan enerjinin nesnenin hareketi icin gerekli enerjiye esitlenir vs vs.

Gordugun gibi bu hesaplamada sacma sapan varsayimlar yaptik. Yok akim degismeyecek dedik. Enduktansdaki degisimi cok basit hesaplanabilir geometrilere sahip bir bobinin enduktansindaki degisime benzettik vs vs.

Bu benzetim ve kabulleri yapmazsak muhendisler zaten bu hesaplamalari hic bir sekilde yapamaz.

Halbuki senin bu varsayimlarla degil bir bilimadami gibi hesap yapman hic bir seyi basitlestirmemen gerekir.

Ancak boyle yaparsan yuzde 1 binde 1 kazanimlardan bahsedebilirsin.

O yuzden yanlis forumdasin.

Benim nacizane fikrim boyle.

Ustelik enerjinin korunum yasasi dim dik ayaktayken bos isle ugrastigini yazarken hic te hata yapmiyorum.
Aslında görüyorumki önyargılar asıl konuşulması gerekenlere engel oluyor.İşte ülkemizin genel problemide bu.Bir keşif yapılacaksada bunu başkası yapmıştır, daha büyük imkanı olan yabancı bilm adamları böyle birşey olsaydı bulmuşlardı . Maalseef bilinç altımızda çok yaygın bir şekilde muhtemelen bende de kısmen yerleşmiş durumda O yüzden Türk kökenli bilim adamları yapabilselerde ancak yurt dışında birşeyler yapabiliyor bu yüzden .Bir bilim adamı diyorsak önyargısız ve sadece objektif veri sonuçlarına göre konuşmalı. Burada forumda bazı sorlar soruyorum .Soruları cesaretle cevaplamak yerine etrafından dolanarak farklı konulara giriliyor. Deneyin ölçüm metodunu tabiki biliyorum, hatta ölçüm metodunun en önemli kısmını daha önceki forum konusunda birlikte açıklığa kavuşturmuştuk. Ben yinede ne bileyim insanoğlu hata yapan bir varlık belki gözden kaçan bir nokta olabilir diye buradada teyid amaçlı paylaşmak istedim. Deneyi 9 aydır defalarca yaparak,verileri yazıp karşılaştırarak farklı tasarımlarla ve sonuçlardan emin olduktan sonra burada paylaşabilecek düzeye geldiğimi düşündüm.Burada özetle basite indirgenmiş bir deney ve sonuçları var .Üstelik çoğu kişi tarafından yapılabilecek ve sonuçlar doğrulanabilecek hale getirilmiş .Niye etraftandan dolanmak yerine deneyin kendisine odaklanarak bir bilim adamı gibi davranmıyoruz. Bu konuda başta Timur Hocamızı ve diğer bazı arkadaşları tebrik ediyorum.Ayrıntılarla oyalanmak yerine direk bilgi ağırlığını koyarak direk konuya ve çözüme odaklı bilgiler veriyor . Siz de dahil forumda paylaşılan birçok bilgiden faydalandım , herşey için teşekkürler.

Son düzenleme:
Beles enerji icin yapilacak en buyuk yatirim bol bol gunes paneli kurup oradan uretilecek enerjiyle baraj doldurmak. Temiz su olmasina gerek yok, deniz suyunu yuksege pompalamakta olur. Al sana yedek enerji stogu. Gunes olmayan yagmur ya da gece vakti oradaki suyu sal, enerjiyi geri al. :D
Tekrar söylediyim gibi kaynağı olmayan bir enerji iddiasında değilim.Mıknatısta manyetik enerjiyi sağlayan yolaklardan bobin sargısı ile etkileşimi sırasında çok az miktardaki bir enerjiden bahsediyorum ve Gerek mıknatıs gücü gereksede atom iç enerjisi atom ana yapısını bozmayacak şekilde azalıyor iddiasındayım çünkü yaptığım deney ve bir kısmını motor uzmanları ile yaptığım motor verim ölçüm sonuçları şu ana kadar bu sonuca vardırıyor

Herhalde konu başlığını şöyle yapasaydık daha iyi olacaktı" MIKNATISLARDAN ELEKTROMIKNATISLARLA ETKİLEŞİMİ SIRASINDA AZ MİKTARDA DA OLSA EKSTRA BİR ENERJİ AÇIĞA ÇIKARMI? BOBİN- MIKNATIS DÜZENEĞİ İLE ÖLÇÜP, BULALIM ..

2+2=5 degil demek on yargi olmuyor.

Uzun mesajimi sindirerek okuyup anladin mi?

2+2=5 degil demek on yargi olmuyor.

