Mppt Solar şarj kontrolörü

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
12v 10w solar panel ile 12v 7ah akü sistemi için edindiğim mppt şarj kontrolü ile ilgili sorunum var.

Resimleride Üzerinde mosfet ve bobin görünce boost yapıyor, yani panel voltajı akü gerilimin atına düşse dahi bir miktar şarj etmeye devam ediyor sanıp fazla incelemeden niyet okuyarak aldım fakat bu bambaşka bir şey çıktı. Şöyle, solar girşi 18 voltun altına düşünce akü ile panel arasındaki bağlantıyı ayırmaktan başka bir şey yapmıyor. 12v akü şarjı için tasarlanmış bu devrenin 18 voltu az bulmasını ve bunu daha verimli şarj (mppt) olarak sunmasının mantığını anlamadım.

Üzerindeki kontrolcünün datasheet baz şeması bu. Kart üzerinde input kısmında bir mosfet daha var. Entegrenin 3. Pini ile kontrol ediliyor. Paneli ayıran o.
Screenshot_20220121-092310~2.png

Son düzenleme:
anladığım kadarıyla mppt pin voltajı 1.2 volt olacak şekilde r3 ve r4 ü ayarlıyorsunuz. mesela12v panele (voc 20v diyelim) . panelin mppt voltajı 16v olsun. 16v panel voltajında mppt pini üzerinde 1.2 volt olacak şekilde r3 r4 seçiliyor.
buck konvertör panel voltajını 16v da tutacak şekilde aküyü şarz ediyor.

anladığım kadarıyla mppt pin voltajı 1.2 volt olacak şekilde r3 ve r4 ü ayarlıyorsunuz.
Aynen öyle hacam. Kart üzerinde R1 veR2 o dirençler. Bendeki kart 18v'a ayarlanmış geldi. Ama benim asıl anlamadığım 18v olmasının amacı. Zaten12v akü şarj edecekken neden panel voltajı 18v altına düşünce kesiyor.
Yani bunun sisteme ne gibi bir katkısı olabilr ki zaradan başka?
Hadi diyelim r1, r2 değerlerini değiştirip 12v a ayarladım. O zaman da 12 v altına düşünce kesecek. Akü voltajı normal şartlada 12v üstünde olacağı için zaten kendiliğinden kesilmiş olacak.
Bana çok saçma geliyor yada Bilmediğim bişeyler var.
Modül bu
IMG_20220121_173334_HDR.jpg

12v diye satılan panel de bu
Screenshot_20220121-174122~2.png

18v altına düşünce akü şarz akımını sınırlıyor, anladığım kadarıyla. yani panel voltajı 18v altına düşmesin isteniyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back