Özel Yapım Frekans Jeneratoru

peki bir soru: Frekansta sınır nedir nereye kadar üretibiliriz Kare, sinus vs olmadan

Söyle söyleyeyim. Frekans arttıkça farklı enerjiler üretilir. Asagida frekansa göre neler olduğunu gösteren bir tayf anlatımı var. En sağda düşük frekans dalga radyo dalgaları ile başlıyor ortalarda görünür dalga ve en solda gama ışımasına doğru gidiyor.

Anlamanız için bu sema yeterli olmali. Sonra arastirmanizi bu semaya göre ilerletirsiniz.

images (11).jpeg

İnanamıyorum 1Hz ile 15Ghz RF sinyal üreten bir cihaz buldum sanırım Burada yanlız fiyatı biraz tuzlu
bu arda sinus, üçgen kare vs yi geçtim .Bu bile işimi falasıyla görür herhalde

İnanamıyorum 1Hz ile 15Ghz RF sinyal üreten bir cihaz buldum sanırım Burada yanlız fiyatı biraz tuzlu
Nasıl bir işte kullanacaksınız çok merak ettim? Bu kadar yüksek frekans ile herkes pek uğraşmaz, spesifik bir alan varsa duymak isterim.

Bana öyle geliyor ki büyük hayal kırıklığına uğrayacaksın, çünkü ne istediğini bilmiyorsun. 15 GHz lik sinyal jeneratörü alacaksın, sinüs üretmese de olur diyorsun. Ne üretecek o zaman bu? Elnde 15 GHz sinyal ölçebilecek spektrum analizör var mı? 15 GHz gerekecek bir projen var mı? Ama herhalde hata yapıp öğrenmek istiyorsun. Hata yapmak çok iyi öğretir ama maliyeti yüksek olur.

Zaten satın al butonuna tıklayınca aşağıdaki uyarı geliyor.

Screenshot from 2022-07-25 22-02-52.png

18501 eklentisine bak

Zaten 15 GHz vermesi de mümkün değil. Kendi yalanlarını kendileri açığa vuruyorlar. BNC konnektörün en iyi şartlarda bant genişliği 3 GHz dir. En kalitelisi de hadi 4 GHz olsun. SMA konnektör kullansalardı yutturma şansları daha fazla olurdu, bunların bant genişliği 18 GHz.

İki kanal koymuşlar. CH1 BNC bağlantısı düşük frekanslar, CH2 SMA bağlantısı yüksek frekanslar için.

Dakika 16.00'dan itibaren izlemek lazım.

Buradakiler farklı cihazlar. Görünüşü benziyor ama bunun aliexpress sayfasına bakınca birisi 6 GHz e kadar çıkıyor diğeri 8 GHz. Ama konuyu açan 15 GHz lik cihaz ile ilgileniyor.

Bir de sinyal jeneratörünün çıkışını frekans metre ile kontrol ediyor. Bir sinyal jeneratörü böyle değerlendirilmez. Oraya bir spektrum analizör bağlaman lazım ve faydalı ton dışında neler çıkıyor onu görmen lazım. Ayrıca ayarlanan genlik ne, senin aldığın genlik ne bunu bütün frekans bandı için denemen lazım. Bence buna verilecek yüzlerce dolara gerçekten yazık olur. O parayla Siglent SDS2042X alınabilir ve GERÇEKTEN işe yarar.

İki kanal koymuşlar. CH1 BNC bağlantısı düşük frekanslar, CH2 SMA bağlantısı yüksek frekanslar için.

Evet doğru söylüyorsun. Fiyatı bu kadar uçuk olmasa bir tane alıp çıkışına bakmak isterdim. Benim osiloskop ile 4 GHz e kadar spektrumuna bakabilirdim. Genlik doğru olmaz ama çıkışı ne kadar temiz görebilirdik. Bir inceleme de yapılmamış bunun için, veya ben bulamadım.

Buradakiler farklı cihazlar. Görünüşü benziyor ama bunun aliexpress sayfasına bakınca birisi 6 GHz e kadar çıkıyor diğeri 8 GHz. Ama konuyu açan 15 GHz lik cihaz ile ilgileniyor.

