MOTOR TAVSİYESİ

Ali UZUN

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Patent başvurusu yapmayı planladığım bir ürün için motor tavsiyesine ihtiyacım var.

1- Sessiz
2- Çark saat yönünde ve tersi yönde belirli aralıklarla gidip gelecek. Yani saat yönünde 1,5 - 2 metre vs. dönüp tekrar başa dönecek.
3- Taşıma kapasitesi maksimum 5 kg olacağı için ekonomik olacak

Tavsiyede bulunan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Patent konusu olduğu için fazla bilgi veremediğin için alacağın yardımlar da muhtemelen çok kaliteli olmayacak. Ama bu uygulamada ben olsam bir piston sistemi kullanırdım. Bir AC asenkron motor bir diski çevirecek, diske bağlı bir kol da ileri geri hareketlerle diğer büyük çarkı ileri geri hareket ettirecek.

Patent konusu olduğu için fazla bilgi veremediğin için alacağın yardımlar da muhtemelen çok kaliteli olmayacak. Ama bu uygulamada ben olsam bir piston sistemi kullanırdım. Bir AC asenkron motor bir diski çevirecek, diske bağlı bir kol da ileri geri hareketlerle diğer büyük çarkı ileri geri hareket ettirecek.
Merhaba Taydin,
Tam olarak öyle değil.
Motor sadece kayışı ileri ve geri döndürecek.

Kontrol etmek istediğim ileri-geri dönüş mesafesi ve hızı.

Agirlik ve mesafeyi vermissin ama zamani vermemissin. Bu 5 Kg yuku ne surede kontrol edecek? Eger 15 dakika ise 12V'luk reduktorlu 555 motorda yapar bu isi mille devir sayisini dusurup torku arttirarak. Ama 100ms'de yapacak dersen bir kac KV lik motor gerekir. Sessiz derken de kac dB mesela? 20db mi, 40 dB mi? Sokakta calisan bir alet icin 60 dB oldukca sessiz kalir ornegin. Ya da hastanede calisacaksa 30 dB 'i asmasin dersin.

şimdi burada bir bilgi ve ölçme hatası var.

- sessiz ne demek bunu sayısal olarak ifade etmelisiniz. yani ben hızlı araba derim benim için 150km hızlıdır başka biri için 250 km hızlıdır.

- 1.5 - 2 metre dönmek diye bişey olamaz. motorun milindeki kasnağın çapını bilmediğimiz için bu yorum da ucu açık kalıyor.

- taşıma kapasitesi 5kg tamam. dikeyde bi yükü yerçekime karşı mı çekecek, yatay da mı hareket edecek. ne tür bir redüksiyon var. bu hareketi hangi hızda yapacak
hangi motor mili kasnağı ile yapacak. sistemde ne kadar sürtünme var.

şimdi bunlar gereksiz mühendis detayı gibi gelebilir sana ama bu bilgiler olmadan da sorduğun soruya doğru yanıt verilemez.

Herkese merhaba,

Sessiz derken, gece uyurken rahatsız etmeyecek derecede sessiz.

Hız derken 2 metreyi 30 saniyede gidip, 30 saniyede dönüş yapacak şekilde. Fakat bu hız ayarlanabilir olacak.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Herkese merhaba,

Sessiz derken, gece uyurken rahatsız etmeyecek derecede sessiz.

Hız derken 2 metreyi 30 saniyede gidip, 30 saniyede dönüş yapacak şekilde. Fakat bu hız ayarlanabilir olacak.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Verdiğiniz cevaba bakılırsa aslında siz tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Tercih yapılırken bir sürü şey göz önüne alınır. Neyle çalışacak bu motor? Redüksiyon nasıl?
En temizi matkap motoruyla yapın. Her türlü çalışır.

Hocam iyi forumlar size önerim nema 17 olur 3.4 kg/cm torku var max 5kg yük demişsiniz yani düşük yüklerle de çalışabilecek bir sistem hele ki yatay düzlemde sessizlik ve hassasiyet bakımından bunu önerebilirim. Ayriyeten kullanacağınız drivere göre de sesini belirli bir seviyeye indirebilirsiniz. Fiyat olarak şu anda uygun gibiler ama bütçe belirtmediğiniz için birşey diyemiyorum. Yük fazla gelirse kullanacağınız kayışın diğer ucuna bir tane motor daha ekleyip gücü arttırabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Hocam iyi forumlar size önerim nema 17 olur 3.4 kg/cm torku var max 5kg yük demişsiniz yani düşük yüklerle de çalışabilecek bir sistem hele ki yatay düzlemde sessizlik ve hassasiyet bakımından bunu önerebilirim. Ayriyeten kullanacağınız drivere göre de sesini belirli bir seviyeye indirebilirsiniz. Fiyat olarak şu anda uygun gibiler ama bütçe belirtmediğiniz için birşey diyemiyorum. Yük fazla gelirse kullanacağınız kayışın diğer ucuna bir tane motor daha ekleyip gücü arttırabilirsiniz. İyi forumlar dimer

Merhaba Hexagon,

Step motor projem için uygun değil. Devamlı harekete ihtiyacım var. Devamlı olarak 1,5 veya 2 metre hat üzerinde gidip gelecek.

