MIKNATISLARDAN EKSTRA ENERJİ KAZANILABİLİRMİ? Osiloskop-Bobin Düzeneği Yardımıyla Ölçme

Turgay Abaya

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar.Daha önce burada açtığımız bir forum konusu olan " DC AKIM VERİLEN KARE DALGAYA YAKIN BİR DALGADA OSİLOSKOP İLE G0Ç VE ENERJİ ÖLÇME" başlığı adı altında katılımcılarımızdan ve Timur Aydın Bey başta olmak üzere hocalarımızdan değerli bilgiler almıştım. Orada kaba olarak bahsedilen ve bu konunun kısmen devamı niteliğindeki bu konuyu tekrar olgunlaştırıp ,deney ve videolarını size sunmak istedim. Deneyde özellikle Osiloskopla Enerji Ölçümü konusunda bahsettiğim eski konudaki hocalarımızında verdiği bilgilerdende faydalandım . Sizden alacağım geri dönüşlerle bir hata vb sonucuna göre düzeltme gerekirse son halini verip belki ona göre daha geniş kitlelerlede paylaşabilirim .

Son düzenleme:
Aşağıda hem Özet hemde Ayrıntılı olarak anlatılan Deneyin youtube Video linklerini atıyorum .Deneyin devre bağlantı şeklini ise ekte sunuyorum .

Ekler

• 1695240362907_ebgpxw_2_0.jpg
    1695240362907_ebgpxw_2_0.jpg
    236.4 KB · Görüntüleme: 56
Deneyde Ne Yapmaya Çalışıyoruz özetle
B)YAPILACAK DENEYİN ÖZETİ VE TEORİK ALTYAPISI

Ayrıntılara girmeden aklınızda şekillenebilmesi açısından yapacaklarımızı önce özetleyerek anlatmaya çalışayım: Bir anahtar yardımı ile kısa süreliğine büyük bir bobin sargısına akım vereceğiz. Bobin sargısı bu sırada karşısındaki ipin ucunda, sarkaç gibi sallanabilen mıknatısı çekmeye başlayacak ve mıknatıs bobin sargısına değdikten hemen sonra anahtarı kapatarak akımı keseceğiz. Biz değme anına kadar harcadığımız elektrik enerjisini ve bobinde ısı nedeniyle kaybedilen enerjiyi ayrı ayrı matematiksel işlemlerle, akım ve gerilim dalgalarının osiloskopta matematiksel çarpımı ile oluşturacağımız güç dalgalarında integral matematiksel işlemi ile harcanan enerjiyi hesaplayabilen bir osiloskop yardımı ile ölçeceğiz. Ana bobin sargısı içine yerleştirdiğimiz farklı mini bir bobin sargısından gelen telin devamı şeklinde sabitlediğimiz tele bağlı mıknatıs ön değme yüzeyi ve değme sınırına 1 cm kala yerleştirilmiş anahtar görevini gören gerilmiş iletken tel birbirine değince oluşan ek pik dalgasının başlangıç zamanını ve değme anında dalgalarda oluşan yön değişikliğini osiloskopta görüp mıknatısımızın son değme anındaki hızını ve elde ettiğimiz kinetik enerjiyi hesaplayabileceğiz. En sonundada harcanana karşı kazanılan toplam enerjiyi karşılaştırıp fazladan kalıcı mıknatıstan kazanılan bir manyetik enerji olup olmadığını görebileceğiz.

