MSI H310M PRO VDH PLUS Anakart Sorunu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Babam için internetten sıfır olarak msı h310m pro vdh plus anakart aldım. İşlemci olarakta i5 8500 aldım. Dün tüm uğraşlarıma rağmen anakartı start ettiremedim.

Bildiğim kadarıyla işlemci uyumsuzluğu için bios update yapmak gerekiyor. Gerçi 8 ve 9.nesil işlemcilerde buna gerek olmaması lazım. Çünkü anakart direk bu işlemciler için tasarlanmış. Neyse... Benim aklıma takılan anakartın hiç yaşam ibaresi göstermemesi. Üzerindeki entegrelere tek tek dokundum ısınma dahi yok. EZ Debug özelliği ile gelen dört tane ledde hiç yanmıyor. İşlemci uymadığı zaman böyle açılmama gibi bir durum olur mu? Daha önce deneyimleyen oldu mu?

Hiç başıma gelen bir durum değil. İşlemci uyumsuz olsa en azından fanlar vs çalışır ama görüntü gelmez gibi düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim...

Hiç başıma gelen bir durum değil. İşlemci uyumsuz olsa en azından fanlar vs çalışır ama görüntü gelmez gibi düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim...
Bende aynısını düşünüp ikilemde kaldım. Nette de bilgi bulamadım. Değişim talebi oluşturdum. Bu gün geri göndereceğim.

Adam mesaj atmış diyor ki "işlemciyi rami gönder anakartın biosunu güncelleyip geri göndereyim."
Daha işim yok 4 binliralık malzemeyi gönderip birde geri gelmesini bekleyeceğim. :katil2:

Bu tarz sorunlar ile çok karşılaşıyorsak bir tane SPI FLASH PROGRAMMER bulundurmak lazım elimizde.
hiç işlemci takılı bile olmasa bios güncellenebiliyor.

not:harici flash bulunduran anakartlarda işe yarar bu.

Bu tarz sorunlar ile çok karşılaşıyorsak bir tane SPI FLASH PROGRAMMER bulundurmak lazım elimizde.
hiç işlemci takılı bile olmasa bios güncellenebiliyor.

not:harici flash bulunduran anakartlarda işe yarar bu.
Bilgisayarcı olsam olabilirde normal kullanıcı iken hiç o toplara girmeye gerek yok. Üretici zaten bunun güncellenmesi için sana imkan veriyor. Ve diyorki "bu analart 8 ve 9 nesilde çalışır. Daha üstü işlemciler için bios güncellemesi yapılır"
Hal böyleyken ne uğraşacağım flash programmer ile. Üreticinin söylediğini karşılamıyorsa zaten bi b*kluk var demektir. Flash ile programlayarak bu sorunu neden görmezden geleyim? Gönderir düzgün çalışanını isterim.

Bilgisayarcı olsam olabilirde normal kullanıcı iken hiç o toplara girmeye gerek yok. Üretici zaten bunun güncellenmesi için sana imkan veriyor. Ve diyorki "bu analart 8 ve 9 nesilde çalışır. Daha üstü işlemciler için bios güncellemesi yapılır"
Hal böyleyken ne uğraşacağım flash programmer ile. Üreticinin söylediğini karşılamıyorsa zaten bi b*kluk var demektir. Flash ile programlayarak bu sorunu neden görmezden geleyim? Gönderir düzgün çalışanını isterim.
benim dediklerim zaten eski mb'ler için.
yenilerde ram-işlemci hiçbirşey takmdan sadece besleme yapıyorsun ve bir usb disk içine güncelleme dosyasını atıyorsun o uyanınca kontrol edip içinde varsa güncelleme dosyası yükleyip kendini yeniden başlatıyor.
ve bios güncellenmiş oluyor.

ama yine de elinde bir spi ve ı2c programlayıcısı olmalı elektronikçinin,
ne zaman lazım olacağı hiç belli olmuyor ben merak edip ch341 almıştım hiç beklemediğim bir zamanda parasını çıkardı.
bir v*stel marka klimanın W25Q8 spi flashını değiştirmiştim internetten flash içeriğini bulup.

başka da işime yaramadı.

anakartın soket pinlerine bir bakın. ufacık bir yamulma eğrilik göze masum gelse de böyle sorunlar çıkartabiliyor.

