Özel Yapım Frekans Jeneratoru

İzci55

Yeni Üye
Merhab arkadaşlar şimdi olay şu uzun zamandır aşağıdaki gibi bir sinyal üretici arıyorum
ancak bulmam mümkün olmadı bende mumkunse yapılabilrmi diye düşündüm.Arduino ile yapılabilirmi.
Yapabilecek olan arkadaşlar benimle özelden temasa geçebilir
Geçmiş bayaramınızı kutlarım

Frequancy Range: 1 Hz - 1Ghz
Wave Form:............ Sine-Square-sawtooth-Tringle-Pulse
Modülation,:........... AM-PM-FM-FSK
Output:.................... Dual
Screen................... 6-7 İnch

Bu istek listesini kim hazırladı bilmiyorum ama çok tutarlı gelmedi bana. 1 GHz üretecek bir sinyal jeneratöründen testere dişi, üçgen dalga gibi sinyaller üretmesi beklenmez. 1GHz lik bir testere dişi veya üçgen üretmek çok zordur, bu sinyali iletmek de ayrı zordur. Üretsen bile hiçbir işe de yaramaz.

O yüzden sen çözmek istediğin problemi yaz, ona göre bir sinyal jeneratörü önerelim.

Bir de 6 - 7 inç ekran istemiş. 5 veya 10 inç olsa kesinlikle kabul görmeyecek mi? :)

ADF4351 35M-4400M RF sinyal jeneratörü modülü çinli arkadaşların düşük Frekanslara inmese de 500 TL civarında şöyle bir modülü var.

@Atak 'ın dediğini araştırırken
Bu <--- Modülü buldum ekran boyutu ve frekans aralığı çok tutmuyor ama iş görür bence

@taydin abi yüksek frekanslara (GHz) çıkan jeneratörlerde düşük frekanslara inmek neden daha pahalı genelde ekstra bir model olarak satılıyor.

Bence tek bir jeneratörde bu aralığı beklemek yanlış.

Her aralık için ayrı jeneratör çok daha iş görür seviyede olacaktır.

0-100MHz aralığı için bir jeneratör
100-1GHz için ayrı bir jeneratör
1GHz+ için ayrı bir jeneratör.

Hepsinin skalası farklı olduğu için görev aralığında çok daha kararlı çalışacaklardır.

@taydin abi yüksek frekanslara (GHz) çıkan jeneratörlerde düşük frekanslara inmek neden daha pahalı genelde ekstra bir model olarak satılıyor.

Modern yüksek frekans sinyal jeneratörlerinde bir çeşit PLL kullanılıyor ve bu sayede istenen frekans değeri çok yüksek kararlılıkla elde edilebiliyor. Ama bunlar da düşük frekanslarda çalışmaya uygun değil.

İşin içine GHz girdi mi herşey çok zorlaşıyor, gereken ekipman ve test cihazı fiyatları da uçuyor. Diyelim 4 GHz veren Çin malı ucuz bir sinyal jeneratör aldın ve güç verdin. Çıkışında sinyal var mı nasıl anlayacaksın? Normal 100 MHz osiloskobu bağlarsan hem sana hiçbirşey göstermeyecek, hem de o jeneratörün çıkışını aşırı derecede yükleyecek ve belki de bozacak. Hadi diyelim 4 GHz ölçen osiloskop var. Sinyal jeneratör çıkışını osiloskoba bağlamak için uygun bant genişliğine sahip kaliteli koaksiyel kablo ve uçlarına da SMA konnektör bağlaman lazım. Standart uydu koaksiyel kablosu ve BNC bu frekanslarda yetersiz kalıyor.

Modern yüksek frekans sinyal jeneratörlerinde bir çeşit PLL kullanılıyor ve bu sayede istenen frekans değeri çok yüksek kararlılıkla elde edilebiliyor. Ama bunlar da düşük frekanslarda çalışmaya uygun değil.

İşin içine GHz girdi mi herşey çok zorlaşıyor, gereken ekipman ve test cihazı fiyatları da uçuyor. Diyelim 4 GHz veren Çin malı ucuz bir sinyal jeneratör aldın ve güç verdin. Çıkışında sinyal var mı nasıl anlayacaksın? Normal 100 MHz osiloskobu bağlarsan hem sana hiçbirşey göstermeyecek, hem de o jeneratörün çıkışını aşırı derecede yükleyecek ve belki de bozacak. Hadi diyelim 4 GHz ölçen osiloskop var. Sinyal jeneratör çıkışını osiloskoba bağlamak için uygun bant genişliğine sahip kaliteli koaksiyel kablo ve uçlarına da SMA konnektör bağlaman lazım. Standart uydu koaksiyel kablosu ve BNC bu frekanslarda yetersiz kalıyor.
Anladım teşekkürler abi bu sebepten uydu sinyali GHz de uzaydan gelip LNB içerisinde down convert ediliyormuş. Frekans düştükten sonra 75 ohm ile TV ye geliyormuş. GHz çok zor ve aşırı maliyetli gerçekten.