Gidiş dönüş hızının değişkenlik göstermesi gerekiyor. 1,5 metreyi en hızlı 2 saniyede, an yavaş 50 saniyede gitmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili hiçbir bilgim yok. Temel seviyede bilgiye ihtiyacım var.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Verdiğiniz cevaba bakılırsa aslında siz tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Tercih yapılırken bir sürü şey göz önüne alınır. Neyle çalışacak bu motor? Redüksiyon nasıl?
En temizi matkap motoruyla yapın. Her türlü çalışır.
Merhaba Semih,

Ne yapmak istediğimi çok iyi biliyorum. Fakat nasıl yapacağımı bilemiyorum. Onun için buradayım.

1,5 - 2 metrelik bir hat üzerinde kayış yardımıyla ileri geri hareket yapmak istiyorum.

Motorun sessiz olması gerekiyor. Gece sessizliğinde rahatsız etmemesi gerekiyor.

Hızı 1,5 metreyi en hızlı 2 saniye, en yavaş 50 saniyede gitmesi gerekiyor.

Yardımcı olursan mükemmel.

bu durumda servo ya da encoderli DC motor kullanın.

hazır kayar kapı motorları bu iş için çok ideal. üzerlerinde hem spiral redüktor hem de motor arkasında enkoder var. bir kayar kapıkanadının 15-20 kg olduğunu düşünürsek sizin yükü çok rahat istediği hıza çıkarır.

ikinci seçenek de reno araçların silecek motoru olabilir. ama bunda enkoder yok. bir diğer aklıma gelen seçenek ise araçların cam kaldırma motorları.

bunların dışına çıktığında özel üretimler veya maxon gibi temin etmesi zor ve pahalı imalatçılara yönelmen gerekir.

1705474771686.png

1705474943957.png

Ekler

• 1705475254615.png
    1705475254615.png
    137 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Motora enerji verilmeden de dönebilek mi? Sonsuz dişli redüksiyonlar dönmez mesela. Patent konusunda endişe etmenize çok gerek yok. Bir konveyör tahrik sistemi için alınabilecek bir patent yok. Projenizin o kısmını paylaşabilirsiniz.

Buraya bir örnek problem koymuş olursunuz. Problemi yardımcı olan biri çıkar. Siz probleminizi çözmüş olursunuz, problemin çözümünü öneren kişi tecrübe kazanmış olur, daha sonradan konuya denk gelen kişiler bir şeyler öğrenmiş olur.

Edit. Yanlış anlama.

Son düzenleme:

hazır kayar kapı motorları bu iş için çok ideal. üzerlerinde hem spiral redüktor hem de motor arkasında enkoder var. bir kayar kapıkanadının 15-20 kg olduğunu düşünürsek sizin yükü çok rahat istediği hıza çıkarır.

ikinci seçenek de reno araçların silecek motoru olabilir. ama bunda enkoder yok. bir diğer aklıma gelen seçenek ise araçların cam kaldırma motorları.

bunların dışına çıktığında özel üretimler veya maxon gibi temin etmesi zor ve pahalı imalatçılara yönelmen gerekir.

29143 eklentisine bak

29144 eklentisine bak
Bilgiler için çok teşekkürler.

Bu motorlar benim projem için çok ağır duruyor.

istemiş olduğum motor 1,5 metrelik klasik perde kornişi içinde perdenin açılıp kapanması şeklinde düşünebiliriz.

Kornişin bir ucuna motor ve dişlisi (çarkı) ve kayışı olacak. Diğer ucuna sadece dişli (çark) konulacak. Motor saat yönünde ve tersi yönünde hareket edecek.

Böylece perde motorla açılıp kapanabilecek.

Hangi motoru tavsiye edersiniz?

Tabi ki biraz araştırma yaptım. Fırçasız motorun uygun olabileceği kanısı oluştu. Siz ne dersiniz?

Reduktorlu DC motor yazarsaniz cok sayida urune ulasirsiniz. Fircasiz motor kullanarak maliyeti artirmanin anlami yok.

1.5m yi 2 saniyede gitmek 75cm/sn demek.

Bu reduktorlu motor icin konusursak,

150 rpm.

D, reduktor cikisina baglanacak kasnagin capi ve birimini cm olarak alirsan pi*D*150/60 sana saniyedeki cm cinsinden ilermeyi verir.

D=75*60/150pi=Yaklasik 10 cm capli bir kasnak takman yeterli.

5kg lik itme kuvveti lazimsa T=F*D/2=5*10/2=25Kgcm tork gerekiyor. Yani yaklasik 2.5Ncm

Linkini verdigim motor 0.2 Kgcm tork uretiyormus.

Demekki internetteki motorlar icin tek tek bu sekilde hesap yapip uygun motoru sececeksin.

