Sırada test edeceğimiz mikrofonumuz da 1" full diyaframlı gerçek kondenser mikrofon olan Rode NT1000.

IMG_20200212_235741.jpg

IMG_20200212_235903.jpg

Bu mikrofon kesin olarak fantom güç istiyor :) O yüzden PS400 ile fantom güç verip gene aynı test düzeneğini kuruyorum:
IMG_3291.JPG

Ve bu mikrofonun diğerlerinden çok daha yüksek bir sinyal verdiğini görüyoruz:

1581541543959.png

Şöyle kabaca 30 cm mesafeden normal konuşunca voltaj seviyesi 5 mV civarında oluyor. Biraz sesi yükseltince 10 mV lara geliyor hemen. Albüm eserlerinin kayıtları bu tip mikrofonlarla yapılıyor. Mikrofonun önüne bir perde konuyor P harfinden kaynaklanan tükürükleri ve voltaj darbelerini engellemek için. Bir de mikrofonun mekanik vibrasyonları almaması için özel kauçuk bir askı aparatına yerleştiriliyor

1581541911009.png

Karakteristiklerini üretici veriyor zaten bunların. Kendin ölçmen onu çok zor. Tüm frekanslarda belli bir hava basıncı yaratmak çok zor. Özel pistonlu düzeneklerle çıkarılıyor bunların frekans karakteristiği.

Hoparlör kullanayım desen hoparlörlerin frekans tepkisi o kadar yamuk ki, alacağın sonuç tamamen anlamsız olur.

Rode NT1000 datasheet'ten:

1581542802932.png

Biz en iyisi senin mikrofon için iyi bir trafo saralım. Makina yakında hazır olacak :cool: :)

Yav burada yerli ve milli birşey yapmaya çalışıyoruz biraz destekle be :D

Gökhan artık mikser de olduğuna göre diğer konuda kabloyu hazırlayabilirsin. Mikrofonun diyafram bobini XLR konnektörün 2 ve 3 üne bağlanacak. Miksere de gene 2 ve 3 numaradan gelecek o kadar. Seviye düşük olacaktır ama ne kadar düşük? Ve mikser kazancına abanarak halledilebiliyor mu?

Yav burada yerli ve milli birşey yapmaya çalışıyoruz biraz destekle be :D

Gökhan artık mikser de olduğuna göre diğer konuda kabloyu hazırlayabilirsin. Mikrofonun diyafram bobini XLR konnektörün 2 ve 3 üne bağlanacak. Miksere de gene 2 ve 3 numaradan gelecek o kadar. Seviye düşük olacaktır ama ne kadar düşük? Ve mikser kazancına abanarak halledilebiliyor mu?
Yarın kurcalarız onu abi.
Bu gün ufak bir test yaptım. mikrofonu 6.3mm jack ile miksere bağladım. Mikserden de ses kartı line ine girdim. Amacım ağzımı dayamadan konuşmaktı. Gaini +30 lara getirince feci gürültü yükseltiyor. Gain kazancı zaten +40 a kadar. Oraya getirince de feedback başlıyor.
Anlayacağın benim mic den bi cacık olmaz :D

Bir tane yaka mikrofonu gördüm nette. LR44 pil ile çalışıyor. Acaba bizim küçük kondenser mikrofon kapsüllerini böyle küçük pil ile mi besliyorlar? @taydin abinin rode mikrofonunun minyatürü gibi?
Bir tane kapsül alıp bende deney yapmak istiyorum bu konuda.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Polarite:
Çok yönlü
Frekans aralığı: 65Hz ~ 18KHz
Sinyal/Gürültü: 74dB SPL
Duyarlılık: -30dB +/- 3dB / 0dB=1V/Pa, 1kHz
Çıkış empedansı: 1000 Ohm veya daha az
Konnektör: 3.5mm stereo jack
Pil tipi: LR44
Mikrofon Boyutları: 18x8.3x8.30mm
Kablo uzunluğu: 6m
Ağırlık: 20.5gr

438e313f-3ae6-44a7-b8ae-8ebd67d1b51b.jpg

17cabc04-4eb0-43f4-bbe0-e5ed694d83ad.jpg

Yarın kurcalarız onu abi.
Bu gün ufak bir test yaptım. mikrofonu 6.3mm jack ile miksere bağladım. Mikserden de ses kartı line ine girdim. Amacım ağzımı dayamadan konuşmaktı. Gaini +30 lara getirince feci gürültü yükseltiyor. Gain kazancı zaten +40 a kadar. Oraya getirince de feedback başlıyor.
Anlayacağın benim mic den bi cacık olmaz :D

Bağladın ama nasıl bağladın? XLR olarak mı bağlamış oldun? Yoksa unbalanced girişe canlı uç şase şeklinde mi verdin?

Burada adobe söz sahibidir.

Doğru söz söylemesi için kalibrasyon şart (siz yok diyorsunuz ama ben hala bir yerlerinde var olduğunu düşünüyorum, yoksa o yazılım hakkaten çöp).

Şu anda kalibrasyonsuz olduğuna göre mutlak seviye anlamında söylediği HERŞEY YALAN.

