TS101 Havya

meslek lisesinde de elektrik elektronik okudum.
bir de dgs denerim olursa.
Dgs ile mühendsliğe geçersen daha iyi olur tabii. Zorlayıcı bir etken olmadı insan kendini fazla zorlamak istemiyor. Zorlama olmayınca gelişme de olmuyor. Bir yere kadar gidiyor biraz zorlanmaya başlayınca yeter bu kadar artık yettiği kadar diyorsun.

Şeması falan çıkarılmış, hatta type-c de eklenmiş. Ben bu pcb'yi bastırır komponentleri alır üstüne lehimler birde kutu tasarlarım diyenler bu şekilde ucuza getirebilir belki. Sanırım komponentlerde bi işlemci pahalıya gelir. Ama tabii bu kadar küçük pcbde lehim işi biraz zor olabilir.

PCB 4 katlıymış. Fiyat görmek için gerber dosyalarını JLCPCB'ye yükleyince pcb 4 katlı çıktı. 5 adet pcb için 7 dolar fiyat verdi. Standard Global Direct Line kargo da 4.12 dolar tutuyor. Biraz da gümrük olsa. Yani yaklaşık 300 TL tutuyor 5 adet pcb kargo-gümrük dahil.

PCB 4 katlıymış. Fiyat görmek için gerber dosyalarını JLCPCB'ye yükleyince pcb 4 katlı çıktı. 5 adet pcb için 7 dolar fiyat verdi. Standard Global Direct Line kargo da 4.12 dolar tutuyor. Biraz da gümrük olsa. Yani yaklaşık 300 TL tutuyor 5 adet pcb kargo-gümrük dahil.
yapmak isteyen olursa haberleşelim,
Tek sorunumuz malzeme tedariği

Daha önce paylastigim bir proje var YouTube'da. PCB yapimini beklemeden evde kendin yap bir proje Havya gövdesinin stl dosyaları da mevcut 3d yazıcı ile basılabilir.

İronOS yakın zamanda TS101 için 3. parti yazılım yayınlayabilir Ralim git hub da üzerinde çalışıp deneyeceğim olarak belirtmiş

Miniware formunda üretici İronOS hakkında yazı paylaşmış

14.02.23 de V2,00 güncellemesi ile hata düzetmesi yayınlamış sadece yazılım güncellemesi ile PD3,1 desteği eklendiğinden yola çıkarak farklı güncellemeler ile değişik özellikler eklenecek gibi duruyor

yazılım güncellemesinin nasıl yapılacağı hakkında yayınladıkları videonun sonunda Type-C PD 3,1 destekleyen adaptörleri de göstermişler apple macbook adaptörü nispeten ulaşılması kolay

Son düzenleme:
Şeması falan çıkarılmış, hatta type-c de eklenmiş. Ben bu pcb'yi bastırır komponentleri alır üstüne lehimler birde kutu tasarlarım diyenler bu şekilde ucuza getirebilir belki. Sanırım komponentlerde bi işlemci pahalıya gelir. Ama tabii bu kadar küçük pcbde lehim işi biraz zor olabilir.

Bu proje T12 veya JBC uçlara uyarlanabilirse bence efsane bir proje olur.

Havya elime ulaştı buradan tecrübelerimi aktaracağım
WhatsApp Image 2023-03-01 at 13.58.21.jpeg

set içeriği bu şekilde
WhatsApp Image 2023-03-01 at 13.58.20 (1).jpeg

havyanın kutusu içerisinden ucu, kendisi , PD destekli type-c kablosu ve masadan yuvarlanmasını engelleyen aparat ile çıkıyor
WhatsApp Image 2023-03-01 at 13.58.20.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-01 at 13.59.43.jpeg

içerisindeki yazılım V 2,0 belirli bir süre bu sürümü kullanıp ondan sonra güncelleme yapacağım arasındaki farkları analiz etmek için

yanında sipariş ettiğim uç BC-2 havyanın ölçü değer ile uç arasında 22 derece kadar bir farklılık gözlemledim ayarların içerisinde sıcaklık kalibre edilebiliyor

dc soketinin yanındaki antistatik işlemler için topraklama sağlayan vida garip şekilde uç ile bağlantılı değil güç beslemesinin GND ile bağlantılı uç ile bağlantısı yoksa nasıl bir antistatik etki sağlayacak anlayamadım :dusun1:

GND ile bağlantılı uç ile bağlantısı yoksa nasıl bir antistatik etki sağlayacak anlayamadım

Bir dirençle bağlamışlardır. Çok yüksek bir direnç de olsa antistatik elektriği boşaltmaya yeterlidir. Mesela Antistatik bilekliklerde 1 MΩ direnç var.

Bir dirençle bağlamışlardır. Çok yüksek bir direnç de olsa antistatik elektriği boşaltmaya yeterlidir. Mesela Antistatik bilekliklerde 1 MΩ direnç var.
ölçü aletim maksimum 60M Ω 'a kadar ölçebiliyor değerler sabit değil 10M ohm dan başlayıp yavaş yavaş artıyor 18M ohma geldiğinden ölçümü bıraktım

ölçü aletim maksimum 60M Ω 'a kadar ölçebiliyor değerler sabit değil 10M ohm dan başlayıp yavaş yavaş artıyor 18M ohma geldiğinden ölçümü bıraktım

Hmm havyanın teknik verilerine bakınca uç ile toprak arasındaki direnç 2 Ω altında olması gerekiyor.

1677675314199.png

Şimdi benim JBC ile kontrol ettim, uçlar ile şebeke toprağı arasındaki direnç 1 Ω un altında.

Hmm havyanın teknik verilerine bakınca uç ile toprak arasındaki direnç 2 Ω altında olması gerekiyor.

22556 eklentisine bak

Şimdi benim JBC ile kontrol ettim, uçlar ile şebeke toprağı arasındaki direnç 1 Ω un altında.
Burada belirtilen ground eksi besleme anlamında ground olabilir mi
Eğer o ise eksi hattı ile gnd vidasına arasındaki direnç 2 ohmdan az doğru

bazı kaynaklarda üstteki gnd vidasına 1M ohm seri direnç ile DC jack gnd sine bağlantı yapanlarda var

Ekler

• TS100 V2.46 Schematics V1.0 .pdf
    22.4 KB · Görüntüleme: 88
Burada belirtilen ground eksi besleme anlamında ground olabilir mi
Eğer o ise eksi hattı ile gnd vidasına arasındaki direnç 2 ohmdan az doğru

bazı kaynaklarda üstteki gnd vidasına 1M ohm seri direnç ile DC jack gnd sine bağlantı yapanlarda var

Uç ile üstteki toprak işareti olan vida arasında 2 Ω altında direnç olması lazım. Toprak vidasini da şebeke toprağına bağlaman lazım. Bunun için kablo aksesuar olarak da satıyor firma.

USB nin GND si ile işin yok. GND ile ucun bağlantılı olmaması lazım zaten.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back