Bir de sinyal jeneratörünün çıkışını frekans metre ile kontrol ediyor. Bir sinyal jeneratörü böyle değerlendirilmez. Oraya bir spektrum analizör bağlaman lazım ve faydalı ton dışında neler çıkıyor onu görmen lazım. Ayrıca ayarlanan genlik ne, senin aldığın genlik ne bunu bütün frekans bandı için denemen lazım. Bence buna verilecek yüzlerce dolara gerçekten yazık olur. O parayla Siglent SDS2042X alınabilir ve GERÇEKTEN işe yarar.
sadece 300-400 lira harcanıp 1hz-1mhz arasında ayarlanabilşr bşr kaynak yapılabilir ad9833 ile.
çok daha öğretici olur çok daha faydası görülülür.

sadece 300-400 lira harcanıp 1hz-1mhz arasında ayarlanabilşr bşr kaynak yapılabilir ad9833 ile.
çok daha öğretici olur çok daha faydası görülülür.

Eğer @ckocagil in tasarladığı filtreyi çıkışa bağlarsan 9 MHz e kadar temiz çıkış alabiliyorsun. Bir hobici 9 MHz ile baya bir yol kateder.

Abi içlerini açtığında o tunikleri bağlantı soketlerini görünce bu cihazların en fazla 100MHz olduğu kanaatine vardım.
GHz seviyesi söz konusu değil bence bunlarda.
Benim owonunki max 25MHz olmasına rağmen içinde büyük boyutlu ekranlama tabakası ve ciddi bir filtre var.
Bunda hiç böyle şeyler göremedim.

Abi içlerini açtığında o tunikleri bağlantı soketlerini görünce bu cihazların en fazla 100MHz olduğu kanaatine vardım.
GHz seviyesi söz konusu değil bence bunlarda.
Benim owonunki max 25MHz olmasına rağmen içinde büyük boyutlu ekranlama tabakası ve ciddi bir filtre var.
Bunda hiç böyle şeyler göremedim.

GHz çıkarmak mesele değil. Ne kadar temiz, o önemli. Bir sürü ilave sinyalin, harmoniğin, ve gürültünün içinde kaybolan, sen -10 dBm ayarlamışken -19 dBm veren bir sinyal jeneratörü ne kadar işe yarar? Veya 2.5 GHz ayarmamışsındır, 2.55 GHz veriyorsa, üstelik bu değer de sürekli oynuyorsa bunu verimli bir şekilde nasıl kullanabilirsin?

GHz çıkarmak mesele değil. Ne kadar temiz, o önemli. Bir sürü ilave sinyalin, harmoniğin, ve gürültünün içinde kaybolan, sen -10 dBm ayarlamışken -19 dBm veren bir sinyal jeneratörü ne kadar işe yarar? Veya 2.5 GHz ayarmamışsındır, 2.55 GHz veriyorsa, üstelik bu değer de sürekli oynuyorsa bunu verimli bir şekilde nasıl kullanabilirsin?
bu üründe verilen aralık çok fazla.
1hz-15ghz devasa bir aralık. resmen plastik yem takılmış olta atıyorlar balık plastik yemez ki?

Ben verilen aralığı dahi karşılayacağını sanmıyorum bu cihazın abi dediğin gibi sapma olsa bile bence göz ardı edilebilir verilen değerlerde çalışabiliyorsa şayet.
Şöyle dayanaksız bir tezim'de var.
Kaliteli cihazların beslemesi daima içinde olur harici beslemeye güven ve ihtiyaç duymazlar.

Buna 6bin vermek yerine ilk kez birine tavsiye edeceğim.
3-4bin aralığında OWON HDS242S alınabilir hem 25mhz jeneratör,hem 40mhz skop hemde orta-üst seviye bir multimetre.

Bu tarz cihazlar da işe yarayabilir ama ne yaptığınıza bağlı. Mesela RF denemeleri için mixer besleyecekseniz iş görebilir. Özellikle içinde TCXO varsa. Ama sinüs çıkarsın, harmoniği az olsun, çıkış gücü sabit olsun diyorsanız daha ciddi ürünler lazım.

Merak ettiğim şey hangi amaç için kullanacağınız. Bende 1 adet 60 MHz FY6900 DDS jeneratör ve 1 tane de de 4.4 GHz ADF4351 var. İkincisini sadece mixer için kullanıyorum, diğer her şey için ilkini. Hatta ses ile ilgilenecekseniz ilki de yetmeyecek, kaliteli çıkış veren bir ses kartı gerekecektir. Yani amaca göre seçmeniz lazım.