Siz bu cevabı nasıl yorumlarsınız?
Benden anakart ile birlikte işlemci ve ramlerimi isteyip bios güncellemesi yapacaklarını söylediler ama beş binliralık malzemeyi tabiki göndermedim. Değişim için ürünü gönderdim sadece ve cevap aşağıdaki gibi. Yani madem başka bir işlemci ile çalışıyor neden benim işlemcime göre update edip gönder miyorsun da para iadesi yapıyorsun?

Screenshot_20230120-155021.png

Vatanbilgisayarda var aynı anakart şehrinizde mevcutsa işlemciyle deneme şansınız olabilir.

Vatan bilgisayardan H310M PRO VDH PLUS (bir önceki ile aynı) anakartı 77TL daha ucuza aldım.
Oradaki anakartlardan sorumlu çalışana sordum ve gerçekten uyumsuz işlemci ile elektrik dahi alamayacağımı söyledi.

Bir şey daha öğrenmiş olmakla birlikte N11 deki satıcının neden böyle davrandığını anlayamadım. Tek yapması gereken elindeki uyumlu işlemci ile biosu update edip, anakartı geri göndermesi idi. Benim i5 8500 işlemcime hiç ihtiyacı yoktu. Son mesajını okuduğumda resmen "sen bu işlerden anlamayacak kadar salaksın" demeye getirmiş gibi hissettim ama salaklığın 50%'si bende ise 50%'si de onda.

Şimdi bu anakart ile çalışan bir işlemci bulmaya çalışıyorum. Her zamanki gibi ilk başvuracağım kişi eşim.
Kendisi MediaMarkt çalışanı. Orada bu durum ile sık karşılaştıklarından genelde ellerinin altında bios update'inde kullandıkları işlemciler oluyor.
Anakartı oraya götürüp bios update'i yaptıracağım. Artık o da olmazsa buralarda işlemci dilenirim :katil2:

Buradaki listeye göre i5-8500 işlemciyi desteliyor. Yazdığına göre 7C09v10 bios versiyonundan itibaren destekliyor.

i5-8500.png

Buradaki listeye göre i5-8500 işlemciyi desteliyor. Yazdığına göre 7C09v10 bios versiyonundan itibaren destekliyor.

21841 eklentisine bak
Aslına bakarsan teknik detaylar kısmına bakıldığında direk 8 ve 9. Nesil işlemciler ile çalışmak üzere tasarlandığını anlıyorum. Hal böyle olunca neden bios update'i gerektiğini anlayamadım.

Her neyse... ben zaten biosun son sürümünü flash diske attım. Yarın bir şekilde uygun işlemci bulur update'i yaparım.

Aslına bakarsan teknik detaylar kısmına bakıldığında direk 8 ve 9. Nesil işlemciler ile çalışmak üzere tasarlandığını anlıyorum. Hal böyle olunca neden bios update'i gerektiğini anlayamadım.

Her neyse... ben zaten biosun son sürümünü flash diske attım. Yarın bir şekilde uygun işlemci bulur update'i yaparım.
7C09v10 zaten ilk yayınlanan bios update'ymiş listeye göre.

Bu gün bir bilgisayarcıya sordum update'i kaça yaparsınız diye. 1000₺ ye aldığım anakarta 250₺ 1/4 fiyat istedi. :)

Yeni aldığınız anakart çalışıyor mu? (Diğeriyle birere bir aynı değil mi?)

İşlemciyi takıp denediniz mi?

Yeni aldığınız anakart çalışıyor mu? (Diğeriyle birere bir aynı değil mi?)

İşlemciyi takıp denediniz mi?
Diğeri ile birebir aynı. Eski bir işlemci ile Bios update'i yapmadan elektrik dahi almadığını öğrendim.
Şuan ki işlemci ile yine denedim şansımı çalışmadı.

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back