Motorola Üretimi Transistör

ay_erdi

Üye
Üzerinde 110 3CA,110 1CB yazan transistörler mevcut ve araştırdığım bir kaç forumda motorola üretimi olduğu yazmakta ama o kişide datasheete ulaşamamış.

Bu transistörler ford mk1 kilometre saatine ait.Arızamız işlemciye ait besleme bacaklarında 3v ve 5v voltajlar yok,haliyle kilometre saati çalışmıyor.

Dışarıdan 12V verdiğimde kilometre saatindeki zemin aydınlatmalar çalışıyor fakat orta kısımdaki lcd display çalışmıyor.Fiziksel olarak göze batan,ısınan herhangi bir şey mevcut değil.

Ekler

• IMG_20220718_004416.jpg
    IMG_20220718_004416.jpg
    779.8 KB · Görüntüleme: 100
Dijital bir devreye benziyor. O transistörler de muhtemelen anahtarlama amaçlıdır. 2N3904 (NPN) ve 2N3906 (PNP) kullanabilirsin.

Kilometre saatine ait,bir repair veya servis manual bulamadım.

Bahsettiğim gibi işlemcinin besleme bacaklarında voltaj olmadığı için çalışmadığını düşünüyorum.Transistörlerle ilgili bir değere de ulaşamadığım için ilerleyememiştim.

Bahsettiğin transistörleri alıp denerim abi,sonucu yazarım.

Bahsettiğin transistörleri alıp denerim abi,sonucu yazarım.

Transistörün türünü belirlemen lazım! Transistörlerin hepsi bozuk ise, ancak devrenin yapısını inceleyerek anlayabilirsin NPN mi PNP mi olduğunu. Bunu belirlemeden rastgele deneme.

BMW nin bile servis manualı var. Ama benim Lamborghini Murcielago nun servis manualını koymamışlar, ayıp etmişler :kuskun1:
Marka model ver hemen bulayım abi.
Bulamadığım servis manueli yok.
2022 skodanınkini bile bulmuştum CAN adresleri-dataları dahil.

Bahsettiğim gibi işlemcinin besleme bacaklarında voltaj olmadığı için çalışmadığını düşünüyorum.Transistörlerle ilgili bir değere de ulaşamadığım için ilerleyememiştim.

Şimdi konuya tekrar baktım, transistörlerin bozuk olup olmadığını da bilmiyorsun herhalde. Ben kesin bozuk da yerine ne takacağını soruyorsun sandım. Transistörleri önce bir ölç, belki de bozuk değil. Bir elektronik devrede ilk önce besleme devresini kontrol etmen lazım. Gereken bütün beslemeler var iken çalışmıyorsa o zaman başka şeyleri kontrol etmeye sıra gelir.

Timur abi durum şöyle;
Kilometre saatinin 12V bağlantılarını yapıyorum.Toplamda 26 veya 28 pinlik bir soket bağlantısı mevcut.

12v bağlantısını yaptığımda 3 adet T10 dipsiz aydınlatma lambaları yanıyor.Uzun hüzmeli farları devreye alan pine voltaj verdiğimde kadranda mavi zeminli simge aktif oluyor.

Ama kilometre saatinin ortasındaki lcd ekran aktif değil.LCD ekranda fiziksel hasar,sıvı akması vs yok.

LCD ekranın pinlerinden multimetre buzzer konumunda nereye gittiğini baktığımda motorola üretimi yine büyük bi entegreye gidiyor.Bu entegrenin datasheetine baktığımda vss ve vdd bacaklarında olması gereken voltajlar yoktu.Buna istinaden yakınlarındaki transistörlere bakmak istedim.Transistör üzerindeki kodlardan bişey bulamayıncada sizlere danışmak istedim.

Detaylı resimleri gece eklemeye çalışırım.

Ben her aracınkini buradan indirdim daha önce sizin araç bu sanırım.
Service veya repair manualden kastım kilometre saatinin kendi üreticisine ait olanıydı.bu linkini verdiğiniz repair manual elimde mevcut.

Ayrıca ortada bir araba yok,internetten arızalı olarak alınmış,hobi amaçlı tamir edicem

Elimde klima kontrol panelide mevcut,onunda konusunu açarım yakın vakitte

Service veya repair manualden kastım kilometre saatinin kendi üreticisine ait olanıydı.bu linkini verdiğiniz repair manual elimde mevcut.

Ayrıca ortada bir araba yok,internetten arızalı olarak alınmış,hobi amaçlı tamir edicem

Elimde klima kontrol panelide mevcut,onunda konusunu açarım yakın vakitte
Siz ilk mesajda markasını ve modelini verdiğiniz araca istinaden attım.
Mesleğin ve hobilerin farklı olmalı derler ama ben onu çiğniyorum.

Taşıt elektroniği özel ilgi alanım.
Km saatleri genelde gıcık arızalara sahip olurlar otomobil elektroniği ile uğraşmayınca anlamsız gelebiliyor oluşturulan tasarım.

Önce voltaj tespiti yapmalısınız datasheetlerden yola çıkarak hangi entegre kaç V ile çalışıyor.

İHTİMALLER;
Aracın aküsü 12V diye bu panelin 12 ile çalışması gerekmiyor aracın farklı bir noktasında daha az yükü bulunan 5V'dan bunu beslemiş olabilirler.

Özelikle eski araçlarda her ünite kendinden sorumludur bu kart üstünde akım-gerilim izleyen bir entegre olabilir kart üstünde fazla akım çekme durumu oluşuyorsa bu entegre hiç kendinden öteye besleme geçirmiyor olabilir.

Taşıt elektroniği her zaman daha zor tamir olur anlaması her zaman daha güçtür.

Siz ilk mesajda markasını ve modelini verdiğiniz araca istinaden attım.
Mesleğin ve hobilerin farklı olmalı derler ama ben onu çiğniyorum.

Taşıt elektroniği özel ilgi alanım.
Km saatleri genelde gıcık arızalara sahip olurlar otomobil elektroniği ile uğraşmayınca anlamsız gelebiliyor oluşturulan tasarım.

Önce voltaj tespiti yapmalısınız datasheetlerden yola çıkarak hangi entegre kaç V ile çalışıyor.

İHTİMALLER;
Aracın aküsü 12V diye bu panelin 12 ile çalışması gerekmiyor aracın farklı bir noktasında daha az yükü bulunan 5V'dan bunu beslemiş olabilirler.

Özelikle eski araçlarda her ünite kendinden sorumludur bu kart üstünde akım-gerilim izleyen bir entegre olabilir kart üstünde fazla akım çekme durumu oluşuyorsa bu entegre hiç kendinden öteye besleme geçirmiyor olabilir.

Taşıt elektroniği her zaman daha zor tamir olur anlaması her zaman daha güçtür.
Marka modeli ayrıntı olması açısından vermiştim,yoksa dediğim gibi ortada bir araba yok

Bilgisayar,elektrik,elektronik,tesisat vs varsa bende varım hobi olarak

Voltaj tespiti ile ilgili mesajınız için bu gece ayrıntılı bi çizelge hazırlarım.tüm entegre kodlarını data sheetlerini ve ölçtüğüm voltaj değerlerini eklerim

Forum istatistikleri

Konular
6,000
Üyeler
2,523
Son üye
KerevizSapi

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back