Aslında Sorularım Daha önce açtığım konudakiyle benzer ve bir kısmı aynı sayılabilecek sorular ama yinede Emin olmak istiyorum.Cevapları son şekliyle teyid etmek istedim . ÖNCELİKLE BELKİDE METOD DOĞRUDUR AMA ÖLÇÜMÜN KENDİSİ HATALI OLABİLİR, MIKNATISLARDAKİ ENERJİ MESELESİDE DOLAYISIYLA ÇOK SORU İŞARETİ OLAN BİR KONU VE YİNE BU KONUYA PEK GİRİLMEDENDE YANIT VERİLEBİLİR..BENİM ASIL MERAK ETTİĞİM ÖLÇÜM METOTLARINDA BİR SORUN OLUP OLMADIĞI ? .1- Osiloskop devre Bağlantısında bir sorun varmı ? 2-Ben bahsettiğim formda aldığım bilgiler ve araştırmam sonrası burada oluşan kısa süreli gerilim Akım dalgalarında anlık güç eğrisi üzerinden hesaplanan İntegral Enerji ölçümlerini yaptım. Özellikle Bobin ısı kaybı içinde yine oluşan güç dalgasından faydalanarak osiloskopta enerji ölçümü yaptım.Yanlış anlamış olacağım bir durum veya görebildiğiniz bir hata var mı? 3- Yİne bu sorulardakinin dışında gözünüze takılan mantık hatası veya bir yanlışlık varmı ?

Son düzenleme:
Ne diyorlardı buna? Erke Dönergeci mi? Bir ara öyle bir şey vardı bedava sonsuz enerji vaadiyle. Hiç birinin devamı gelmedi.

erke.jpg

Hayır erke dönergecinin şu an için mümkün olmadığını da anlattım zaten videoda. Burada sadece Mıknatıslardan Çoğu zaman gözden kaçabilecek kadar az miktarda ve kazanılan kadar aynı miktarda bir kaybında mıknatısta olduğu bir enerji dönüşümünden bahsedilmekte.AMA ASIL SORUM DENEYİN NEYİ İSPATLAMAK İÇİN YAPILDIĞI DEĞİL DENEYDEKİ ÖLÇÜM METODU İLE İLGİLİ...?

Yaptığın düzenekte bobinin akımını ve bobin üzerindeki voltajı osiloskop ile ölçmüş oluyorsun. Ama bobin voltajının polaritesini ters ölçmüş oluyorsun, içerisinden geçen akıma göre ölçülmemiş oluyor. Yön önemli değilse, sadece mutlak değerler ile çalışıyorsan bu bir sorun değil. Anlık voltaj ve akım değerleri elinde olduğundan, anlık güç ve toplam enerji hesabı yapılabilir.

Yalnız şu uyarıyı yapayım. Video'dan görebildiğim kadarıyla bir yüksek gerilim probu kullanmıyorsun osiloskop ile. Eğer Bobinin endüktansı yüksek ve iç direnci de düşük ise, A1 anahtarı açıldığı anda bobin üzerinde çok yüksek bir voltaj (ters EMK) meydana gelir ve bu osiloskobun giriş devresini yakabilir. Şimdiye kadar yanmadığına göre bundan sonra da yanmaz diye düşünebilirsin, ama bir ölçü aleti bozulmuyor diye o aleti sınırlarının üzerinde çalıştırmaya devam etmek doğru değil. Doğrusu, uygun voltaj dayanımına sahip bir yüksek gerilim probu kullanmak.

Mıknatıslarını yitirmiş bir mıknatıs, kuvvetli manyetik alana maruz bırakılarak tekrar mıknatıslık özelliği kazandırılabiliyor. Bu işlemde harcanan enerjiden daha fazla bir enerji alınabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Eğer yoktan bir enerji aramıyorsanız ölçmeye çalıştığınız enerji mıknatısın mıknatısın kaybetmesine sebep olmalı. Yani eğer ölçümlerinizde mıknatısın ekstradan bir enerji sağladığını tespit ederseniz, bu enerjiyi mıknatısın kaybolan mıknatıslık özelliği ile de bağdaştırmanız gerekir.

Bu mümkün oldu mu bir sonuca vardınız mı?