Uzun mesajimi sindirerek okuyup anladin mi?
Evet özet bir benzetme .Ben diyorumki Ölçüm sonucunu Defalarca değişik metodlarla hatta birkaç defada uzmanlarla yapıyorum 5 çıkıyor ve yoktan fazlalık olamıyacağına göre görünürdeki 2+ 2 dışındaki fazlalık olan 1'i Mıknatıslardan başka açıklayacak sebep yok. İşte herkesçe yapılabilecek deney ortada

Akım metal Mekatronik Bölüm Şefi Enes bey , Kocaeli Ün. Mekatronik-Elk .Motor Tasarım Şirketi olan Metin Aydın bey. Ama sorun şu ki ölçünler benim ölçtüğüm gibi çıksada ,onlarda işte bunu bir sanayide tekrar yapalım öğle ölçelim deyip ölçüm sonuçlarını belgelemek altına imza atmak istemediler.Motoru sanayide yapma konusundada yine hiç bir adım atmadılar.Dolayısıyla kendine güvenen ,iş yapan ulaşabileceğim uzmanda çok az .... Ama bu deneyi orta iyi seviye bir elektrik - elektronik ve lise fizik bilgisi ile çoğu kişi yapabileceğinden Motoru bir kenera bırakıp motorun içindeki hareketi temsil eden bu deneye yoğunlaştım geçici olarak .

Etiketleri ne? Muh, yuk muh, dr, docent, prof?

Sef vs bu islerden anlamaz.
Hatta muh ve yuk muh de anlamaz.

Sebebi asagidaki videolarda cok guzel anlatiliyor

Son düzenleme:
Etiketleri ne? Muh, yuk muh, dr, docent, prof?

Sef vs bu islerden anlamaz.
Hatta muh ve yuk muh de anlamaz.

Sebebi asagidaki videolarda cok guzel anlatiliyor

Tabiki değerli hocalarımız ve mühendislerimiz var.Gerekli ortam ve imkan verilince maddi manevi desteklenince savunma sanayinde harikalar çıkarıldığını hepimiz gördük.Savunma sanayindeki bu gelişmeler genele yayılamıyor , gerçek anlamda ARGE yapan firma sayısı yok denecek kadar az.Mesela görüştüğüm firmalardan biri ARGE diye işte mevcut olan patentlere ve motorlara göre alınan siparişlere uygun motor tasarlamayı yapmaya çalışıyorlardı, hatta siparişlerimizden çok yoğunduk şeklinde zaman darlığını öne sürdüler.Ben zaten böylece anladımki motor uzmanına değil Gerçek Anlamda ARGE yapan bir firma bulup onla görüşmem gerekiyor ,adam angarya işten başını kaldıramıyor ve ARGE diye birşey yok gerçekte görev tanımında .Özetle Tüm Ülkede Savunma Sanayindekine Benzer bir dönüşüme ve Bilimsel kısmı ile ilgili daha fazlasına da ihtiyaç var

Bu yaptığınız deneyde mıknatıs manyetik özelliğini kaybediyor mu?
Aslında bir mıknatısın içindeki enerji eğer alınabilecek olsa çok azdır , bir trafoyu düşünelim akım veriyorsunuz ve akımı kestiğimizde ters yonde bir akım veriyor bu çok küçük bir enerjidir trafonun boyutunu da düşünsek.

Fakat burada eğer mıknatısın manyetik gücünü bir şekilde çekip sıfırlayabiliyorsanız bu atom fiziği adına büyük bir başarı olur ve yeni ufuklar açar.

Bak sen hala muhendislik calismasi yapan kisilerle bilimadamlarini karistiriyorsun. Ikisi farkli seyler.
Arge calisaniymis, patentmis, savunma sanade calisanmis gec bunlari.

Senin deney duzeneginde mukemmel modellenemeyen ancak bir takim yaklasimlarla modellenebilen magnetik bir devre var. Muhendislikte bu sorun ancak bir suru yaklasim ve ihmal yaparak hesaplanabilir.

Fakat sen %1 gibi bir kazanimdan ahsediyorsun. Muhendisin yapacagi yaklasimlar ihmaller senin karsilastigin %1 in cok ustunde cikabilir ve bunu bilemez.

Fakat bir bilim adami matematigin dibine vurur cok karmasik bir modelleme yapip bunu cozebilir ve %1 hatanin cok altinda bir sonuc elde eder. O zaman da bu adamin deneyi yanlis yada dogru diyebilir.

Kaldi ki kullandigimiz olcu aletleri mukemmel ideal cihazlar degil. Bunlarin da hatalari var. Dolayisi ile %1 kazandim diye iddia ettigin sey pek ala olcum hatalarindan da kaynaklanabilir.

Simdi bir bilimadaminin kapisini calsan boyle bir calismam var bana yardimci olurmusun dersen diktir git der.

Cunku adami enerjinin korunumuna aykiri bir calismaya davet ediyorsun.

Sen kendi basinin caresine bakacaksin. Bir suru seye para harcayacak ve sonucunda kocaman bir sifir elde edeceksin.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back