Miniware'in yeni kablosuz havyası : TS1C

Altair

Kıdemli Üye
TS100 havyayi dizayn eden Miniware firmasi kablosuz bir havya uzerinde calisiyor. Fikir cok pratik. Uc degistirmek cok kolay gorunuyor. Ucuz olacagini sanmiyorum. Ben yine klon beklerim. Uygun fiyatli, hatta ekrani olmasa da olur bir klonu ciktiginda kesinlikle almayi dusunuyorum. Nasil olsa BT var, arayuzu tamamen telefon uzerinden takip edip programlayabilecek telefon uygulamasi daha ucuz olmasini saglayabilir.

Son düzenleme:
Bataryası süperkapasitör ayrıntılı incelemedim ama çok da uzun kullanıma müsaade etmiyor tahminimce
ama çok hızlıca bir şarjla da tekrar kullanıma imkan tanıyor. İlginç ama hoş bir fikir.

Çok da hızlı şarj olmuyor. 5 dakika diyor. Ama süper kapasitör olduğu için şarj süresi tamamen güç kaynağına bağlı. Çok daha yüksek akım verebilen bir güç kaynağı kullanırsan süreyi 1 dakikanın altına rahatlıkla indirirsin. Güzel bir hack olur :) Bir diğer ihtimal de, gövdeyi arkaya doğru uzatmak ve içeri 750 F lık bir süper kapasitör daha koyup ikisini paralel bağlamak ...

Çok da hızlı şarj olmuyor. 5 dakika diyor. Ama süper kapasitör olduğu için şarj süresi tamamen güç kaynağına bağlı. Çok daha yüksek akım verebilen bir güç kaynağı kullanırsan süreyi 1 dakikanın altına rahatlıkla indirirsin. Güzel bir hack olur :) Bir diğer ihtimal de, gövdeyi arkaya doğru uzatmak ve içeri 750 F lık bir süper kapasitör daha koyup ikisini paralel bağlamak ...
Akımı o kadar arttırmak kapasitoru cok isitiyor ve omrunu asiri kisaltiyor diyorlar. O yuzden yapmak istemem. Ama degistirilebilir yapilirsa harika olur. Iki tane yapmak kullanimi zorlastirir, agirlik dengesi arkaya kayar ve tutmak zorlasir.

Daha once bir videoda 500F'lik bir kondansatoru punta icin kullaniyorlardi. 5A ile sarj ettiklerinde 10 dakikanin uzerinde surmustu. "10A ile sarj etmiyorum, cunku asiri isiniyor" demisti videoyu ceken kisi. Burada 750F'i 5 dakikada sarj ettiklerine gore, 15A gibi bir akim veriyor olmalilar. Dediginiz gibi 1 dakikada sarj olmasi icin 75A akim gerekir. Patlar bence.

Klonu yapan kisi akilli davranip 3 tane degistirilebilir kapasitor vermeli. Sarj suresini de uzatabilir hatta. Yuksek akima guvenmiyorum. Fiyati da dedigim gibi tamamen telefondan programlanabilir hale getirerek dusurebilir. Cok daha ustun olur.

Son düzenleme:
Bunu mobil havya gibi düşünmeyeceksin. masa üstü havya ama kablosu yok. çok iyi fikir ben çok beğendim.

Dediginiz gibi 1 dakikada sarj olmasi icin 75A akim gerekir. Patlar bence.

30 A ile şarj edersen, 100 saniyede sıfırdan 3.8 V a çıkar 750F. Ama eğer kondansatör 2 V da iken 30 A ile şarj edersen, 50 saniyede 3.8 V a çıkıyor. Yani tam boşaltmadan sık sık şarja koysan, çok kısa sürede şarj olur ve hiç beklemen gerekmeyebilir.

30 A ile şarj edersen, 100 saniyede sıfırdan 3.8 V a çıkar 750F. Ama eğer kondansatör 2 V da iken 30 A ile şarj edersen, 50 saniyede 3.8 V a çıkıyor. Yani tam boşaltmadan sık sık şarja koysan, çok kısa sürede şarj olur ve hiç beklemen gerekmeyebilir.
Peki 30A ile sarj ederken isinmiyor mu? Ya da bu omrunu nasil etkiliyor, bilginiz var mi?

Benim internette gordugum super kapasitorlerde hep 2.7V'tu.

Yok onu demiyorum. 750F kapasitorun voltaji 30A ile her 100sn de 4V artar.

Videoda kapasitör voltajının 3.8 V olduğunu belirtiyor.

Benim elimde 2.7 V 500 F kapasitör var. Yarın 30 A vereceğim bakalım ve termal kamera ile gözleyeceğim.

Ama ben yine de 30A ile sarj olursa "big badaboom" olacagini dusunuyorum.