Yaptığın düzenekte bobinin akımını ve bobin üzerindeki voltajı osiloskop ile ölçmüş oluyorsun. Ama bobin voltajının polaritesini ters ölçmüş oluyorsun, içerisinden geçen akıma göre ölçülmemiş oluyor. Yön önemli değilse, sadece mutlak değerler ile çalışıyorsan bu bir sorun değil. Anlık voltaj ve akım değerleri elinde olduğundan, anlık güç ve toplam enerji hesabı yapılabilir.
Evet, hocam daha önce konuştuğumuz gibi anlık güç değerleri ve bunlarla elde edilen enerji ölçümlerini yapmaya çalıştım.

Yalnız şu uyarıyı yapayım. Video'dan görebildiğim kadarıyla bir yüksek gerilim probu kullanmıyorsun osiloskop ile. Eğer Bobinin endüktansı yüksek ve iç direnci de düşük ise, A1 anahtarı açıldığı anda bobin üzerinde çok yüksek bir voltaj (ters EMK) meydana gelir ve bu osiloskobun giriş devresini yakabilir. Şimdiye kadar yanmadığına göre bundan sonra da yanmaz diye düşünebilirsin, ama bir ölçü aleti bozulmuyor diye o aleti sınırlarının üzerinde çalıştırmaya devam etmek doğru değil. Doğrusu, uygun voltaj dayanımına sahip bir yüksek gerilim probu kullanmak.
Evet hocam ,şu ana kadar bir problem yaşamadım ama tabi benzer deneylerde yaşamayacağım anlamına gelmez. Muhtemelen bobinin direnci( 1 ohm ) düşük olduğu için üzerinde oluşan ters EMK Gerilim olarak zarar verecek bir sınırı aşamadı .

Mıknatıslarını yitirmiş bir mıknatıs, kuvvetli manyetik alana maruz bırakılarak tekrar mıknatıslık özelliği kazandırılabiliyor. Bu işlemde harcanan enerjiden daha fazla bir enerji alınabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Eğer yoktan bir enerji aramıyorsanız ölçmeye çalıştığınız enerji mıknatısın mıknatısın kaybetmesine sebep olmalı. Yani eğer ölçümlerinizde mıknatısın ekstradan bir enerji sağladığını tespit ederseniz, bu enerjiyi mıknatısın kaybolan mıknatıslık özelliği ile de bağdaştırmanız gerekir.

Bu mümkün oldu mu bir sonuca vardınız mı?
Güzel mantıklı sorular.Ayrıntıya girersek aslında mıknatıslanma işlemi sadece Eşlenmemiş elektronlara sahip atomların birleşimi ile oluşan domenleri aynı tarafa hizalayarak veya çapını büyüterek net bir manyetik moment oluşturmaya yarıyor.Yani atom ölçeğinde atoma yaptığı pek bir şey yok. Mıknatıslanmak için verilen enerji özetle aslında sadece zaten var olan bir özelliğin tetiklenerek ortaya çıkarılması için harcanıyor desek yeridir.

Son düzenleme:
Ne diyorlardı buna? Erke Dönergeci mi? Bir ara öyle bir şey vardı bedava sonsuz enerji vaadiyle. Hiç birinin devamı gelmedi.

25938 eklentisine bak

Alphan Manas başarılı bir yatırımcıdır. Ama çevresindeki "sözde" bilim insanları onu bile kandırmış ve devir daim makinası ile uğraşmak için adamın bir sürü parasını çarçur etmişler ...

Gerçekten ilginç, millet olarak beleş hayat tutkumuzdan bir türlü kurtulamıyoruz. Bilimde ne kadar ilerlesek de, hala zihnimizin bir kenarında bedava enerji, devir daim makinası hayali canlılığını koruyor. Hiçbir zaman böyle birşeyin olabileceği ümidini yitirmiyoruz ...