Anladım teşekkürler abi bu sebepten uydu sinyali GHz de uzaydan gelip LNB içerisinde down convert ediliyormuş. Frekans düştükten sonra 75 ohm ile TV ye geliyormuş. GHz çok zor ve aşırı maliyetli gerçekten.
Bu sebeple modemler hep ilgimi çekmiştir evdeki modem hem 2.4 hem 5 çıkışa sahip elektirk kesintileri dışında aralıksız çalışıyor ve hiç sapma kayma kafası karışma yapamıyor bu kadar yüksek frekansda çalıştığı halde

LNB'den çıkan da gene GHz :) Havadaki uydu yayını 12 GHz civarı, LNB den çıkan 1 GHz civarı

Konuyu açan büyük ihtimalle almışken bütün işimi görecek sinyal jeneratörü alayım diyor. Ama öyle olmuyor işte. Bu işe yeni başlıyorsan, orta kalitede bir AWG alıp işine bakmak lazım. 40 MHz, 80 MHz, 120 MHz neyse artık bütçenin el verdiği. Mesela Siglent SDG2042X olabilir, Rigol'ün eşdeğer sinyal jeneratörleri var. Veya bütçe vahim ise, Çin malı FY6900 ve benzeri cihazlar olabilir. Bunlar neredeyse her konuda işini görür. Eğer üst seviyede performansa ihtiyaç varsa Keysight'ın 80 MHz, 120 MHz veya Tektronix'in benzer AWG leri var.

RF ile işin olmadıkça bunun üstünde frekanslara ihtiyacın olmaz. RF ile işin varsa da zaten elektronikte ileri seviyede tecrüben var demektir, o zaman sen bize değil, bizim sana soru sormamız lazım :)

Eğer gerçekten GHZ mertebesinde frekans aralığı ihtiyacı var ise,

1) @taydin nın vermiş olduğu SDG2042X veya FY6900 AWG leri düşük frekanslar için gayet iyi iş görecektir.

2) Daha yüksek frekanslı RF Signal Generator için ise (nispeten uygun fiyatlı!) benim önerim http://erainstruments.com/ 'ın "ERASynth Micro" modeli.
12.5 MHZ-6.4 GHZ arasında çalışıyor
AM,FM, Pulse Modülasyon,
Açık kaynak (Schematic, Firmware)
Daha önemlisi bir Türk firması. Sitesinden temin edilebilir.
@taydin da bunun bir üst modeli mevcuttu. Daha önce incelemesini yapmıştı.

Bu sebeple modemler hep ilgimi çekmiştir evdeki modem hem 2.4 hem 5 çıkışa sahip elektirk kesintileri dışında aralıksız çalışıyor ve hiç sapma kayma kafası karışma yapamıyor bu kadar yüksek frekansda çalıştığı halde
Ya TCXO ları var hepsinde olmayabilir ama o da bir yere kadar. Ya da PC ile tümleşik çalışan telsizlerden biliyorum internetten zaman verisi alıp çok stabil clock çıkışı veriyorlar. O şekilde internetten çekiyor da olabilir 8 kablodan birisi iki illa merkezden gelen zaman sinyalidir bu da olabilir 1 pahalı cihaz muhtemelen herkesi bu şekilde kurtarıyor olabilir.

Alibabada şöyle bir şey buldum arakadaşlar 1 HZ-65534Hz bir bakın

Şimdi de diğer uç noktaya savruldun :D 65 kHz lik sinyal jeneratörü biraz yetersiz kalır. Ama tabi kullanım yerine bağlı. Eğer 65 kHz den fazlasına ihtiyacım olmaz diyorsan, fazla bir kalite beklentin de yoksa neden olmasın.

Esasında 192 kHz örnekleme hızı destekleyen basit bir PC ses kartı bile sana 96 kHz sinyal üretebilir. Belki çıkıştaki low pass filtreyi değiştirmen gerekebilir, ama çok ucuz bir çözüm olur.

peki bir soru: Frekansta sınır nedir nereye kadar üretibiliriz Kare, sinus vs olmadan

peki bir soru: Frekansta sınır nedir nereye kadar üretibiliriz Kare, sinus vs olmadan

Valla bu sorudan birşey anlamadım. İhtiyacını iyi belirleyip ona göre ekipman seçmen lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back