Yalniz motorun kendi milinde encoder benzeri bir sensor olmasi isleri cok kolaylastirir.

Hem perdenin hizini kontrol altinda tutarsin hem de motor ne zaman yavaslayacak nerde duracak sorularina daha basit cozumler getirirsin.

Perde zorlandiginda motor durmasin diye hesapladigin torktan biraz daha fazla torkta motor secmende fayda var.

Asagidaki linkte devir tork bilgileri listelenmis. Ordan secebilirsin.

Bu arada patent, faydali model konulari yanlis biliniyor.

Teknigin bilinen bir problemi zaten bir sekilde cozulmus olsun fakat siz bir yenilik yapip bu isi daha basit, yada daha ucuz ya da daha guvenli yapmanin bir yolunu bulduysaniz buna patent degil faydali model belgesi alabilirsiniz.

Mesela perde ac kapa konusunda faydali bir model alabilmeniz icin mevcut perde acip kapayan sistemlerden oyle bir farkli cozum getirmelisiniz ki
faydali model belgesi alabilesiniz. Su anki tarifinizde patentlik yada faydali modellik bir durum yok.

Ama kornisin raylarina miknatislar bobinler vs yerlestirip dogrudan perdeyi acip kapatabilirseniz bu faydali model belgesi alir.
(Eger buldugunuz teknik mevcut lineer motor teknolojilerinden cok farkli ise bu kez buna patent belgesi de alabilirsiniz.)

Teknikte bir problem var henuz kimse buna cozum getirememis ve ilk siz getirdiyseniz buna patent belgesi alabilirsiniz.
Getirilen teknikten cok farkli bir baska teknik getirdiyseniz de patent alabilirsiniz ancak bunun patent alip almayacagina patent burosu ile calisarak karar verilebilir. (Patent burolari almak istediginiz konuda alinmis tum patentleri inceler.)

Mesela daha ortalikta TV diye bir sey yokken TV yaptiysaniz bu patentlik bir calismadir.

Mesela oyle bir icecek yaptiniz ki tadi harika. Iste bu icecek icin patent alabilirsiniz.

Fakat icine ne koyduysaniz hepsini kalem kalem grami gramina yazmak zorundasiniz. Yani ben o patenti okudugumda sizin yaptiginiz icecegin aynisini yapabilmeliyim. Patent kurulusu bu durumda patent sizde oldugu icin sizin bulusunuzu korur fakat herkes nasil yapildigini bilir ancak uretim yapabilmesi icin sizinle anlasmasi gerekir.

Coco Cola firmasi patent almamis saklamayi tercih etmis. Bir gun bir arastirmaci kolanin tadini bire bir tutturup icerigini tespit eder patent alir ve piyasaya cikarsa sonra da Coco Cola benim icecegimi benden izinsiz uretiyor diyebilir ve dava acabilir. (Coco Cola bu riski almis.)

Ote yandan calissin calismasin fikriniz sacma olsun olmasin patent alabilirsiniz diye biliyorum.

Mesela elektrik motoru tasarladiniz 1v da da calisiyor 1000v dada. Cizimlerini falan yaptiniz ama ortaya calisir bir motor koymadiniz. Nasil yapilacagini tarif edersiniz patent alabilirsiniz.

Patent ve faydali model para harcamayi gerektiren isler. (Zenginler icin.)

Son düzenleme:
Burada sorun motor değil bana göre..klasik korniş perde sisteminde mekanizmanın iyileştirilmesi gerekir..yoksa takılmalar olur.hatta hiç çalışmaz.Halkalı sistemde belki olur..onun içinde yapılmış telefonla kumandalı sistemler var..

Bilgiler için çok teşekkürler.

Bu motorlar benim projem için çok ağır duruyor.

istemiş olduğum motor 1,5 metrelik klasik perde kornişi içinde perdenin açılıp kapanması şeklinde düşünebiliriz.

Kornişin bir ucuna motor ve dişlisi (çarkı) ve kayışı olacak. Diğer ucuna sadece dişli (çark) konulacak. Motor saat yönünde ve tersi yönünde hareket edecek.

Böylece perde motorla açılıp kapanabilecek.

Hangi motoru tavsiye edersiniz?

Tabi ki biraz araştırma yaptım. Fırçasız motorun uygun olabileceği kanısı oluştu. Siz ne dersiniz?
keskinler motor var bin çeşit motor getiriyorlar gidip bir görüşün

Merhaba Arkadaşlar,

Cevaplarınız için teşekkürler.

Okuduklarımdan anladığım bu işi bilen biriyle çözmek. İnternette birkaç tane motor satan firmayı aradım ama telefonda destek vermiyorlar. Konuyu sözlü olarak ta anlatmadan çok fazla yol alamıyorum.

Patent konum perdeyle ilgili değil. ona yakın mantıkla çalışan bir sistem.

Çalışmaya devam.

Hesaplamarı içeren birkaç şey yazmıştım. Göz atarsanız belki kendi kendinize işi çözebilirsiniz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back