Bir tane yaka mikrofonu gördüm nette. LR44 pil ile çalışıyor. Acaba bizim küçük kondenser mikrofon kapsüllerini böyle küçük pil ile mi besliyorlar? @taydin abinin rode mikrofonunun minyatürü gibi?
Bir tane kapsül alıp bende deney yapmak istiyorum bu konuda.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Polarite:
Çok yönlü
Frekans aralığı: 65Hz ~ 18KHz
Sinyal/Gürültü: 74dB SPL
Duyarlılık: -30dB +/- 3dB / 0dB=1V/Pa, 1kHz
Çıkış empedansı: 1000 Ohm veya daha az
Konnektör: 3.5mm stereo jack
Pil tipi: LR44
Mikrofon Boyutları: 18x8.3x8.30mm
Kablo uzunluğu: 6m
Ağırlık: 20.5gr

2882 eklentisine bak

2881 eklentisine bak

Ben video çektiğim zaman elim de birşeylerle meşgul olduğu için ve sürekli sağa sola gezmem gerektiği için bana gerekli yaka mikrofonu. Senin için de aynı durum varsa sana da gerekir. Ama bilgisayar oyunu oynarken sabit yerinde oturmuyor musun? O zaman sabit mikrofon ile daha iyi kalite elde edersin.

Ben video çektiğim zaman elim de birşeylerle meşgul olduğu için ve sürekli sağa sola gezmem gerektiği için bana gerekli yaka mikrofonu. Senin için de aynı durum varsa sana da gerekir. Ama bilgisayar oyunu oynarken sabit yerinde oturmuyor musun? O zaman sabit mikrofon ile daha iyi kalite elde edersin.
Abi mikrofon iyi olmayınca ağzıma dayamam gerekiyor. Yandan dayıyorum olmuyor, karşıdan dayıyorum bu sefer hem görüş alanımı hemde standından dolayı hareket kabiliyetimi kısıtlıyor. O yüzden yaka mikrofonu daha iyi oluyor.

Ayrıyetten öğrenmekte istiyorum. Nette 35tl den başlayan 1cm x 1 cm lik devre üzerinde elektret micler var. Bu devreleri merak ediyorum. Adam koskoca avm ye bunlardan yapılan masa mikrofonu ile anons yapıyor. Detayını öğrenmem lazım.
Sanırım ben genel elektronikten ziyade ses elektroniğinden hoşlanıyorum :D

Abi mikrofon iyi olmayınca ağzıma dayamam gerekiyor. Yandan dayıyorum olmuyor, karşıdan dayıyorum bu sefer hem görüş alanımı hemde standından dolayı hareket kabiliyetimi kısıtlıyor. O yüzden yaka mikrofonu daha iyi oluyor.

Ayrıyetten öğrenmekte istiyorum. Nette 35tl den başlayan 1cm x 1 cm lik devre üzerinde elektret micler var. Bu devreleri merak ediyorum. Adam koskoca avm ye bunlardan yapılan masa mikrofonu ile anons yapıyor. Detayını öğrenmem lazım.
Sanırım ben genel elektronikten ziyade ses elektroniğinden hoşlanıyorum :D

Dinamik mikrofonlarda dayamak gerekiyor Gökhan. O senin mikrofonun dandikliği değil. Bendeki Shure SM58 çoğu ünlünün sahnede fiilen kullandığı mikrofon, onlar bile dayıyorlar ağzına :)

Uzaktan konuşarak kaliteli sonuç almak için sana full diyafram gerçek kondenser lazım.

Dinamik mikrofonlarda dayamak gerekiyor Gökhan. O senin mikrofonun dandikliği değil. Bendeki Shure SM58 çoğu ünlünün sahnede fiilen kullandığı mikrofon, onlar bile dayıyorlar ağzına :)

Uzaktan konuşarak kaliteli sonuç almak için sana full diyafram gerçek kondenser lazım.
Abi yaka mikrofonlarında, mikrofon ile ağız arasında 20-25cm mesafe oluyor. Onlar nasıl çalışıyor?

Abi yaka mikrofonlarında, mikrofon ile ağız arasında 20-25cm mesafe oluyor. Onlar nasıl çalışıyor?

Yaka mikrofonları da kondenser de ondan :)

İki tane daha mikrofon test edeceğim. Birisi Sony UWP-D11 in kablosuz mikrofonundaki lavalier. Diğeri de gene Sony'nin ECM-MS2 electret kondenseri. Onlara göre daha net bir fikir olur kafanda.

Yaka mikrofonları da kondenser de ondan :)

İki tane daha mikrofon test edeceğim. Birisi Sony UWP-D11 in kablosuz mikrofonundaki lavalier. Diğeri de gene Sony'nin ECM-MS2 electret kondenseri. Onlara göre daha net bir fikir olur kafanda.
Tamam sen testlerini yap abi. Bende bu elektret devreleri üzerine deneyler yapıcam. Mesela ilk işim bu minicik mikrofonu benim miksere direk bağlayıp test etmek olucak. Sonrada devre yaparak bu mikrofona ne gibi özellikler katabiliriz ona bakıcam.

Forum istatistikleri

Konular
5,920
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back