Evet mıknatıs az da olsa bir enerji kazandırıyorsa azda olsa bir enerji kaybediyor olmalı.Bunun nasıl olduğu daha ileri araştırmaların konusu ancak benim hipotezim ; mantetizmayı sağlayan elektron spin veya orbital dönüş hızlarında atom yapısını bozmayacak ve sıradan ölçümlerle ölçülmeyecek kadar az miktarda azalma ve dolayısıyla ve kinetik enerjilerinde çok çok az bir enerji azalmasına sebep veriyor olabilir

Son düzenleme:
Alphan Manas başarılı bir yatırımcıdır. Ama çevresindeki "sözde" bilim insanları onu bile kandırmış ve devir daim makinası ile uğraşmak için adamın bir sürü parasını çarçur etmişler ...

Gerçekten ilginç, millet olarak beleş hayat tutkumuzdan bir türlü kurtulamıyoruz. Bilimde ne kadar ilerlesek de, hala zihnimizin bir kenarında bedava enerji, devir daim makinası hayali canlılığını koruyor. Hiçbir zaman böyle birşeyin olabileceği ümidini yitirmiyoruz ...
Neden mümkün değil , benim dev diyebileceğim mıknatıs kullanan çok farklı tasarıma sahip elektrik motorumda bile Ek kazanılan manyetik enerji Yüzde 2 civarı . Devir daim makinesinin parçaları olarak en verimli jeneratörde kayıplar yüzde 5 ten fazla. Benim motor için de yine kayıplar yüzde 5 civarı. Belki sanayide yüzde 3 civarına çekilebilir.Birde motor sürücü devre ve ek bağlantılardaki kayıplarda yüzde 2 den aşağı olmuyor. 5+3+2=10 Dolayısıyla en iyi ihtimalle bile en az yüzde 10 civarı ek manyetik enerji sağlayan bir motora ihtiyacımız varki böyle birşeyden henüz çok uzağız.Tabi bu yüzde 10 u ekstradan alabilsek bile bu sadece birbirini YÜK OLMADAN çeviren Motor -Jeneratör düzeneği yapmış oluruz.Yüzde 1 hafif mekanik yük versek bile yine dönmez .Yani kullanacağımız yük miktarı kadarda ekstra daha manyetik enerji kazanmamız gerektiğide cabası

Son düzenleme:
Miknatislar enerji kaynagi degildir. Onlar sadece is yapabilecek ortam uretirler.
Biz bu ortamlara alan diyoruz.

Mesela cekim alaninda potansiyel enerji uretebiliyoruz. Bunun icin bir kutleyi kaldirip yuksege cikartmamiz yeterli. Boylece cismi birakirsak potansiyel enerjiyi kullanma sansimiz oluyor. Yalniz dikkatinizi cekmistir kutleyi yukari cikartmak icin biz bir enerji kullandik farkindasinizdir.

Eee cekim alani ne isimize yaradi. Potansiyel enerji kullanmamiza yaradi. Eger cekim alani olmasaydi potansiyel enerjiyi kullanamazdik.

Simdi devam edelim. Baska ne tip alanlar var?

Magnetik alan var.
Elektrik alani var.

O halde bu alanlar sayesinde enerji uretebiliriz. Mesela magnetik alanda bir iletkeni hareket ettirirsek elektrik enejisi uretebiliriz. Fakat dikkat. Ureteceginiz elektrik enerjisine es degerde bir enerji kullanarak iletkeni hareket ettirmek zorundasiniz.

Kissadan hisse.

Alan denilen ortam olmazsa enerji uretimi daha dogrusu enerji donusumu yapamazsiniz.

Mikatisiniz varsa demekki enerji uretecek ortaminiz var. Ne mutlu. Simdi verdiginiz enerji kadarini baska enerjilere donusturebilirsiniz.

Eger magnetik alaniniz yoksa enerji de uretemezsiniz.

Yalniz aman ha, Ilave enerji kazanacagim hayallerine kapilmayin.

Ne verirsen onu alirsin.

Miknatislar enerji kaynagi degildir. Onlar sadece is yapabilecek ortam uretirler.

