Multimetre buzzer ses sorunu

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba. Ben de aynı model 2 adet multimetre( buzzerleri farklı farklı seri üretim) bir tane de farklı multimetre var.
Aynı model bir multimetre de buzzer ses iyi iken aynı model diğer multimetre de ses çok düşük geliyor. Bir de farklı olan bir multimetre var o da ses normal geliyor.
Neden dolayı bu ses farklılıgı var hele de aynı model farklı seri üretimde?( buzzerler farklı aynı modelde)
Aşağıda osiloskopla ölçümlerini verdim.
Aynı model olan multimetreler 1. ve 2. foto. Farklı multimetre olan ölçü aleti fotosu 2.foto.
Bilgisayarlardaki buzzerleri bu modellerde denediğimde de çok az ses geliyor...

Ekler

• A.jpg
    A.jpg
    135.9 KB · Görüntüleme: 256
  • C.JPG
    C.JPG
    95.6 KB · Görüntüleme: 286
  • d.jpg
    d.jpg
    445.9 KB · Görüntüleme: 259
O küçük buzzer'in içine rutubet/toz kaçmış ve membranı sıkıştırıyor olabilir. Yeni bir buzzer ile deneme yapabilirsin. Veya ilk multimetrenin buzzerini söküp iyi ses çıkarmayana takabilirsin deneme maiyetinde.

O küçük buzzer'in içine rutubet/toz kaçmış ve membranı sıkıştırıyor olabilir. Yeni bir buzzer ile deneme yapabilirsin. Veya ilk multimetrenin buzzerini söküp iyi ses çıkarmayana takabilirsin deneme maiyetinde.
Hocam iyi cikan buzzeri digerine taktim. Ses cok az cikiyor. Kulagimi dayamak zorunda kaliyorim. 3. Resime yazmistim zaten.

Hmm evet yazmışsın :) O buzzer'i bir transistör sürüyordur. Belki de o transistör arızalı olduğu için buzzer'i multimetre entegresi direkt olarak sürüyor. Amplifikasyon olmadığı için de ses zayıf çıkar.

Bu multimetrenin markası /Modeli nedir?
Aynı markada olsa ,belkide bir partideki ses sorunundan dolayı buzzerı değiştirdiler (Modeller aynı ama buzzerlar farklı)
Marka modeli bilinirse ,belki internettde pcb de buzzer ın sesini yükselten bir jumper vardır.
Yada buzzerın kenarındaki siliconu kazıyın ses artacaktır demiştir
Yada internette birisi ,şuradaki smd direnci 1K yapın ses yükselecek demiştir. vs vs

Buzzer ın üst kısmındaki sesin üretildiği o bölgeyi ince bir maket bıçağıyla çok az genişletip ses artıyormu diye test edin (Siyah olanının sesi az çıkıyor diye anladıım diğeri için bu söz konusu değil)
Buzzer 2-3 çeşit gibi görünsede ses karakteristikleri çok farklı olabiliyor

Hala aynıysa buzzer lehimli yerinden sökün, ayağına gelen bir transistör ve direnç li bir devre varsa ,bu direnci söküp % 75 i daha küçük bir değerli bir direnç lehimleyin (SMD olması şart değil DIP de olabilir)

Arkadaslar pili degistirdim ses duzeyi artti.
Simdi diyeceksiniz ki basta pili denemedin mi? Sesin iyi geldigi multimetrenin pilini buna takarak deneme yaptim.
Ama simdi hic kullanilmamis pil taktim ses 2 kat artti. Ama yine ses duzeyi diger model gibi degil.
Multimetrenin buzseri eskiye gore cok iyi.

Siz yinede aşağıda işaretlediğim yere kadar açın sesin artması gerekir.

Buzzer.png

Buzzer ın üst kısmındaki sesin üretildiği o bölgeyi ince bir maket bıçağıyla çok az genişletip ses artıyormu diye test edin (Siyah olanının sesi az çıkıyor diye anladıım diğeri için bu söz konusu değil)
Yada ses yeterliyse boşver gitsin

Ben öğretmenlik gibi mükemmel bir meslekteki kişilerin insanlara her hal ve tavırlarıyla örnek olmasını beklerim
Size müstahdeminiz "Usta " diye hitab ediyormu ?

Neyse
Güle güle kullanın sayın müdürüm

Ben öğretmenlik gibi mükemmel bir meslekteki kişilerin insanlara her hal ve tavırlarıyla örnek olmasını beklerim

Neyse
Güle güle kullanın sayın müdürüm
Bana usta diyenler de var. Baska forumlarda soyluyorlar. Hocam deyip parantez açıp 'Ustam' diyorlar. Problem yok hic alinmam. Usta kelimesi benim icin cok ozel bir yeri vardir.
Yani muhendis de olsam ogretmen de olsam mudur de olsam birilerinin bana yanlislikla veya meslegimi bildigi halde usta demesine hic alinmam.
Yani boyle seylere ne gunluk hayatta ne de sanal ortamda hiccc ama hiccc alinmam
Cevaplariniz icin tesekkir ederiz Omega Bey.

Bu konuyu uzatmaya gerek yok.
Siz ilk mesajınızda bundan bir ay kadar önce ,Usta dediniz bende size sadece
Bana usta demenize gerek yok @Omega deseniz yeter dedim.Forumlarda @ işareti ile kullanıcı adını yazılınca forumda yazılım" ...mesajında ismin geçti diye haber veriyor.Böylece sizde bu konuya cevap yazıyorsunuz yada sizle alakalı konuyu öğreniyorsunuz.Bundan dolayı da istedim

İkinci mesajınızda "Çok sayın bay omega gibi " bir hitab görünce aynen yukarıdaki gibi benim kendimi beğenmiş gibi bir intiba bıraktığımı zannetiniz.Halende bu yanılgıyı sürdürüyorsunuz.Kaldıki istediğim atla deve değildi.

Diğer yandan ben size sizi tanıyan emrinizde çalışan biri Usta diye hitab ediyormu * diye soruyorum forumlardan bahsediyorsunuz.

Cok sayin omega demekle size saygi duydugumdan dolayidir. Hata mi ettik?! Kendinizi begenmis olarak felan gormuyorum. Oyle bir sey yok. Kendiniz buna inanmissiniz.
Benim emrimde calisan kimse yok. Hizmetli bile bana cay getirmek icin sordugunda cayimi gider kendim alirim.
Sen beni bundan once bana usta deme demistin. Ben omega bey yazacagim yerde yanlislikla usta yazacagimi soyledim ve pardon yazdim. Bunu bu kadar uzatip bu noktaya getiren sizsiniz.

"Ben öğretmenlik gibi mükemmel bir meslekteki kişilerin insanlara her hal ve tavırlarıyla örnek olmasını beklerim

Neyse
Güle güle kullanın sayın müdürüm"

Bu yaziya ne gerek vardi?
Sebep ne?
Sadece pardon usta yazacaktim demem oyle mi?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back