MIKNATISLARDAN EKSTRA ENERJİ KAZANILABİLİRMİ? Osiloskop-Bobin Düzeneği Yardımıyla Ölçme

... bir trafoyu düşünelim akım veriyorsunuz ve akımı kestiğimizde ters yonde bir akım veriyor bu çok küçük bir enerjidir trafonun boyutunu da düşünsek.

Transformatorden akim akitip enerjiyi karsi tarafa aktarirken akimi kestiginde ters yonde bir akim aliyor olman yoktan kazanilan bir enerji degil ki.

Bu sadece transformatorun primer ya da sekonder sarimlarinda nuveden akan magnetik akiya katkida bulunamayip nuveyi pass gecip dogrudan havadan akan magnetik alanin olusturdugu akinin neden oldugu enerji. Daha acik deyimle kacak enduktansda depolanan enerjinin bize geri verilmesi olayi.

Bu yaptığınız deneyde mıknatıs manyetik özelliğini kaybediyor mu?
Aslında bir mıknatısın içindeki enerji eğer alınabilecek olsa çok azdır , bir trafoyu düşünelim akım veriyorsunuz ve akımı kestiğimizde ters yonde bir akım veriyor bu çok küçük bir enerjidir trafonun boyutunu da düşünsek.

Fakat burada eğer mıknatısın manyetik gücünü bir şekilde çekip sıfırlayabiliyorsanız bu atom fiziği adına büyük bir başarı olur ve yeni ufuklar açar.
Hayır , mıknatıslardaki enerjiyi sıfırlamaya ömrümüz yetmez.Yüz yılda yüzde 5 ten azının kaybolduğu söyleniyor.Zaten biz aslında manyetizmayı sağlayan elektron hareketleri olduğundan onların enerjini direk almaktan çok onları etkilelemekle onlardan azalan bize ise ekstra manyetik ve en sonda mekanik enerji olarak denen çok çok az bir enerjiden bahsediyoruz.Belki bu enerji Bir kalıcı mıknatıslı motordaki nıknatıs atomlarının tüm çalışma ömrünü toplasak bile yüzde biri bile edemiyor

Miknatisin manyetik gucunu sifirlayabilirsiniz tabiki.

Mesela miknatisa cok sert sekilde darbe verirseniz (kirmaktan bahsetmiyorum) ya da miknatisi isitirsaniz depolanmis enerjisini sifirlayabilirsiniz.

Transformatorden akim akitip enerjiyi karsi tarafa aktarirken akimi kestiginde ters yonde bir akim aliyor olman yoktan kazanilan bir enerji degil ki.

Bu sadece transformatorun primer ya da sekonder sarimlarinda nuveden akan magnetik akiya katkida bulunamayip nuveyi pass gecip dogrudan havadan akan magnetik alanin olusturdugu akinin neden oldugu enerji. Daha acik deyimle kacak enduktansda depolanan enerjinin bize geri verilmesi olayi.
Ben bundan bahsetmedim oradaki potansiyel enerjinin ne kadar az olduğunu betimlemeye çalıştım, yani mıknatısın manyetizması emilirse bikaç miliwatt enerji açığa çıkar tabi büyüklüğüne göre.

Hayır , mıknatıslardaki enerjiyi sıfırlamaya ömrümüz yetmez.Yüz yılda yüzde 5 ten azının kaybolduğu söyleniyor.Zaten biz aslında manyetizmayı sağlayan elektron hareketleri olduğundan onların enerjini direk almaktan çok onları etkilelemekle onlardan azalan bize ise ekstra manyetik ve en sonda mekanik enerji olarak denen çok çok az bir enerjiden bahsediyoruz.Belki bu enerji Bir kalıcı mıknatıslı motordaki nıknatıs atomlarının tüm çalışma ömrünü toplasak bile yüzde biri bile edemiyor
Hocam mıknatısın manyetik akısının değişime uğraması lazım bu nasıl olacak sorun bu. Öyle bobin akımverdim yaklastırım ile olmaz , şimdiye kadar çoktan içad edilirdi.

Sırf bunu araştırmak için program yazdım programa bakın orada kör noktalar var bu noktalarla bişeyler olurmu diye halen arada bakarım bulamadım

Bak sen hala muhendislik calismasi yapan kisilerle bilimadamlarini karistiriyorsun. Ikisi farkli seyler.
Arge calisaniymis, patentmis, savunma sanade calisanmis gec bunlari.

Senin deney duzeneginde mukemmel modellenemeyen ancak bir takim yaklasimlarla modellenebilen magnetik bir devre var. Muhendislikte bu sorun ancak bir suru yaklasim ve ihmal yaparak hesaplanabilir.

Fakat sen %1 gibi bir kazanimdan ahsediyorsun. Muhendisin yapacagi yaklasimlar ihmaller senin karsilastigin %1 in cok ustunde cikabilir ve bunu bilemez.

Fakat bir bilim adami matematigin dibine vurur cok karmasik bir modelleme yapip bunu cozebilir ve %1 hatanin cok altinda bir sonuc elde eder. O zaman da bu adamin deneyi yanlis yada dogru diyebilir.

Kaldi ki kullandigimiz olcu aletleri mukemmel ideal cihazlar degil. Bunlarin da hatalari var. Dolayisi ile %1 kazandim diye iddia ettigin sey pek ala olcum hatalarindan da kaynaklanabilir.

Simdi bir bilimadaminin kapisini calsan boyle bir calismam var bana yardimci olurmusun dersen diktir git der.

Cunku adami enerjinin korunumuna aykiri bir calismaya davet ediyorsun.