Mesela cekim alaninda potansiyel enerji uretebiliyoruz. Bunun icin bir kutleyi kaldirip yuksege cikartmamiz yeterli. Boylece cismi birakirsak potansiyel enerjiyi kullanma sansimiz oluyor. Yalniz dikkatinizi cekmistir kutleyi yukari cikartmak icin biz bir enerji kullandik farkindasinizdir.

Eee cekim alani ne isimize yaradi. Potansiyel enerji kullanmamiza yaradi. Eger cekim alani olmasaydi potansiyel enerjiyi kullanamazdik.

Magnetik alan var.
Elektrik alani var.

O halde bu alanlar sayesinde enerji uretebiliriz. Mesela magnetik alanda bir iletkeni hareket ettirirsek elektrik enejisi uretebiliriz. Fakat dikkat. Ureteceginiz elektrik enerjisine es degerde bir enerji kullanarak iletkeni hareket ettirmek zorundasiniz.

Kissadan hisse.

Alan denilen ortam olmazsa enerji uretimi daha dogrusu enerji donusumu yapamazsiniz.

Mikatisiniz varsa demekki enerji uretecek ortaminiz var. Ne mutlu. Simdi verdiginiz enerji kadarini baska enerjilere donusturebilirsiniz.

Evet , yoktan enerji ,sonsuz enerji gibi birşeyn mümkün olmadığını bende söylüyorum.Gerek daha önceki motor verim ölçümlerinde ve şimdide bu deneyde yüzlerce defa ölçümlerde gördüğüm fazladan azda olsa açığa çıkan enerjinin mıknatıslardan kaynaklanmak zorunda olduğunu ancak aynı miktardaki bir kaybında mıknatıslarda ki manyetik itme çekme kuvvetini yapan yolaklarda olması gerektiğini görmeye ve göstermeye çalışıyorum.Zaten aylardır deneyi en basite indirgemeye ve sonuçları doğal olarak şüphe ile bakanların kendileride yapabileceği bir tasarıma çevirmek için uğraştım.Ben bu yüzden daha çok deneyde ölçüm metodunda bir sorun varmı yokmu onun için bilgilerinize başvurmak istedim. Metotta hata yoksa diyebilirimki belki ben yanlış ölçtüm ama buyrun sizde deneyi yapın isterseniz diyebileceğim..Daha önce gösterdiğim Motor verim ölçümü gibi kompleks pahalı cihazlara gerek kalmadan sonuçları görebileceğiz böylece ., Orta düzey bir labaratuvarda ve çoğu evde deney yapılabiliyor diye aylardır bu deneyle uğraşıyordum bu yüzden

Evet , yoktan enerji ,sonsuz enerji gibi birşeyn mümkün olmadığını bende söylüyorum.Gerek daha önceki motor verim ölçümlerinde ve şimdide bu deneyde yüzlerce defa ölçümlerde gördüğüm fazladan azda olsa açığa çıkan enerjinin mıknatıslardan kaynaklanmak zorunda olduğunu ancak aynı miktardaki bir kaybında mıknatıslarda ki manyetik itme çekme kuvvetini yapan yolaklarda olması gerektiğini görmeye ve göstermeye çalışıyorum.Zaten aylardır deneyi en basite indirgemeye ve sonuçları doğal olarak şüphe ile bakanların kendileride yapabileceği bir tasarıma çevirmek için uğraştım.Ben bu yüzden daha çok deneyde ölçüm metodunda bir sorun varmı yokmu onun için bilgilerinize başvurmak istedim. Metotta hata yoksa diyebilirimki belki ben yanlış ölçtüm ama buyrun sizde deneyi yapın isterseniz diyebileceğim..Daha önce gösterdiğim Motor verim ölçümü gibi kompleks pahalı cihazlara gerek kalmadan sonuçları görebileceğiz böylece ., Orta düzey bir labaratuvarda ve çoğu evde deney yapılabiliyor diye aylardır bu deney mümkün olduğunca i basit bir düzeneğe çevirmeye uğraşıyordum bu yüzden

Magnetik alan var.
Elektrik alani var.