Akım artınca verilmesi gereken süre de azalıyor, onu da hesaba kat :) Yoksa akım üç katına çıktı, sıcaklık da üç katına çıkmayacak. Bir de kondansatörün ısınması kondansatör boyutuna bağlı. Bendeki 500 F lar baya iri. Terminalleri de çok kalın. O yüzden pek aksiyon beklemiyorum :katil2:

Yalnız şimdi elektronik yüke bağladım kapasitörü, 0.6 V kalmış üzerinde. 10 A akım çektim, baya bir süre 10 A verdi. Halbuki bunları ben iki sene önce almıştım ve biraz kurcaladıktan sonra bir kenara koymuştum. Dikkat etmeseydim benim test kablosuna punta kaynağı yapardı kesin.

Videoda kapasitör voltajının 3.8 V olduğunu belirtiyor.

Benim elimde 2.7 V 500 F kapasitör var. Yarın 30 A vereceğim bakalım ve termal kamera ile gözleyeceğim.
Bence 5A ve 7,5A verip gozlemleyin. 30A verip patlatmayin bos yere. Ben onu punta yapmakta kullanabilirim gozden cikardiysaniz. :dans1: :cool:

Punta yaparken patlamayan sarj olurken neden patlasin?

Punta yaparken kac amper cekiyorsun?

Punta yaparken patlamayan sarj olurken neden patlasin?

Punta yaparken kac amper cekiyorsun?
Punta yaparken 80A cekiyorum. Amaaaaa ( kocaman ama ) 0.01 saniye falan. Nikelin kalinligina gore biraz artiyor ya da azaliyor. 80A'i 100 saniye boyunca cekmeyi hic dusunmedim. :) Tabelada kullanilan dandik mantar LED'lere de 1A veriyorlar ama duty cycle %5 ile. %100 ile verince cok guzel duman cikariyorlar. :popcorn1:

Son düzenleme:
Punta yaparken 80A cekiyorum. Amaaaaa ( kocaman ama ) 0.01 saniye falan. Nikelin kalinligina gore biraz artiyor ya da azaliyor. 80A'i 100 saniye boyunca cekmeyi hic dusunmedim. :) Tabelada kullanilan dandik mantar LED'lere de 1A veriyorlar ama duty cycle %5 ile. %100 ile verince cok guzel duman cikariyorlar. :popcorn1:
Yorumu okurken akıl tutulması yaşadım.
Benim 3v seviyesinde 10mA çeken ledim olsun.
Ben bu ledi 3v 100A akım sağlayabilen kaynağa bağladım.
Benim ledin çektiği akım aynı kaldı çünkü gerilimim değişmedi kaynak akımının önemi ney burada?
pwm veya direkt besledim fark eder mi?

Yorumu okurken akıl tutulması yaşadım.
Benim 3v seviyesinde 10mA çeken ledim olsun.
Ben bu ledi 3v 100A akım sağlayabilen kaynağa bağladım.
Benim ledin çektiği akım aynı kaldı çünkü gerilimim değişmedi kaynak akımının önemi ney burada?
pwm veya direkt besledim fark eder mi?
LED'e %100 duty cycle ile 1A vermek ve yuksek frekansli %5 duty cycle ile 1A vermenin sonuclari farkli. Ayni sekilde kondansatorden de 100A'i 10ms ile cekmek ve 100 saniye cekmek arasinda fark var. Ornegi o yuzden vermistim. Siz 100A verebilen akim kaynagi olarak yorumlamissiniz. LED'e kimse 3V vermekten bahsetmedi, hatta voltajdan da bahseden olmadi zaten. LED zener gibi degil miydi surerken? Akimi biz seciyorduk seri bagladigimiz direnc sayesinde.

LED'i yuksek akimla surmek tabelacilarin cok sik yaptigi bir seydir. Yuksek guclu LED kullanip maliyeti arttirmak yerine ornegin 400 Hz %5 duty cycle 1A ile surerler dandik mantar LED'leri. Akim yuksek olmasina ragmen dusuk zamanlama ile LED'in bozulmasina engel olurlar. Cok parlak ve guzel yanar. Kondansatorle punta yaparken de benzer durum var. Orada cok kisa bir pals olarak akim geciyor. Surekli ceksek kondansatore kesinlikle zarar verecektir.

Son düzenleme:
Evet 500 F, 2.7 V kapasitöre önce uçları çatallı ve 4 mm2 kesitli çok damarlı kablo lehimledim. Hatta şarj sonunda sağa sola punta kaynağı atmasın diye kablonun bir ucuna takılmak üzere bir "kablo ucu muhafazası" yaptım. Bunun için bir 18650 kutusu kullandım :)

IMG_20230701_134405.jpg

IMG_20230701_134417.jpg

Sonra güç kaynağını 2.6 V a ayarladım, akım sınırlamasını da 30 A yaptım. Benim dangalak telefonun timeri nedense çalışmadı ama kabaca bir dakika civarı 30 A akım çekerek şarj oldu. Sonunda kondansatör doldu ve çektiği akım hızla azalmaya başladı. Sonra da elektronik yük üzerinden gene 30 A ile deşarj ettim, gene bir dakika civarı bir sürede tam deşarj oldu.

Ve bütün bu işlemler sırasında kondansatör neredeyse hiç ısınmadı. Sıcaklık başlangıçta 27 derece idi, en yüksek anında 30 derece idi.