Nuvoton mcu(8051) için hangi IDE' yi tercih ediyorsunuz?

tekosis

Aktif Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. Başlıkta yazdığım gibi nuvoton için hangi IDE' yi kullandığınızı merak ediyorum. şu an 8051 serisi için keil ile yazmaya başladım ama otomatik kod tamamlama olmadığından kullanımı zor oluyor. Tavsiyeniz, tercihiniz nedir?

Valla millet keil'i çok seviyor ama standart olarak çok pahalı olan KEIL, IAR gibi IDE'lerden uzak durmak lazım bence. Kısıtlı çalışanı bedava diye millet bir sürü zaman yatırımı yapıp öğreniyor bunları, sonra da gerçek proje yaparken kısıtsız olan lazım, o kadar emek boşa gidiyor. Veya mecbur parayı bastırıp satın almak zorunda kalıyorsun.

NuEclipse diye bir IDE görüyorum, muhtemelen bedavadır, onu denemekte fayda var. Artık Eclipse birçok işlemci mimarisinin ortak paydası. Öğrendiğin zaman başka bir mimaride de yabancılık çekmezsin.

Valla millet keil'i çok seviyor ama standart olarak çok pahalı olan KEIL, IAR gibi IDE'lerden uzak durmak lazım bence. Kısıtlı çalışanı bedava diye millet bir sürü zaman yatırımı yapıp öğreniyor bunları, sonra da gerçek proje yaparken kısıtsız olan lazım, o kadar emek boşa gidiyor. Veya mecbur parayı bastırıp satın almak zorunda kalıyorsun.

NuEclipse diye bir IDE görüyorum, muhtemelen bedavadır, onu denemekte fayda var. Artık Eclipse birçok işlemci mimarisinin ortak paydası. Öğrendiğin zaman başka bir mimaride de yabancılık çekmezsin.
stm geliştirirken benim dinim imanım keil abi.
yarın bir IDE satın alacak olsam keil alırım

@taydin Haklısınız hocam. Bu sene okulda mikrodenetleyiciler dersinde hangi mcu'yu kullanacağıma karar vermek bile epey zamanımı aldı. Şimdi laboratuvarda 30 bilgisayara imaj ile kurulum yapacağım. Başlangıçta programları doğru seçmem lazım. Sonra geri dönüşü zor oluyor. Ayrıca uzun vadede öğrencilerin kullanabileceği bir ide'ye başlamaları önemli.

NuEclipse konusuna bakacağım. Bunlara sanırım ayrıca derleyici filan kurmak gerekiyor. İnceleyeceğim

ST'de cubeide gayet güzeldi ama o denetleyicilerle uğraşmak artık zor. ST serileri çok pahalı.

@taydin Haklısınız hocam. Bu sene okulda mikrodenetleyiciler dersinde hangi mcu'yu kullanacağıma karar vermek bile epey zamanımı aldı. Şimdi laboratuvarda 30 bilgisayara imaj ile kurulum yapacağım. Başlangıçta programları doğru seçmem lazım. Sonra geri dönüşü zor oluyor. Ayrıca uzun vadede öğrencilerin kullanabileceği bir ide'ye başlamaları önemli.

NuEclipse konusuna bakacağım. Bunlara sanırım ayrıca derleyici filan kurmak gerekiyor. İnceleyeceğim

Okul için (yani eğitim için) KEIL ve IAR dan uzak durmak çok daha önemli. Çocukları şimdiden bu pahalı firmalara bağımlı hale getirmeyelim. IDE'ye veriyorsun 5000 dolar. Sonra 8051 kod mu yazıyorsun, 4000 dolar daha ver. Sonra ARM lazım oldu, 4000 dolar daha. Hay allah, AVR de gerekti, çık 3000 dolar. Debug adaptörü lazım, 1000 dolar ... Rakamlar afaki, ama bunların fiyat listesinde 1000 dolardan düşük bir rakam yoktur :)

Eclipse öğrenmek zordur, ama ben mesela Renesas için kullanıyorum. NXP için de kullanıyorum. STM için de var. Desktop işlemcileri için de gene Eclipse ile kod geliştirilebiliyor. Daha benim burada sayamadığım bir sürü mimariyi destekliyor Eclipse çünkü mimariye özgü özellikleri yok, herşey genel.

@taydin hocam o zaman tecrübenizin olduğu yerden sorayım. Genel yapıyı öğrenmek için soruyorum. Renesas için eclips ide de kod yazmak istediğinizde hangi ek paketlere, programlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Aslında bu bilgilere bir şekilde ulaşabilirim ama tecrübeleriniz benim için bilgiden daha önemli.

Ben VS Code öneririm. Bununla alakalı bir yazıda hazırladım. Aşağıdan okuyup geliştirme ortamınızı hızlıca hazırlayabilirsiniz.

@taydin hocam o zaman tecrübenizin olduğu yerden sorayım. Genel yapıyı öğrenmek için soruyorum. Renesas için eclips ide de kod yazmak istediğinizde hangi ek paketlere, programlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Aslında bu bilgilere bir şekilde ulaşabilirim ama tecrübeleriniz benim için bilgiden daha önemli.

Bütün işlemci mimarilerinde Eclipse'e ilave olarak sadece "toolchain" gerekiyor. Toolchain, C/C++ derleyicisi, linker, assembler ve debugger'dan oluşuyor. Toolchain dışında üreticiler başka şeyler de ekleyebiliyor, mesela görsel olarak pinleri ve çevre birimlerini yapılandırma. Veya işlemciye özgü özellikleri kullanmayı sağlayan başka eklentiler. Bunların her birisi tamamen farklı, ayrı ayrı inceleyip öğrenmek gerekir.

Okulda öğretirken olayın temelini anlatmak lazım. Eclipse kurulumu, toolchain kurulumu, Eclipse'i o toolchain'i kullanacak şekilde yapılandırmak, sonra da en temel kod olaran LED blink kodunu yazmak. Bunu bilmesi yeterli öğrencinin. Diğer eklentiler, ıvır zıvırlar işlemciye özgü, sonra kullanmaya başlayınca öğrenir.

@taydin hocam şimdi Nueclipse'ye baktım arm mcu destekliyor. 8051 serisi için çok fazle ide seçeneği yok. ARM için çok daha fazla alternatif var. Öğrenciler açısından 8051 daha kolay olur diye düşündüm ama bilemedim. ARM'ye mi geçsem. Aklım karıştı.

NuEclipse'yi kurdum merhaba dünya da dedik ama yükleyemedim. Programlayıcı mcu'yu görmedi. Dinlenmiş olarak bir daha denerim.

nueclipse.png

testkart.jpg

nulink.png

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back