Bu tarz cihazlar da işe yarayabilir ama ne yaptığınıza bağlı. Mesela RF denemeleri için mixer besleyecekseniz iş görebilir. Özellikle içinde TCXO varsa. Ama sinüs çıkarsın, harmoniği az olsun, çıkış gücü sabit olsun diyorsanız daha ciddi ürünler lazım.

Merak ettiğim şey hangi amaç için kullanacağınız. Bende 1 adet 60 MHz FY6900 DDS jeneratör ve 1 tane de de 4.4 GHz ADF4351 var. İkincisini sadece mixer için kullanıyorum, diğer her şey için ilkini. Hatta ses ile ilgilenecekseniz ilki de yetmeyecek, kaliteli çıkış veren bir ses kartı gerekecektir. Yani amaca göre seçmeniz lazım.
Abi konu dışı soru ama müsaadenle sormak istiyorum, bir görüş diyorki mixer switchleyerek frekans karıştırma işlemi yaptığı için kare sinüs fark etmez diyor. Ama ben de biliyorum ki teoride o iş öyle değil. Görüşünüz nedir?

Abi konu dışı soru ama müsaadenle sormak istiyorum, bir görüş diyorki mixer switchleyerek frekans karıştırma işlemi yaptığı için kare sinüs fark etmez diyor. Ama ben de biliyorum ki teoride o iş öyle değil. Görüşünüz nedir?
Benim okuduğum kaynaklar da farklı farklı şeyler söylüyor. Şimdiye kadar kare dalga verdim, çok üstünde durmadım. Yaptığım şeylerde IMDyi düşük tutmak için özel bir çaba harcamadım. O yüzden bilmiyorum. Bir gün gerekirse ya daha fazla araştıracağım ya da deneme yanılma yapacağım.

18501 eklentisine bak

Geçenlerde ben de araştırmıştım biraz sinyal jeneratörü konusunu. Bu cihazın (SG-1) yeni versiyonu (SG-2)var. @Ahmet 'in gönderdiği video frekans sayacının incelemesi.

SG-1 bulunabiliyor.

SG-2 var ama Türkiye'ye göndermiyorlar. Ebay'den belki bulabilirsiniz.

Ben kendim için şundan sipariş verdim. RF dedektörü de var üzerinde. S11,S21'e de bakılabiliyor. Haftaya gelecek. Stok kalmamış ama bir araştırabilirsiniz.
35 MHz'den başlıyor. 0-120 MHz için SDG2042X sinyal üreticim var onu kullanıyorum.

Ancak yukarıda da söylendiği gibi bu cihazların hepsi (SDG2042x hariç) kare dalga sentezliyor.

Sizin ihtiyacınız nedir ben de merak ettim açıkcası.
- Hangi dalga türleri lazım?
- Hangi frekans aralığı ?
- Hangi genlik aralığında sinyal lazım?

Zira bu soruların cevaplarına göre önerilebilecek ürünler de fiyatları da dramatik değişiyor.

Son düzenleme:
Herkese Merhaba yeniden
Yazılanları dikkatle okudum gayet yararlı buldum . Pek çok kişinin aklında şu soru var Bu kadar güçle ne yapacak.
Açıklamak isterim İlgi alanlarımdan biriside Metafizik - Paranormal (İstediğiniz gibi gülebilirsiniz :) ) Bilindiği üzere evren dediğimiz şeyin birde görünmeyen tarafı var ve her cismin kendine ait parmak izi gibi frekansı vs mevcut mesela doğada bulunan kristallerden Ametist 400 hz civarında titreşir. Amacım bunları hem ölçmek hem de üretmek ve metafizik alanında kulanmak. Şu da var ki metafizik + paranormal olguları bilimsel metodlarla incelemek lazım Manyetik Alan - Frekans - Termal görüntüleme- ulturasonik gibi cihazlarla veri elde etmek mümkün işte benim olayım bu . Önceleri ayla bakılan bu işler günümüzde ise kendisine akedemik yer edinmiştir.

Bu arada doğal cisimlerin frekansını ölcen bir cihazda düşünüyorum alibaba da var ancak fiyatlar astronomik alabileceğimi pek sanmıyorum ancak Arduino ile yapılabildiğini öğrendim arduino ile ilgisi olan arkadaşlar varsa özel mesaj yolu ile bana yardımcı olabilirse sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back