Sen kendi basinin caresine bakacaksin. Bir suru seye para harcayacak ve sonucunda kocaman bir sifir elde edeceksin.
Aslında Kalıcı Mıknatıslı Motor için Ek manyetik Enerji yüzde 1.5 -2 Arasıydı .Bu devrede ise Yüzde 5 civarı çıkıyor .Niye aynı değil motorda dairesel ve çoklu etkileşim , bu deneyde doğrudan dik bir etkileşim var.Yani olabilecek hata payının çok üstünde değerler .Herşeyi gözümüzde çok büyütüp ulaşılmaz hale getirmeyelim .İşte basit bir deney. Osiloskopta en hassas ölçüm cihazlarından biri ve çoğu kişi bu yüzde 1-2 hata oranı yapsa yine aradaki net farkı görebilecek düzeyse ek manyetik enerji gözlemlenebiliyor. Kendinin çaresine bakmak ne demek.O zaman hiçbir bilim adamı hiç bir şeyi kanıtlayamaz .Bilim ve deney dediğimiz zaten "Herkes tarafından yapıldığında aynı sonuçları veren metod sonuçlarıdır "

Sen su deneyi yap videosunu da bir yayinla ordan konusalim.

Mesela miknatisa cok sert sekilde darbe verirseniz (kirmaktan bahsetmiyorum) ya da miknatisi isitirsaniz depolanmis enerjisini sifirlayabilirsiniz.
Hayır bu şekilde Mıknatıslanmanın tersini yaparak aynı tarafa manyetik moment oluşturan atom ve domenleri dağınık hale getirerek Net manyetik Momenti Sıfır haline getirmiş oluyorsunuz aslında.Bu şekillerde Mıknatıstan bir enerji alınmış olmuyor aslında tersine azda olsa bir kinetik enerji ve ısı enerjisi vermiş olursunuz sadece

Asitin içine de atsan gider yada buharlaştırırsan, hocam sen de şu verdiğin ali nesin'in muhendis tasfirinin aynısısın , mınatısın akısını bir şekilde ele geçirebilir misin ? kırmadan,yakmadan, bu bilimsel açıdan çok büyük bir başarıdır , atom fiziği hatta quantum fiziği alanına girer .

Sen su deneyi yap videosunu da bir yayinla ordan konusalim.
Deneyi Aylardır yapıyordum zaten. Aylar önce ilgili konuyu burada konu başlığı olarak açıp ölçüm metodunu konuşmuştuk sonra devam ettim yeni ölçüm metoduyla . Deneyin kısa açıklaması ve 1. Özet 2. Bölümlere Ayrılmış Detaylı Anlatım ve Kısa açıklama linki bu konu başlığında ilk mesajlarımda vardı aslında

Kimsenin deney duzenegini kurup yaptigin deneyi tekrarlamakla ugrasacagini sanmam. O yuzden hazir deney duzenegin varken kisa bir video ceker ve elde ettigin 2+2=5 deki fazlalik 1'i videoda gosterirsen ordan konusuruz demek istedim.

Evet tum muhendisler Ali Nesin'in tasfir ettigi gibidir. Bu tasfiri asip sinif atlayanlar Bilim Adami seviyesine cikmis oluyor.

Bir miknatisin akisini ele geciremem ama super iletkenle sarilmis bir bobinden yuzbinlerce Amper akim akitilip loop haline getirilmis duzenegin olusturdugu magnetik akiyi cok kisa surede aciga cikartabilirim.

Fakat bu duzenegi yaptigimda beni hemen iceri atarlar.

Madem bu konulara meraklisin, madem Ali Nesin'in tasfir ettigi ve yardim etmelerini umdugun muhendislerden daha ilerisini dusunebiliyorsun;

B degeri, hacmi belli bir miknatista ne kadarlik bir enerji depolanmistir hesaplayabilirmisin?

Ben bundan bahsetmedim oradaki potansiyel enerjinin ne kadar az olduğunu betimlemeye çalıştım, yani mıknatısın manyetizması emilirse bikaç miliwatt enerji açığa çıkar tabi büyüklüğüne göre.

Hocam mıknatısın manyetik akısının değişime uğraması lazım bu nasıl olacak sorun bu. Öyle bobin akımverdim yaklastırım ile olmaz , şimdiye kadar çoktan içad edilirdi.

Sırf bunu araştırmak için program yazdım programa bakın orada kör noktalar var bu noktalarla bişeyler olurmu diye halen arada bakarım bulamadım
Elinize sağlık, güzel kullanışlı bir programa benziyor.

Son düzenleme:
Madem bu konulara meraklisin, madem Ali Nesin'in tasfir ettigi ve yardim etmelerini umdugun muhendislerden daha ilerisini dusunebiliyorsun;

B degeri, hacmi belli bir miknatista ne kadarlik bir enerji depolanmistir hesaplayabilirmisin?
Ben zaten bunla ilgili bir makalede hazırladım. Materyol Metod kısmına Motoru yazmıştım ancak bu deney metodunda eğer hata bulunamassa bu deneyi ve sonuçları ile değiştireceğim ..Makalede bu enerji miktarı ile ilgili Mesela Denydeki düzgün Doğrusal Etkileşimdeki etkileşim için Ek Manyetik Enerji = Manyetik Çekme Kuvvetindeki Değişim x Alınan Yol × Sistemin Manyetik Enerji Üretme Katsayısı Formülünden bahsetmiştim.Motorlar için ise hesaplamalarda kısmi bir değişiklik var ... çok uzatmayayım

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back