Kissadan hisse.

Ne verirsen onu alirsin.
Birde Mıknatıs-Bobin Düzeneği ile Yerçekimi ile kazanılan Potansiyel Enerjiyi karşılaştırmamız tam doğru olmayacaktır.Burada belki iki kalıcı mıknatısın birbirini çekme hareketi yerçekimi ile kazanılan Potansiyel Enerjiye benzetilebilir. Burada ise Bobin sargısı Kalıcı mıknatısın karşısındayken akım yokken mıknatısta hiç bir potansiyel enerjisi yokken Akımı başlattığımız gibi Kalıcı mıknatısta Potansiyel enerji varlığı benzeri bir durum söz konusu olmakta. Benim ölçümlerimde eğer bir yanlışlık yoksa işte bobin sargısı ve bu aniden oluşan potansiyel enerjisi benzeri durum yardımıyla mıknatıslardan azda olsa manyeto-mekanik enerji koparabileceğimizi görmüş oluyoruz .İki kalıcı mıknatıs arasındaki etkileşim için böyle bir iddiam yok

Son düzenleme:
Evet mıknatıs az da olsa bir enerji kazandırıyorsa azda olsa bir enerji kaybediyor olmalı.Bunun nasıl olduğu daha ileri araştırmaların konusu ancak benim hipotezim ; mantetizmayı sağlayan elektron spin veya orbital dönüş hızlarında atom yapısını bozmayacak ve sıradan ölçümlerle ölçülmeyecek azalma ve dolayısıyla ve kinetik enerjilerinde çok çok az bir enerji azalmasına sebep veriyor olabilir
Elektronlar enerji kaybettiklerinde bulundukları yörüngeden bir alt yörüngeye sıçrıyorlar ve kaybettikleri enerji de her yörünge için o yörüngeye özgü ve belli.
Neden mümkün değil , benim dev diyebileceğim mıknatıs kullanan çok farklı tasarıma sahip elektrik motorumda bile Ek kazanılan manyetik enerji Yüzde 2 civarı . Devir daim makinesinin parçaları olarak en verimli jeneratörde kayıplar yüzde 5 ten fazla. Benim motor için de yine kayıplar yüzde 5 civarı. Belki sanayide yüzde 3 civarına çekilebilir.Birde motor sürücü devre ve ek bağlantılardaki kayıplarda yüzde 2 den aşağı olmuyor. 5+3+2=10 Dolayısıyla en iyi ihtimalle bile en az yüzde 10 civarı ek manyetik enerji sağlayan bir motora ihtiyacımız varki böyle birşeyden henüz çok uzağız.Tabi bu yüzde 10 u ekstradan alabilsek bile bu sadece birbirini YÜK OLMADAN çeviren Motor -Jeneratör düzeneği yapmış oluruz.Yüzde 1 hafif mekanik yük versek bile yine dönmez .Yani kullanacağımız yük miktarı kadarda ekstra daha manyetik enerji kazanmamız gerektiğide cabası
İddia ettiğiniz %2 o kadar büyük bir oran ki bunca zamandır daha verimli elektrik motorlar üretmek için uğraşan üreticilerin bunu fark edip mühendislerden birinin de Nobel ödülü hayaliyle araştırmamış olması mümkün değil. 1 kilovatlık motorun ömrü boyunca%2 ile biriktireceği enerjiyi bir düşünsenize. Mıknatısın neresinden çıkacak bu kadar enerji? Mıknatısa daha önce nereden verildi bu kadar enerji?
Bir hesaplayın bakın 50.000 saat 1 kilovatın %2'sine eşdeğer enerji 10 kiloluk bir mıknatıs için kaç derece sıcaklık anlamına geliyor? Bunu elektron orbitallerinden de çıkartamazsınız, o orbitallere de sığdıramazsınız. 50.000 saat sonra mıknatıs hala aynı mıknatıs olacak.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back