nRF24L01 Modül Bir Türlü Çalışmıyor

crewizinit

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar;
Arduino üzerinde nRF24L01 modülünü kullanmaya çalışıyorum. YouTube üzerinde tüm videoları tek tek denedim. Bağlantıları değiştirdim fakat kablosuz iletişim verisini hiç bir şekilde karşı tarafa iletemiyorum. Modüle kondansatör de ekledim. Yardımcı olabilecek olan varsa minnettar olurum

Kurduğun düzeneğin ayrıntılı resimlerini ve bağlantı şemasını koy. Kullandığın arduino programı da koy. Ve tam olarak nasıl test ettiğini, ne olması beklediğini ve onun yerine gerçekten ne olduğunu belirt. Bu bilgiler olmadan faydalı yardım alman çok zor.

arduinoyu 5v ile çalıştırırsanız nrf ile iletişiminiz sağlıklı olmaz nrf kullanıyorsanız arduino 3.3 ile çalışacak!

Ekteki resimde devre çiziminden iki adet bulunuyor. Birisi alıcı ve birisi verici olacak şekilde. Alıcı ve verici olayı tamamen kodlama yöntemiyle çözülüyor. Kablolama yöntemi aynı. Burada takıldığım nokta nRF24L01 aralarında 3.3V ile iletişim kuruyor ama ben haberleştiremedim. Kullandığım kodlar ve resimler ektedir. Daha önce kullanan ve önerisi olan varsa alabilirim. RF24 kütüphanesinin varsayılan kodlarını kullanarak dahi aradaki iletişimi sağlayamadım. Çok sağlıklı olarak çalışmadığını biliyorum zaten fakat hiç çalışmadığına da tanık olmuş oldum :) Kodları internet üzerinden buldum. Çok fazla uğraşanlar varmış bu şekilde. Adaptör yöntemini önerdiler henüz denemedim.

Ekler

• Ekran Resmi 2022-07-27 23.52.14.png
    Ekran Resmi 2022-07-27 23.52.14.png
    200.3 KB · Görüntüleme: 173
  • nRF24L01-transceiver-master.zip
    4 MB · Görüntüleme: 239
SPI portun chip selecti doğru yapılandırılmamış. Modülün chip select'ini 10 numaraya bağlamayı dene.

Cevabınız için teşekkürler hocam onu da denedim. Modülü dışarıdan güç kaynağı ile beslemeyi deneyeceğim

Tamam zaten sonra tekrar baktım, birşey farkettirmemesi normal. Arduino'da SPI kütüphanesi kontrol etmiyor CS yi, onu kullanan kim ise o kontrol ediyor. Bu da RF24 kütüphnasi. O kütüphaneye de senin bağlantıları söyleyince sorun yok.

Başka bir problem de aklıma gelmiyor. Acaba modüllerden birine yanlışlıkla 5 V vermiş olabilir misin? Belki de birisi (veya ikisi) bozuk şu anda.

Tamam zaten sonra tekrar baktım, birşey farkettirmemesi normal. Arduino'da SPI kütüphanesi kontrol etmiyor CS yi, onu kullanan kim ise o kontrol ediyor. Bu da RF24 kütüphnasi. O kütüphaneye de senin bağlantıları söyleyince sorun yok.

Başka bir problem de aklıma gelmiyor. Acaba modüllerden birine yanlışlıkla 5 V vermiş olabilir misin? Belki de birisi (veya ikisi) bozuk şu anda.
İkisini de yeni aldım. Ayrıca serialport üzerinden gönderme yapıyor mu şeklinde kontrol yapıyorum çok anlamsız ve Türkçe olmayan "?asdkl2=-" şeklinde veriler gönderiyorlar. Halbuki "123" şeklinde bir veri gönderiyorum. Hiç 5V vermedim. Hatta gücün yetersiz olduğundan şüpheliyim. Adaptör ile denemek şart belli ki. Teşekkürler

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,657
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back